
Neeksplodirane bombe i dalje širom Srbije: Nadležni najavljuju finalno čišćenje ovih područja
Dvadeset četiri godine nakon NATO bombardovanja, neeksplodirane kasetne bombe i dalje se nalaze na teritoriji Srbije, a razminiranje je zahtevan i skup proces.

Foto: Pixabay
U međuvremenu, iako je Srbija 2008. godine inicirala Konvenciju o zabrani upotrebe, proizvodnje i skladištenja kasetne municije, još nije potpisala taj dokument, piše Euronews Srbija.
Jedna od žrtava kasetnih bombi je penzionisani zastavnik prve klase i pirotehničar Slađan Vučković iz Niša. Tog 25. aprila 1999. godine, dok je na Kopaoniku čistio teren od ubojnih sredstava, život mu se zauvek izmenio.
"Bio sam na terenu po zadatku i uništavao te bombe – 107. u tom danu, a bilo ih je mnogo više, koštala me je da sam ostao bez ruku, dela noge i gluv sam. Međutim, Hvala Bogu, ostao sam živ tako da mogu da prenesem iskustva narednim generacijama koje, nadam se, nikada se neće sresti sa tim i takvim zlom kao što su kasetne bombe", naveo je Slađan Vučković za Euronews Srbija.
NATO avijacija je masovno koristila kasetne bombe u napadima na položaje Vojske Jugoslavije na Kosovu i Metohiji. Osim tog dela teritorije, Alijansa je delovala ovim oružjem u 16 opština u Srbiji, najčešće u južnom, jugozapadnom i centralnom delu zemlje.
Kasetne bombe u upotrebi su još od Drugog svetskog rata. Tokom osam decenija sejale su smrt u nekoliko desetina zemalja sveta, uključujući i Srbiju 1999. godine. Ono što ih čini posebno opasnim jeste činjenica da su one neeksplodirane funkcionišu poput minskog polja i kao takve predstavljaju opasnost za okolinu godinama po završetku sukoba.
Tokom NATO bombardovanja, kasetne bombe ugrozile su i naseljena mesta u Srbiji. Niš ih je posebno zapamtio 7. i 12. maja 1999. godine. One neeksplodirane, godinama su predstavljale opasnost za žitelje grada na Nišavi, a za osoblje Centra za razminiranje složen zadatak.
"Jednostavno, kasetne bombe ne smete pomerati kada ih pronađete, potrebno je svaku uništiti na mestu pronalaska bilo gde je pronađete, da li je to na nekoj njivi, livadi ili šumi, da li je na nekom krovu, da li je u nekom oluku, bilo gde gde ona može da padne sa svojim padobranćićem, gde može da završi, vi tu morate da je uništite. Dve kasetne bombe su bile na fudbalskom terenu, na kojem se igrao fudbal 20 godina nakon toga i taj fudbalski teren je obrađivan i tretiran, a dve kasetne bombe su bile na skoro samom centru tog terena i nalazile su se na dubini od 35 centimetara", rekao je direktor Centra za razminiranje Bojan Glamočlija.
Srbija je 2008. godine inicirala Konvenciju o zabrani upotrebe, proizvodnje i skladištenja kasetne municije. Ovaj dokument je u međuvremenu potpisalo više od stotinu država, međutim, potpisa Srbije još uvek nema na vidiku.
"Vojska Srbije kao jedno od malobrojnih ofanzivnih sredstava nasleđenih iz prošlosti ima kasetne avionske bombe i kasetna punjenja na višecevnom raketnom lanseru M-87 orkan. Odricanjem tih sredstava Vojska Srbije gubi ozbiljan vojni potencijal, a pritom ne dobija odgovarajuću nadoknadu", napomenuo je vojni analitičar Aleksandar Radić.
Svestan opasnosti koje kasetne bombe donose, Slađan Vučković se godinama zalaže za njihovo uništenje.
"Moj veliki prijatelj, drug i ne znam kako bih nazvao, nastradao je na Kopaoniku 1. decembra 2012. godine. Njih dvojica su nastradali, vrhunski pirotehničari. Vrhunski kada kažem, a možete zamisliti ljude koji uopšte ne znaju šta je bomba", rekao je i dodao da mu je žao što se ne zna tačan broj žrtava.
Prema proceni Centra za razminiranje, površine obuhvaćene kasetnim bombama trebalo bi da budu očišćene u narednih godinu dana ili dve.
Govoreći o tome koji su razlozi što Srbija još nije potpisala konvenciju o zabrani kasetnih bombi, novinar Politike Milan Galović je rekao za Euronews Srbija da je ranije postojao dualizam između Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva odbrane, i da je Ministarstvo odbrane bilo uzdržano iz vojnih razloga.
"Došli smo u paradoksalnu situaciju u mesecima kada obeležavamo godišnjicu bombardovanja. Ističu se naše žrtve stradale od kasetne municije, ali zvuči paradoksalno da Srbija i dalje nije potpisala tu konvenciju. Nemamo noviji stav na tu temu, ondašnji stav je bio neophodnost da vojska zadrži određene kapacitete", istakao je Galović.
Dodaje da određeni razlozi protiv zabrane kasetne municije i dalje stoje i da se plaši da će oni stajati sve dok bude trajao rat u Ukrajini jer sada razoružavanje nije tema.
Na pitanje koliko Srbija ima kasetnih bombi, kaže da ne zna tačne količine.
Tekst u celosti čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Upozorenje na novu prevaru: SMS poruke o navodnom preuzimanju nagrade
09.07.2025.•
0
Narodna banka Srbije upozorila je građane na lažne SMS poruke u kojima piše da su navodno ostvarili određeni broj poena koje mogu da iskoriste i preuzmu nagradu.
Određen pritvor osobi koja je pretila sutkinji koja je odbila da studentima odredi pritvor
09.07.2025.•
0
Sindikat sudske vlasti saopštio je da je određen pritvor osobi koja je pretila sutkinji Višeg suda u Beogradu Kseniji Marić, nakon njene odluke da pusti na slobodu studente i odbije predlog da im odredi pritvor.
Crveni krst otvorio namenski račun za pomoć građanima ogroženim požarima
09.07.2025.•
0
Crveni krst Srbije saopštio je da je otvorio namenski račun za prikupljanje novčane pomoći za građane ugrožene požarima koji su zadesili delove Srbije.
Velika statua pala na trotoar u Beogradu, usput oštetila jedno vozilo
09.07.2025.•
0
Velika statua pala je na trotoar sa fasade u Ulici kneza Miloša u Beogradu.
Ministar Vuk Stanković: Ideja države je da obrazovni sistem postane nacionalno senzitivan
09.07.2025.•
10
Nacionalni komplet udžbenika obuhvata sve što potpada pod duhovnost i kulturu jednog naroda, a ideja države je da obrazovni sistem postane nacionalno senzitivan i da se stvori nacionalna svest kod učenika.
Jedno dete zaraženo legionelom na Institutu za majku i dete u Beogradu
09.07.2025.•
0
Jedno dete zarazilo se legionelom, bakterijom koja je nedavno otkrivena na Institutu za majku i dete "Dr Vukan Čupić" u Beogradu, preciznije u vodovodnom sistemu ove bolnice.
Sedmorici uhapšenih u Užicu određeno po mesec dana pritvora
09.07.2025.•
1
Sedmorici uhapšenih u Užicu, osumnjičenih za napad na službeno lice tokom blokade magistrale, određen je pritvor do 30 dana.
Sedam meseci blokada u Srbiji: Da li su one zakonite i ko to određuje
09.07.2025.•
21
Iako protesti bez prestanka traju duže od osam meseci, tek je početak blokada saobraćajnica u javnosti nametnuo pitanje - gde je granica između prava na javno okupljanje i prava ostalih građana na slobodu kretanja.
Anesteziolog koji je bio devet dana u pritvoru: Tužilac mi nudio da priznam da sam kriv, iako nisam
09.07.2025.•
8
Anesteziolog Vladimir Stefanović iz Zrenjanina ispričao je da mu je tužilac rekao da ako želi može da prizna da je napao policiju i plati 10.000 dinara, što je odbio.
U Topličkom kraju prethodnih dana bilo više od 100 požara: Trenutno situacija mirna
09.07.2025.•
4
U Topličkom kraju, gde je prethodnih dana registrovano više od 100 požara na otvorenom prostoru, jutros je situacija mirna.
Policija protekle noći privela sedmoro zbog blokada, podnela još 18 prekršajnih prijava
09.07.2025.•
2
Policija je protekle noći legitimisala 346 osoba, dok je sedmoro privedeno.
Koluvija se ne pojavljuje na suđenju, sud naložio da se proveri njegovo zdravlje
09.07.2025.•
10
Sudsko veće, kojim predsedava sudija Zoran Ganić, donelo je naredbu da se sprovede sudsko-medicinsko veštačenje zdravstvenog stanja prvookrivljenog u predmetu "Jovanjica" Predraga Koluvije.
Blokade u više gradova u Srbiji
08.07.2025.•
0
Blokade saobraćaja večeras su održane u više gradova.
Evropska komisija: Pad nadstrešnice postao simbol slabosti institucionalnog poretka Srbije
08.07.2025.•
4
Nedostaci u radu Tužilaštva za organizovani kriminal za rizik imaju nedoslednost u istragama korupcije koje su vlasti u Srbiji pokrenule nakon pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - još jedna runda
08.07.2025.•
14
Još jedan 021.rs dnevni kviz je stigao.
"Crta" podnela 11 krivičnih prijava zbog izbora u Zaječaru i Kosjeriću
08.07.2025.•
2
Posmatračka misija "Crta" je saopštila da je podnela 11 krivičnih prijava protiv članova biračkih odbora i pojedinih posmatrača u Zaječaru i Kosjeriću.
MUP: Na Telegramu otvoren lažni nalog na ime Ivice Dačića
08.07.2025.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je na aplikaciji Telegram otvoren lažni nalog na ime ministra Ivice Dačića.
Univerzitet u Beogradu: Prvi upisni rok od 21. do 25.jula
08.07.2025.•
0
Prvi upisni rok na osnovne studije na Univerzitetu u Beogradu počinje prijavljivanjem kandidata na fakultetima od 21.do 25. jula.
Više vrsta narkotika zaplenjeno na aerodromu "Nikola Tesla"
08.07.2025.•
0
Carinici su, u saradnji sa policijom, 7. jula, na aerodromu "Nikola Tesla" otkrili i zaplenili razne vrste narkotika.
Komentari 2
Zato
Salamander
Nato bi trebslo sudski goniti pred medjunarodnim institucijama, sli zašto to pitanje još nije pokrenuto, pitati sadašnje i prethodne vlasti, jer su sve one iste.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar