Novosađanima za 2025. obećavaju drugačiji život: Plata 1.300 evra, na kafu u Budimpeštu, mostovi...
Novi Sad će 2025. godine biti drugačiji grad. Tako barem najavljuju predstavnici vlasti, ali to pokazuju i neki već započeti projekti.
Foto: 021.rs
Godina 2025. postala je godina velikih ciljeva za Novi Sad ili, ako ništa drugo, velikih obećanja. To ima smisla i ukoliko se uzme u obzir to da nam se približavaju lokalni izbori.
Očekivanje koje se na najdirektniji način tiče Novosađana izneo je gradonačelnik Milan Đurić. Prema njegovim rečima, prosečna plata u Novom Sadu 2025. godine biće 1.300 evra. On je tu projekciju najpre objavio na društvenim mrežama, pozivajući se na predsednika Aleksandra Vučića, da bi je potom ponovio i u televizijskom nastupu.
Prema Đurićevim najavama, nova statistika, koja se uskoro očekuje, pokazaće da je prosečna plata u Novom Sadu 950 evra.
Više o ekonomskim indikatorima koji upućuju na to da bi prosečna zarada mogla da dostigne 1.300 evra nismo mogli da čujemo od gradonačelnika, ali se govorilo o migraciji radne snage među kompanijama, konkurenciji, kao i IT sektoru koji "pumpa" tu zaradu. Iako suma od 1.300 evra zvuči lepo, pojedinac od kolektivnog proseka nema mnogo vajde, pogotovo kada je ispod imaginarne linije.
Jak grad ima i jake sportske klubove. Domaćim takmičenjima već dominiraju rukometaši i odbojkaši Vojvodine, bude se košarkaši, tu su vaterpolisti, hokejaši, a večito se čeka na fudbalere. U jeku pandemijske krize, Vojvodina je po drugi put u svojoj istoriji osvojila Kup Srbije, a da bi uskoro moglo opet da se slavi, najavljuje predsednik kluba Dragoljub Zbiljić.
On je nedavno prilično samouvereno izjavio da će fudbaleri Vojvodine biti prvaci Srbije u sezoni 2025/26. Tako bi Novosađani možda mogli da se pred kraj 2025. godine okite "titulom jesenjeg šampiona".
Te 2025. Novosađani bi mogli da imaju nedoumice kojim mostom da se koriste, jer je vlast najavila tri nova do ove godine velikih najava. Upravo izgradnja tri nova mosta je jedan od najvećih infrastrukturnih poduhvata, a njihova vrednost je 369 miliona evra.

Javnosti su predstavljeni biciklističko-pešački most u podnožju Petrovaradinske tvrđave sa panoramskim liftom, potom most između Ratnog ostrva i Petrovaradina koji će biti deo Fruškogorskog koridora, te most u nastavku Bulevara Evrope, koji je sporan za deo javnosti i zbog kog se mesecima unazad protestovalo na Šodrošu.
Nešto o čemu se još ne govori mnogo u javnosti jeste to da je uvođenje pešačke zone u podgrađe Petrovaradinske tvrđave, barem prema planovima, povezano upravo sa izgradnjom pešačko-biciklističkog mosta. Uslovi za "izbacivanje" saobraćaja iz Gradića, prema planovima, stvorili bi se 2025. godine, a isto važi i za prostor oko Sokolskog doma, što podrazumeva ulice Ise Bajića i Ignjata Pavlasa.
Još jedan veliki infrastrukturni projekat je bušenje tunela u okviru Fruškogorskog koridora. Kako se ranije pisalo, tunel će biti dug 3,5 killometara, njegovo bušenje je već započelo, a radovi bi trebalo da budu gotovi u aprilu 2025. godine.
Tuneli i mostovi su tu da se putuje. Za to su tu i brze pruge. Benefite ovoga Novosađani mogu da iskuse na osnovu povezanosti sa Beogradom. Za dve godine, 2025, najavljuje se i završetak radova na brzoj pruzi do Budimpešte, pa bi tako Novosađani mogli da organizuju obilazak Lančanog mosta, Trga Heroja, Budimskog dvorca i drugih znamenitosti glavnog grada Mađarske.
Da vide nešto novo ne bi morali nužno da putuju u druge gradove, već bi mogli da se prošetaju i svojim. "Muzej 20 21" najavljivan je proteklih godina, a sada su planirana i sredstva za njegovu izgradnju, a izabran je i izvođač radova. Za gradnju će biti izdvojeno gotovo 1,7 milijardi dinara, a svi radovi bi trebalo da budu gotovi tako da u 2025. ovaj muzej bude "kulturna atrakcija" grada.
Poslednjih godina mogli smo da čujemo predstavnike gradske vlasti kako žele da demotivišu Novosađane da sopstvenim prevozom dolaze u centar grada. U toj ideji su bili krajnje ozbiljni, pa su se odlučili da u centralnom delu Novog Sada izgrade četiri garaže.
Započeta je izgradnja dve podzemne garaže, kod Banovine i u Ulici Modene, a za očekivati je da budu dostupne Novosađanima već 2024. godine. U 2025. godini bi Novosađani mogli da se naviknu na korišćenje ovog prostora za parkiranje, ali bi verovatno trebalo da budu naviknuti i na radove u Šafarikovoj i kod Riblje pijace, gde se takođe planiraju garaže. Osim toga, gradonačelnik Đurić je već najavio i izgradnju garaže kod Železničke stanice.
Prostor kod Mosta slobode, uz Kinesku četvrt, trebalo bi da nastavi da se menja i u narednim godinama. Tako bi na prostoru na kom se decenijama nalazila oprema "Mostogradnje" trebalo da se izgradi, prema rečima direktora Arhiva Novog Sada Petra Đurđeva za Dnevnik, "najznačajniji memorijalni projekat Grada i Srpske pravoslavne crkve - Eparhije bačke u novijoj istoriji Novog Sada". U pitanju je Memorijalni centar koji će biti posvećen žrtvama Racije 1942. godine.
Osim toga, važna komunalna stvar za grad je centralni prečistač otpadnih voda. Kako se ranije najavljivalo, i ovaj projekat bi mogao da bude priveden kraju 2025. godine. Takođe, do ove godine bi trebalo, konačno, da u potpunosti bude završena izgradnja kompleksa Urgentnog centra.
Pomalo je zaboravljena priča o potpunoj rekonstrukciji Spensa. U jeku izborne kampanje 2020. godine novosadskoj javnosti predstavljena je maketa budućeg izgleda Spensa, a najavljeno je da će deo objekta postati Centar za veštačku inteligenciju. Tada je bilo najavljeno da će za novac konkurisati u okviru programa "Srbija 2025". Iako je odlučeno ko će raditi projekat potpune rekonstrukcije, novih informacija nema mnogo, a u međuvremenu se postavljaju posude po podu ovog objekta jer krov prokišnjava.
Da li će Spens biti obnovljen do 2025. nije poznato, ali je indikativno, u kontekstu davanja velikih obećanja, to što se ispostavilo, kako je objavila Transparentnost Srbija, da investicioni plan "Srbija 2025" ne postoji.
Naravno, ciljevi, projekcije, obećanja i očekivanja daju se za dobre i korisne stvari po građane. Za rešavanje konkretnih problema, poput situacije u javnim preduzećima, teško je davati projekcije, pa se o njima i mnogo manje govori.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 10 beba
28.03.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 10 beba.
Dan otvorenih vrata na Filozofskom fakultetu u subotu
27.03.2026.•
0
Dan otvorenih vrata na Filozofskom fakultetu biće održan u subotu, 28. marta.
Za suzbijanje stenica u zatvoru na Klisi spremljeno 2,5 miliona dinara
27.03.2026.•
3
Okružni zatvor na Klisi raspisao je javnu nabavku za dezinskeciju stenica i drugih buba u zatvorskoj kuhinji, restoranu i prostorijama namenjenim za zatvorenike i pritvorenike.
Za koje učenike Novi Sad (ne) finansira udžbenike
27.03.2026.•
2
Učenici osnovnih škola u Novom Sadu, od prvog do osmog razreda, dobiće besplatne udžbenike koje će obezbediti Grad Novi Sad.
Nova presuda od 10 miliona: Naknada štete porodicama stradalih u padu nadstrešnice
27.03.2026.•
4
Viši sud u Novom Sadu doneo je presudu kojom "Infrastruktura železnice Srbije" i Republika Srbija moraju da isplatu 10 miliona dinara članu porodice osobe nastradale u padu nadstrešnice Železničke stanice.
Novosađani, vreme će biti bez veze - ovo su opcije za vikend
27.03.2026.•
3
Ukoliko dosad već niste isplanirali predstojeći vikend, stiže naša mala pomoć pri organizaciji. Ako vam niko nije javio, vreme za vikend će biti bez veze.
Novosadski sud odbio da privremeno zabrani objavljivanje propagandnog filma o Veranu Matiću
27.03.2026.•
0
Osnovni sud u Novom Sadu odbio je predlog za određivanje privremene mere zabrane objavljivanja navoda iz propagandnog filma Centra za društvenu stabilnost u kom se iznose neistine o Veranu Matiću, saopštio je ANEM.
Pronađen Novosađanin osumnjičen da je po nalogu ruske tajne službe podsticao mržnju u Francuskoj i Nemačkoj
27.03.2026.•
24
Novosađanin Momčilo Gajić identifikovan je kao odbegli vođa srpske grupe koja je incidentima pokušala da podstakne mržnju i društvene tenzije u Parizu i Berlinu po nalogu Kremlja.
Više od 20 miliona dinara za uklanjanje grafita u Novom Sadu, posao dodeljen poznatoj firmi
27.03.2026.•
19
Za čišćenje fasada i drugih javnih površina Novi Sad će izdvojiti 20,8 miliona dinara.
Kiša kvari vikend u Novom Sadu
27.03.2026.•
1
Stigla je kiša i u Srbiji, a ni u kom slučaju neće zaobići Novi Sad.
Lepe vesti iz Betanije: Rođeno 20 beba
27.03.2026.•
0
Dvadeset beba je rođeno u novosadskom porodilištu Betanija u prethodnom danu.
Tmuran kraj radne nedelje: Novosađani, evo šta vas očekuje
26.03.2026.•
0
Poslednji radni dan ove nedelje u Novi Sad donosi tmurno i kišovito vreme, ali i nekoliko događaja zbog kojih vredi rizikovati da pokisnete.
Novosadski polumaraton u nedelju: Start i cilj na Trgu slobode, planiran zabavni program, menja se saobraćaj
26.03.2026.•
0
Novosadski polumaraton, 33. po redu, održaće se u nedelju, 29. marta, a start je na Trgu slobode u 11 časova.
Raspisan tender za radove na krovu Sinagoge: Izdvojeno dva miliona dinara
26.03.2026.•
1
Zavod za zaštitu spomenika kulture raspisao je javnu nabavku za konzervatorsko-restauratorske i sanacione radove na obnovi dotrajale i oštećene limarije i dela krova objekta Sinagoge.
Narednih dana hladnije, tmurnije i mokrije u Novom Sadu
26.03.2026.•
0
Narednih nekoliko dana u Novom Sadu biće tmurno i kišovito.
Počelo dostavljanje poreskih rešenja Novosađanima: Sada onima koji imaju eSanduče, a ostalima u aprilu
26.03.2026.•
4
Počelo je dostavljanje rešenja za porez na imovinu za 2026. godinu Novosađanima.
Šta se planira na Grbavici: Dokument pred građanima
26.03.2026.•
49
Plan generalne regulacije Grbavice u Novom Sadu nalazi se na ranom javnom uvidu.
Lepe vesti četvrtkom: U Novom Sadu rođena 21 beba
26.03.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođena 21 beba.
U petak pokazna vežba u Sremskim Karlovcima: Evakuacija ugroženog stanovništva, pružanje prve pomoći...
26.03.2026.•
0
Crveni krst Vojvodine u petak, 27. marta u Sremskim Karlovcima će organizovati pokaznu vežbu timova za delovanje u nesrećama.
Od danas kiša u Novom Sadu
26.03.2026.•
0
Danas se u Novom Sadu očekuje pogoršanje vremena koje će doneti oblake i kišu.
Četvrtak u Novom Sadu: Nestabilno vreme i puno interesantnih događaja
25.03.2026.•
0
Iako će vreme u četvrtak biti nestabilno, nadamo se da vas to neće sprečiti da posetite neki od događaja koje smo izdvojili za vas.
Komentari 52
1300e
Sestra se zaposlila u firmi, sva srecna- primili je! Radi se 6 dana nedeljno u 3 smene, plata 50 000rsd! Plus bonus koji svakog meseca ukidaju zbog "gresaka". Ako i dobiju bonus, plata ne bude preko 53 000rsd. Boze, ima li te?
GorD
pomozite ako ste
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar