Povećavaju se kazne za roditelje nasilnih učenika
Povećanje minimalne kazne za roditelje nasilnih učenika sa 30.000 na 40.000 dinara, jedna je od novina koje donose izmene Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (ZOSOV).
Foto: Pixabay
Ovo povećanje novčane kazne predviđeno je za roditelje ukoliko njihovo dete prekrši članove zakona koji definišu zabranu nasilja, i zlostavljanja, kao i zabranu ponašanja koje vređa ugled, čast i dostojanstvo, piše Euronews Srbija.
Zakon je ušao u skupštinsku proceduru, ali još nije poznato kada će poslanici o njemu glasati.
Novina je i povećanje minimalne kazne sa 5.000 na 10.000 dinara ukoliko roditelj prekrši član zakona koji reguliše odgovornost roditelja.
To se odnosi na upis deteta u predškolsko i u osnovnu školu, obavezu redovnog pohađanja nastave, ali i da roditelj pravda izostanke učenika, da na poziv škole uzme aktivno učešće u svim oblicima vaspitnog rada sa učenikom i drugo.
Povećanje se odnosi na minimalne kazne, dok maksimalne u oba slučaja mogu biti do 100.000 dinara i to se nije menjalo.
Novina koju donose izmene zakona je i brojčano ocenjivanje vladanja od drugog razreda osnovne škole. Sada je brojčano ocenjivano vladanje od šestog razreda. Vladanje će se ocenjivati u prvom i u drugom polugodištu.
U predlogu je navedeno i da je škola dužna da opštim aktom propiše upotebu mobilnih telefona i drugih elektronskih uređaja, a da smernice za to donosi Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.
Novine u zakonu su i mogućnost pojačanog vaspitnog rada sa učenicima koji čine nasilje ili ispoljavaju problematično ponašanje i van škole, zatim mogućnost društveno-korisnog rada i angažovanja učenika u okviru pojačanog vaspitnog rada, skraćene rokove za pokretanje i vođenje disciplinskog postupka u slučajevima teže povrede obaveza učenika.
Učenik, protiv koga se vodi disciplinski postupak, više neće moći da se ispiše iz škole dok se vodi disciplinski postupak.
U postupku koji je pokrenut za težu povredu obaveze, učenik može biti udaljen sa nastave najkraće pet radnih dana, a najduže do okončanja vaspitno-disciplinskog postupka.
Škola je u obavezi da dostavi nastavni materijal učeniku kako bi se obezbedio kontinitet u obrazovanju.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dačić: Vratio sam se, živote, uskoro ću na kućno lečenje
09.03.2026.•
0
Ministar unutrašnjih poslova i predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić oglasio se na Instagramu prvi put otkako je hospitalizovan 25. februara zbog upale pluća.
Sutra u Bogatiću uništavanje eksplozivnih ostataka iz rata
09.03.2026.•
0
Odeljenje Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije za vanredne situacije u Šapcu saopštilo je da će sutra u Bogatiću specijalizovana ekipa uništiti eksplozivne ostatke iz rata.
Više od 1.000 memorijskih kartica u izgubljenom prtljagu
09.03.2026.•
1
Carinici su u subotu, 7. marta, na graničnom prelazu Aerodrom Nikola Tesla, privremeno zadržali 1.100 memorijskih kartica i fleš memorija, kao i 40 paklica cigareta.
Vučić za "Zidojče cajtung" o hladnijem odnosu sa Moskvom: Putinu sam rekao - evo liste, u čemu je problem?
09.03.2026.•
31
Predsednik Aleksandar Vučić u intervjuu za "Zidojče cajtung" govorio je o snabdevanju energentima, tenzijama između Beograda i Moskve, o ideji da Srbija uđe u EU, ali bez prava glasa...
Napravljen simulator: Kako izgleda preživljavanje od socijalne pomoći u Srbiji
09.03.2026.•
5
Inicijativa A11 pokrenula je simulator preživljavanja od iznosa novčane socijalne pomoći u Srbiji sa ciljem da ukaže na to koliko je teško pokriti osnovne troškove sa ovim primanjima.
Srbija 37. u svetu po uvozu oružja
09.03.2026.•
1
Na listi 40 vodećih svetskih uvoznika oružja, našla se i Srbija, na 37. mestu, dok je Ukrajina na prvom mestu.
Ovo su izborne liste proglašene za predstojeće lokalne izbore u 10 mesta
09.03.2026.•
6
Lokalni izbori 29. marta biće održani u deset lokalnih samourava: Boru, Kuli, Aranđelovcu, Smederevskoj Palanci, Majdanpeku, Kladovu, Knjaževcu, Lučanima, Bajinoj Bašti i Sevojnu.
"Srbija će se naoružavati jer je to jedina garancija za mir": Vojna strategija ili kupovina političkih poena?
09.03.2026.•
23
U svom subotnjem obraćanju javnosti predsednik Aleksandar Vučić se između ostalog dotakao i teze da ćemo se "naoružavati jer je to jedina garancija za mir".
Savez komunističke omladine Jugoslavije organizuje skup podrške Iranu u Beogradu
09.03.2026.•
5
Savez komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ) najavio je da će u utorak, 10. marta u Beogradu održati skup podrške narodu Irana sa kog će osuditi izraelsko-američku agresiju.
Država zabranila izvoz nafte i naftnih derivata za motore: "Građani plaćaju jeftinije u odnosu na realnu cenu"
09.03.2026.•
22
Da bi se zaštitilo domaće tržište od nestašica i skoka cena, Vlada Srbije donela je na jutrošnjoj vanrednoj sednici odluku o zabrani izvoza nafte i svih naftnih derivata za pogon motora.
Skup SNS u Beogradu deset dana pre izbora: "Da bi se predsednik svih građana obratio samo svojim glasačima"
09.03.2026.•
26
Srpska napredna stranka priprema skup u Beogradu za 21. mart.
VIDEO: Pre 35 godina održane prve masovne demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića
09.03.2026.•
20
Na današnji dan pre 35 godina - 9. marta 1991. u Beogradu su održane prve masovne demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića.
Evakuacioni avion iz Dubaija sa 267 putnika sleteo u Beograd
09.03.2026.•
5
Avion "Er Srbije" sa 267 putnika iz Dubaija sleteo je u Beograd pola sata posle ponoći, a među putnicima je bilo i deset beba.
Počinje podnošenje prigovora na preliminarne rang-liste za besplatan odlazak u banje
09.03.2026.•
1
Penzioneri od danas, 9. marta do petka, 13. marta mogu uložiti prigovore na preliminarne rang-liste za besplatan odlazak u banju.
Policija prošle godine kaznila 150.000 vozača zbog nekorišćenja pojasa: Ove nedelje pojačana kontrola
09.03.2026.•
4
Policija ove nedelje, od 9. do 15. marta, pojačano kontroliše saobraćaj.
Koliko košta odlazak stručnih ljudi: Srbija ne gubi samo stanovništvo, već i razvojni potencijal
08.03.2026.•
37
Srbija je od 1991. godine u migracijama izgubila 963.000 stanovnika, a među njima je čak 30 odsto inženjera.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - za znalce
08.03.2026.•
17
Nova runda deset pitanja u 021.rs dnevnom kvizu je pred vama.
Kamioni na prelazu Šid čekaju četiri sata da izađu iz Srbije
08.03.2026.•
1
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da kraj vikenda donosi pojačan saobraćaj i veći broj vozila na prilazima gradovima.
Novi predsednik AKS: Dva su ključna problema u advokaturi
08.03.2026.•
1
Novoizabrani predsednik Advokatske komore Srbije (AKS) Dušan Bratić izjavio je da postoje dva naročito izražena problema srpske advokature.
Saobraćajna nesreća kod Šapca, poginule dve žene
08.03.2026.•
0
Dve osobe su poginule, a dve povređene kada su se sudarila dva automobila kod Šapca.
Komentari 21
Tako znaci
Fića
Bez dve - tri mesečne plate ili penzije roditelja, ništa od "povećanja".
/
proporcionalno imovinskom stanju
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar