Dačić se vraća na velika vrata: Partner u svakoj vladi
Lider socijalista Ivica Dačić vraća se na velika vrata u Vladu Srbije.
Foto: 021.rs
Osim što će biti ministar spoljnih poslova i zamenik premijera, Dačić će imati i funkciju koordinatora službi bezbednosti, podseća Radio slobodna Evropa.
Tako Dačić i socijalisti nastavljaju desetogodišnju saradnju sa Srpskom naprednom strankom (SNS), okosnicom vladajuće koalicije, čiji je lider predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Socijalisti su bili partneri naprednjaka u vlasti i onda kada je SNS mogao samostalno da formira vladu. SPS u javnosti važi za proruski orijentisanu stranku.
"Dačić ima u politici jednu bitnu logiku - da mirna voda i rezultati bregove rone", kaže za RSE Slavica Đukić Dejanović, visoka funkcionerka Socijalističke partije Srbije (SPS).
Poslovicom koja govori da se upornim radom dolazi do željenog cilja, Đukić Dejanović objašnjava to što je Dačić uspeo da sačuva partiju posle petooktobarskih promena. Ona to smatra njegovim najvećim uspehom.
Ovaj nekadašnji omladinac Slobodana Miloševića politički je preživeo rušenje njegovog režima 5. oktobra 2000.
"I kada su zamišljali da ćemo da nestanemo sa političke scene, mi smo se uzdigli kao feniks", poručivao je Dačić u kampanji pred izbore 2012.
Ne samo da nisu nestali sa političke scene, već su socijalisti deceniju i po manji partner u svakoj vladi.
Ivica Dačić je za to vreme bio ministar unutrašnjih poslova, premijer, šef diplomatije i predsednik Skupštine Srbije.
Dušan Spasojević, profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, to objašnjava time da je Socijalistička partija Srbije pragmatična stranka koja ima vrlo stabilno biračko telo.
"Dačić i socijalisti su bili korisni za skoro sve vlade i najveći deo vlada ih je želeo u svom sastavu", navodi on.
Socijalisti su još u ranim 2000. postali nezaobilazan faktor u formiranju vlada.
Oni su u nekoliko navrata kao manji partner nadomeštali potreban broj poslanika za formiranje vladajuće većine. Najpre Demokratskoj stranci 2008, a potom i Srpskoj naprednoj stranci 2012.
Još značajnija uloga – koordinator službi bezbednosti
Pored pozicija ministra i zamenika premijera, Dačić će u novom mandatu biti i koordinator službi bezbednosti.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u obraćanju javnosti 27. avgusta rekao da to ukazuje na poverenje koje ima prema Ivici Dačiću.
Za Slavicu Đukić Dejanović to znači da je dosadašnja saradnja SNS i SPS, predvođenih Aleksandrom Vučićem i Ivicom Dačićem, "opravdala ciljeve jačanja državotvornosti i boljeg kvaliteta života svakog građanina Srbije".
Biro za koordinaciju službi bezbednosti operativno usklađuje rad Bezbednosno-informativne agencije (BIA), Vojnobezbednosne agencije i Vojnoobaveštajne agencije, i koordinira njihove aktivnosti.
Politikolog Dušan Spasojević, ipak, ne misli da će funkcija koordinatora službi bezbednosti doneti Dačiću više moći.
"Dačić i Vučić sarađuju jako dugo i mislim da je to više ishod jednog ličnog odnosa a manje nečega što je vezano za izborne rezultate", naveo je Spasojević.
Samo tri godine u opoziciji
Socijalisti su najpre od 2004. do 2008. podržavali manjinsku vladu koju je vodio Vojislav Koštunica, tadašnji lider desno orijentisane Demokratske stranke Srbije. Koštunica je kao kandidat demokratske opozicije pobedio na izborima za predsednika SR Jugoslavije 2000. lidera SPS-a Slobodana Miloševića.
Zatim su socijalisti 2008. omogućili Demokratskoj stranci da formira vladu. Dačić je tada postao zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova. Sa tadašnjim liderom demokrata i predsednikom Srbije Borisom Tadićem potpisao je Deklaraciju o političkom pomirenju njihovih stranaka.
Tom Deklaracijom obavezali su se na prevazilaženje sukoba iz prošlosti, a kao cilj zacrtali učlanjenje Srbije u Evropsku uniju.
Četiri godine kasnije Dačić je omogućio Sprskoj naprednoj stranci da formira Vladu. Za to je, iako manji partner u vladajućoj koaliciji, dobio mesto premijera, a zadržao je i funkciju ministra unutrašnjih poslova.
Potom je 2014. godine postao ministar spoljnih poslova i na toj funkciji je ostao do 2020. Poslednje dve godine bio je na čelu Skupštine Srbije.
Socijalisti za to što su uspeli da tokom poslednje dve decenije budu bitan faktor u vladajućim koalicijama, zahvaljuju vernosti biračkog tela.
"To je, zapravo, volja građana", kaže Slavica Đukić Dejanović.
Na poslednjim izborima održanim u aprilu SPS je dobio 100 hiljada glasova više. Politikolog Dušan Spasojević kaže da je SPS, pored lutanja i promena, uspeo da pozicionira svoju ideologiju u postmiloševićevskom periodu.
U programu SPS-a se navodi da je to partija demokratske levice koja se zalaže za socijalnu pravdu i solidarnost. Takođe piše da je Kosovo sastavni deo srpskog identiteta i državnosti. Navodi se i da opredeliti se za Evropsku uniju ne znači zatvoriti se za obostrano korisne odnose sa drugima.
Vezanost za Rusiju
Ivica Dačić je pre parlamentarnih izbora u aprilu bio jedan od najglasnijih protivnika uvođenja sankcija Rusiji zbog agresije na susednu Ukrajinu. Srbija je uz Belorusiju jedina zemlja u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji.
"Time Rusiji nećemo nauditi, ali sebi hoćemo", rekao je Dačić za televiziju Prva 14. marta o sankcijama.
Dačić u Rusiji vidi zaštitnicu interesa Srbije jer smatra da će u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija staviti veto na priznanje nezavisnosti Kosova. Srbija ne priznaje nezavisnost koju je Kosovo proglasilo 2008. godine.
Lider socijalista takođe ruskog predsednika Vladimira Putina naziva prijateljem Srbije i srpskog naroda. U medijima se godinama unazad navodilo da Moskva insistira na učešću socijalista u Vladi.
Međutim, funkcionerka SPS-a Slavica Đukić Dejanović odbacuje te navode.
"Srbija ima svoju politiku i Dačić i Vučić rade u interesu Srbije, nisu poslušnici i zbog toga i traju", poručila je ona.
SPS u javnosti važi za proruski orijentisanu stranku još od svog osnivanja. Međutim, Dačić je 2016. godine izjavio za B92 "da ne doživljava SPS kao najjaču prorusku stranku u prethodnim vladama".
Ipak, SPS tradicionalno drži vodeće funkcije u energetskom sektoru u Srbiji, koji u najvećoj meri zavisi upravo od Rusije.
Na čelu Srbijagasa, državnog preduzeća za snabdevanje gasom, godinama je kadar SPS-a. U pretprošlom mandatu Vlade socijalisti su imali i resor energetike.
Takođe je lider socijalista dobitnik Ordena prijateljstva Ruske Federacije 2018. godine.
Ceo tekst čitajte na OVOM linku.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - imamo i poklon
05.08.2026.•
0
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je pred vama.
Direktor EPS-a: Građani da racionalnije troše struju, to neće ugroziti njihov komfor
05.08.2026.•
0
Generalni direktor Elektroprivrede Srbije Dušan Živković apelovao je da građani u narednom periodu racionalnije troše električnu energiju.
SSP: Tužilaštvo da otvori istragu o raspolaganju državnim vilama
05.08.2026.•
0
Poslanici SSP-a zahtevaju od TOK i antikorupcijskog odeljenja VJT da hitno otvore istragu o raspolaganju državnim vilama, stanovima i placevima kojima je upravljao državni DIPOS od dolaska SNS na vlast 2012. godine.
Kamion usmrtio dvojicu radnika na novom putu Šabac-Loznica
05.08.2026.•
0
Dve osobe poginule su u saobraćajnoj nesreći na novom putu Šabac-Loznica, kod petlje Zminjak.
Rasim Ljajić o odnosu sa SNS: Da je sve u redu među nama, ne bi mi neopravdano smenili pet funkcionera
05.08.2026.•
0
"Za moju ostavku na mestu predsednika Socijaldemokratske partije Srbije, Aleksandar Vučić je saznao iz medija. Toliko o tome da se radi o nekom zakulisnom dogovoru sa SNS."
Raspisan međunarodni tender za izvođača radova na deonici pruge između Beograda i Niša
04.08.2026.•
4
Infrastruktura železnice Srbije raspisala je međunarodni tender za izbor izvođača radova na modernizaciji deonice Paraćin-Trupale-Međurovo u okviru rekonstrukcije železničke pruge između Beograda i Niša.
Đedović Handanović: Đerdap na četvrtini kapaciteta zbog niskog vodostaja Dunava
04.08.2026.•
11
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović pozvala je na punu posvećenost svih u energetskom sektoru kako bi se održala sigurnost snabdevanja strujom.
Uhapšen menadžer benzinske pumpe: Sumnja se da je proneverio više od sedam miliona dinara
04.08.2026.•
3
G. B. je uhapšen zbog sumnje da je proneverio više od sedam miliona dinara i nekoliko desetina hiljada evra u obavljanju privredne delatnosti, saopšteno je danas.
Oko 130.000 novih državljana Srbije: Gde žive i zašto se pred izbore ponovo otvara pitanje fantomskih birača
04.08.2026.•
9
Uoči najavljenih izbora, ponovo se pokreće priča i o fantomskim biračima i to zvanično, putem Komisije za reviziju biračkog spiska.
Ivana Janačković nova direktorka Republičke direkcije za imovinu
04.08.2026.•
2
Vlada Srbije postavila je Ivanu Janačković za novu direktorku Republičke direkcije za imovinu (RDI).
Zbog niskog vodostaja Dunava isplivali ostaci nacističkih brodova na granici Srbije i Rumunije
04.08.2026.•
10
Vodostaj Dunava u Srbiji je toliko opao usled suše da se ponovo vide olupine desetina nemačkih brodova iz Drugog svetskog rata, piše agencija Asošiejted pres (AP).
Kamion sa 20 tona sojine sačme bez dokumentacije: Roba i vozilo privremeno oduzeti
04.08.2026.•
0
P. S. (35) iz Raške kod kojeg je nađeno oko 20 tona upakovane sojine sačme uhapšen je bez prateće dokumentacije, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
VIDEO: Snimak hapšenja tri osobe osumnjičene za ubistvo 73-godišnjeg muškarca
04.08.2026.•
9
Policija je uhapsila M.Đ (40), M. S (31) i M. K (32) zbog sumnje da su u saizvršilaštvu izvršili krivično delo teško ubistvo 73-godišnjeg muškarca u stanu na Paliluli, saopštio je MUP.
Transparent za Trampa na UFC Fight Night u Beogradu: Vučićevo dodvoravanje ili politički marketing?
04.08.2026.•
19
UFC Fight Night, događaj najveće svetske organizacije u MMA, koji je prvi put organizovan u Srbiji, održan je u subotu u Beogradskoj areni.
Udruženja upozoravaju na požar kod Gabrovice: Ugrožen deo Parka prirode Stara planina
04.08.2026.•
0
Udruženja "Eko Istok" i Centar za zaštitu biosfere Balkan, kao i grupa "Knjaževac u blokadi" su danas pozvali vlasti da utvrde uzrok požara kod sela Gabrovnica, u podnožju Stare planine, 25 kilometara od Knjaževca.
Hidrogeolog objašnjava šta se desilo sa Dunavom: Suša i isparavanje kao u Africi oborili vodostaj
04.08.2026.•
10
Vodostaj Dunava u odnosu na nivo vode u Savi i drugim rekama u Srbiji, kao i u podzemnim izvorištima, značajno je niži zbog nepovoljnih klimatskih uslova.
Komentari 19
Mika
Garisa
Boris
Najiskusniji političar kod nas.
Nije ga lako izvarati.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar