U škole stižu nacionalne čitanke: Biće obavezne u nastavi, a definisano je ko će ih pisati

Umesto najavljivanih nacionalnih udžbenika za srpski jezik i književnost, istoriju i geografiju, država je odlučila da izdaje nacionalne čitanke.
U škole stižu nacionalne čitanke: Biće obavezne u nastavi, a definisano je ko će ih pisati
Foto: Pixabay

Planirano je da one počnu da se primenjuju u osnovnim i srednjim školama od školske 2024/2025. godine, piše Danas.

Nacionalna čitanka neće imati status udžbenika već obaveznog nastavnog sredstva za sve učenike osnovnog i srednjeg obrazovanja koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku, predviđeno je u Nacrtu izmena i dopuna Zakona o udžbenicima, koji će na javnoj raspravi biti do 27. aprila.

"Nacionalna čitanka koristi se u cilju razvijanja ličnog i nacionalnog identiteta, razvijanja svesti i osećanja pripadnosti Republici Srbiji, poštovanja i negovanja srpskog jezika i maternjeg jezika, tradicije i kulture srpskog naroda i nacionalnih manjina na prostoru Republike Srbije, razvijanja interkulturalnosti, poštovanje i očuvanje nacionalne i svetske kulturne baštine", predviđeno je u Nacrtu.
 
Ideja je da nacionalna čitanka obuhvata sadržaje programa predmeta srpski jezik, odnosno srpski jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, likovna kultura i muzička kultura, u skladu sa planom i programom nastave i učenja za određeni razred, odnosno ciklus osnovnog i srednjeg obrazovanja.
 
Predviđeno je da se urade četiri čitanke: jedna će obuhvatiti sadržaje prvog i drugog razreda osnovne škole, druga će biti namenjena trećacima i četvrtacima, posebno izdanje biće urađeno za sve razrede drugog ciklusa osnovnog obrazovanja (od petog do osmog), a takođe će postojati čitanka koja će obuhvatiti sadržaje svih razreda srednje škole.
 
Sredstva za finansiranje pripreme i nabavke nacionalnih čitanki za sve učenike osnovnih i srednjih škola koji ostvaruju obrazovno-vaspitni rad na srpskom jeziku obezbeđuju se u republičkom budžetu. Nacrtom je predviđeno da će učenici vraćati nacionalne čitanke, a na koji način će to biti rađeno odlučiće Vlada.
 
Nacionalne čitanke izdavaće javni izdavač, koji raspisuje javni poziv za izbor članova autorskih timova za pripremu rukopisa. Autori treba da budu "lica sa integritetom i autoritetom u oblasti za koju su izabrani". Na isti način biraće se i članovi recenzentskih komisija.
 
"Recenzentsku komisiju za nacionalnu čitanku čine najmanje pet članova, pri čemu dva člana obavezno moraju da budu nastavnici visokoškolske ustanove ili naučni savetnici odgovarajućeg instituta, a tri člana obavezno moraju da budu iz redova nastavnika koji neposredno učestvuju u izvođenju nastave", predviđeno je u Nacrtu izmena Zakona o udžbenicima.
Stručnu ocenu kvaliteta nacionalne čitanke daje komisija koju iz reda zaposlenih obrazuje Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, bez prava na naknadu, a ukoliko u Zavodu nisu zaposlena lica sa odgovarajućim obrazovanjem, angažovaće se druga stručna lica za odgovarajuću oblast. Kao i sve ostale udžbenike, i nacionalne čitanke na kraju odobrava ministar.
 
Predviđeno je da javni izdavač u roku od 15 dana od stupanja na snagu novih zakonskih rešenja, raspiše javni poziv za izbor autorskih timova.
  • Ozezi

    09.04.2023 18:05
    Srpska Talibanska Stranka
    Dobro ce doci da detetu objasnim kakav ne treba da bude u zivotu. Literaturu koju ce usvajati cu mu ja odredjivati kao roditelj, a ne fasisticko-talibansko-mafijaska drzava.
  • pajo patak

    09.04.2023 14:08
    na-cionalne čita-nke:
    ko pročita jednom, taj je načitan, ne mora na akademiju mladih SNS, ko pročita dvaput ne mora ni na megatrend, odmah ima diplomu.
  • Sveta

    09.04.2023 13:28
    Bruka i Sramota Srba
    To je prvenstveno smišljeno da se deca još u najranijem uzrastu zadoje mržnjom i potrebom za osvetom kako bi kada odrastu bili bespogovorni jurišnici za ostvarivanje iluzorije Srpskog Sveta, a deca ko deca veruju u svakakve laži i gluposti pa će poverovati i u tu falsifikovanu istoriju koja će im tamo biti servirana. Neka uče decu o Kumanovskom Sporazumu o Srebrenici vekovnoj bruci i sramoti srpskog naroda kako bi oni kada odrastu ne bi ponovili iste greške.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija