Ivošević: Vučićev potpis nije potreban, sporazum i aneks u vezi sa Kosovom su obavezujući

Bivši sudija Ustavnog suda Srbije Zoran Ivošević izjavio je da prema Bečkoj konvenciji o ugovornom pravu važe svi sporazumi bez obzira na to da li su potpisani ili usmeno prihvaćeni.
Ivošević: Vučićev potpis nije potreban, sporazum i aneks u vezi sa Kosovom su obavezujući
Foto: Medija centar Beograd
Ivošević je agenciji Beta kazao da isticanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića da u Briselu i Ohridu nije ništa potpisao, govori da je on uradio nešto što nije smeo.
 
"U članu 3. Bečke konvencije o ugovornom pravu stoji da kod međunarodnih sporazuma koji nisu zaključeni pismenim putem to ne ide nauštrb pravnih vrednosti ovih sporazuma. To znači da usmeni sporazumi važe i da su obavezujući", rekao je Ivošević.
Ivošević je podsetio na izjave posrednika u pregovorima, Žozepa Borelja, Miroslava Lajčaka i Gabrijela Eskobara, da je saglasnost o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova postignuta i da se ta saglasnost nalazi u tekstu Sporazuma iz Brisela.
 
"Sada je na redu implementacija Sporazuma iz Brisela i to Vučić nije osporio. Ako se implementacija odnosi na sprovođenje dogovorenog, onda je tačno ono što su izjavili posrednici na čelu s Boreljom", ocenio je Ivošević.
Ivošević ističe da postoji mogućnost da se Sporazum o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova pravno poništi.
 
"Ukoliko kosovska strana ne ispuni obavezu da formira Zajednicu srpskih opština prema dogovoru iz Briselskog sporazuma, onda se može ozbiljno razgovarati o raskidu tog sporazuma. Prema Bečkoj konvenciji o međunarodnim ugovorima, u članu 60. stoji da se međunarodni ugovor može raskinuti zbog neizvršenja obaveza i onda se sve vraća na pređašnje stanje", objasnio je Ivošević.
 
Dodao je da je Briselski sporazum bio neustavan, jer je vlast u Srbiji pristala da sve elemente državnosti na Kosovu preda Prištini. 
 
"Za Srbiju bi bilo veoma važno da se poništi Briselski sporazum", zaključio je Zoran Ivošević.
 
Po njegovim rečima, zbog protesta građana Srbije protiv Sporazuma o normalizaciji odnosa s Kosovom, predsednik Vučić je nakon povrtaka iz Brisela i Ohrida počeo "da se vadi" pred domaćom javnošću.
 
"Vučić tvrdi da nikada nije dao saglasnost za ulazak Kosova u Ujedinjene nacije i za međusobno priznanje. Međutim, u obostrano prihvaćenom Sporazumu stoji da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u svim međunarodnim organizacijama. Jasno je da je Vučić tim Sporazumom prihvatio i članstvo Kosova u UN", ocenio je Ivošević.
Dodao je da u Vučićeve reči ne treba verovati, jer "ako ide na implementaciju onda to potvrđuje da se usaglasio sa svim tačkama sporazuma". 
 
"Vučić obmanjuje i javnost i sebe. Verovatno je napravio neke korake koje nije smeo, a koji mogu sada da mu smetaju. Njegov rejting pada i on sada pokušava da se vadi", istakao je bivši sudija.
  • Polako

    21.03.2023 10:12
    Jesam ovde pljuvao Vučića, ali kad se već bavimo pravnim začkoljicama. Vučić je usmeno govorio da je delimično prihvatio sporazum, a delimično i potpuno prihvatanje je razlika kao nebo i zemlja. Nigde ga nisam čuo da je rekao da sve prihvatio. Pa pošto ga nisam čuo, a i nigde nema potpis, tako da je tanka priča ovog advokata
  • mix

    20.03.2023 20:53
    Bitno je da se ovim sporazumom omoguci drugim drzavama koje nisu priznale KiM da lakse mogu da ga prihvate u NATO. A kad Kosovo udje u NATO, gotovo je sa snovima o oslobadjanju.
  • @Ratko

    20.03.2023 20:41
    gradualno
    Obe strane ce ispuniti obaveze, zato potpis i nije bitan.
    Uostalom AV sam rece pre 2 meseca da su mu trazili odgovor odmah, da li odbija ili prihvata. S obzirom da nije odbio, to je to, ima 4 svedoka da je prihvaceno.
    Pa onda pre mesec dana u Briselu kad je jedino on rekao da nema dogovora a svi ostali da su obe strane pristale, i sad u Ohridu kad su svi rekli da je dogovoreno i da se krece u implementaciju

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija