.jpg)
Za novo istorijsko "ne" potrebno opipljivo evropsko "da"
Generalni sekretar italijanske Demokratske partije i bivši premijer Enriko Leta je izjavio da ukrajinska kriza nameće potrebu da se hitno zemlje u okruženju Unije "ukotve uz evropski brod".

Foto: Pixabay
On je rekao da je rešenje konfederacija 36 zemalja EU, Zapadnog Balkana, Ukrajine, Gruzije i Moldavije.
Leta podvlači da u tome vodeću ulogu mora preuzeti EU, "jer će se inače uvrežiti uverenje da Amerikanci vladaju situacijom, dok je Evropa na repu događaja".
Ponovo su se u političkoj javnosti EU čule i zamisli o "Evropi u više brzina" i nekom pridruženom povlašćenom položaju, ali ne i punom članstvu za Zapadni Balkan.
U nacrtu predloga reformi koji će sutra vođama Evropske unije biti podnesene posle dvogodišnje rasprave Konferencije o budućnosti Evrope se, pored ostalog, traži da se preispita način odlučivanja i glasanja u institucijama EU i kaže da jednoglasnost treba promeniti "kvalifikovanom većinom", posebno kad je u pitanju spoljna i bezbednosna politika Unije, ali se podvlači da saglasnost, mogućnost veta, svih članica EU mora ostati na snazi kad je reč o prijemu novih članica.
To se nadovezuje situaciju osetno povećanih pritisaka na Srbiju da zavede bar delimične sankcije Rusiji.
Politika Evropske unije prema Srbiji je u prelomnom trenutku, ali nema opipljivijeg dokaza da je zaokret na pomolu i cilj EU i SAD da Beograd napravi otklon u odnosu na veze s Rusijom sobom ne nosi i jasnije izglede da se ubrza put ka članstvu Srbije u EU, bitno utiče na rešenje za Kosovo.
Zvaničnici u sedištu EU u Briselu su saglasni s ocenom za neko "novo istorijsko ne" Beograda Moskvi dosad nije otvorilo vrata i nekom opipljivom evropskom "da", jer i srpske vlasti to ne mogu postići prečicom, već moraju da porade na posustalim reformama naročito vladavine prava, pravosuđa, suzbijanja korupcije.
To je predočio i srpski predsednik Aleksandar Vučić posle susreta s nemačkim kancelarom Olofom Šolcom, naglasivši da su Srbiji potrebni "jasni i ostvarljivi ciljevi".
Iz Berlina stižu poruke da se želi brže uključivanje Srbije i Zapadnog Balkana u EU, što je posledica i bojazni Zapada da bi rat u Ukrajini mogao pojačati ruski upliv u regionu.
Zvaničinici u Evropskoj komisiji i Savetu EU u Briselu agenciji Beta nisu želeli da kažu kakve bi to srpske sankcije Rusiji bile dovoljne da se zaključi da je Beograd u prihvatljivoj meri usaglasio svoju politiku sa spoljnom i bezbednosnom politikom Unije i šta bi potom usledilo u interesu Srbije, recimo kako bi Srbija rešila pitanje moguće ruske odluke da prekine isporuke gas srpskom tržištu.
Isto se postavlja pitanje zašto se u Evropskom parlamentu ponavljaju zahtevi da i pet članica EU koje ne priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, to učine, kao da će onda to samo po sebi rešiti kosovsko pitanje ili naterati Beograd da prizna samosvojnost Prištine, čija je vlast sada i po oceni Brisela i Vašingtona deo problema, a ne rešenja u zakočenom dijalogu s Beogradom.
I Vašington jasno kaže da se Beogradu preti sankcijama da bi se otklonio upliv Moskve, a sa ciljem da se "poveća stabilnost i ekonomski boljitak regiona", ali se jasno predočava da tu nema prečice na putu u EU, već da, podvlači Karen Donfrid, "postoji mnogo postupaka i reformi koje zemlja koja želi u članstvo, mora da sprovede".
U nemačkom parlamentu je usvojen dokument kojim se vlada Nemačke poziva da predloži preispitivanje pomoći iz pretpristupnih fondova EU kandidatima za članstvo koji izbegavaju da uvedu sankcije Rusiji.
U pitanju je oko 200 miliona evra namenske bespovratne pomoći koju EU daje kandidatima za članstvo za reforme političkog i ekonomskog sistema u saglasnosti s odredbama Unije.
Evropska unija je, naglašavaju u Briselu, dosad dala najveću ukupnu pomoć Srbiji od preko četiri milijarde evra, blizu 70 odsto srpske spoljnotrgovinske razmene otpada na EU, evropske kompanije i banke su daleko najveći investitori u srpsku privredu. S druge strane, ruske i kineske investicije i trgovina Srbije s Rusijom i Kinom su neuporedivo skromnije kad se to uporedi s ekonomskom saradnjom i podrškom Unije Srbiji.
Ali se istovremeno prenebregava činjenica da je Srbija još pre mnogo godina jednostrano, praktično potpuno otvorila tržište za robu iz Evropske unije, nadajući se da će to biti dokaz da istinski želi da se približi članstvu.
Prema analizama nemačkog Instituta za međunarodnu politiku i bezbednost i Italijanskog instituta za međunarodne poslove, članice Evropske unije su otvaranjem tržišta na Zapadnom Balkanu ostvarile velike viškove u spoljnoj trgovini.
Tako je procenjeno da je za poslednjih petnaestak godina taj deficit premašio 110 milijari evra.
Države Zapadnog Balkana taj manjak nadoknađuju prihodom od stranih ulaganja, ali još mnogo više uzimanjem kredita na međunarodnom finansijskom tržištu.
Istovremeno, priroda investicija iz članica EU u Srbiju, kao i druge zemlje u regionu, jeste takva da se mahom otvaraju fabrike za sklapanje proizvoda od delova koji su napravljeni u Uniji, a veoma je malo ulaganja u proizvode sa dodatnom višom vrednošću ili razvojne centre za visoku tehnologiju.
Neki evropski zvaničnici su nedavno na jednom skupu u Sofiji predočili da je Evropska unija jizgubila strpljenje za probleme na zapadnom Balkanu, ali da su i neki na zapadnom Balkanu izgubili strpljenje za probleme Evropske unije, što se odražava i u činjenici da prvi put građani Srbije manje podržavaju članstvo u EU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dačić: Uvrede koje policajci doživljavaju nisu zaslužili
27.07.2025.•
0
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da policije nigde nije intervenisala bez razloga tokom blokada.
Eksplozivne naprave bačene na kuću budućeg brucoša FTN: Nepoznate osobe učinile delo, pa pobegle
27.07.2025.•
2
Neidentifikovane eksplozivne naprave bačene su na kuću mladića i brucoša Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Lazara Geratovića.
Požari širom Srbije: Vatrogasci spasili više od 10 osoba, negde proglašena i vanredna situacija
27.07.2025.•
1
Vatrogasne ekipe su tokom noći na teritoriji države su radili na gašenju više od 200 požara, u kojim je spašeno više od 10 osoba.
RHMZ: Danas značajna promena vremena, pad temperature i pljuskovi
27.07.2025.•
0
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) je najavio da se danas očekuje značajna promena vremena - pad temperature uz povremne pljuskove sa grmljavinom.
AMSS: Teži uslovi za vožnju, kamioni čekaju na Preševu i Horgošu
27.07.2025.•
0
Vozače danas očekuju teži uslovi za vožnju, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Predsednik o intervenciji žandarmerije tokom blokade auto-puta: Svaka im čast, bili su toliko fini i dobri
27.07.2025.•
10
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da je žandarmerija na blokadi auto-puta Miloš Veliki kod Lajkovca upotrebila minimalnu silu.
Skupština Kosova ponovo nije konstituisana, čeka se odluka Ustavnog suda
27.07.2025.•
3
Skupština Kosova ponovo nije konstituisana, te se čeka dalja odluka Ustavnog suda.
Profesor Jovo Bakić: Funkcioneri SNS objavili moj broj telefona i adresu, stiglo mi više pretnji
26.07.2025.•
9
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, Jovo Bakić, izjavio je da mu je u protekla 24 sata stiglo više pretnji.
Poslanici DS-a zatražili posetu pritvorenima iz Kraljeva koji su osumnjičeni za nasilnu smenu vlasti
26.07.2025.•
1
Predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević i narodni poslanici Dragana Rakić i Nebojša Novaković, podneli su zahtev da posete trojicu odbornika iz Kraljeva koji su u pritvoru okružnog zatvora u Beogradu.
Slučaj Novice Antića, Ivana Matovića i još četvorice: Prisluškivani, emitovani, optuženi
26.07.2025.•
7
U pitanju su jedan opozicionar, bivši predsednik Vojnog sindikata Srbije, kapetan prve klase u penziji, zastavnik u penziji, bivši član Vojnog sindikata i bivši policajac.
Večeras poslednji pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova: Izbori ponovo na vidiku
26.07.2025.•
0
Ni iz 53. pokušaja nije konstituisana Skupština Kosova, a novu šansu poslanici imaju večeras u 22h.
FOTO, VIDEO Protest u Kraljevu: "Srbija traži pravdu", podrška Novici Antiću i Ivanu Matoviću
26.07.2025.•
4
Na Trgu svetog Save u Kraljevu počeo je protest pod nazivom "Srbija traži pravdu".
MUP: Širom Srbije aktivno više od 100 požara
26.07.2025.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je na teritoriji Republike Srbije trenutno aktivno više od 100 požara na otvorenom prostoru.
Ivanjac: Situacija sa afričkom kugom svinja pod kontrolom
26.07.2025.•
1
Načelnica Odeljenja veterinarske inspekcije Ljiljana Ivanjac izjavila je da je Ministarstvo poljoprivrede "preduzelo sve odgovarajuće mere povodom potvrđenih žarišta afričke kuge svinja na području tri okruga u Srbiji".
Vučić iz manastira najavljuje "velike promene" u tužilaštvu i pravosuđu: Dolazi vreme odgovornosti
26.07.2025.•
99
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će biti "velikih promena" u tužilaštvu i pravosudnom sistemu Srbije i dodao da "dolazi vreme odgovornosti".
Požari kraj Čačka, Niša, Aleksinca i Bele Palanke, nema povređenih
26.07.2025.•
1
Veliki požar je oko podneva zahvatio područje između niških sela Sečanica i Supovac, potvrdili su agenciji Beta u Policijskoj upravi u Nišu.
Sva četvorica u Valjevu pušteni na slobodu, uključujući i budućeg studenta:" FTN, brucoši vas neće razočarati"
26.07.2025.•
3
Sva četvorica uhapšenih nakon protesta u Valjevu, odlukom sudije za prethodni postpupak, pušteni su na slobodu, uključujući i brucoša Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Lazara Geratovića.
VIDEO Nevreme u centralnoj Srbiji: U Požarevcu jaka oluja, vetar obarao drveće
26.07.2025.•
3
Olujno nevreme praćeno kišom i gradom u popodnevnim satima zahvatilo je pojedine delove Srbije.
Državna revizorska institucija obeležava 181 godina rada: Isti zadatak - da motri na javne finansije
26.07.2025.•
2
Državna revizorska institucija obeležava 181 godinu od početka obavljanja nadzora nad trošenjem javnih sredstava, navodi se u saopštenju te institucije.
Studenti koji su bili u blokadi SKC u Beogradu: Oživeli smo ovu ustanovu
26.07.2025.•
9
Studenti koji su skoro pola godine blokirali zgradu Studentskog kulturnog centra u Beogradu, saopštili su da su radili na oživljavanju te ustanove po principima direktne demokratije.
Komentari 9
Primus
@Temerinac
A da Hrvat Tito onda nije rekao Ne, nego da je neki Srbin i to staljinista bio na vlasti... Jugoslavija bi bila isto što i recimo Bugarska - siromašna, zadrta, zatvorena, siva, ružna, jadna država...
Doduše, onda bi se Srbi 90ih godina otreznili i pobegli od Rusa umesto što su obrnuto od svih pobegli ka Rusima.
Da se Srbija nedajbože graniči sa Rusijom, danas bismo bili ili druga Belorusija ili druga Ukrajina.
Ovoj zemlji je mesto na Zapadu.
Temerinac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar