Udruženja: Beograd ostaje bez koordinatorke za rodno zasnovano nasilje
Visoki savet tužilaštva je svojom odlukom da ne izabere Gorjanu Mirčić Čaluković za javnog tužioca VJT u Beogradu, urušilo dostignuti nivo zaštite žrtava nasilja u ovom gradu.
Kako saopštava više organizacija, ovo posebno zabrinjava u trenutku i kontekstu u kome se ova odluka donosi.
"Novoformirani Visoki savet tužilaštva, uz upitnu zakonitost sprovedenog postupka izbora, je pao na svom prvom zadatku i pokazao da mu unapređenje prava žrtava nasilja nije prioritet, kao što mu nije prioritet borba protiv rastućeg i razarajućeg nasilja u Srbiji", piše u saopštenju.
Činjenicom da Gorjana Mirčić Čaluković nije izabrana za javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, prestaće da postoji mesto koordinatorke za rodno zasnovano nasilje.
"Biće unazađen rad Službi za pomoć i podršku žrtvama nasilja koje su osnovane na njenu inicijativu i zalaganje, kako u Višem tako i u šest osnovnih javnih tužilaštava u Beogradu", naglašava se.
Ove organizacije ocenjuju da je "žalosna istina da trenutno u celoj Srbiji, u kojoj su se ove godine dogodila dva najmonstruoznija masovna ubistva u kojima je ubijeno desetoro dece i osmoro mladih i odraslih osoba, i u kojoj je u porodično-partnerskom odnosu ubijeno najmanje 17 žena, dve devojčice i dva dečaka, nema javnog tužioca koji ima znanja, veština i volje koju ima Gorjana Mirčić Čaluković, da preuzme i nastavi ono što je ona započela".
Saopštenje potpisuju Autonomni ženski centar, Organizacija za podršku ženama s invaliditetom "IZ KRUGA – VOJVODINA", Evropski pokret Srbija, Inicijativa mladih za ljudska prava, Građanske inicijative, Viktimološko društvo Srbije-VDS, Udruženje žena Peščanik i Ženski centar Užice.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Noćne smene u domovima zdravlja brzometno uvedene na predlog Lončara, opstale u Novom Sadu i Nišu
13.07.2026.•
2
Noćna smena u domovima zdravlja koja je u novembru uvedena na predlog Ministarstva zdravlja, skoro da više nigde ne postoji.
BROJ PO BROJ: Lagana partija
13.07.2026.•
2
Priredili smo još jednu igru za razgibavanje, sad je dalje sve na vama.
Studenti pitaju Vučića: Ko si bre ti da se, uprkos Ustavom ograničenim ovlašćenijima, pitaš o svemu?
13.07.2026.•
15
Studenti u blokadi upitali su predsednika Srbije Aleksandra Vučića, čiji je kabinet pokrenuo sajt "Ko si bre ti?" za prijavu korupcije, "ko je bre on" da se, uprkos Ustavom jasno ograničenim ovlašćenjima, pita o svemu.
Na konkurs za projekte iz kulture u okviru izložbe Ekspo pristiglo više od 230 prijava
13.07.2026.•
3
Na konkurs za finansiranje i sufinansiranje projekata iz oblasti kulture u okviru izložbe "Ekspo 2027" pristigle su 234 prijave, saopštilo je danas to preduzeće.
U julu 17 poginulih na putevima u Srbiji: Ove sedmice akcija pojačane kontrole saobraćaja
13.07.2026.•
3
Saobraćajna policija sprovodi ove sedmice akciju pojačane kontrole saobraćaja, koja će trajati do nedelje, 19. jula.
Ministar Glamočić najavio pooštravanje mera zbog afričke kuge svinja
13.07.2026.•
0
Ministar poljoprivrede, Dragan Glamočić, održao je sastanak sa predstavnicima najvišeg državnog nivoa u cilju donošenja mera za sprečavanje širenja afričke kuge svinja.
Ministarka Đedović: Cilj je da do 2035. godine započne izgradnja nuklearnog postrojenja
13.07.2026.•
9
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je cilj da Srbija do sredine 2027. godine završi prvu fazu nuklearnog programa, a da izgradnju nuklearnog postrojenja započne do 2035.
Uhapšena četvorica kod granice s BiH, osumnjičeni za pljačku kod Livna
13.07.2026.•
1
Policija je uhapsila četiri osobe zbog posedovanja oružja i sumnje da su iz jedne kuće, u okolini Livna u BiH, ukrali oko 66.000 evra i pušku.
"Srbijašume" apeluju na građane: Ne ložite vatru u prirodi
13.07.2026.•
3
Srbijašume apelovale su na građane da odgovornim ponašanjem pomognu očuvanje šuma od požara.
"Građani novčanu pomoć od države da proslede studentima": Koliko je realno da se to i desi?
13.07.2026.•
64
Predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević pozvao je sve punoletne građane, ukoliko dobiju novčanu pomoć države, koju je nedavno najavio Aleksandar Vučić, da taj novac doniraju studentima.
Vulkanizeri prepuni starih guma, niču nove deponije: Zbog države otpuštene dve trećine radnika
13.07.2026.•
10
Ukidanje podsticaja za reciklažu dovelo je do zastoja u preuzimanju posebnih tokova kada je otpad u pitanju. Ekološki stručnjaci upozoravaju na zatvaranje postrojenja i rast ekoloških rizika.
Počele sa radom mobilne ambulante u 10 mesta: Državna sekretarka objašnjava kako sve funkcioniše
13.07.2026.•
2
Prvih deset mobilnih ambulanti počelo je sa radom u deset gradova i opština širom Srbije, a njihove usluge biće dostupne za oko 650.000 stanovnika, pre svega u ruralnim i slabo naseljenim sredinama.
Tadić: Vučiću bi odgovarala kohabitacija, stvorio bi privid demokratičnosti
13.07.2026.•
21
Lider Socijaldemokratske stranke (SDS) Boris Tadić ocenio je da bi aktuelnom predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću odgovarala kohabitacija nakon izbora, jer bi na taj način bio stvoren privid demokratičnosti.
Vučić: Proizvodnja humanoidnih robota u Šapcu počinje u avgustu
13.07.2026.•
33
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će kompanija Mint u Šapcu započeti proizvodnju humanoidnih robota 22. ili 29. avgusta.
Šešelj i Nestorović kao mogući predsednički kandidati desnice: Ima li ih još?
13.07.2026.•
54
Na predsedničkim izborima 2027. u Francuskoj krajnja desnica imaće svog predsedničkog kandidata Mari Le Pen, liderku stranke Nacionalno okupljanje, i to uprkos činjenici da je osuđena za proneveru novca EP.
Jovanović: Progutajte svoje male sujete, to važi i za studente i za opoziciju
12.07.2026.•
23
Prvi i osnovni zadatak svih koji su na antirežimskoj strani glasi: progutajte svoje male sujete i to važi i za studente i za opoziciju, izjavio je Miodrag Jovanović, profesor Pravnog fakulteta i član ProGlasa.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - bez problema
12.07.2026.•
11
Još jedan 021.rs dnevni kviz je tu za vas.
Komentari 3
Mrsa
Sprdacina je prvo funkcionisanje toga a onda i ko vodi to. Bitno je da im je i to plaćena funkcija uz niz ostalih
Sd
Garisa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar