Klimaktolog savetuje šta raditi kad grmi: Treba stajati na prstima

Ovih dana u Srbiji se očekuju česti pljuskovi sa grmljavinom, a u takvim uslovima, pogotovo tokom prolećnih i letnjih meseci, preti opasnost od udara groma.
Klimaktolog savetuje šta raditi kad grmi: Treba stajati na prstima
Foto: Pixabay
Klimatolog Vladimir Đurđević navodi za RTS da je najvažnije skloniti se sa otvorenog prostora, odnosno najbolje je ući u neki zidani objekat. Ako vam kuća ili neka zgrada nije u blizini, dobro je ostati u zatvorenom automobilu.
"Preporuka broj jedan koje treba da se pridržavamo kada imamo situaciju sa grmljavinom jeste da probamo da se sklonimo u zatvoreni prostor i da u njemu ne stojimo blizu električnih vodova i kablova kojih ima puno od raznih električnih uređaja, da ne koristimo fiksni telefon, da ne koristimo česmu, ne budemo u kontaktu sa vodom. Ne treba da budemo ni blizu prozora. Jednostavno, treba se na neki način primiriti i sačekati da nevreme prođe", kaže Đurđević. 
Dodaje da možemo, ako smo mnogo zabrinuti, da isključimo sve uređaje iz zida dok nevreme ne prođe. 
 
Ukoliko nas nevreme zatekne u automobilu, savetuje da ostanemo u njemu i zatvorimo prozore, s tim što ćemo se parkirati na prstoru na kom nismo blizu nekog visokog objekta.
 
"Znači, ne treba da budemo parkirani pored metalne bandere, dalekovoda, stanice za gradski prevoz. Takođe, ne treba da se parkiramo ispod nekog drveta. Svi objekti koji su viši - ne treba da stojimo blizu njih bilo da smo u automobilu ili nismo. Ukoliko smo blizu njih, treba da se udaljimo od takvih objekata", ukazuje Đurđević.
 
Ukoliko se nađemo na otvorenom, treba da izbegavamo visoka stabla i vodu.
 
"Sve što je malo više, da kažem, sve što štrči u toj okolini na neki način ima veću šansu da bude pogođeno munjom, tako da treba da se sklonimo od svih visokih objekata", ističe Đurđević.
 
Često se misli, ukazuje on, da su nadstrešnice dobre za skrivanje, ali nisu.
 
"Znači, treba se skloniti i od nadstrešnica u smislu tih poluotvorenih prostora kao što su stajališta za autobuse i svih objekata tog tipa", ukazuje Đurđević.  
 
Ukoliko nemamo stan ili neku drugu prostoriju u koju možemo da uđemo tokom nevremena i ako ostanemo na otvorenom, treba da se udaljimo od visokih objekata, čučnemo i stojimo na prstima kako bi smanjili našu kontaktnu površinu sa podlogom.
 
"Znači, treba da budemo u što manjem kontaktu sa podlogom. Ležanje nije dobro baš zbog toga što smo velikom površinom u kontaktu sa podlogom i ako munja udari bilo gde u blizini nas jedan deo te energije može kroz podlogu da se prenese na nas i iz tog razloga treba smanjiti kontakt sa podlogom", ukazuje Đurđević.
 
Suprotno raširenom verovanju, nije opasno koristiti mobilni telefon dok grmi. Naravno, ako ste u zatvorenom prostoru. Međutim, trebalo bi da se klonimo fiksnih telefona.
  • Slucaj

    31.05.2022 19:54
    Mene vise brine sto mi na kutiji od mobilnog pise da se u 5g mrezi sme koristiti samo u zatvorenom prostoru. Sta ja znam koju mrezi hvata. I zasto ne sme na otvorenom. Valjda ih kod nas jos nema dovoljno da me sprze.
  • Alisa u zemlji čuda

    31.05.2022 18:39
    Grmljavina
    Ako "ne treba da budemo u kontaktu sa podlogom"- da li znali da lebdimo?
  • Naučnik

    31.05.2022 16:10
    U Venecueli, u području jezera Marakaibo više od 200 noći godišnje besne oluje sa udarima više stotina gromova u toku jedne noći. Pisao sam ambasadi Venecuele da imam ideju kako iskoristiti energiju tolikog broja gromova, tojest kako izgraditi elektranu koja bi radila na gromove. Nikada nisam dobio odgovor.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Počinje popis belih roda u Srbiji

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je danas da će od 22. aprila do 31. maja raditi prvi krug popisa belih roda u Srbiji, a u drugom krugu popisivaće rode od 17. juna do 15. jula.