
Ekspert za 021.rs: Kako se u SAD prijavljuju i procesuiraju slučajevi rodno-zasnovanog nasilja?
Protokoli za procesuiranje nasilja u porodici u SAD su slični onima u Srbiji, kaže u razgovoru za 021.rs američki ekspert iz Kancelarije orkužnog tužioca u San Dijegu, Rajan Saunders.

Foto: 021.rs
Saunders koji je u Srbiju došao da u okviru programa koji realizuje Ambasada SAD sa Ministarstvom unutrašnjih poslova održi predavanja u vezi sa rodno zasnovanim nasiljem, bezbednošću i zaštite žrtve i američkoj praksi, za 021.rs priča o tome kako funkcioniše sistem u SAD.
Osim toga, Saunders je ocenio da su neki protokoli i zakonske odredbe u Srbiji korisni i da bi se mogli primeniti u Americi.
Kako kaže Saunders, bilo mu je zanimljivo da razgovara o stvarima koje oni u Americi rade bolje, ali i o onima koje se rade u SAD, a mogle bi da se primene u Srbiji u cilju efikasnije zaštite žrtava.
Sagovornik portala 021.rs objašnjava i kako je nastao protokol koji postoji u San Dijegu.
"Protokol je ustanovljen kada su se sve institucije sastale sa Kancelarijom okružnog tužioca, socijalnim i zdravstvenim radnicima, kako bismo osmislili uniformni standard koji ćemo svi primenjivati prilikom istraživanja slučajeva porodičnog nasilja", kaže Saunders.
Stručnjak iz Kancelarije okružnog tužioca kaže da su žrtvi porodičnog nasilja, na osnovu ovog protokola, ponuđeni određeni resursi.
"Na primer, ako su fizičke povrede uključene, biće joj odmah ponuđena lekarska pomoć. Policajac na licu mesta će ponuditi hitnu zaštitnu meru. To znači da će sudija biti dostupan u bilo koje doba dana da je potvrdi. Ovo podrazumeva da osumnjičeni ne sme da ima nikakav kontakt sa žrtvom pet dana. Žrtvu kontaktiraju pravni zastupnici koji mogu da im pomognu da dobiju zabranu prilaska. Ako su deca prisutna, vode ih u centar u kom ih intervjuiše specijalno obučen socijalni radnik", navodi sagovornik 021.rs.
Kako opisuje Saunders, kada su deca prisutna prilikom slučaja nasilja u porodici, policajci su u obavezi da razmotre njihovo ponašanje i u velikom broju slučajeva se uz nasilje nad ženom procesuira i zlostavljanje dece.
"Učimo naše tužioce da su deca koja su prisutna treba da budu zaštićena i da počinilac može da bude tužen, ne samo za nasilje, već i za zlostavljanje dece, jer ako neko pretuče detetovu majku pred detetom, to će da ima trajni uticaj na njegovu psihu", ističe Saunders.
Takođe, uvođenje obaveze prijavljivanja nasilja za medicinsko osoblje koje primeti povrede ili ukoliko im se žrtva pomeri, mnogo je olakšalo posao policije i tužilaca, smatra Saunders.
"Možemo da postanemo svesni rodno-zasnovanog nasilja tek kad je prijavljeno. Postoji puno slučajeva gde žene ne prijavljuju nasilje i onda za to saznamo kada odu u bolnicu. Čak i kada žrtve nisu spremne da nam kažu šta se desilo, mi i dalje pokušavamo da nađemo dokaze koji bi nam omogućili da gonimo počinioca i zaštitimo žrtvu. Nažalost, to nije uvek lako", kaže naš sagovornik.
Odgovarajući na pitanje zašto je standard pet dana zabrane kontakta počinioca sa žrtvom, Saunders kaže da je to zato što im to daje vremena da odluče da li će podići optužnicu i da se sastanu sa žrtvom.
"Ako možemo da podnesemo tužbu, onda tražimo od suda da donese nalog za zaštitu. Ako ne možemo da podignemo optužnicu, i dalje imamo nekoliko dana da razgovaramo sa žrtvom i pomognemo joj da dobije zabranu prilaska. To nam kupuje vreme da nađemo dovoljno dokaza ili obezbedimo veću zaštitu za žrtve", kaže naš sagovornik.
Kao jednu od najkorisnijih stvari u američkom sistemu, a za koje smatra da bi mogle da budu primenjive u Srbiji, pominje kamere koje policajci nose prilikom izlaska na teren, "jer žrtve često, iz razumljivih razloga, promene priču kada slučaj dođe do suda".
S obzirom na to da je u Sjedinjenim Američkim Državama, baš kao i u Srbiji, bilo više slučajeva u kojima nasilnik prekrši zabranu prilaska koji su se završili fatalnim ishodima, pitali smo Saundersa da li je ovo adekvatna zaštita.
"Tačno, zabrana prilaska je samo parče papira. Ja sam lično imao slučaj gde je jednoj devojci obezbeđena zabrana prilaska. Raskinula je sa dečkom koji ju je proganjao. U međuvremenu je počela da se viđa sa drugim muškarcem. Progonitelj se krio ispred njene kuće. Kada je ispratila novog dečka do auta, on se ušunjao u njen stan, zadavio je i zakopao. Zvala se Keti. Nakon toga, njena majka nam je pomogla da uvedemo novi zakon koji nam je dozvolio da uvedemo GPS nanogvice onima koji imaju zabranu prilaska. Finansiranje ovog projekta je malo teže, ali to je nešto što možemo da uradimo u ekstremnim okolnostima kada procenimo da je neko u opasnosti. Voleo bih da možemo to češće da koristimo, ali još uvek nismo uspeli da obezbedimo dovoljno novca. Mislim da je to dobar način da zaštitimo žrtve, jer ne možemo samo da 'bacimo parče papira' na nasilnika i tako se odbranimo. Ako nasilnik ima nanogvicu sa GPS-om, koristi se tehnologija kojom možemo da postavimo radijus, tako da znamo kada nasilnik napusti određenu oblast ili se približi oblasti u kojoj je žrtva, i ona i policajac dobiju notifikaciju da je u blizini", objašnjava Rajan Saunders.
Sagovornik našeg portala navodi da postoje i drugi mehanizmi za zaštitu žrtava rodno-zasnovanog nasilja, uključujući usmeravanje u sigurne kuće ili na terapiju, ali i da se radi na dodatnim rešenjima.
"Počeli smo da gradimo centre, zapravo ogromne zgrade, gde se pružaju sve usluge žrtvama nasilja. Kada žrtva nazove policiju, možemo da je dovedemo u taj centar. Dodeljuje joj se psihološka podrška, tu su i detektivi, forenzička medicina, kao i socijalni radnici za decu. Imamo NVO partnere, uključujući i advokate koji rade besplatno. Otvaramo i privremene smeštaje. Ovi smeštaji su specifični po tome što pokušavamo da ih napravimo tako da se žene koje su preživele nasilje osete što bliže normalnom životu. U smeštajima postoje i frizerski saloni i butici", priča Saunders.
Američki ekspert ocenjuje da postoje neke stvari u sistemu u Srbiji koje bi mogle da se primene u SAD.
"Ono što sam naučio sarađujući sa vašim policajcima i tužiocima je da socijalni radnici idu sa policijom da obave procenu, mi to nemamo. Ono što mi imamo je da policajci idu na teren, javljaju tužiocima, tužioci imaju profesionalce obučene da pružaju psihološku podršku, koji kontaktiraju žrtvu i obavljaju procenu", kaže Saunders.
Takođe, on kaže da u Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici u Srbiji postoje neke dobre odredbe, kao što su mogućnosti da se procesuiraju psihičko i ekonomsko nasilje.
Saunders je održao predavanje profesionalcima iz Srbije koji rade u oblasti istraživanja i procesuiranja rodno-zasnovanog nasilja u Novom Sadu u sredu, 6. decembra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zbog praznika: Naplatne stanice rade bez pauze tokom produženog vikenda
01.05.2025.•
0
Zbog prvomajskih praznika i produženog vikenda očekuje pojačan intenzitet saobraćaja na svim putnim pravcima, zbog čega će naplatne rampe na autoputevima raditi non-stop.
Po nalogu Vučića: Srbija nudi pomoć Izraelu u gašenju šumskih požara
01.05.2025.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije ponudilo je pomoć Izraelu u gašenju šumskih požara u okolini Jerusalima.
Da nam živi rad(nik): Prvi maj u raljama prekarijata
01.05.2025.•
4
Studenti u Srbiji više puta su pozvali na generalni štrajk, ali njihovi pozivi uglavnom su prolazili bez odgovora sa druge strane.
AMSS: Pojačan intenzitet saobraćaja ka izletištima zbog Dana rada
01.05.2025.•
0
Vozače danas očekuju dobri uslovi za vožnju i pojačan saobraćaj od ranih jutarnjih sati ka izletištima, jezerima, planinama, manastirima i parkovima.
Gore stari napušteni vagoni kod železničke stanice Topčider
01.05.2025.•
0
Vatra je jutros zahvatila stare, parkirane vagone kod železničke stanice Topčider u Beogradu.
DNEVNI KVIZ: 2.000 pitanja je za nama
01.05.2025.•
3
Pred vama je 200. dnevni kviz koji objavljujemo na 021.rs.
Međak: Kos to nije rekla, ali uslovi za ulazak u EU rasturaju vlast SNS
01.05.2025.•
4
Potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Međak je ocenio da ton evropske komesarke za proširenje Marte Kos tokom posete Srbiji ukazuje da "poskupljuje" podrška EU vlastima predsednika Srbije.
Medicinski fakultet u Nišu preti studentima krivičnim gonjenjem ako ne odblokiraju fakultet
01.05.2025.•
6
Dekanski kolegijum Medicinskog fakulteta u Nišu dostavio je studentima u blokadi obaveštenje u kom ih je upozorio da će biti krivično i disciplinski gonjeni ako do 4. maja ne okončaju blokadu.
Dekan i uprava Pravnog fakulteta u Beogradu podneli ostavke
30.04.2025.•
6
Dekan Pravnog fakulteta u Beogradu Bojan Milisavljević i cela uprava fakulteta podneli su večeras ostavke.
BIRODI: Vučićevo ime na listi SNS za lokalne izbore kršenje Ustava i zakona
30.04.2025.•
4
Biro za društvena istraživanja upozorava da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prekršio Ustav i zakone jer je njegovo ime na listi SNS za lokalne izbore u Kosjeriću i u Zaječaru zakazane za 8. jun.
I "studenti koji hoće da uče" sastali se s Martom Kos
30.04.2025.•
4
Student Miloš Pavlović izjavio je da su predstavnici studenata koji kažu da hoće da uče imali "konstruktivan i ohrabrujuć" sastanak sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - šta nećete znati
30.04.2025.•
11
Dobro došli u 199. izdanje 021.rs dnevnog kviza.
Macut kupio vilu vrednu milion evra dan pre nego što je imenovan za premijera
30.04.2025.•
45
Novi premijer Srbije Đuro Macut sa suprugom je pre dve nedelje kupio vilu vrednu više od milion evra na Zvezdari od Tomislava Bogetića, nekadšnjeg direktora javnog preduzeća "Beograd put".
Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" počinje 1. maja
30.04.2025.•
0
Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" počinje u četvrtak, 1. maja.
Četvorica poginula u selu kod Topole: Muškarac upao u septičku jamu, ostali pokušavali da ga spasu
30.04.2025.•
10
Četiri osobe nastradale su u selu nedaleko od Topole.
Udruženje "Naš pRoTeSt": Rukovodstvo RTS-a ne odustaje od kršenja novinarskih načela
30.04.2025.•
0
Udruženje radnika RTS-a "Naš pRoTeSt" saopštilo je da će ostati upamćeno da se rukovodstvo javnog servisa tokom blokade nije obratilo gotovo nikom od zaposlenih.
Goran Bregović stavljen na listu nepoželjnih u Letoniji
30.04.2025.•
3
Muzičar Goran Bregović stavljen je na listu nepoželjnih osoba u Letoniji, rekao je za državnu televiziju ministar unutrašnjih poslova Rihards Kozlovskis.
RERI: Fabrika kreča Ziđin neometano radi više od tri godine bez potrebnih dozvola
30.04.2025.•
0
Ministarstvo zaštite životne sredine odbilo je da izda saglasnost na studiju kojom se procenjuju uticaji na životnu sredinu povećanja kapaciteta fabrike kreča Ziđin Zagrađe u Boru.
Druga godišnjica masovnog ubistva u "Ribnikaru": U subotu komemorativni program
30.04.2025.•
0
U Beogradu će u subotu, 3. maja komemorativnim programom biti obeležena druga godišnjica masovnog ubistva u OŠ "Vladislav Ribnikar".
Širi se "Ćacilend" ispred Skupštine: Kombi sa rotacijom dovezao nove šatore
30.04.2025.•
34
Šatorsko naselje postavljeno ispred Skupštine Srbije uoči mitinga Srpske napredne stranke 12. marta i dalje se širi.
Odložen početak suđenja po tužbi Branislava Jovanovića protiv predsednika Vučića
30.04.2025.•
1
Odloženo je prvo ročište na suđenju po tužbi Branislava Jovanovića, predstavnika grupe građana "Niš, naš grad", protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar