On je u Skupštini Srbije, na konferenciji za novinare Zeleno-levog poslaničkog kluba pokreta Ne davimo Beograd rekao i da ta inicijativa nije ni u skupštinskoj proceduri.
Podsetio je da su tu inicijativu pokrenuli organizacija "Kreni - promeni" i Savez ekoloških organizacija Srbije, a da potpisima je podržalo više od 30.000 građana.
Kazao je i da bi, prema zakonu, nakon predaje materijala, potpise građana trebalo da proveri nadležni skupštinski odbor, a potom i resorno ministarstvo i da o tome obavesti parlament.
Objasnio je i da ako lista potpisnika nije u skladu sa zakonom, da bi o tome bi trebalo da budu obaveštene organizacije koje su pokrenule tu inicijativu.
"Ništa od ovoga se nije desilo u predviđenom roku i zabrinjava nas što te inicijative nema ni u skupštinskoj proceduri", rekao je Lazović.
Dodao je da je zato predsedniku parlamenta Vladimiru Orliću uputio šest pitanja među kojima je i pitanje da li je parlament primio narodnu inicijativu.
Prema Lazovićevim rečima, pitanja su i da li su preduzete radnje da se lista potpisnika inicijative proveri i da li je nadležni skupštinski odbor formirao komisiju za to.
"Obećali smo da ćemo kao poslanici, u institucijama nastaviti borbu koju smo započeli na ulici protestima i blokadama i smatramo da parlament treba se izjasni o našim predlozima", rekao je on.
Podsetio je da su se poslanici stranaka na vlasti na konstitutvnoj sednici novog saziva Skupštine Srbije pozitivno izjašnjavali o projektu Rio Tinta, te naveo da bi voleo da se objasne šta je u tom projektu pozitivno.
Upitan o stavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da mu je velika greška bilo odustajanje od projekta Rio Tinto, Lazović je rekao da se Vučić o tome izjašnjavao kao o svojoj greški, ali da, kako je ocenio, zapravo nije imamo nikakvu nameru da odustane od Rio Tinta.
Lazović je rekao i da je bilo pritisaka na neke od stručnjaka da odustanu od podrške toj incijative, ali ne i na članove Ne davimo Beograd.
Narodna inicijativa o zakonskoj zabrani rudarenja litijuma i bora je, kako je ranije saopšteno, predata Skupštini Srbije 18. juna.
Narodnu inicijativu je potpisao 38.191 građanin, a prema Zakonu o referendumu i narodnoj inicijativi, skupština ima rok od 30 dana da odgovori, odnosno proveri validnost prikupljenih potpisa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Eko
Aga agatoni akademik
Dr
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar