
Ugovor o zakupu stana: Šta sve treba da sadrži, od čega sve štiti i da li može biti usmen?
Iznenadno povećanje kirije, izbacivanje iz stana, stanodavac koji "upada" u stan kad poželi - ovo su neki od problema sa kojiam se susreću podstanari, a postoji jednostavan način da zaštite.

Foto: Pixabay
U pitanju je potpisivanje ugovora. Kako piše Nova.rs, osim što ugovor štiti podstanara od toga da ostane bez krova nad glavom ili da mora da plaća duplo veću kiriju, i stanodavac ima garanciju da će novac od rente redovno dobijati, kao i da zakupac neće demolirati stan.
Ugovor o zakupu, koji potpisuju stanodavac i podstanar, zapravo je dokument na osnovu kojeg se vlasnik nekretnine obavezuje da će, u ovom slučaju stan, dati podstanaru na korišćenje, u zamenu za određenu novčanu naknadu, na određeni vremenski period.
Inače, opšte odredbe ovog ugovora regulisane su Zakonom o obligacionim odnosima, a posebne odredbe se nalaze u Zakonu o stanovanju.
Šta treba da piše u ugovoru?
Naravno, prva stvar koja mora da bude definisana ugovorom je predmet zakupa, jer to ne mora da bude stan. Ugovor treba da poseduje i datum i mesto potpisivanja, kao i opšte podatke o stanu, kao što su adresa, struktura i površina, broj katastarske parcele na kojoj se nalazi, opremljenost i slično.
Takođe, jedan od najvažnijih elemenata je i visina kirije. Iako će svaki podstanar reći da za kiriju daje nekoliko stotina evra mesečno, naknada za stanovanje zapravo ne mora da bude novac, već i neki proizvod ili usluga. Ipak, činjenica je da se ovakvi slučajevi dešavaju retko ili gotovo nikad.
Takođe, iako većina podstanara plaća kiriju jednom mesečno, to ne mora uvek da bude slučaj, jer se ugovorom definiše i rok plaćanja. Što se tiče valute u kojoj se plaća kirija, ona se takođe definiše ugovorom.
Potom, u ugovoru treba da bude definisano vreme trajanja zakupa, koje je najčešće godinu dana. To može biti i neki drugi vremenski period, ali je važno da on bude definisan, jer se u suprotnom smatra da je zakup zaključen na neodređeno vreme.
Kada je ugovor na neodređeno vreme, i stanodavac i podstanar imaju pravo da raskinu potpisani ugovor u otkaznom roku, koji je u slučaju zakupa stana, prema Zakonu o stanovanju, tri meseca, mada je u praksi on često kraći, ali je bitno da bude definisan. Ovo su osnovni elementi ugovora, a ako neki od njih nedostaje, punovažnost ugovora se dovodi u pitanje.
Takođe, postoji i drugi elementi, koji ne moraju da budu definisani ugovorom, poput visine depozita, kućnog reda ili toga ko plaća račune.

Još jedna stavka koja se često definiše ugovorom jeste da vlasnik svom podstanaru omogućuje miran boravak u stanu. To bi u praksi značilo da stanodavac ne može tek tako da "bane" u stan.
Da li ugovor može da bude usmen?
Ugovor o zakupu stana ne mora da bude potpisan, već može da bude sklopljen i usmeno. Međutim, pravnici ipak preporučuju potpisivanje ugovora u papirnoj formi. Jednostavno, ukoliko jedna od strana prekrši ugovor, teže je dokazati odredbe ugovora ukoliko on zapravo nije potpisan.
Takođe, ugovor o zakupu je potpuno validan i kada stanar nije prijavljen.
"Stanodavci nemaju zakonsku obavezu da prijave stanare policiji i nerado to čine, ali moraju da plate porez na izdavanje koji se plaća tromesečno. Ipak, ugovor je svakako validan, pa stanodavac koji nije platio porez za stanara može svakako da ode kod advokata i pokrene postupak, ukoliko smatra da su njegova prava naznačena u ugovoru ugrožena", objasnila je nedavno za Nova.rs agent za nekretnine Katarina Lazarević.
Na kraju, ugovor o zakup je punovažan čak i kada nije overen kod notara. Zapravo, kod notara se ne overava ugovor, već potpis, što znači da notar ne proverava sadržaj ugovora, nego identitet onih koji su ugovor potpisali.
Kako ugovor štiti i stanodavca i zakupca?
Karakteristika ugovora između stanodavca i podstanara je da on štiti obe strane.

Primera radi, ako podstanar u jednom trenutku prestane da plaća kiriju, stanodavac može da raskine ugovor. Međutim, on je pre toga dužan da opomene podstanara, pa tek ako ne plati kiriju ni nakon 15 dana, sledi raskid ugovora.
S druge strane, ako je ugovor potpisan na godinu dana, poslodavac ne može pre toga da poveća kiriju, što štiti zakupca. Ipak, može da poveća rentu ako ugovor istekne, a obe strane odluče da će podstanar i dalje živeti u tom stanu.
"Uvek preporučujem potpisivanje ugovora, jer u tom slučaju stanodavac ne može da poveća kiriju kad on to poželi. Zakon o Obligacionim odnosima, doduše, priznaje i usmeni dogovor, kada je otkazni rok 15 dana, ali je najsigurnije potpisivanje ugovora", objasnio je ranije za portal Nova.rs procenitelj i sudski veštak Milić Đoković.
Takođe, ako je definisan ugovorom, i depozit služi kao vrsta zaštite za stanodavca. Pravnici preporučuju da depozit bure bar jednak, ako ne i veći od jedne mesečne kirije. Ukoliko je šteta u stanu ili dugovanje za račune veće od iznosa depozita, stanodavac ima pravo da zatraži nadoknadu od zakupca. Depozit takođe služi i kao garancija da podstanar neće otkazati ugovor pre isteka ugovora.
Takođe, ukoliko se u stanu nešto pokvari, ali ne namerom podstanara ili njegovim nemarom, stanodavac je dužan da popravi sve ono što će nakon zakupčevog iseljenja ostati u stanu. Ugovor, naravno, može da propisuje drugačije, ali u praksi vlasnik popravlja sve ono što mu pripada u stanu.
Potom, ugovoreni otkazni rok štiti vlasnika stana od iznenadnog ostanka bez prihoda, ali i podstanara od toga da ostane bez krova nad glavom.
Ipak, bez obzira na to koliki je dogovoreni otkazni rok, on ne može da se da u "nevreme", odnosno u situacijama u kojima bi to za podstanara bilo vidno nepravedno, primera radi, trudnici koja treba da se porodi za nekoliko dana.
Kao krajnje rešenje jeste pravna pomoć. Naime, obe strane koje su potpisale ugovor mogu da angažuju advokata i pravdu zatraže na sudu, a za spor će biti nadležan Prvi osnovni sud u Beogradu.
Šta ako ugovor nije potpisan?
Ako pre useljenja nije potpisan ugovor, stanodavac može da zatraži povećanje kirije već za naredni mesec, izbaci podstanara kad poželi, uđe u stan - takođe kada poželi i slično. A u tom slučaju - podstanar nema pravo na zaštitu. Upravo zbog toga je potpisivanje ugovora preporučljivo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
MUP apelovao na građane: Bez alkohola i narkotika prilikom vožnje gliserima i čamcima
22.07.2025.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) apelovalo je danas na građane da poštuju savete za bezbednu vožnju gliserima i čamcima tokom leta, kao i da ne voze pod dejstvom alkohola i narkotika i poštuju saobraćajne propise.
Požar na planini Stolovi lokalizovan: Apel građanima na oprez
22.07.2025.•
0
Na teritoriji Republike Srbije danas do 8 časova registrovano je 11 aktivnih požara na teritoriji Užica, Bora, Kraljeva, Kragujevca, Niša i Vranja.
Evropska asocijacija univerziteta zabrinuta zbog pritisaka koje trpe fakulteti u Srbiji
22.07.2025.•
1
Upravni odbor Evropske asocijacije univerziteta izrazio je veliku zabrinutost u vezi sa trenutnim izazovima sa kojima se suočava visoko obrazovanje u Srbiji i ukazao na pritiske i pretnje koje trpe profesori i studenti.
Studenti izbačeni iz beogradskog SKC-a uz asistenciju policije
22.07.2025.•
7
Studenti koji su boravili u zgradi Studentskog kulturnog centra (SKC) u Beogradu izbačeni su rano jutros iz tog objekta uz asistenciju policije.
Kreni-promeni: Predato skoro 120 hiljada potpisa Međunarodnom birou u Parizu za otkazivanje izložbe Ekspo
22.07.2025.•
7
Pokret Kreni-promeni predao je danas zahtev za otkazivanje projekta "Ekspo 27" Međunarodnom birou za izložbe (BIE) u Parizu, uz 119.829 potpisa.
NSPRS: Nacionalni udžbenici politička propaganda vladajuće partije
22.07.2025.•
4
Član Glavnog odbora Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) Zlatko Rahimić ocenio je da je namera vlasti da u osnovnim školama budu uvedeni nacionalni udžbenici, "politička propaganda vladajuće partije".
Tužiteljka Savović: Da tužilac zdušno brani okrivljenu u svom predmetu je nezapamćen presedan
22.07.2025.•
18
Tužiteljka Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu Bojana Savović kaže da je prvi zamenik glavnog tužioca beogradskog VJT Miodrag Marković "prekršio načelo nepristrasnosti".
Dan žalosti u Bajinoj Bašti
22.07.2025.•
1
U opštini Bajina Bašta danas je Dan žalosti zbog ubistva jedne žene i deteta.
Preminuo vlasnik agencije FoNet Zoran Sekulić
22.07.2025.•
3
Vlasnik, direktor i glavni i odgovorni urednik novinske agencije FoNet Zoran Sekulić preminuo je u noći 21. jula posle kraće bolesti, u 67. godini, saopštila je porodica.
Požar u Surčinu: Žena teško povređena, dve bebe se nagutale dima
22.07.2025.•
0
Jedna žena je teško povređena, a dve bebe su se nagutale dima, u požaru koji je jutros izbio u zgradi u Surčinu.
Vlasnik demolirane radnje: I da ih nađu, predsednik će reći da su dečaci hteli da ubiju komarce na izlogu
22.07.2025.•
23
Željko Katić, vlasnik ribarnice u Šapcu, koja je demolirana u noći između nedelje i ponedeljka, kaže da je napad bio očekivan, ali da je mislio da će on lično biti meta, a ne njegova radnja.
Kragujevac: Iz automatske puške pucao ka jednoj kući, imao i bombu
22.07.2025.•
0
Policija je u Kragujevcu uhapsila M.J. (40) iz Valjeva, koji se sumnjiči da je sinoć, oko 20.30 časova, iz automatske puške pucao u pravcu jedne kuće.
Vlast vremenom protiv univerziteta: Zahtevi profesora i dalje neispunjeni
21.07.2025.•
3
Dok prijemni na nekim fakultetima počinju, drugi i dalje nemaju kvote za upis nove generacije studenata.
Koje poslove će raditi radnici iz Gane: "Bilo bi dobro da uvozimo visoko stručnu radnu snagu"
21.07.2025.•
37
Nezaposlenost u Srbiji, pre svega, na građevini, u ugostiteljstvu, transportu, ali i u zdravstvu, zameniće do kraja godine "uvozna radna snaga".
Ljubica Vraneš nova direktora Opere Narodnog pozorišta u Beogradu: Poslanica SNS
21.07.2025.•
7
Narodno pozorište u Beogradu imenovalo je Ljubicu Vraneš, opersku umetnicu, za novu umetničku direktorku Opere, saopštili su iz nacionalnog teatra.
Kampanja prorežimskih medija i Vučića protiv Verana Matića
21.07.2025.•
16
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio da onima koji su "osuđivani zbog Verana Matića" to treba da se briše iz evidencije, i da im se on izvini.
Deo termoelektrane Kostolac i dalje radi bez upotrebne dozvole: Četiri puta odbijen zahtev za dozvolu
21.07.2025.•
5
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture odbilo je pre desetak dana, po četvrti put, zahtev EPS-a za izdavanje upotrebne dozvole za jedan deo termoelektrane Kostolac, blok B3.
Novinar i snimatelj Insajdera gađani jajima kod Pionirskog parka
21.07.2025.•
0
Televizija Insajder saopštila je da su njihov novinar i snimatelj danas ponovo napadnuti tokom snimanja priloga u okolini improvizovanog kampa u Pionirskom parku.
Komentari 7
Lola
Miki
sto se tice iznajmljivanja svako ko je stanovao, zna kako izgleda dokazati da je neka steta postojala, da nije toliko visoka pa da depozit ceo ode.... ugovor i sve crno-belo
Ha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar