Bivši direktor EPS-a: Srbija stalno juri da stigne nametnute ciljeve zelene tranzicije
Elektroprivreda Srbije (EPS) je prošle godine usvojila dokument "Zeleni put" (Go Green Road) jer Srbija nema jasno definisan zakonski okvir.
To je rekao bivši direktor te kompanije Miroslav Tomšević i naveo da "Srbija stalno juri da stigne nametnute ciljeve zelene tranzicije koji se prihvataju, a kasnije ne mogu da se ispune, što nije dobro".
On je, govoreći o elektroenergetskoj nezavisnosti u uslovima zelene tranzicije, rekao da je EPS dokumentom "Zeleni put" prihvatio zaključke Druge klimatske konferencije u Ženevi 1990. godine o smanjenju emisije ugljen-dioksida za 9,8 odsto.
Prihvaćen je, kako je rekao i Sporazum iz 2015. godine u Parizu o ograničenju rasta temperature, kao i Strategija za dekarbonizaciju do 2030. sa perspektivom do 2050, dok je domaći Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan u proceduri.
"Naša Strategija razvoja energetike usvojena 2015. do 2025. sa projekcijom do 2030. je faktički zastarela i treba da se radi nova, a to je osnovni dokument koji treba da donese Ministarstvo rudarstva i energetike“, rekao je Tomašević.
Dodao je da je dokument "Zeleni put EPS-a" donet i zbog toga što banke nisu htele da produže važnost kratkoročnih pozajmica dok nije jasan cilj gde ide EPS i da li će primeniti sve preuzete obaveze koje je nametnula Energetska zajednica.
Taj dokument je, kako je rekao, dat svim bankama u Srbiji, zatim Evropskoj investicionoj banci, Nemačkoj razvojnoj banci KfW, Evropskoj banci za obnovu i razvoj i sve su ih prihvatile bez komentra, pa su produženi svi aranžmani, bez problema.
Od 2019. godine, kada je emisija ugljen-dioksida (CO2) bila 30 miliona tona, planirano je, prema njegovim rečima, da do 2035. godine EPS smanji emisiju gasova sa efektom staklene bašte (CO2, sumpor dioksid, azotni oksid, praškaste materije) za 28 odsto, s tim što bi 2030. godine koja se najčešće uzima za presek, smanjenje bilo 19 odsto.
"Direktive EU o smanjenju emisije gasova staklene bašte treba da poštujemo zbog nas, ne zato što je neko nametnuo“, rekao je Tomašević.
Smanjenje emisije CO2 sa 30 miliona tona na 18 miliona tona podrazumeva, kako je rekao, potiskivanje termoelektrana koje rade na ugalj. Proizvodnja električne energije na ugalj 2019. godine bila je, kako je rekao, 23 teravata (23.000 gigavat sati) koja bi treblo da se po planu smanji na 18 teravata.
Zbog toga je, po njegovim rečima, bio napravljen plan o zatvaranju termoelektrana.
Tomašević je rekao da bi se 2027. godine, kada se završi "odsumporavanje" u TENT-u A i B, povukli mali blokovi iz proizvodnje jer nemaju mogućnosti za "odsumporavanje" i 2030. bi bile postignute propisane vrednosti Energetske zajednice.
On je rekao da "Zeleni put" predviđa izgradnju termoelektrane Kolubara B, koja bi radila od 2028, a bila bi zatvorena 2040. godine.
Plan, kako je rekao, sadrži i izgradnju solarnih elektrana na devastiranim područjima rudnika i pepelištima, a proglašeno je da je izgradnja reverzibilne hidroelktrane Bistrica na reci Uvac južno od Zlartibora od nacionalnog značaja.
"Neću pominjati Đerdap 3, naravno da je i to resurs, ali rumunska partnerska strana od 2013. ne isporučuje po osnovu održavanja priobalja 138 gigavat sati godišnje, ne znam zašto bismo pominjali Đerdap 3, isključivo je potrebna Bistrica", rekao je Tomašević.
S obzirom da se polovina potrošnje električne energije ode na grejanje, po njegovim rečima dobro bi bilo graditi "toplotna skladišta", gde će se akumulirati toplota kada je jeftina proizvodnja ili kupovina električne energije. To je posebno dobro za EPS koji greje više gradova u Srbiji.
Posle 2035. godine, kada ostane 18 teravata proizvodnje električne energije na ugalj, moraju se, kako je rekao, do 2050. godine obezbediti dva bloka nuklearne elektrane da bi emisija štetnih gasova bila nula.
Bio-gasna postrojenja su, kak je rekao, takođe dobra alternativa.
"Ključ ključeva je da se analizira stanje i mogućnosti, zatim perspektivne tehnologije i na kraju donese strategija razvoja energetike, a posle toga neophodna dokumentacija, a mislim da radimo sve natrške“, rekao je Tomašević.
Istakao je da je to bila vizija ‘Zelenog puta EPS-a’ dok je bio direktor EPS i dok nije "skinut" iz Agencije za privredne registre.
"Onda su došli na neki način, ne znam na koji, Norvežani u Nadzorni odbor, pored sve naše pameti i znanja. Nemam ništa ni protiv koga, ali ne vidim razlog da oni sede tu, čiji je to interes ne znam. Da li će se po ovom planu ići, ne znam, verovatno će se ‘provući’ taj Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan, pa je očigledno da se neće ići po onome što je EPS ranije planirao, već će se po diktatu“, rekao je Tomašević.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
I šakom i kapom: "Vučić obilazeći sela i deleći šta kome treba širi korupciju"
17.08.2026.•
0
Umesto da državne institucije, u okviru svojih nadležnosti, rešavaju probleme u Srbiji, predsednik države obilazi sela i daje kome šta treba i tako širi korupciju, kaže ekonomista Milan Kovačević.
Društvo sudija Srbije traži povlačenje predloga više zakona
17.08.2026.•
0
Društvo sudija Srbije uputilo je dopis na adrese više institucija i zatražilo povlačenje predloženih izmena Zakona o sudijama, Zakona o javnom tužilaštvu i Zakona o Pravosudnoj akademiji iz skupštinske procedure.
Ministar pravde osudio paljenje automobila tužioca u Valjevu: "Svaki napad mora biti osuđen"
17.08.2026.•
1
Ministar pravde Nenad Vujić osudio je paljenje automobila tužioca u Valjevu, te istakao da svaki napad na državne institucije i nosioce pravosudnih funkcija mora biti rasvetljen i osuđen od strane javnosti.
Nemanja Vidić dao iskaz u tužilaštvu
17.08.2026.•
0
Bivši fudbaler Nemanja Vidić dao je iskaz u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal (TOK).
Kreni-promeni: Počinjemo sami da krpimo rupe na kolovozu, jer vlast to neće da radi
17.08.2026.•
6
Pokret Kreni-promeni saopštio je da će početi sam da krpi rupe na kolovozima jer vlast to neće da radi.
Automobili čekaju po sat vremena na Batrovcima i Bezdanu
17.08.2026.•
0
Putničkim automobilima potrebno je po sat vremena za izlazak iz Srbije na graničnim prelazima Batrovci i Bezdan sa Hrvatskom, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Sindikati Nove, Radara, N1 i Forbsa: Nećemo prihvatiti da novinarstvo bude bilo čiji plen
17.08.2026.•
12
Sindikat Nove i Radara i Sindikat N1 i Forbsa osudili su način na koji kompanija "Alpak kapital" preuzima medije u Srbiji koji posluju u okviru grupacije "Adria news networks", a koja je i dalje deo "United grupe".
Poginuo radnik u "Kolubari"
17.08.2026.•
0
Radnik "Elektroprivrede Srbije" Ž.N. poginuo je danas u Rudarskom basenu "Kolubara", saopštila je Elektroprivreda Srbije.
Ružić: Dačićeva najava o samostalnom izlasku SPS na izbore lekovita, ali je samo prvi korak
17.08.2026.•
21
Potpredsednik SPS Branko Ružić smatra da je najava Ivice Dačića, lidera SPS, o samostalnom izlasku na izbore te partije lekovita, ali da je samo dobar prvi korak.
VJT u Beogradu formiraće predmet zbog curenja informacija iz predistražnog postupka
17.08.2026.•
1
Posebno odeljenje Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu formiraće predmet protiv NN službenih lica u cilju utvrđivanja na koji način u javnost izlaze informacije iz predistražnog postupka i istrage.
Alpak preuzeo N1, Novu, Danas, Radar: Smenjeni direktori
17.08.2026.•
42
Vlasnik kompanije Alpak kapital Pedro Vargas Santos David danas je i zvanično upisan kao direktor svih medija u okviru mreže United grupe u Srbiji.
Šta je sve vlast obećala pred izbore 2023, a nije ispunila
17.08.2026.•
10
Analizirajući realizaciju obećanja vlasti uoči izbora u decembru 2023. godine, portal izlaz.com otkriva da stanje na terenu tri godine kasnije pokazuje da ključni projekti uveliko kasne.
Nova statistika o nekretninama: Cene više, transakcija manje, a najskuplji stan prodat za 1,6 miliona evra
17.08.2026.•
3
Tržište nekretnina u drugom kvartalu je poraslo za 8,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine, broj transakcija je smanjen za 5,4 odsto, a najskuplji stan prodat je na Savskom vencu i koštao je 1,6 miliona evra.
Ko je kriv za pad beogradskog univerziteta na Šangajskoj listi: Ministar krivi "studentsko-profesorsku listu"
17.08.2026.•
27
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković saopštio je da je pad Univerziteta u Beogradu na Šangajskoj listi za sto pozicija "vidljiv i očigledno štetan epilog aktivnih blokada nastavno-nuačnog procesa".
Tužilac Vujičić kom je zapaljen automobil: Prvi korak mi je da izmestim suprugu i decu iz Valjeva
17.08.2026.•
9
Tužilac iz Valjeva Vukašin Vujičić, kojem je proteklog vikenda zapaljen automobil u blizini zgrade u kojoj živi, rekao je da mu je prvi naredni korak da suprugu i decu pošalje van Valjeva na određeno vreme.
Ministarstvo: Đokić i Bojović razrešeni zbog zapostavljanja dužnosti i političkog delovanja
17.08.2026.•
13
Profesori Nebojša Bojović i Vladan Đokić razrešeni su dužnosti predsednika i člana Upravnog odbora Instituta za arhitekturu i urbanizam zbog zapostavljanja dužnosti i zanemarivanja interesa Srbije.
Tužioci: Visoki savet tužilaštva da reaguje zbog paljenja automobila Vukašinu Vujičiću
17.08.2026.•
1
Udruženje javnih tužilaca Srbije (UTS) pozvalo je danas Visoki savet tužilaštva, kao najviše telo koje garantuje samostalnost tužilaca, da bez odlaganja reaguje zbog paljenja automobila tužiocu Vukašinu Vujičiću.
Uhapšen zbog izazivanja požara kod Bovanskog jezera
17.08.2026.•
0
Protiv S. S. (65) iz Knjaževca biće podneta krivična prijava za izazivanje opšte opasnosti zbog sumnje da je u subotu, 15. jula, izazvao požar u vikend naselju pored Bovanskog jezera.
Komentari 5
TsiBB
Kao u fudbalu Muslin nije valjao što je pobeđivao i nije dozvolio da mu drugi kroje reprezentaciju.
Ташоли
A*
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar