
Lek za dijabetičare Ozempik papreno skup na "crnom tržištu": 200 evra za "lek za mršavljenje"
Zloupotreba leka Ozempik u Srbiji ne prestaje, a terapija za dijabetičare već neko vreme se koristi kao sredstvo za mršavljenje.
Lek se koristi za mršavljenje i uprkos upozorenjima i inicijativama zdravstvenih vlasti da tome stanu na put. Nadležni su, naime, pooštrili su kontrolu, zabranili da se lek izdaje bez lekarskog recepta i bez mišljenja endokrinologa, ali čak ni to nije prepreka za najupornije, piše Euronews Srbija.
Lek se ne može više kupiti u slobodnoj prodaji u apoteci, ali može na crnom tržištu. Preprodaje se na oglasima i to za velike sume.
Pre nekoliko dana na jednom od popularnih sajtova za prodaju pojavio se oglas na kome se nudi lek Ozempik, 1 mg, po ceni od 200 evra.
Prodavac je bio izričit da ga potencijalni kupci kontaktiraju isključivo preko WhatsApp-a i američkog broja telefona. U opisu leka naveo je da je reč o "popularnom leku za mršavljenje".
Oglas je izbrisan nekoliko dana kasnije. Međutim, nastavio je da se šeruje na društvenim mrežama.
Zloupotreba leka Ozempik za mršavljenje dovela je do nestašice tog inovativnog medikamenta krajem prošle godine.
Reagovala su razna udruženja koja okupljaju pacijente sa dijabetesom, kako bi ukazali na ogroman problem, jer pacijenti koji imaju šećernu bolest nisu mogli da dođu do terapije koja im pripada.
Iz Dijabetološkog saveza Srbije za Euronews Srbija kažu da se tržište stabilizovalo, da leka sada ima dovoljno za pacijente kojima je namenjen, ali strahuju da ukoliko se nastavi sa prodajom na crnom tržištu opet može doći "do iskakanja i nestašica".
Pacijente sa dijabetesom tip 2, obradovala je vest početkom prošle godine da se inovativni lek Ozempik stavlja na pozitivnu listi Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
U početku lek se osim na recept mogao i da kupi u apotekama. Krajem godine nastala je opšta pomama za njim jer su ljudi počeli masovno da ga koriste kao terapiju za mršavljenje.
Cena je u slobodnoj prodaji bila oko 100 evra. Dijabetičari su se našli u novom problemu, imali su recept lekara, ali nisu mogli da pronađu terapiju.
Reakcija Ministarstva zdravlja i RFZO
Da se nešto čudno dešava i da se lek koristi i za druge indikacije, a ne samo za dijabetes u RFZO su shvatili po izveštajima o nabavci.
Lek se uvozio u količinama većim od projektovanih za lečenje dijabetičara, ali su i pored toga bile nestašice. Preduzeli su hitne korake kako bi se tržište stabilizovalo.
Naloženo je da se lek Ozempik može izdati u apotekama samo uz recept i izveštaj lekara endokrinologa.
Ministarstvo zdravlja i Republički fond za zdravstveno osiguranje krenuli su u kontrolu državnih i privatnih ordinacija i apoteka.
"Republički fond za zdravstveno osiguranje sproveo je kontrolu izdavanja leka Ozempik u 73 zdravstvene ustanove i do sada utvrdio nepravilnosti u 46 ustanova", izjavila je nedavno direktorka RFZO Sanja Radojević Škodrić i najavila da će protiv ustanova u kojima su utvrđene nepravilnosti RFZO pokrenuti postupak naknade štete.
Kontrola je obavljena za period od 1. juna do 30. septembra 2022. godine, a u postupcima koji su već završeni utvrđene su nepravilnosti kao sto su da je lek propisivan u većoj količini od potrebne za 30 dana, kao i da je propisivan mimo uslova pod kojim se ovaj lek izdaje o trošku RFZO.
Ozempik je inovativni lek koji je o trošku obaveznog zdravstvenog osiguranja obezbeđen dijabetičarima, a koji zdrave osobe zloupotrebljavju koristeći ga za mršavljenje.
Trend zloupotrebe Ozempika krenuo je iz SAD, a najveći promoteri njegove primene za mršavljenje bili su rijaliti zvezdom Kim Kardašijan i milioner Ilon Mask.
Oni su na društvenim mrežama govorili o njegovom pozitivnom dejstvu na gubljenje kilograma. To je izazvalo pravu pomamu i globalnu nestašicu medikamenta.
Inovativni lek Ozempik , kompanije Novo Nordisk, pokazao je blagotvorno dejstvo jer dobro reguliše šećer kod pacijenata kod kojih uobičajena terapija tabletama ne daju željeni efekat. Pacijentima je konforan za primenu, daje se jednom nedeljno i to tako što se ubrizga pod kožu (uglavnom stomak).
Opačić: Trenutno nema nestašica, ali..
Predsednik Dijabetološkog saveza Srbije Aleksandar Opačić kaže za Euronews Srbija da je reakcija RFZO i Ministarstva zdravlja dala rezultate, da je snadbevanje sada dobro regulisano i da leka ima u apotekama za pacijente kojima je namenjen.
"Zbog kontrole koju su sproveli Ministarstvo zdravlja i RFZO tržište se stabilizovalo. Leka ima u dovoljnim količinama u apotekama za pacijente koji imaju recept. Međutim, nije dobro što se lek pojavio na oglasima, jer bi moglo da se desi novo 'iskakanje' iz normalnog koloseka snadbevanja i distribucije ", naveo je Opačić.
Dodaje da situacija još uvek nije idealna, da očigledno zloupotreba još uvek ima. On je podsetio da svaka nestašica leka remeti pacijenta.
"Zamislite da koristite određeni lek za dijabetes i onda ne možete da ga dobijete jer ga kupuje neko ko nema dijabetes. Nema trenutno zamene za njega, to je inovativni lek", naveo je on.
Šta je lek Ozempik?
Endokrinolozi kažu da je Ozempik lek sa kompleksnim delovanjem, koji je u Srbiji registrovan samo za lečenje dijabetesa tip 2.
U Srbiji se na tržištu može naći u dozama 0,25 miligrama, 0,5 i 1 miligrama.
Aktivna supstanca tog leka je semaglutid koji dovodi do mršavljenja. Lek u dozi od 2,4 miligrama sa tom aktivnom supstancom zvanično je registrovan u SAD kao lek za mršavljenje.
Endokrinolozi ukazuju da lek Ozempic nije rešenje za mršavljenje, jer kada pacijent prestane da ga koristi uzgubljeni kilogrami se brzo vraćaju.
Problem je što se ne odriču starih životnih navika, jedu nezdravu hranu, slabo se kreću, te efekat terapije ne može da bude dugoročan.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ko je Mladen Nenadić, tužilac "koji se odmetnuo od države"
02.08.2025.•
6
Kako je Mladen Nenadić prešao put od "politički kontrolisanog tužioca" do glavne mete Aleksandra Vučića i njegovih tabloida.
Sandžačka demokratska partija se sprema za izbore
01.08.2025.•
0
Sandžačka demokratska partija Novog Pazara usvojila je na večerašnjoj sednici odluku da formira izborni štab za predstojeće izbore, saopšteno je posle sednice Gradskog odbora u proširenom sastavu.
Dobromirov o hapšenjima TOK: Bojim se da je u pitanju još jedan igrokaz, korupcija veća od 100 miliona dolara
01.08.2025.•
2
Član Anketne komisije za ispitivanje odgovornosti za urušavanje Železničke stanice Dušan Dobromirov ocenjuje da su hapšenja po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal "još jedan igrokaz i skretanje pažnje javnosti".
Ukinut pritvor osmorici muškaraca u Novom Pazaru, jednom izrečena zabrana napuštanja stana
01.08.2025.•
2
Osnovni sud u Novom Pazaru ukinuo je osmorici uhapšenih pritvor, dok je jednom pritvor zamenio zabranom napuštanja stana.
Evropske demokrate: Evropa da stane uz građane Srbije koji zahtevaju istinu i odgovornost
01.08.2025.•
2
Evropska demokratska partija ukazala je na to "da rukovodstvo Srbije, počevši od predsednika Aleksandra Vučića, nastavlja da izbegava odgovornost za smrtonosni pad nadstrešnice u Novom Sadu".
VIDEO Komemorativni skup u Beogradu: "Svi smo ispod nadstrešnice"
01.08.2025.•
1
Nekoliko hiljada studenata i građana blokiralo je raskrsnicu Nemanjine i Ulice Savski trg, nedaleko od stare zgrade Železničke stanice u Beogradu, u okviru obeležavaja devet meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu.
Reakcije struke, javnosti i opozicije na hapšenja i takozvani "tužilački državni udar"
01.08.2025.•
3
Predstavnici sindikata pravosuđa, građanskih organizacija i opozicije različito su ocenili hapšenje 11 osoba zbog sumnje na koruptivne radnje na železnici, ali i navode tabloida o navodnom "tužilačkom državnom udaru".
MUP: Lažne SMS poruke o prekoračenju brzine, građani da budu oprezni
01.08.2025.•
2
Ministarstvo unutrašnjih poslova upozorilo je građane da je u toku fišing prevara koja se distribuira preko SMS poruka o navodno izrečenim kaznama za prekoračenje brzine.
Vučić tvrdi da "neki tužioci pokušavaju da ga uhapse", ne zna da li će Dodik moći da dođe u Sremske Karlovce
01.08.2025.•
61
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije želeo da komentariše hapšenje 11 osoba po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal povodom finansijske istrage modernizacije i rekonstrukcije pruge Novi Sad -Subotica-Kelebija.
Sandžački muftija podržao građanski protest u Novom Pazaru
01.08.2025.•
3
Muftija Sandžački Islamske zajednice Srbije Muhamed Demirović pozvao je vernike i građane da svojim prisustvom podrže protest i zahtev da uhapšeni pre dva dana ispred Državnog univerziteta u Novom Pazaru budu oslobođeni.
Novi šef Delegacije EU u Srbiji Andreas fon Bekerat: Veliki ljubitelj srpske košarke i evropskih vrednosti
01.08.2025.•
0
Novi šef Delegacije EU Andreas fon Bekerat izjavio je da mu je čast što preuzima tu poziciju, te da se u Srbiji raduje građanima, prirodi, hrani, tradiciji i kulturi i sportu.
Preminuo novinar Aleksandar Tanasijević
01.08.2025.•
0
Novinar i višedecenijski član Udruženja novinara Srbije Aleksandar Tanasijević (94) preminuo je u Pančevu, saopštilo je Udruženje novinara Srbije.
Dačić kaže da su akustični uređaji "LRAD" vraćeni u magacin: MUP želi da ih proda ili ponudi aerodromu
01.08.2025.•
15
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da su akustični uređaji "LRAD" na njegovo naređenje vraćeni u magacine.
MUP: Prevara na Fejsbuku u kojoj je zloupotrebljen premijer Macut
01.08.2025.•
7
MUP je upozorio građane da je na Fejsbuku identifikovana nova sofisticirana investiciona prevara u okviru koje je zloupotrebljen lik premijera Đura Macuta.
Goran Vesić operisan rano jutros
01.08.2025.•
19
Bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić primljen je juče hitno u bolnicu.
Kompanija Ringier raskinula ugovor sa Ivanom Ivanovićem
01.08.2025.•
26
Novinar i voditelj Ivan Ivanović saopštio je da se prekida emitovanje emisija "Veče sa Ivanom Ivanovićem" i "Četiri i po muškarca sa Ivanom Ivanovićem" na Blic televiziji.
Macut: Kao društvo u ovom trenutku nismo zreli za vanredne izbore
01.08.2025.•
34
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da "kao društvo u ovom trenutku nismo zreli za vanredne parlamentarne izbore, jer su strasti podignute i nemamo protivtežu u standardnim partijama".
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - za kraj radne nedelje
01.08.2025.•
13
Za kraj radne nedelje još jedan 021.rs dnevni kviz.
U gradovima Srbije danas okupljanja uz pitanje: "Ko je kriv?"
01.08.2025.•
1
Studenti i građani danas će, osim u Novom Sadu, komemorativnim i protestnim skupovima i u drugim gradovima obeležiti devet meseci od pada nadstrešnice novosadske železničke stanice.
Olivera Kovačević: Smenjena sam zbog podrške studentima i što sam tužila Vučića
01.08.2025.•
21
Olivera Kovačević smenjena je sa mesta supervizorke i urednice festivala Pesma za Evroviziju, odlukom generalnog direktora Radio-televizije Srbije Dragana Bujoševića.
Profesor Filozofskog fakulteta: Ne može biti poništen prijemni zbog pitanja koje se vlasti ne dopada
01.08.2025.•
28
Profesor beogradskog Filozofskog fakulteta Oliver Tošković kaže da ne može biti poništen prijemni ispit na tom fakultetu zbog jednog pitanja koje se ministru prosvete i političkoj opciji koju podržava ne dopada.
Komentari 10
Ana
Andrija Šrek
S56
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar