O tome što je Srbija sada dozvolila kretanje vozila sa Kosova: "Vučić čekao da prođu izbori"
Odluka Vlade Srbije kojom je omogućena sloboda kretanja za sva vozila sa Kosova jedan je od retkih pozitivnih gestova koji je učinjen sa bilo koje od strana mesecima unazad.
Tako za Danas ocenjuje politikolog Ognjen Gogić.
"Jasno je da je ta odluka motivisana potrebama Srba na KiM koji su sada potpuno prešli na RKS tablice. Ova odluka će se pozitivno odraziti i na veliki broj Albanaca i pripadnika drugih zajednica na Kosovu koji često ili dolaze u Srbiju, ili tranzitiraju kroz njenu teritoriju. Poruke da se ovim čini nešto dobro i za 'druge' su, međutim, izostale", navodi Gogić.
On dodaje da je ova odluka stigla tek nakon što su iz saobraćaja na Severu praktično nestale srpske tablice gradova na Kosovu, iako Srbi na jugu Kosova već dugo koriste RKS tablice.
Vlada Srbije donela je pre nekoliko dana odluku kojom je omogućila slobodu kretanja za sva vozila sa Kosova od 1. januara, ne precizirajući da li to znači da se režim stikera biti ukinut.
"Na današnjoj sednici vlade smo omogućili slobodu kretanja za sva vozila. To će biti dodatni impuls, ne samo za 'Otvoreni Balkan', nego će olakšati živote Srbima na KiM, jer oni najviše koriste administrativne prelaze", saopštio je na konferenciji za novinare direktor kancelarije za KiM Petar Petković.
Petković je, ipak, za donošenje takve odluke ponovo okrivio prethodnu vlast.
"Ta odluka je zapravo bila naša obaveza iz sporazuma o slobodi kretanja iz 2011. koji je potpisao Borko Stefanović, a koja se odnosi i na RKS tablice i kosovske lične karte, uvođenje kosovskih vozačkih dozvola. To je prosto bio rezultat tadašnjih dogovora i odnosa tadašnjeg režima prema Srbima i dijalogu", rekao je Petković.
Politikolog Gogić kaže za Danas da je problem sa ovom odlukom u tome što je to sve moglo i trebalo da bude učinjeno mnogo ranije. Kriza na severu Kosova je u velikoj meri eskalirala zbog pitanja registarskih tablica.
"Mere koje je Priština preuzela za ukidanje KM tablica navodno je bio razlog za napuštanje institucija. Čitava kriza kojoj smo svedočili završila se tako što se Beograd prećutno saglasio da se KM tablice ipak zamene RKS tablicama, što isto proizlazi iz sporazuma iz 2011. godine na koji se Petković sada poziva. S tim u vezi, Beograd uvek propušta da spomene da su sve te obaveze bila potvrđene i sporazumom iz 2016. godine koji je aktuelna vlast prihvatila", objašnjava sagovornik Danasa.
Dodaje da Petković, takođe, izbegava da objasni zašto je u decembru prošle godine Srbima bilo saopšteno da je postignut dogovor o trajnom važenju postojećih KM tablica.
"Da je na vreme bilo saopšteno da će KM tablice morati da se zamene za RKS tablice, a da će im Srbija omogućiti slobodu kretanja, izbegla bi se situacija da veliki broj Srba na severu Kosova prenese vlasništvo nad svojim vozilima na srodnike u centralnoj Srbiji. Oni sada voze ta vozila na osnovu ovlašćenja i pitanje je vremena kada će Priština i to problematizovati", navodi Gogić.
Vojislav Mihailović, lider POKS-a, smatra da je odluka Vlade Srbije da prizna registarske tablice sa međunarodnom oznakom "RKS" nastavak politike de fakto priznavanja takozvane "Republike Kosovo".
"Nakon što je priznala kosovske lične karte i diplome, Vlada Srbije je priznala i njihove registarske tablice, a sledeći korak su pasoši, kako i predviđa francisko-nemački sporazum. Primer registarskih tablica Hong Konga koji navodi Petković je lažan jer njih ne izdaju organi samouprave Hong Konga, već lokalne garaže. Izgled tih tablica propisuje Kina, a vlasnici tih vozila na ulasku u Kinu dobijaju nove tablice. Netačan je primer Petkovića iz Italije, jer bez međunarodne oznake 'I' ne može se vozi u Italiji", objašnjava Mihailović.
On dodaje da nije slučajno da se ovo dogodilo neposredno posle izbora, jer većina građana Srbije ne podržava ovakve odluke.
"Zbog RKS tablica su Srbi sa Kosova i Metohije sa punim pravom bili na barikadama prošle godine i napustili privremene institucije. Vlada Srbije je juče odlučila da te tablice prizna, a narod kom nije uspela da obezbedi ni glasanje na izborima u rođenoj državi pusti niz vodu i da ga izda", poručuje Mihailović.
I predsednik Narodnog pokreta Srbije i nosilac liste "Srbija protiv nasilja" Miroslav Aleksić smatra da je odluka Vlade Srbije da od Nove godine omogući slobodno kretanje svim vozilima sa Kosova i Metohije, dokaz da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić "spreman na sve kako bi sačuvao svoju vlast".
"Dok na beogradskim ulicama tuče studente koji mirno protestuju protiv izborne krađe i traže poništavanje pokradenih izbora, Srbe na Kosovu i Metohiji ostavlja na milost i nemilost svom koalicionom partneru Aljbinu Kurtiju", naveo je Aleksić u pisanoj izjavi.
Saopštenjem se oglasila i lista "Mi - glas iz naroda" Branimira Nestorovića.
"Odluka Vlade Srbije da omogući 'slobodu kretanja' za sva vozila sa tzv. Kosova, dakle vozila sa RKS tablicama, predstavlja još jedan korak u sistematskom institucionalnom odricanju od Kosova i Metohije koje sprovode SNS i SPS od dolaska na vlast 2012. godine. Od potpisivanja Sporazuma o integrisanom upravljanju granicom, preko prvog i drugog Briselskog sporazuma, posledičnog gašenja institucija države Srbije na KiM i grubog uterivanja Srba sa severa KiM u institucije lažne države Kosovo, davanja pozivnog broja, pa sve do tihe predaje elektroenergetskog sistema i opština na severu i, sada, odustajanja od 'statusno neutralnih' tablica – SNS i SPS saučestvuju u dobrovoljnom državnom odricanju teritorije Kosova i Metohije koje nema presedana u našoj istoriji", navodi se u saopštenju "Mi - glas iz naroda".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
REM: U emisiji "Važne stvari" nije bilo zloupotrebe maloletnika
25.11.2025.•
0
U emisiji "Važne stvari" nije bilo zloupotrebe maloletnika u političke svrhe, navodi se u mišljenju Službe za nadzor i analizu programa Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
AMSS upozorava na poledicu i duži zaustavni put zbog niskih temperatura
25.11.2025.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice, dužeg zaustavnog puta i nenadanog proklizavanja vozila, posebno tokom noći i jutra kada temperature budu niže.
Vučić najavio "inicijativu o šatorima" i poručio da će se stanje na ulicama uskoro "unormaliti"
25.11.2025.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će uskoro predstaviti "inicijativu što se tiče šatora" u centru Beograda jer je, kako on tvrdi, sada svima jasno da su propali pokušaji oko "bilo kakvih revolucija".
Tužiteljka Paunović: "Studentima treba pružiti ruku i dati vetar u leđa"
25.11.2025.•
1
Javna tužiteljka u penziji Jasmina Paunović izjavila je da bi, prihvatila poziv studenata da bude na njihovoj izbornoj listi.
Tužilaštvo za organizovani kriminal: Vučić i vlast na sve načine pokušavaju da nas potčine
25.11.2025.•
14
"Poslednjih meseci javni tužioci za organizovani kriminal su izloženi kontinuiranom pritisku kroz javne istupe predsednika Republike Srbije", navodi se u saopštenju Tužilaštva za organizovani kriminal.
Ziđin Koper: Nema hospitalizovanih, navodi o olovu i arsenu u krvi radnika netačni
25.11.2025.•
4
Kompanija Ziđin Koper Srbija saopštila je danas da nijedan od 1.020 radnika ogranka Topionice i rafinacije nije hospitalizovan u borskoj bolnici ni po jednom osnovu.
Inicijativa A 11: Poverenica za ravnopravnost utvrdila - Ministar Demo Beriša diskriminisao Rome
25.11.2025.•
0
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša izjavom o bankomatima prekršio je zakon i diskriminisao Rome, utvrdila je Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, nakon pritužbe Inicijative A 11.
VIDEO: Objavljen video hapšenja sedmorke zbog lažnog stečaja i pranja 392 miliona dinara
25.11.2025.•
1
MUP se oglasio u vezi sa hapšenjem sedam osoba koje se sumnjiče da su kao pripadnici organizovane kriminalne grupe pranjem novca i prouzrokovanjem lažnog stečaja nezakonito prisvojili više od 329,2 miliona dinara.
Uhapšen pripadnik OVK zbog zločina na Košarama
25.11.2025.•
2
Srpska policija uhapsila je A. Q. (52) zbog sumnje da je za vreme oružanih sukoba na KiM, kao pripadnik OVK, izvršio krivično delo organizovanje grupe i podsticanje na izvršenje genocida i ratnih zločina.
Turčin uhapšen u Beogradu zbog davanja mita
25.11.2025.•
0
Beogradska policija uhapsila je turskog državljanina O. S. (61) zbog davanja mita.
Sedmoro uhapšeno preko lažnog stečaja i pranja para - tako došli do više stotina miliona dinara
25.11.2025.•
0
Sedam osoba uhapšeno je zbog sumnje da su prouzrokovanjem lažnog stečaja i pranjem novca stekli imovinsku korist od oko 265 miliona dinara i oko 545.000 evra.
VIDEO: Vučić se obraća javnosti
25.11.2025.•
14
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obraća se javnosti.
Zašto TOK uznemirava vlast: Strah od istrage u svojim redovima
25.11.2025.•
2
Tužilaštvo za organizovani kriminal je jedino koje može da sprovodi pravdu nad ministrima i zbog toga posebno uznemirava vlast, kaže za Peščanik Sofija Mandić iz Centra za pravosudna istraživanja.
Vučić se danas obraća javnosti
25.11.2025.•
24
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratiće se javnosti danas, saopštio je Kabinet predsednika Republike.
Prvi pacijent iz Srbije otišao u Moskvu da primi rusku vakcinu protiv raka
25.11.2025.•
11
Prvi pacijent sa malignim melanomom iz Srbije otišao je u Moskvu da primi tek odobrenu mNRK vakcinu protiv raka.
Posle godinu i po dana i dalje nepoznato ko je na smrt prebio Dragijevića u policijskom pritvoru
25.11.2025.•
10
Ni posle 18 meseci i dalje se ne zna ko je ubio Dalibora Dragijevića u policijskom pritvoru u Boru.
Direktor "Vinče" o negativnom stavu prema nuklearki u Srbiji: Ljude muče pitanja stručnog kadra i otpada
25.11.2025.•
25
Institut "Vinča" potpisao je međunarodni sporazum sa francuskom kompanijom EDF, jednim od lidera u razvoju nuklearne energije.
Srbija će platiti 42 miliona evra drugim zemljama da učestvuju na "Expo 2027"
25.11.2025.•
39
Država Srbija se obavezala da će dati finansijsku podršku određenim državama i organizacijama za učešće na specijalizovanoj izložbi "Expo 2027" u Beogradu.
Nekadašnja predsednica Vrhovnog suda o Generalštabu: Apsolutno neverovatno da institucije krše zakon
25.11.2025.•
11
Nekadašnja predsednica Vrhovnog suda Srbije Vida Petrović-Škero ocenila je da postaje "apsolutno neverovatno" da se u jednoj zemlji zakoni i procedure krše upravo od institucija, a ne od pojedinaca.
Generalni sekretar NATO: Srbija ima pravo da učestvuje u vojnim vežbama sa Kinom, ali ne budimo naivni
25.11.2025.•
18
Generalni sekretar NATO-a Mark Rute izjavio je da Srbija ima suvereno pravo da učestvuje u vežbama sa kineskom vojskom, ali da bi se distancirao od odnosa predsednika Aleksandra Vučića prema Kini.
Komentari 16
Дса
Eon
Kucu da ti dam
Dusu da ti dam
Konja da prodam
Sve cu da ti dam
Samo da zaigram (da ostanem u sedlu)
Žare
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar