
Pacijent kome je juče zakazana operacija kolena stići će na red za 1.460 dana
U Srbiji trenutno na operacije i dijagnostiku čeka 74.178 pacijenata, pokazuje presek stanja na Listi čekanja Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) na dan 25. septembar.

Foto: Pixabay
To je za 82 manje u odnosu na dan pre.
"Kumulativno u septembru bilo je 5.876 usluga pruženih licima sa Liste i 6.227 usluga licima mimo nje, dok je sa Liste čekanja obrisano 2.255", navodi se na sajtu RFZO, prenosi Danas.
Inače, prema dostupnim podacima RFZO, najviše ljudi čeka na endoprotezu kolena, čak 20.162. Samo na Institutu za ortopedsko-hiruške bolesti Banjica za ovu operaciju čeka 9.035 pacijenata. Poslednji koji je na listu dospeo 25. septembra, na red će doći tek za četiri godine (25. septembra 2027.)
Druga po redu je operacija katarakte sa ugradnjom intraokularnog sočiva koju čeka 17.615 pacijenata, sledi ugradnja endoproteze kuka koju čeka 14.162 osobe. Na listi prvih pet su i MR pregled glave na koju čeka 4.833 pacijenata kao i MR pregled kičmenog stuba za 4.449 osoba.
Podsetimo, krajem jula RFZO je objavio da je prepolovljen rok čekanja za ugradnju endoproteze kuka i kolena.
"Od kada je RFZO počeo da preusmerava pacijente koji najduže čekaju na ugradnju veštačkog kuka i kolena, vreme čekanja na operaciju na Institutu za ortopediju „Banjica“ skraćeno je za čak šest godina. U aprilu, kada je RFZO ponudio pacijentima da budu operisani u ustanovi u kojoj je vreme čekanja najkraće, na 'Banjici' su osiguranici upisivani za 2033. godinu, dok će sada poslednji upisani pacijenti doći na red za četiri godine", naveli su iz RFZO.
Takođe su naveli i da uporedo rade i na ažuriranju liste čekanja kako bi se utvrdio stvarni broj pacijenata koji žele da se operišu što je dovelo do toga da najduži period čekanja na intervenciju bude znatno kraći.
Prema njihovim navodima, RFZO će zajedno sa zdravstvenim ustanovama, nastaviti da radi na tome da period čekanja na operaciju bude maksimalno godinu dana.
Pacijenti se upućuju u 30 državnih zdravstvenih ustanova na teritoriji Srbije koje su se izjasnile da imaju kadrovske i tehničke kapacitete da preuzmu pacijente iz drugih ustanova.
"Prilikom zakazivanja operacije vodi se računa kako o tome da pacijent bude operisan u što kraćem roku, tako i o tome da bude preusmeren u bolnicu koja je najbliža mestu u kojem živi. Do sada su operacije rađene u UKC Niš, Kliničko bolničkim centrima Zemun i Zvezdara, bolnicama Vrbas, Čačak, Ćuprija, Pančevo, Aleksinac, Šabac...", objasnili su tada iz RFZO i napomenuli da se hitna stanja zbrinjavaju bez čekanja.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dačić otvorio Počasni konzulat Srbije na Palama
08.12.2023.•
0
Srbija vidi BiH kao prirodnog i bliskog partnera, sa kojim želi da radi na većem međusobnom razumevanju, uvažavanju i izgradnji punog poverenja i saradnje.
Ocu dečaka koji je počinio masovno ubistvo u školi produžen pritvor za još 30 dana
08.12.2023.•
0
Viši sud u Beogradu produžio je pritvor do 30 dana V. K, ocu dečaka koji je 3. maja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" ubio devet vršnjaka i čuvara te škole.
Izveštaj GRECO: Srbija ispunila većinu preporuka za sprečavanje korupcije
08.12.2023.•
2
Srbija je na zadovoljavajući način sprovela, ili se bavila sa deset od 13 preporuka za sprečavanje korupcije među poslanicima, sudijama i tužiocima Grupe država protiv korupcije (GRECO).
U prva tri meseca sledeće godine se očekuje podizanje optužnice protiv Radoičića zbog Banjske
08.12.2023.•
2
Očekuje se da će pravosudne institucije Kosova u prva tri meseca 2024. godine podići optužnicu protiv bivšeg potpredsednika Srpske liste Milana Radoičića.
Brnabić: Pomoć od 10.000 dinara i zaposlenima u opštinama - ako bude para u lokalnim budžetima
08.12.2023.•
39
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić dogovorila je danas sa predstavnicima Sindikata uprave isplatu jednokratne pomoći zaposlenima u lokalnim samoupravama u iznosu od po 10.000 dinara.
Kamioni na granicama čekaju do osam sati, putnička vozila bez dužih zadržavanja
08.12.2023.•
1
Prema poslednjim informacijama iz Uprave granične policije, na putničkim terminalima graničnih prelaza trenutno nema dužih zadržavanja vozila.
Najviše mladih kandidata na listama Čede Jovanovića, Nacionalnog okupljanja i Narodne stranke
08.12.2023.•
4
Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS) saopštila je da, za decembarske izbore, najveći broj mladih kandidata za narodne poslanike imaju dve izborne liste.
Oko 80 odsto korisnika droge u Srbiji doživelo nasilje, polovina kaže da ih je policija zlostavljala
08.12.2023.•
3
Oko 80 odsto osoba koje koriste drogu u Srbiji doživelo je neki oblik nasilja, a 43,9 odsto njih kaže da ih je policija zlostavljala.
U januaru suđenje po drugoj tužbi protiv porodice dečaka koji je počinio masakr u školi na Vračaru
08.12.2023.•
0
U Višem sudu u Beogradu danas je zaključeno pripremno ročište u parničnom postupku po drugoj tužbi protiv oca, majke i dečaka koji je 3. maja u OŠ Vladislav Ribnikar ubio devet učenika i čuvara škole.
MUP i Tužilaštva: Došlo je do novih saznanja u vezi sa dojavama o bombama
08.12.2023.•
8
MUP je naveo da su saznanja i dokazi o dojavama o bombama tehnički složeni, te da ne mogu još uvek ništa da saopšte za javnost.
Ekspert za 021.rs: Kako se u SAD prijavljuju i procesuiraju slučajevi rodno-zasnovanog nasilja?
08.12.2023.•
0
Protokoli za procesuiranje nasilja u porodici u SAD su slični onima u Srbiji, kaže u razgovoru za 021.rs američki ekspert iz Kancelarije orkužnog tužioca u San Dijegu, Rajan Saunders.
Zašto je skijaški odmor u Srbiji skuplji nego u Francuskoj?
08.12.2023.•
38
U Srbiji je u skijaškim centrima uprkos manjku pravog snega otvorena skijaška sezona.
Šapić: Lažne dojave o bombama u školama služe za "sakupljanje izbornih poena"
08.12.2023.•
4
Predsednik Privremenog organa Beograda Aleksandar Šapić osudio je pojedince koji svakodnevno dojavljuju podmetanje bombi u beogradskim školama i "tako mlatretiraju decu i zaposlene".
Hil: U dijalogu Beograda i Prištine na stolu nije priznanje, već normalizacija odnosa
08.12.2023.•
2
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je danas da evropski zvaničnici insistiraju na normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, a ne na uzajamnom priznanju.
"Srbija protiv nasilja" imaće 25.000 kontrolora na 8.300 biračkih mesta
08.12.2023.•
1
Dejan Stevanović iz Tima za kontrolu izbora Centralnog izbornog štaba "Srbija protiv nasilja" izjavio je danas da će ta lista 17. decembra imati 25.000 kontrolora na više od 8.300 biračkih mesta.
Advokati: Olivera Zekić bi zbog nacističke uniforme morala da bude smenjena i da odgovara
08.12.2023.•
24
Zbog montirane fotografije u nacističkoj uniformi koju je postavila kao profilnu na društvenoj mreži, predsednica Saveta REM-a Olivere Zekić bi morala da odgovara.
Srbija protiv nasilja: Građani da dostave pozive za glasanje koji su im stigli za nepoznate ljude
08.12.2023.•
5
Tim za kontrolu izbora liste "Srbija protiv nasilja" pozvao je građane da im dostave sve pozive za glasanje koji su stigli osobama koje ne žive na tim adresama.
Nikola Jokić podržao Vučića i SNS
08.12.2023.•
171
Beogradski dnevnik Večernje novosti objavio je danas spisak sa oko 2.000 osoba koje su podržale izbornu listu "Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane".
VIDEO: Kurti se na srpskom jeziku zahvalio svima na veri u bolje Kosovo
08.12.2023.•
11
Premijer Kosova Aljbin Kurti je na srpskom jeziku zahvalio svima zbog, kako je rekao, "vere u bolje Kosovo".
AMSS: Vozite oprezno - poledica i smanjena vidljivost
08.12.2023.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice na svim vlažnim deonicama, posebno u planinskim predelima i na mostovima i nadvožnjacima.
Lajčak: Važne odluke doneti pre evropskih izbora
07.12.2023.•
4
Specijalni predstavnik Evropske unije Miroslav Lajčak kaže da se normalizacija odnosa Srbije i Kosova ne može postići bez jasne vizije da je to povezano s konkretnim procesom evropskih integracija.
Komentari 19
Vladimir
Zebra
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar