Kome bi odgovaralo da vanredni parlamentarni izbori budu što pre?

Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas ponovo je juče izjavio da su Srbiji što pre neophodni novi izbori.
Kome bi odgovaralo da vanredni parlamentarni izbori budu što pre?
Foto: 021.rs
U istom danu, zahtev za raspisivanjem prevremenih izbora uputio je i lider Dveri Boško Obradović. 
Pokreti poput Ne davimo Beograd i Srce Zdravka Ponoša, ubrzano rade na transformaciji u stranku, a predsednik Srbije i lider naprednjaka Aleksandar Vučić zahuktao se da formira Narodni pokret za državu - do početka leta.
Takođe, ne postoji niko u opoziciji ko se, bar javno, protivi raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora. Razlika je samo u intezitetu zalaganja, uprkos istraživanjima javnog mnjenja koja i dalje govore da je stranka predsednika Srbije, po rejtingu, daleko ispred ostalih političkih opcija, piše Danas.
 
Kao najistaknutiji razlozi za zahtevanje prevremnih izbora, u poslednje vreme, ističu se dva - takozvana izdaja Kosova, s jedne, i neophodnost ubrzavanja evropskih integracija, s druge strane.
 
Kao mogući i najverovatniji datum za vanredne parlamentarne izbore, prema mišljenju izvršnog direktora Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) Bojana Klačara ispostavlja se sledeća godine, što, kako dodaje, uopšte nije tako blizu, koliko god se tako činilo.
 
"Srbiju očekuju redovni pokrajinski i lokalni izbori sledeće godine i to je verovatno moguć termin i za vanredne parlamentarne izbore. Koliko god se činilo da su ti izbori blizu, to nije tačno jer je politička dinamika ubrzana i svedoci smo da se važni politički i društveni događaji dešavaju gotovo na nedeljnom nivou", ističe sagovornik Danasa.
 
Dakle, napominje, vrlo je teško prognozirati danas za period od 12 meseci.
 
"Skorašnji izbori ne idu nikome posebno u prilog jer su sva tri bloka (vladajuća koalicija, građansko-levi blok i desni blok) u sličnim okvirima kao i posle aprilskih izbora i svaki blok ima izazove sa kojima će se suočiti", ističe Klačar.
 
Desni blok bi mogao, smatra on, da računa na nešto bolji rezultat ukoliko se desi neki negativan scenario s Kosovom, iako, pojašnjava, ni tu ne bi trebalo očekivati dramatične promene.
 
"Vladajuća koalicija ima za cilj da zadrži sadašnje procente i verovatno će to pokušati kroz formu pokreta koji je napravio Aleksandar Vučić", kaže Klačar.
 
Upitan o realnosti predviđanja da bi Vučić mogao da zameni desetogodišnjeg koalicionog partnera Ivicu Dačića - Draganom Đilasom, kako se spekuliše, Klačar ističe da su male ili nikakve šanse da dođe do raskida koalicije između SNS i SPS.
 
"SNS i SPS imaju snažne političke interese u toj koaliciji. SPS će biti u ovoj ili onoj formi deo Narodnog pokreta i ne očekujem da će kratkoročno ili srednjoročno doći do raskida te koalicije", kaže on.
 
Kada je u pitanju cenzus, o čijem povećanju se mogu čuti apeli koji takođe dolaze iz opozicionih struktura, Klačar kaže da bi to trebalo posmatrati u određenom kontekstu.
"Ako cenzus ostane tri odsto, stranke neće praviti preterano velike koalicije, jer svi akteri koji su prešli cenzus 2022. godine verovatno mogu računati da će ga preći i sledeće godine. Međutim, u slučaju da se cenzus podigne na pet odsto, samo su SNS, SPS i SSP sigurni", smatra sagovornik beogradskog lista.
 
Međutim, dodaje, ostale stranke će na tu promenu reagovati pravljenjem širih koalicija.
 
"Tako da ja ne očekujem dramatične promene u broju stranaka u parlamentu ni sa većim cenzusom od pet odsto, samo što će liste koje ulaze biti koalicijske", zaključuje Bojan Klačar.
  • G pen

    03.04.2023 13:02
    Moze izbori ali opozicija ne postoji. Desnica nije opozicija.
  • Nikola

    03.04.2023 11:55
    Novi izbori odgovaraju samo vođi, dići će cenzus i otarasiti se malih stranaka. Na primeru R.Srpske i Crne Gore jasno je da ljudi traže nove, mlade, obrazovane, kulturne, poštene ljude. U Srbiji takvog novog lica još nema.
  • Jovan

    03.04.2023 11:44
    Bilo bi interesanto da prosecan glasac promeni orijentaciju i da se za promenu glasa za levi liberalni blok. Ili da do kraju ogreznemo u ovu Srbi nebeski narod retoriku i drugi su krivi stranci nam kroje i ostale naracije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija