
Vučić: Nema razloga za hajku protiv patrijarha Porfirija, oni koji to rade ne znaju ništa o veri
Predsednik Srbije i SNS Aleksandar Vučić ocenio je da ne postoji razlog za kritike patrijarha SPC Porfirija i da oni koji to rade "o veri ništa ne znaju".
Vučić je rekao da te kritike predstavljaju "hajku protiv srpske crkve".
Pojedine opozicione stranke i javne ličnosti prethodnih dana su kritikovale patrijarha Porfirija jer se na snimku čuje da tokom govora o rodno osetljivom jeziku nekoga naziva "jadnice" i "bednice", a traženo je i izvinjenje.
Vučić je posle sednice Predsedništa SNS kazao da je "Srbija sekularna država" i da svako ima pravo na stav i mišljenje dok ne ugrožava fizicki integritet drugog ili institucije sistema i državni poredak.
On je rekao da se "svaki put anarho-liberalne snage" koje, kako je naveo, sebe najčešće nazivaju građanskim strujama, uvek obračunavaju s patrijarsima SPC-a, od patrijarha Pavla preko Irineja do Porfirija.
"Uvek je to protiv crkve i protiv države, ali šta da radite, imate ljude kojima je to izbor...i to je demokratija", rekao je on.
"Da vodite takvu hajku protiv SPC onda je meni jasno da je to antisrpska agenda, pošto ne postoji nijedan razlog zbog čega bi neko tu hajku vodio, a oni koji je vode očigledno da o veri ne znaju ništa a ni poštovanja ni vaspitaju nemaju previše", kazao je on.
Informativna služba SPC saopštila je prethodno da je patrijarh Porfirije na snimku koji se pojavio na društvenim mrežama "oštro i sa gorčinom govorio o kampanji koju protiv crkve vode pojedini državni funkcioneri i tzv. antirežimski mediji".
U saopštenju povodom tog snimka je navedeno da on te izjave nije uputio svim ženama, već je "govorio u jednini i mislio na jednog državnog funkcionera".
"Sasvim slučajno je taj funkcioner funkcionerka, osoba ženskog pola. Nema sumnje da bi patrijarh isto govorio i da se kojim slučajem radi o funkcioneru, odnosno muškarcu", navedeno je u saopštenju.
SPC je ocenila da je razlog za tu "kampanju" to što je patrijarh u vaskršnjoj poslanici govorio o, kako je navedeno, "protivustavnim" odredbama Zakona o rodnoj ravnopravnosti.
Informativna služba SPC ocenila je da su se pored poverenice za ravnopravnost, u "ogledalu istine" i "patrijarhovim kvalifikacijama" prepoznale i bivša ministarka Zorana Mihajlović i drugi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Lajčak: Važne odluke doneti pre evropskih izbora
07.12.2023.•
0
Specijalni predstavnik Evropske unije Miroslav Lajčak kaže da se normalizacija odnosa Srbije i Kosova ne može postići bez jasne vizije da je to povezano s konkretnim procesom evropskih integracija.
Ko je Tomislav Radovanović, novi v.d. direktora BIA: Vučiću otkrio da je prisluškivan
07.12.2023.•
4
Tomislav Radovanović imenovan je za vršioca dužnosti direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA).
Apel Puteva Srbije: Maksimalan oprez u vožnji zbog poledice i magle
07.12.2023.•
0
Iz Puteva Srbije savetuju maksimalan oprez pri vožnji.
Deveta doživotna robija u Srbiji: Izrečena za ubistvo dvogodišnje pastorke
07.12.2023.•
3
Viši sud u Zaječaru izrekao je doživotnu kaznu zatvora M.N. iz sela Donji Dejan kod Vlasotinca, jer je 21. februara u Zaječaru nasmrt pretukao dvogodišnju ćerku svoje vanbračne supruge.
Svaki deveti građanin Srbije prima socijalnu pomoć
07.12.2023.•
4
Sve je veći broj stanovnika i porodica u Srbiji koji imaju potrebu za sistemom socijalne zaštite.
Muškarac polno uznemiravao maloletnika u autobusu
07.12.2023.•
0
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je naložilo policiji da podnese krivičnu prijavu protiv Z.M. (44) koji se sumnjiči da je u autobusu polno uznemiravao maloletnika.
Iz policijske stanice u Nišu nestala 63 pištolja koja su predali građani
07.12.2023.•
18
U periodu jul - avgust u policijskoj stanici Pantelej u Nišu nestala su 63 pištolja koje su predavali građani u akciji prikupljanja nelegalnog oružja.
Uhapšen jer je pretukao devojku, tereti se za zlostavljanje i mučenje
07.12.2023.•
5
Beogradska policija uhapsila je S.M. (29) zbog sumnje da je počinio krivično delo zlostavljanje i mučenje.
Desetoro uhapšeno zbog pranja 396 miliona dinara, za jednom osobom se još traga
07.12.2023.•
1
Beogradska policija uhapsila je 10 osoba, dok za još jednom osobom traga, a zbog pranja novca.
Bivšem direktoru železnica godinu dana zatvora zbog 10.000 evra mita od advokata iz Novog Sada
07.12.2023.•
6
Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je presudu kojom je bivši direktor "Infrastrukture železnice Srbije" Miroljub Jevtić proglašen krivim za primanje mita.
Tomislav Radovanović je novi v. d. direktora BIA
07.12.2023.•
9
Nekadašnji načelnik Službe za specijalne istražne metode Ministarstva unutrašnjih poslova Tomislav Radovanović imenovan je za v. d. direktora BIA.
Raspisana Interpolova poternica za Milanom Radoičićem
07.12.2023.•
15
Međunarodna poternica za bivšim potpredsednikom Srpske liste Milanom Radoičićem je raspisana preko policijske organizacije Interpol zbog septembarskog sukoba u Banjskoj, na Kosovu.
Ranđelković o PISA testu: Pokazao da Srbija mora da menja obrazovne standarde, da uči od suseda
07.12.2023.•
0
Rezultati PISA testa za 2022. godinu pokazali da je neophodna značajna izmena obrazovnih standarda u Srbiji.
Kazne za nelegalnu prodaju pirotehnike do 100.000 dinara
07.12.2023.•
7
Kazne za nelegalnu prodaju pirotehničkih sredstava kreću se od 50.000 do 100.000 dinara.
Vučić za NIN: Da SNS daje 9.000 dinara, pa neko ide i glasa - je l' vi stvarno verujete u to?
07.12.2023.•
69
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u intervjuu NIN-u da će poreska inspekcija proveriti rad kol-centra Srpske napredne stranke.
Grujičić o tome kako obezbediti lekare za sela: Menjamo način specijalizacije - moraće da ostanu
07.12.2023.•
13
Ministarka zdravlja Srbije Danica Grujičić najavila je da će zbog nedostatka lekara specijalista u manjim mestima biti promenjjen način specijalizacije.
Kuper: Srbija sebi zatvara vrata članstva u EU
07.12.2023.•
13
Protivljenjem da Ohridski sporazum i njegov Aneks postanu deo pregovaračkog poglavlja 35, Srbija sebi zatvara vrata članstva u EU, ocenio je bivši posrednik u dijalogu Kosova i Srbije Robert Kuper.
Čedomir Jovanović: U srpskoj politici imate dva i po političara - Vučića, Dačića i mene
07.12.2023.•
20
Lider LDP-a Čedomir Jovanović, koji je nosilac izborne liste "Čedomir Jovanović - Mora drugačije", izjavio je da bi rado podržao nekog političara ako je bolji od njega.
Opozicija: Izbori se kradu i pre izbora, a izborni dan će obeležiti zivkanje i obilaženje birača
07.12.2023.•
6
Izborni dan u Srbiji protekne manje-više regularno, navode sagovornici Dojče velea bliski opoziciji, koji ukazuju da vlasti kontrolom medija i kupovinom glasova sve već unapred pripreme.
Ko to hoće u Skupštinu Srbije: Na izbornim listama (ponovo) najviše ekonomista i pravnika
07.12.2023.•
11
Na izbornim listama koje učestvuju na vanrednim parlamentarnim izborima 17. decembra najviše je ekonomista (325) i pravnika (255), koji su bili najzastupljeniji i u prethodnom sazivu parlamenta.
Malo jači zemljotres pogodio deo Srbije, usledio jedan slabiji
07.12.2023.•
4
Zemljotres jačine 4 stepena Rihterove skale osetio se jutros u 4.45h kod Petrovca na Mlavi.
Komentari 47
MIKI
MileBukovac
021
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar