Toalet papir preko noći postao luksuz: Zašto je cena otišla u nebo?

Deset rolni dobrog toalet papira koštalo je 350 dinara, a sada košta i do 300 dinara više. Cena kuhinjskog ubrusa skočila je sa 300 na 550 dinara.
Toalet papir preko noći postao luksuz: Zašto je cena otišla u nebo?
Foto: Pixabay
Kako piše "Blic biznis", zbog svih neizvesnosti koje su zadesile svet u 2022. godini, prvenstveno geopolitičke i energetske krize, poskupele su i sirovine za proizvodnju toalet papira, ubrusa, maramica tj. papirne konfekcije, pa je cena prvenstveno zbog toga drastično skočila. Kod proizvođača je do nedavno postojala bojazan da će sirovine nestati i da će se prekinuti lanac snabdevanja drvetom iz zemalja zahvaćenih sukobom.
Na globalnom nivou drvna celuloza je u 2022. godini pretrpela najveće povećanje cene u istoriji, pa je dostigla rekordnu cenu od oko 2.000 evra po toni. Pored kriza u zapadnom svetu, politika nultog kovida u Kini, koja je najveći kupac celuloze na svetu je dodatno doprinela poskupljenjima.
Nataša Govedarica, sekretar Udruženja za šumarstvo, preradu drveta i industriju nameštaja i papira Privredne komore Srbije za "Blic biznis" kaže da u Srbiji više od 20 godina ne postoji proizvodnja celuloze, od gašenja firme "Matroz" iz Sremske Mitrovice koja je proizvodila godišnje 45.000 tona novinskog papira.
 
- Najveći proizvođač celuloze na svetu je bila Ukrajina. Izbijanjem rata u Ukrajini cena celuloze je povećavana, najpre 20 do 30 odsto, da bi dostigla 100 odsto povećanje u odnosu na cenu pre izbijanja sukoba, koliko imamo saznanja od kolega koji su stručnjaci u oblasti papira. Za novu fabriku celuloze neophodno bi bilo uložiti oko 100 miliona evra - objasnila je Govedarica.
 
- Od marta prošle godine cena same celuloze je skočila oko 100 odsto, kod nekog dobavljača 95, kod nekog 105 procenata. Okvirno se cena celuloze kretala od 950 do 1.050 evra. Sada je cena celuloze dostigla rekordnih 2.000 evra po toni - rekla je  Nataša Nikolić iz jedne firme za proizvodnju papirne konfekcije.
 
- Naše mašine za proizvodnju rade na struju koja je nenormalno skočila. Skočila je cena svake moguće stavke našeg poslovanja, od propratnog materijala, kesa, lepkova, boja, džakova, do radne snage i transporta - dodaje.
 
Nemanja Dmitrović iz druge firme za proizvodnju papira je takođe potvrdio da su visoke cene toalet papira i ubrusa u 2022. bile zbog poskupljenja sirovina koje dobijamo upravo iz Ukrajine i Italije, dok sada jeftinije sirovine uvozimo iz Turske. Pored toga, uvozili smo iz Rusije, Grčke i Rumunije.
 
- Mi sve sirovine uvozimo, mi nemamo proizvodnju celuloze. Prošle godine je zbog krize poskupela struja, uopšte energenti, a prvenstveno poskupela je celuloza, pa otuda i poskupljena papira i ubrusa - navodi.
 
Nataša Nikolić kaže i da su oni u njihovom poslovanju zbog tog skoka cena smanjivali marže koliko su mogli dok "marže nisu došle do žileta".
 
Ima naznaka da su cene papirne konfekcije dostigle svoj maksimum i da će padati u 2023. godini.
 
- Najveći problem je što su svi nakupovali pune magacine sirovina jer su očekivali da će cena dalje rasti, pa su proizvođači u stranim zemljama videli da posao ne ide i da su svi pokupovali robu, pa su rešili da spuste cene. Tako da su već neki proizvođači umanjili cene svojih proizvoda za nekih 10 odsto, koliko sam mogao da primetim - kaže Nemanja Dmitrović.
 
- Najavljena su blaga pojeftinjenja cene sirovina od 5 ili 6 odsto maksimalno, pa ćemo videti kako će se to dalje odraziti na proizvodnju. Iako se cena celuloze neće vratiti na cenu od oko 1.000 evra, svakako će se stabilizovati i nadamo se da neće više toliko skakati - zaključila je Nataša Nikolić.
  • Mile

    26.01.2023 19:50
    Poskupele marze trgovaca
    Tusiranje posle velike nužde, wc papir cuvati za goste.
  • Što bi rekao

    26.01.2023 19:17
    Radovan Treći
    Evvo rrrešennjaaa!!!
    Ovo je prilika da srpska poljoprivreda pokrene proizvodnju industrijske konoplje. NS Seme ima jednu od najkvalitetnijih sorti u SVETU. Od JEDNOG jutra konoplje dobije se papira koliko od 11 (da, jedanaest!) jutara drveta. Pa vi računajte koliko je to tariguza. :)
  • Ja

    26.01.2023 18:42
    Kako i ne bismo trosili kad cujemo sta nam vodja govori.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija