Mesečni najam nekretnine ili "stan na dan": Računica pokazuje šta se više isplati

Hotelima, hostelima i apartmanima čije iznajmljivanje se nudi turistima poslednjih nekoliko godina sve više konkurencija postaju stanovi koji se izdaju pod geslom "stan na dan".
Mesečni najam nekretnine ili "stan na dan": Računica pokazuje šta se više isplati
Foto: Pixabay
Upućeni kažu da je zarada od izdavanja stana na dan između 10 i 20 odsto veća nego da neko nekretninu daje pod mesečni zakup. Tako se za 17 dana izdavanja stanova po ceni od, na primer, 50 evra dnevno zaradi između 350 i 400 evra.
Stanodavci imaju obavezu da kategorizuju stanove koje izdaju, plaćaju porez, a turiste prijave Ministarstvu unutrašnjih poslova. Za kršenje tih obaveza, predviđene su novčane kazne koje idu i do 800.000 dinara, a nadzor vrše turistički i poreski inspektori.
U Srbiji je izdavanje stanova na dan potpuno zamrlo tokom pandemije korona virusa, ali danas je taj posao ponovo prilično rasprostranjen. Postalo je biznis za nekoga ko ima više nekretnina za izdavanje. Stanovdavci se odlučuju za ovaka tip izdavanja stanova na dan radije nego da nekretninu izdaju mesečno pod kiriju, uglavnom zbog finansijske koristi, piše Euronews Srbija.
 
Biznis za malo više nekretnina
 
Procenitelj za nekretnine Milić Đoković rekao je da stanodavac koji želi da se ozbiljno bavi izdavanjem stanova na dan treba da plati porez, tu su i troškovi tekućeg i investicionog održavanja, plaćanje određenih platformi na kojima se reklamira. Prema njegovim rečima, tu je i obaveza prema Upravi za sprečavanje pranja novca, kao i obaveza izdavanja fiskalnog računa za korišćenje usluge.
 
"To je preduzeće, ne možete vi sa jednim stanom. Možete da improvizujete i sa jednim stanom, ali to je ipak biznis za malo više nekretnina", rekao je Đoković.
 
Đoković kaže da se više zaradi kada se iznajmljuje stan na dan, umesto njegovog davanja u mesečni zakup i izvodi računicu.
 
"Praksa pokazuje da oko 51 odsto novca ostaje od neto i bruto. Ako izdajete nekretninu 50 evra dnevno, vama ostaje otprilike 25,5 ili 26 evra dnevno. Tu nekretninu iznamljujete 60 odsto, ne možete vi da izdajete svaki dan, to je praktično nemoguće, 60 odsto izdajete. To je znači 17 dana puta 25 evra to je nekih 350 ili 400 evra, i da izdajete onako pojedinačno vi biste za taj stančić dobijali 300 ili 350 evra. Znači, zarada je negde 10 do 20 odsto veća, ali je dosta veće cimanje, 20 odsto nije malo, stvar je samo u vremenu", rekao je Đoković.
 
Stanodavac Mirko Srećković kaže da je iznajmljivanje stana na dan finansijski isplativije.
 
"Bar do sada su bila takva iskustva, izdavao sam ranije i na mesečnom nivou, sad je nama isplativije, jeste veće cimanje sa naše strane, ali je isplativije finansijski. Cena nije fiksna, u smislu da kada neko iznajmi na više dana dobija popuste. Nije u kategoriji onih najjeftinijih, negde od 30 do 40 evra po danu", rekao je Srećković.
 
Da su stanodavci uglavnom dobri saradnici, kažu i neki upravnici zgrada. Imaju zajednički interes - da zgrada bude uredna i da ne bude problema sa zakupcima. Međutim, praznici i veće grupe gostiju mogu da stvore problem.
 
"Tada se prave proslave, žurke, pušta muzika, pije alkohol, što definistivno može da bude problem. Tada zovemo vlasnika, ako se on ne javi, onda obaveštavamo komunalnu inspekciju, ona može da legitimiše goste u stanu i izda mandatnu kaznu i ako postoji prekršaj, da se pozove i sekretarijat za strance, milicija i druge nadležne institucije", rekao je upravnik Ljubiša Banovački.
 
Đoković navodi da je veća ponuda stanova koji se iznajmljuju na dan, od tražnje za takvim vidom smeštaja.
 
"Zato što se to omasovilo poprilično. Zakon o kategorizaciji je 2019. godine to dosta dobro uradio i dobila se kategorizacija svake nekretnine koja se regularno oglašava. Problem su nama, odnosno državi, oni nelegalni tzv. lažni stanovi koji se izdaju bez ikakve prateće dokumentacije, bez prijave, vi ne znate ko vam tu dolazi, ko odlazi. Nisu prijavljeni ni upravnicima, ni Poreskoj, ni stambenoj, ni komunalnoj, to je problem", naglasio je Đoković.
Đoković kaže da postoji kontrola i da ih sprovodi i turistička inspekcija za koju navodi da je jako dobra, zatim da postoji Komunalna milicija, regularna policija i profesionalni upravnici.
 
Za pravnu zaštitu stanodavaca kaže da je poprilično tanka, i da je to problem.
 
"Vi izdajete neku nekretninu koja vredi 100.000 evra nekome koga prvi put vidite, preko platforme, vi ste mu ostavili ključ u sefu iznad vrata, on uplatio preko računa, kad se vratite i uđete u stan možete da zateknete svašta. To je poprilična doza rizika. Ja uvek kažem, bolje da mu vidite oči i uzmete ličnu kartu, odnosno pasoš, kopirate, prijavite poreskoj, prijavite policiji da je tu neko 24 sata i onda ste mirni, imate zaštitu, može neko drugi da ga juri. Ovako ostaje samo vama da ga jurite, a to je problem", naveo je Đoković.
  • Rada

    06.06.2023 16:28
    Umesto da se kupuje stan za investiranje, bolje uloziti u obveznice. Isto se za radi a nula cimanja.
  • Ana

    06.06.2023 09:45
    Stan na dan, navlakusa za ljude da se zalete u kupovinu preskupog i realno nefunkcionalnog stana obecanjem o nadrealnoj zaradi. Svi misle da ako kupe nov Ikea namestaj to je luksuz koji ce privuci strane turiste pune para, a realnost je da takve stanove najcesce koriste svaleri i prostitutke.
  • Anja

    06.06.2023 08:34
    Složenije nego što izgleda
    tačno je da se više zaradi, ali mislim da samo oni koji izdaju preko agencije za nekretnine imaju neku zaradu iako plaćaju porez jer se sigurno potpisuje ugovor o najmu, zapisnik pri preuzimanju nekretnine, depozit se reguliše.... Ja barem imam takvo iskustvo sa Solis stan sam izdavala kao "stan na dan". i prvo vreme sam to na crno, uništili mi stan stanari posle mesec dana, a ja nisam lepo obezbedila sebe. i sada manje zaradim ali znam ko mi dolazi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Miruju i dizel i benzin

Benzin i dizel će se u Srbiji od danas u 15 sati do 30. aprila, na pumpama prodavati po istim cenama.