Reakcije na Nikanorove anateme: Krivična prijava, osuda govora mržnje, ali i podrška
Pokret "Da se zna" podneo je krivičnu prijavu protiv episkopa banatskog Nikanora zbog diskriminacije.
Foto: 021.rs
Krivična prijava podneta jenakon što je episkop banatski Nikanor (Veljko Bogunović), u zapaljivom maniru, govorio da će svi ustati protiv Europrajda, uz poruku da će "kleti i prokleti" svakoga ko bude učestvovao na ovom događaju.
"Posebno smatramo skandaloznim i neprihvatljivim da je Bogunović dodao da bi 'upotrebio oružje da ga ima' protiv Evropske parade ponosa", naveo je ovaj pokret u svom saopštenju.
"Govor mržnje i huškački narativi usmeremi prema LGBT+ građanima i građankama su sve prisutniji uoči Europrajda. Oni dolaze mahom od konzervativnih, krajnje desnih i profašističkih stranaka, grupa građana, novinara i pojedinaca, i svih onih struja koje svoju vidljivost i popularnost žele da uvećaju nauštrb marginalizovane i diskriminisane LGBT+ zajednice u Srbiji", napisali su.
Oni su pozvali sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve da se posveti svojoj crkvenoj misiji i prestane da širi mržnju i netrpeljivost prema LGBT+ zajednici, a naročito da uzme u obzir osećanja LGBT+ vernika koji ovakvim istupima prisustvuju.
"U društvu koje baštini demokratske vrednosti i dijalog je sasvim normalno da održavanje manifestacije poput Europrajda ne podržavaju svi, ali njeno održavanje je zajemčeno najvišim pravnim aktom – Ustavom, a ne voljom, ili pak pretnjama verskih zajednica. Poruke poput Bogunovićevih su neprihvatljive u demokratskim društvima, u suprotnosti su sa zakonskim odredbama koje štite sigurnost građana/ki ove zemlje, a čvrsto verujemo da su takođe u koliziji sa osnovnim načelima hrišćanske vere", zaključili su.
Poverenica: Obaveza uzdržavanja od govora mržnje za crkvene velikodostojnike još naglašenija
"Izražavanje mišljenja i ideja kojima se poziva na mržnju i nasilje prema pripadnicima LGBTI zajednice i vređa dostojanstvo bilo koga na osnovu porekla ili nacionalne pripadnosti, nedopustivo je i zakonom zabranjeno", rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković i dodala da je teško shvatljivo da bez obzira na dogme i kanonska pravila ovakve opasne reči izgovara čovek čiji je poziv između ostalog širenje tolerancije i razumevanja.
Kako se navodi u saopštenju poverenice, poštujući autonomiju Srpske pravoslavne crkve i drugih verskih zajednica i verska osećanja građana i građanki Srbije, "govori crkvenih velikodostojnika treba da ostanu u okviru verskih pitanja i da ne prelaze u pitanja tekovina demokratskih društava, među kojima je jedno od najvažnijih poštovanje ljudskih prava i sloboda".
"Posebno treba imati u vidu činjenicu da je govor izneo visoki crkveni velikodostojnik, čija reč ima posebnu težinu i utiče na formiranje javnog mnjenja, zbog čega je obaveza uzdržavanja od govora mržnje još naglašenija. Poštovanjem tuđih različitosti, pokazujemo i koliko poštujemo sami sebe i ono za šta se borimo i zalažemo", zaključuje Janković.
PSG: Izjava episkopa Nikanora je i protiv vere i protiv Ustava
Pokret slobodnih građana (PSG) upozorio je da javno diskriminisanje i poziv na nasilje prema LGBT zajednici koji je uputio episkop Nikanor predstavlja direktno kršenje Ustavom zagarantovanih ljudskih i manjinskih prava i da je u 21. veku u Evropi je nedopustivo da se takav vid govora mržnje toleriše u Srbiji, saopštila je ta organizacija.
"Izjava da bi protiv učesnika Parade ponosa upotrebio i oružje u suprotnosti je ne samo sa zakonima Srbije koja je po Ustavu sekularna država, već se protivi i samoj suštini vere koja teži pomirenju i zbližavanju ljudi i koja se prenosi blagim rečima i delima a ne pretnjama i oružjem", konstatovala je poslanica PSG Ana Oreg u pisanoj izjavi.
Ona je poručila da će se PSG uvek zalagati za što veću slobodu pojedinca koja se postiže demokratskim procesom uz zaštitu pravne države i zato će podržati sve pripadnike LGBT zajednice u njihovom pravu na okupljanje i izražavanje svojih uverenja i opredeljenja.
SSP: SPC da osudi stav vladike Nikanora
Stranka slobode i pravde (SSP) osudila je danas izjave, kletve i pretnje episkopa banatskog Nikanora koje je uputio premijerki Srbije Ani Brnabić povodom održavanja Evroprajda u Srbiji u septembru, a od Srpske pravoslavne crkve zatražila da takav stav osudi "u skladu sa svim temeljima i vrednostima hrišćanstva".
Episkop Nikanor je otišao toliko daleko da je čak i implicirao poziv onima koji imaju oružje da ga upotrebe protiv učesnika budućeg Evroprajda, ocenjeno je u saopštenju.
"Bez obzira što o Ani Brnabić kao premijerki i političarki ne mislimo ništa dobro, očekujemo hitnu reakciju tužilaštva povodom ove salve uvreda i pretnji, a od policije i bezbednostih službi da maksimalno obezbede učesnike Evroprajda, goste naše države", poručila je ta stranka SSP.
Od Srpske pravoslavne crkve SSP očekuje da se "što pre izjasni o ovom opasnom stavu Episkopa Nikanora" i osudi ga "u skladu sa svim temeljima i vrednostima hrišćanstva".
Dok skoro svi osuđuju govor vladike banatskog, Dveri osuđuju "napade na SPC"
S druge strane Dveri, stranka poznata po svom netolerantnom stavu prema održavanju Parade ponosa, osudila je "napade na Srpsku pravoslavnu crkvu i vladiku Nikanora".
"Njihovi kritičari, taoci stare mržnje prema svemu što je srpsko i hrišćansko u Srbiji, pozivaju na njihov krivični progon za verbalni delikt kao u komunistička vremena kada su Crkvu želeli da zatvore i zabrane javno ispovedanje vere. Da li to znači sledeći korak na koji smo upozoravali – da će svako ko iz ugla svoje vere i tradicije govori da nije normalno da dete ima tatu i tatu biti hapšen i osuđen? Jer ova tuđinska ideologija neće stati na gej paradi, pa čak ni ni legalizaciji homoseksualnih brakova i usvajanju dece ili nametanju promene pola našoj deci kao nečemu naprednom i savremenom, već želi da zabrani svako drugačije mišljenje i kritiku", navele su Dveri u saopštenju.
Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da je episkop banatski Nikanor izjavama o premijerki Ani Brnabić i manifestaciji Europrajd "izvređao i sebe i Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC)".
Ponovio je i da se još ne zna da li će Europrajd biti održan, naglašavajući da je to pitanje bezbednosnih procena i mnogih drugih pitanja, a da će odluka biti doneta početkom septembra.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ministarstvo pravde:Venecijanska komisija potvrdila da je Srbija sprovela preporuke iz 2024. godine
16.07.2026.•
0
Ministarstvo pravde pozdravilo je večeras objavljivanje Hitnog naknadnog mišljenja Venecijanske komisije Saveta Evrope o Nacrtu zakona o Pravosudnoj akademiji.
Uhapšene četiri osobe zbog napada na advokata Cvejića
16.07.2026.•
0
Policija na Novom Beogradu uhapsila je četiri osobe zbog sumnje da su 4. jula učestvovala u napadu na advokata Danka Cvejića i M.J, koji je pretučen iste večeri.
U Surčinu otkrven ilegalni hostel, jedna osoba uhapšena zbog krijumčarenja ljudi
16.07.2026.•
0
Tridesetšestogodišnji A. A, državljanin Pakistana uhapšen je zbog sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljen prelaz državne granice i krijumčarenje ljudi.
Šta znači Vučićev odlazak u Kijev bez potpisa na deklaraciji?
16.07.2026.•
6
Prvi put od početka rata predsednik Srbije posetio je Kijev.
Po 1.150 evra za šaht poklopac: Ekspo 2027 dodelio posao "Beograd-putu"
16.07.2026.•
5
Preduzeće Ekspo 2027 dodelilo je ugovor za izvođenje radova na izmeni i "umetničkom oblikovanju" postojećih šaht poklopaca na lokacijama u užem centru grada Beograda.
Poverenik Marinović: Ponovo ću se kandidovati za funkciju, ovu smatram nultom
16.07.2026.•
8
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović izjavio je danas FoNetu da će se ponovo kandidovati za tu funkciju, nakon isteka sedmogodišnjeg mandata krajem jula.
Kreni-Promeni: Mladim radnicima na rekonstrukciji železničke stanice Novi Beograd ugrožena bezbednost
16.07.2026.•
4
Pokret Kreni-Promeni upozorio je danas na opasne uslove rada na rekonstrukciji železničke stanice Novi Beograd, navodeći da mladi radnici, bez zaštitne opreme, rade na koloseku kojim redovno saobraćaju vozovi.
Pojačan saobraćaj na granicama, najduže zadržavanje na Gradini
16.07.2026.•
0
Putnički automobili čekaju oko sat vremena za izlaz iz Srbije na graničnom prelazu Gradina, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Elektrodistribucija: Nova aplikacija za potrošnju električne energije biće dostupna od oktobra
16.07.2026.•
2
Građani Srbije trebalo bi od oktobra da dobiju pristup digitalnoj platformi Elektrodistribucije Srbije (EDS) putem koje će moći da prate potrošnju električne energije.
Države regiona dale rok Evropskoj komisiji za rešavanje boravka vozača kamiona u Šengenskoj zoni
16.07.2026.•
2
Države regiona dale su Evropskoj komisiji rok da ponudi odgovor na problem boravka vozača kamiona u Šengenskoj zoni.
Više od 50 opozicionih poslanika traži od Macuta da razreši ministarku Paunović
16.07.2026.•
21
Opozicioni narodni poslanici, njih 53, podneće predsedniku Vlade Đuru Macutu zahtev da bez odlaganja predloži Skupštini Srbije razrešenje ministarke državne uprave i lokalne samouprave Snežane Paunović.
Preminuo jedan od osnivača Partibrejkersa Goran Bulatović Manza
16.07.2026.•
1
Goran Bulatović Manza, nekadašnji bubnjar i jedan od osnivača Partibrejkersa, preminuo je u 67. godini, saopštio je bend.
Sportska redakcija RTS prelazi u sastav informativnog umesto zabavnog programa
16.07.2026.•
0
Sportska redakcija Radio-televizije Srbije (RTS) od kraja jula postaće deo Informativnog programa javnog servisa, umesto zabavnog kao što je to bilo do sada, objavilo je danas Udruženje novinara Srbije (UNS).
Marta Kos o Snežani Paunović: Ne mogu da zamislim da ministarka ostane na funkciji posle ovakve izjave
16.07.2026.•
37
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos osudila je izjavu ministarke državne uprave Snežane Paunović i rekla da je bilo "užasavajuće čuti tako nešto".
Upozorenje RHMZ na grmljavinu i grad sa jakim vetrom: Za Mačvanski, Kolubarski i Zlatiborski okrug
16.07.2026.•
0
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je hitno upozorenje na lokalne grmljavinske nepogode u pojedinim područjima Srbije.
Petnaestoro dece u bolnici zbog salmonele: Zatvoren lokal brze hrane u Leskovcu
16.07.2026.•
1
U Opštoj bolnici u Leskovcu tokom noći i danas pre podne na bolničko lečenje primljeno je 15 dece zbog trovanja salmonelom, potvrdio je za agenciju Beta direktor te zdravstvene ustanove Nebojša Dimitrijević.
Bojana Maljević: Pismo protiv moje volje dospelo do režimskih medija, lagali da sam vetirana
16.07.2026.•
29
Glumica i producentkinja Bojana Maljević reagovala je na pismo koje se pojavilo u javnosti, a tiče se studentske liste.
Studenti: Nismo stavili veto na Bojanu Maljević, nećemo nasesti na maliciozne pokušaje unošenja razdora
16.07.2026.•
7
Studenti u blokadi iz Niša saopštili su da su neistiniti navodi da su stavili veto na kandidaturu glumice i producentkinje Bojane Maljević za studentsku listu.
Komentari 35
Mile
Gligs
gyue
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar