
Novi podaci o nekretninama: Najskuplji stan prodat za dva i po miliona evra
Cene kvadrata u Srbiji su u poslednjem kvartalu prošle godine porasle u proseku za 13,7 odsto u odnosu na isti period 2021. godine.
.jpg)
Foto: 021.rs
Prema najnovijim podacima Republičkog geodetskog zavoda, samo u četvrtom, u odnosu na treći kvartal, one su porasle za 3,3 procenta.
Po dinamici je značajniji rast cena stanova u starim zgradama gde se beleži stopa od 16,1 odsto. Kod "novogradnje", odnosno kupovine od investitora, beleži se blago usporavanje rasta u četvrtom kvartalu i iznosi 9,3 odsto naspram 10 odsto u trećem kvartalu, pri čemu je reč o relativno višem nivou cena u "novogradnji" u poređenju sa "starogradnjom".
Ukupna količina novca korišćena za kupovinu nekretnina iznosila je 2,3 milijardi evra, što predstavlja rast od 27,3 odsto u odnosu na isti kvartal prethodne godine. Grad Beograd je zabeležio najveći broj kupoprodajnih ugovora, ukupno 9.547.
Stan za koji je izdvojeno najviše novca u četvrtom kvartalu 2022. godine je stan u novogradnji u iznosu od 2.469.888 evra, površine je 383 kvadrata i nalazi se na lokaciji Beograd na vodi. Najskuplji kvadrat stana u Srbiji u četvrtom kvartalu 2022. godine prometovan je na lokaciji Beograd na vodi i koštao je 10.184 evra po metru kvadratnom, površine je 97 kvadrata i to je stan u novogradnji.
Najskuplja kuća prodata je na Savskom vencu za 2.000.000 evra. Najskuplji kvadrat poslovnog prostora prometovan je u beogradskoj opštini Stari grad za 18.253 evra, površine 63 kvadrata, a najviša ugovorna cena poslovnog prostora od 2.801.121 evra ostvarena je na Paliluli, površine 10.586 kvadrata.
Najskuplje garažno mesto po ceni od 58.400 evra prometovano je na lokaciji Beograd na vodi.
Najskuplji kvadrat poljoprivrednog zemljišta prometovan je na opštini Stara Pazova (Stari Banovci) po ceni od 18 evra/m2 za parcelu površine 2,6 hektara. Najskuplje poljoprivredno zemljište u Srbiji u četvrtom kvartalu 2022. godine prometovano je u Novom Bečeju po ceni od 605.000 evra za 50,2 hektara.
"Broj prodatih stanova u četvrtom kvartalu 2022. veći je za 0,6 odsto u odnosu na isti period 2021. nakon pada od 5,6 odsto u trećem kvartalu. S obzirom da cene i dalje snažno rastu, kao i da raste učešće prodatih stanova u skupljem regionu Beograda i Vojvodine za 10,6 odsto i 2,3 odsto, ukupna vrednost tržišta merena sumom ostvarenih kupoprodaja stanova rekordno raste u 2022. i to za 36 odsto međugodišnje", navode iz RGZ.
Najveći udeo ukupnih novčanih sredstava zauzima prodaja stanova, sa učešćem od 55 odsto i 1,2 milijarde evra u četvrtom kvartalu 2022. godine. S obzirom da je broj prodatih stanova u četvrtom kvartalu prošle godine porastao za 0,6 osto u odnosu na isti period 2021. uz činjenicu da cene stanova i dalje rastu u četvrtom kvartalu, ukupna vrednost tržišta merena sumom ostvarenih kupoprodaja stanova ostvarila je rekordni rast u 2022. i to za 36 odsto međugodišnje.
Kada je reč o načinu plaćanja, prema podacima RGZ, svega 9 odsto svih nepokretnosti plaćeno je iz kredita, što je za 4 odsto manje u odnosu na prethodni period, a iz kreditnih sredstava najviše su plaćeni stanovi, ukupno 21 odsto.
Osim izveštaja sa tržišta nepokretnosti Republički geodetski zavod od trećeg kvartala 2022. godine objavljuje i indeks cena stanova, razvijen je u skladu s međunarodnim metodološkim smernicama, koji građanima i privredi omogućava besplatan, transparentan i precizan uvid u podatke na osnovu kojih mogu da prate kretanja na tržištu stanova.
Indeks cena stanova za Republiku Srbiju u četvrtom kvartalu 2022. iznosi 145,03 što predstavlja rast u odnosu na treći kvartal prethodne godine kada je indeks iznosio 138,08. Ovo povećanje indeksa cena stanova prati trend rasta cena stanova koji je trajao cele prošle godine i koji je dostigao godišnju stopu rasta od 13,7 odsto tokom poslednjeg kvartala 2022. Po nivou indeksa cena prednjače regioni Vojvodine i Grad Beograd, ali je kao i u prethodnih nekoliko kvartala najsnažniji rast cena u regionu Južne i istočne Srbije.
U RGZ navode da, kada se uporedi indeks cena stanova u Srbiji sa indeksima u zemljama Evrope naša zemlja zauzima "zlatnu sredinu" u odnosu na ostale evropske zemlje i beleži stabilan rast i kontinuiran razvoj ovog tržišta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Niške gimnazijalce napala grupa momaka sa bakljom i palicom
02.09.2025.•
0
Učenike niške Gimnazije "Stevan Sremac" danas su napala trojica nepoznatih momaka sa motkom i bakljom, svedoče đaci i profesori.
Kamioni na Batrovcima i Sremskoj Rači čekaju četiri sata
02.09.2025.•
0
Na putničkim terminalima graničnih prelaza zadržavanja traju do 30 minuta dok kamioni čekaju do četiri sata, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Vučić o dešavanjima u Novom Sadu: Država reaguje i pobeđuje
02.09.2025.•
24
Komentarišući sinoćnja dešavanja u Novom Sadu, kada je policija bez razloga primenila silu nad učesnicima komemorativne šetnje, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da država "reaguje i pobeđuje".
Smederevo: Pronađeno tri tone mesa bez deklaracije, uhapšen vlasnik improvizovane mesare
02.09.2025.•
0
U Smederevu i okolini pronađeno je oko tri tone mesa bez porekla i deklaracije a uhapšen je vlasnik improvizovane mesare, saopštila je policija.
Smenjena dekanka Medicinskog fakulteta u Beogradu, dekanu FDU istekao mandat
02.09.2025.•
0
Dekanka Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Tatjana Simić smenjena je sa funkcije na današnjoj sednici Saveta ovog fakulteta.
Beograđanin: SNS botovi zloupotrebili identitet mog pokojnog sina, sa lažnog profila kritikuju proteste
02.09.2025.•
0
Beograđanin Zoran Petrović izjavio je da su SNS botovi zloupotrebili identitet njegovog pokojnog sina i da su otvorili lažni profil pod njegovim imenom, sa kog pišu poruke podrške vlastima i kritikuju učesnike protesta.
Novo istraživanje Ipsosa: Studentska lista ima osam odsto podrške
02.09.2025.•
39
Agencija Ipsos, koja je nedavno objavila rezultate istraživanja prema kojima studentska lista ima pet odsto podrške (bila je opciona), izašla je sa novim rezultatima.
Niška opozicija: Gradonačelnik promovisao firmu koja se dovodi u vezu s ubijenima u sukobu kartela u Boliviji
02.09.2025.•
1
Zaplena četiri tone kokaina i četiri smrti u Boliviji kao posledica sukoba u kriminalnim grupama zbog šverca droge u Južnoj Americi privlače pažnju niške javnosti jer su četvorica ubijenih Nišlije.
Vučić Putinu: Trudićemo se da ostanemo jedini u Evropi koji vam nisu uveli sankcije, ruske firme su dobrodošle
02.09.2025.•
17
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je na sastanku sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom da će se Beograd, "uprkos velikim pritiscima, truditi da ostane jedina zemlja u Evropi koja nije uvela sankcije Moskvi".
"Ko je tebi kriv?": Studenti u blokadi pokreću podkast o aferama vlasti
02.09.2025.•
3
Studenti u blokadi najavili su da pokreću podkast emisiju "Ko je tebi kriv?", u kojoj će govoriti o, kako su naveli, aferama vlasti.
Preminuo Ljubiša Ljuba Milić, jedan od Sedmorice mladih
02.09.2025.•
3
Jedan od osnivača legendarne grupe Sedmorica mladih, Ljubiša Ljuba Milić, preminuo je danas u 86. godini, saopštila je porodica.
Kosovska policija na Brnjaku oduzela i pocepala zastavu srpskom pevačkom udruženju
02.09.2025.•
5
Kosovska policija je na punktu Brnjak kod Zubinog Potoka oduzela zastavu srpskog Udruženja žena centralnog Kosova i pevačke grupe "Kosovke" iz Batusa kod Kosova Polja, pocepala je i bacila u kontejner, objavio je RTS.
VIDEO: "Ćaciji" presreli navijača Srbije na Evrobasketu, pumpa se i u Rigi
02.09.2025.•
16
Već nekoliko dana na društvenim mrežama i u medijima piše se o prisustvu "ćacija" i "SNS batinaša" na Evrobasketu i na mečevima Srbije.
Srednjoškolci koji primaju porodičnu penziju moraju da dostave potvrdu PIO fondu, isto čeka i studente
02.09.2025.•
0
Učenici srednjih škola koji primaju porodične penzije treba da dostave potvrde o školovanju u septembru odmah po upisu školske godine kako bi nesmetano nastavili da primaju tu naknadu.
Ministar prosvete ili osvete: Šta stoji iza Stankovićeve masovne smene direktora škola?
02.09.2025.•
17
Uveravao je ministar prosvete Dejan Vuk Stanković da ne postoji "julska lista" za smenu direktora kada je "sezona lova" na neposlušne rukovodioce otvorena razrešenjem direktorke beogradske OŠ "Banović Strahinja".
Ministar Stanković: Problem na početku školske godine samo u OŠ "Pavle Savić", ali stiže novi direktor
02.09.2025.•
2
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da je problema sa početkom nove školske godine, osim manjih u gimnazijama u Čačku i Mladenovcu, od 1.680 škola u Srbiji bilo samo u OŠ "Pavle Savić" na Mirijevu.
Iako je obavezna: 9.000 prvaka nije primilo MMR vakcinu ili su samo delimično vakcinisani
02.09.2025.•
4
Oko 9.000 đaka koji su ove godine krenuli u školu nije primilo vakcinu protiv malih boginja, zaušaka i rubela (MMR vakcina) ili su samo delimično vakcinisani.
Politikolog Milivojević: Od pritiska ulice zavisi da li će i kada biti vanrednih izbora
02.09.2025.•
15
Politikolog Cvijetin Milivojević izjavio je da od pritiska na ulicama zavisi to da li će i kada biti raspisani vanredni parlamentarni izbori koje traže studenti u blokadi, a koje vlast odbija da raspiše.
Počela primena nižih trgovačkih marži: Neki proizvodi jeftiniji, neki isti kao i pre, a neki čak i poskupeli
02.09.2025.•
48
Uredba kojom se ograničavaju trgovačke marže stupila je na snagu. Tako će u narednih šest meseci marže biti ograničene na 20 odsto, što bi, kako tvrde predstavnici vlasti, trebalo da snizi cene za 10 do 20 procenata.
Vučić putuje u Kinu u osetljivom trenutku za Srbiju: Zašto?
01.09.2025.•
30
Analitičari ocenjuju da Aleksandar Vučić odlazi u Kinu na obeležavanje 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu u osetljivom trenutku za Srbiju.
Komentari 2
piskaralo
V5
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar