Upis u katastar isključivo uz pomoć advokata i geodeta: Objašnjena procedura
Upis u katastar je ubuduće moguć isključivo digitalnim putem uz pomoć advokata i geodetskih organizacija.
Foto: Pixabay
Zamenik direktora RGZ-a Darko Vučetić kaže za Euronews Srbija da je novim zakonskim rešenjem država građanima omogućila da preko profesionalnih korisnika, odnosno preko advokata ili geodetskih organizacija, podnesu zahtev za upis u katastar, što će ubrzati i olakšati čitav proces.
"Ovo je važan dan i za građane i za RGZ jer smo na ovaj način zaokružili profesionalizaciju, odnosno digitalizaciju katastra, što znači da smo demontirali onaj koruptivni sistem na koji su se građani žalili", ističe Vučetić.
On ukazuje na to da će ovom novinom upis u katastar biti ispravniji, transparentniji i stručniji, navodeći da nema nikakvih promena za nove transakcije prilikom kupovine, prodaje ili nasledstva stanova, jer izmene se odnose isključivo na stare isprave koje su se desile pre 10, 20 ili 50 godina.
Kako će izgledati proces upisa i koliko će koštati građane?
Vučetić objašnjava da građani kada prikupe dokumentaciju za uknjižavanje stana najpre treba da se jave posredniku, odnosno proofesionalnom korisniku, koji ima ugovor sa Republičkim geodetskim zavodom, nakon čega mu predaju prikupljenu dokumentaciju.
Nakon što stručnjak pregleda papire, određuje da li korisnik ima svu neophodnu dokumentaciju, navodi Vučetić i dodaje da ukoliko korisnik nema sve neophodne elemente za upis, profesionalno lice će mu pomoći da prikupi ostalu dokumentaciju ili pruži savet kako na najjednostavniji način da reši problem.
Kada uz pomoć profesionalnog lica korisnik prikupi svu dokumentaciju, posrednik skenira, digitalno potpisuje, zatim šalje katastru na upis, objašnjava Vučetić.
Kada je reč o ceni svih usluga, Vučetić ističe da su sve usluge Republičkog geodetskog zavoda besplatne, ali nije precizirao koliko će koštati cene usluga posrednika, jer kako kaže, to zavisi od kompleksnosti predmeta.
"Ubacivanjem posrednika čitav proces će biti efikasniji, što će dodatno olakšati klijentima. ovom promenom otključaće se sve nepokretnosti koje su do sada bile 'mrtav kapital'", zaključio je Vučetić.
Kako je N1 ranije pisao, ova usluga neće biti besplatna, kao do sada, jer advokati i geodetske organizacije imaju svoje tarife. Koliko bi ova usluga mogla da košta možete pročitati u posebnom tekstu OVDE.
U nedavnom saopštenju se navodi da će RGZ odgovarati na sva pitanja i nedoumice građana pristigle putem broja telefona Info centra 0700/500-500 i mejla info.centar@rgz.gov.rs i da je spisak advokata i geodetskih organizacija dostupan građanima na sajtu RGZ-a, pozivom Info centra ili je na istaknutom spisku na ulazima službi za katastar.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
"Pošta Srbije" na aukciji prodaje 88 rashodovanih vozila - sva se moraju kupiti zajedno
22.04.2026.•
0
"Pošta Srbije" organizuje javnu prodaju grupe od 88 rashodovanih teretnih i putničkih vozila putem javne licitacije koja će se održati 8. maja u Beogradu, Ugrinovačka 210b.
Maloletnika nagovorio da za 1.000 evra baci bombu na firmu za tehnički pregled u Kragujevcu
22.04.2026.•
0
Kragujevačka policija uhapsila je šesnaestogodišnjaka iz Beograda zbog izazivanja opšte opasnosti i nelegalnog oružja i N. V. (25) iz Beograda, osumnjičenog za podstrekavanje i pomaganje u izvršenju krivičnih dela.
Vitaker: Upoređujući potencijalne partnere Srbije - ima najviše smisla da sarađuje sa SAD i NATO
22.04.2026.•
1
Ambasador SAD u NATO-u Metju Vitaker ocenio je da "upoređujući potencijalne bezbednosne partnere Srbije, izbor koji ima najviše smisla - geografski i strateški - jeste bliža saradnja sa SAD i NATO".
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - imamo i poklon
22.04.2026.•
3
Ponovo vas darujem kroz 021.rs dnevni kviz.
Dr Zdravković: Da li želite da imate lekara koji je poslušnik ili onog koji stoji iza svojih odluka?
22.04.2026.•
4
Profesor na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu dr Vladimir Zdravković istakao je važnost borbe za struku koju vode njegove kolege jer je, navodi, u medicini veoma važno da imaš stav.
Srbija traži da Ratko Mladić bude pušten na slobodu zbog bolesti: Koga je sve Hag ranije oslobodio?
22.04.2026.•
3
Srbija traži od Haga da pusti Ratka Mladića iz zatvora zbog teškog zdravstvenog stanja. Koji su sve Srbi osuđeni u Hagu ranije pušteni iz zatvora?
Danas sastanak dela opozicije na poziv Aleksića: Ko će se odazvati, ko ne, a ko nije ni pozvan
22.04.2026.•
15
Predstavnici nekoliko opozicionih stranaka i pokreta danas, 22. aprila će prisustvovati sastanku na poziv Narodnog pokreta Srbije, potvrđeno je za Insajder u NPS-u.
Hirurg Dugalić: U zdravstvu su mnogi ili uplašeni ili ucenjeni, zato nema otpora
22.04.2026.•
12
Hirurg Vladimir Dugalić rekao je za Insajder da, uprkos sudskoj odluci, nije vraćen na posao u Kliničkom centru Srbije, već da ta ustanova plaća kazne zbog njenog nesprovođenja.
Glamočić: Srbija uvozi samo zamrznuto meso, građani mogu biti spokojni
22.04.2026.•
12
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da Srbija više od osam meseci uopšte ne uvozi sveže meso i dodao da se jedino uvozi zamrznuto meso za prerađevine kao što rade sve druge zemlje u svetu.
Poslanici Skupštine Srbije nastavljaju raspravu o amandmanima na predložene zakone
22.04.2026.•
0
Poslanici Skupštine Srbije nastavljaju danas u 10 sati drugu redovnu sednicu prolećnog zasedanja raspravom po amandmanima na predložene zakone.
Todorović: Ukoliko bi EU zamrzla novac, Srbija bi bila u grupi sa Gruzijom i Turskom
22.04.2026.•
12
Viši istraživač beogradskog Centra za evropske politike Marko Todorović ocenio je da su poruke komesarke EU za proširenje Marte Kos koje je u ponedeljak uputila Srbiji najoštrije do sada.
Litvinenko: O navodima o srpskom oružju Ukrajini pitati Rusiju, to su psihološke operacije
21.04.2026.•
4
Ambasador Ukrajine u Srbiji Oleksander Litvinenko je rekao da o tome da li Srbija prodaje oružje Ukrajini za šta je optužuju Rusi, treba pitati Ruse koji to tvrde.
Dve doživotne kazne za ubistvo žene na Kosovu
21.04.2026.•
1
Osnovni sud u Prištini je danas zbog ubistva Ljiridone Ademaj 2023. godine osudio dvojicu na doživotni zatvor, a trećeoptuženog na 30 godina zatvora.
Karićevi unuci uklonjeni iz baze za proveru rizika od pranja novca nakon nagodbe u Londonu
21.04.2026.•
7
Preduzeće Refinitiv pristalo je da ukloni profile četvoro dece porodice Karić iz baze podataka koju banke koriste za prepoznavanje rizika od pranja novca.
ANEM osudio uvrede na račun novinara N1 i Dinka Gruhonjića
21.04.2026.•
2
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) je osudila izjave jednog ministra i dvojice poslanika vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) izrečene danas tokom debate u Skupštini Srbije.
Studenti u blokadi objavili program skupa u Takovu najavljenog za četvrtak
21.04.2026.•
2
Studenti u blokadi objavili su program skupa u Takovu najavljenog za četvrtak, 23. april, povodom godišnjice Drugog srpskog ustanka.
Đukić: EU stavila tačku na "blef" Srbije na evropskom putu, dosta je bilo igara
21.04.2026.•
26
Bivši diplomata i politički analitičar Srećko Đukić izjavio je da je nakon jučerašnjih poruka komesarke za proširenje Evropske unije Marte Kos došao kraj blefiranju srpskog evropskog puta.
Za danas gotovo: Skupština Srbije raspravljala o amandmanima na tri zakona o trgovini
21.04.2026.•
0
Poslanici Skupštine Srbije su danas završili raspravu o više amandmana.
Kamioni na granicama čekaju do pet sati, automobili bez zadržavanja
21.04.2026.•
1
Auto-moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da automobili na graničnim prelazima prolaze bez zadržavanja, dok kamioni čekaju od sat vremena do pet sati.
Studenti Medicinskog fakulteta u Beogradu proglasili blokadu zgrade Dekanata
21.04.2026.•
13
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta proglasili su danas blokadu zgrade Dekanata tog fakulteta nakon što im je odbijena žalba na preliminarne rezultate izbora za Studentski parlament.
Komentari 46
Žika
Sasa
Predlog
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar