Potvrđena prva trudnoća sa materijalom uvezenim iz Španije

Prva trudnoća iz uvezenog reproduktivnog materijala koji je krajem januara stigao u našu zemlju je potvrđena.
Potvrđena prva trudnoća sa materijalom uvezenim iz Španije
Foto: Pixabay
Kako pišu "Novosti", ostalih pet žena za koje su stigle jajne ćelije su u fazi pripreme za vantelesnu oplodnju.
Do sada je 163 parova, odnosno žena, prošlo komisiju za medicinski potpomognutu oplodnju sa darovanim reproduktivnim ćelijama, od čega je 31 na teritoriji Vojvodine. Od tog broja 140 je dobilo termin za prvi konsultativni pregled gde će se raditi postupak.
Na tom prvom pregledu zajedno sa svojim ginekologom vrši se upit ka banci kako bi se poručio adekvatan materijal. Sve se radi u skladu sa karatkteristikama primaoca i može se izabrati boja kose, očiju, rasa, krvna grupa...
 
Do sada su zaključeni ugovori sa četiri strane banke, u pitanju je "Ovobank" iz Španije, dve iz Danske - European sperm bank i Cryosinternational, i jedna iz Češke. U našu zemlju je iz Španije krajem januara stiglo šest paketa jajnih ćelija, uskoro stiže još 10 paketa (i jajnih ćelija i spermatozoida), a podneto je ukupno 30 zahteva Upravi za biomedicinu za uvoz reproduktivnih ćelija, što znači da je za 30 žena poručen materijal, a samim tim se ujedno podnosi zahtev i za uvoz za te žene.
 
U narednom periodu preko portala eUprave krenuće prijavljivanje i za parove koji će sami finansirati postupke sa darovanim reproduktivnim ćelijama. Tada će moći da se prijave žene do navršene 50. godine života, a zahtev će moći da podnesu i žene koje nisu državljanke Srbije.
 
Pravo na postupke sa darovanim reproduktivnim ćelijama imaju žene do navršene 45. godine života do momenta prolaska komisije i to, ukoliko se prijavljuje sa partnerom, ako jedno od partnera nema dete i jedini način da se ostvare u ulozi roditelja jeste vantelesna oplodnja darovanim ćelijama. 
 
Takođe, pravo imaju i žene starije do 45 godina koje nemaju partnera, a ni dete. 
 
Svi oni imaju prava na tri pokušaja VTO sa darovanim reproduktivnim ćelijama kao i tri krioembriotransfera. Uz ovo pravo žena ima mogućnost i na jedan uvoz reproduktivnih ćelija.
 
Od 8. decembra 2022. godine omogućeno je prijavljivanje za postupke VTO sa darovanim reproduktivnim ćelijama na teret sredstava Republičkog fonda. Prijavljivanje ide isključivo preko portala eUprave preko koga zahtev podnose žene. Na taj način pokretanjem usluge one šalju zahtev ka nadležnoj zdravstvenoj ustanovi za zakazivanje termina pred Komisijom za BMPO koja odlučuje da li žena ili par mogu da uđu u postupak VTO. Do danas se preko eUprave prijavilo oko 660 žena. Od toga sa teritorije Vojvodine prijavilo se 152 žene.
  • Jajna celija

    27.02.2023 23:48
    Oko cega tacno se vi prepirete? Vi koji niste za to,ocigledno vam ne treba, sacuvacete "nase/vase"gene...ovim kojim treba ostavite na miru. Najbolje da jos imamo polemiku ko ce cije dete roditi.Manite se seljacke price i pustiti ljude da budu srecni.
  • Nana

    26.02.2023 14:32
    Novosadjanka
    Gledala sam konferenciju za štampu lekarke koja je u tom centru, za koji vi kažete da ne postoji, koja kaže da do sada nije donirana nijedna jajna ćelija. Upravu je komentatorka Komšinica, komplikovan zahvat i napolju se plaća.
  • komsinica

    26.02.2023 13:51
    Pitam samo, da li neko zna kako se doniraju jajne celije? To nije tako jednostavan proces i niko se u to ne upusta ako nije dobro placeno. Posto to ovde niko ne placa nema ni doniranih jajnih celija. Za informaciji, da bi bili donor jajnih celija vi morate da prodjete hormonsku terapiju isto kao za vantelesnu oplodnju, u organizmu tada dodje do sarzrevanja veceg broja jajnih celija i one se, prosto receno pokupe. Taj proces nije nimalo najivan,a moze da dovede i do nezeljenih posledica itd... Ja licno nisam pristalica cele ove price.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija