A11: Izmenjeni sporni uslovi za dodelu seoskih kuća, ali neke ugrožene kategorije i dalje isključene
Ministarstvo za brigu o selu odustalo je od pojedinih diskriminatornih uslova propisanih konkursom za kupovinu kuća na selu, a nakon što je na ovo kršenje Ustava i zakona upozorila Inicijativa A 11.
Foto: 021.rs
Kako saopštava ova Inicijativa za ekonomska i socijalna prava, iz ovogodišnjeg, aktuelnog konkursa, na osnovu izmene uredbe izbačen je uslov da učesnici na konkursu "nisu osuđivani i da protiv njih nije pokrenut krivični postupak, kao ni istraga", što je uslov koji je kao suprotan ne samo Ustavu i Zakonu o zabrani diskriminacije, već i međunarodnim aktima.
"Ipak, u aktuelnom tekstu konkursa za 2024. godinu ostala je odredba koja propisuje da se protiv kandidata ne vodi izvršni postupak, što je nažalost slučaj za određeni broj građana Srbije koji su u nezavidnom položaju, a imaju nužnu potrebu da se skuće i prežive", ističu u A11.
Naime, Ministarstvo za brigu o selu u prošlogodišnjem konkursu uvrstilo je pomenuta tri uslova – neosuđivanost, nepostojanje krivičnog i nepostojanje izvršnog postupka na dan prijave, što su "neopravdani uslovi koji su isključivali određene kategorije građana iz mogućnosti da reše svoje stambeno pitanje".
Oni su se zbog ovih uslova obratili Poverenici za zaštitu ravnopravnosti, a ona je uputila Preporuku Ministarstvu.
"Zaključak Poverenice je da uslove konkursa ne ispunjavaju ni građani osuđeni na novčanu kaznu, uslovnu osudu ili sudsku opomenu ili građani pravnosnažno oslobođeni kazne. Takođe, uskraćivanje učešća na konkursu građanima protiv kojih se vodi krivični postupak ili istraga predstavlja kršenje postulata pretpostavke nevinosti. Jedna od osnovnih svrha kažnjavanja je što uspešnija reintegracija bivših osuđenika i osuđenica u društvo, što se ne ogleda kroz diskriminatorne uslove javnih konkursa", pojašnjavaju u A11.
Oni dodaju da ohrabruje činjenica da je Ministarstvo za brigu o selu u ovogodišnjem konkursu izbrisalo uslove koji se odnose na neosuđivanost i krivični postupak, ali je ostao sporni uslov koji se odnosi na vođenje izvršnog postupka.
"Inicijativa A 11 insistira da je ovaj uslov potpuno nepotreban, naročito zbog činjenice da se od učesnika na konkursu traži da u dodeljenoj seoskoj kući žive neprekidno 10 godina – ova nekretnina svakako će biti pod zabeležbom zabrane otuđenja i opterećenja u korist ministarstva. Stoga, ne postoji nikakva opasnost da će ove seoske kuće biti predmet izmirenja dugova pred izvršiteljima, kao što je i Poverenica ukazala u svojoj preporuci", ocenjuje se u saopštenju.
Kako pojašnjavaju u A11, mnogi građani, upravo zbog opterećenja dugovima, usled izuzetno loših uslova za život, imaju postupke pred izvršiteljima, ali nikome od njih nije namera da budu dužnici i da na svojim leđima nose teret još veće ekonomske neizvesnosti i socijalne isključenosti.
Inicijativa A 11 nastavlja da insistira da se predmetni konkurs Ministarstva za brigu o selu, koji je izuzetno popularan i za čije sprovođenje je ove godine iz budžeta države izdvojeno pola milijarde dinara, zaista dovede u red.
"Podsećamo da je prema podacima Ministarstva, u prethodne tri godine krov nad glavom steklo 10.000 građana, te bi za dobrobit celokupnog društva bilo značajno da ovo pravo ostvare i oni kojima bi taj krov najviše značio", zaključuje se u saopštenju Inicijative.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Junajted grupa: Tvrdnje Šolaka neosnovane, ne postoji sudska zabrana
27.05.2026.•
0
"Junajted grupa" saopštila je da su tvrdnje osnivača i manjinskog suvlasnika Dragana Šolaka neosnovane i da ne postoji sudska zabrana ili nalog s ciljem da se zaustavi prodaja medijskog biznisa te kompanije.
Marko Vujanović novi načelnik Policijske uprave u Smederevu
27.05.2026.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije je večeras saopštilo da je rešenjem direktora Policije za načelnika Policijske uprave u Smederevu postavljen major policije Marko Vujanović.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - stiže poklon
27.05.2026.•
10
Novi 021.rs kviz u kom vas darujemo je pred vama.
Vučić o nabavci naoružanja iz Kine: Neki su nas ranije ucenjivali, ovi ljudi ovde nisu
27.05.2026.•
11
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da država sa svima razgovara o vojnom naoružanju, kao i da je o tome razgovarano sa kineskim rukovodstvom tokom njegove višednevne posete toj zemlji.
Podignuta optužnica za bacanje bombe na kuću Zdravka Čolića u Beogradu
27.05.2026.•
1
Više javno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Senada M. (32) i Perice S. (27) zbog sumnje da su 20. novembra i 3. februara 2026. godine aktivirali i bacili dve ručne bombe na dve porodične kuće u Beogradu.
Supruzi osumnjičenog za ubistvo na Senjaku određen pritvor
27.05.2026.•
2
Supruzi Saše Vukovića, koji je osumnjičen za teško ubistvo Aleksandra Nešovića 12. maja u restoranu "27", Viši sud u Beogradu je po žalbi Višeg javnog tužilaštva odredio pritvor do 30 dana, potvrđeno je za N1.
Kamioni na granicama čekaju i do šest sati, putnička vozila bez zadržavanja
27.05.2026.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da automobili na graničnim prelazima prolaze bez zadržavanja, dok kamioni čekaju od sat do šest na izlazima iz Srbije.
Zastupnik udruženja u Novom Sadu uhapšen zbog nenamenskog trošenja gradskog novca
27.05.2026.•
5
Policija je uhapsila 26 osoba zbog sumnje da su raznim krivičnim delima pribavili protivpravnu imovinsku korist od skoro 197 miliona dinara i oštetili budžet Srbije i pravna lica za oko 203 miliona dinara.
Počinje era marketinga bez prečica: Google, Teads i vodeći svetski stručnjaci stižu na Digital Day 2026
27.05.2026.•
0
Ako je prethodnih godina pitanje bilo koje nove tehnologije menjaju industriju, danas je mnogo važnije – kako ih koristiti smisleno.
Nestorovićev pokret demantovao: Nećemo u koaliciju sa Vulinom
27.05.2026.•
7
Pokret Mi snaga naroda Branimira Nestorovića demantovao je danas da će biti u koaliciji sa Pokretom socijalista Aleksandra Vulina.
Muškarac uhapšen jer je gađao kordon policije kamenicama nakon skupa na Slaviji
27.05.2026.•
20
Policija je uhapsila tridesetosmogodišnjeg B.R. zbog sumnje da je nakon javnog okupljanja 23. maja u Ulici kralja Milana gađao kordon policije kamenicama, flašama i pirotehničkim sredstvima.
Od 1. jula kazne za teretna vozila koja ne koriste TAG uređaje za plaćanje putarine
27.05.2026.•
7
Putevi Srbije saopštili su da će od 1. jula 2026. godine početi primena kaznene politike za sve vlasnike i korisnike vozila 4. kategorije koji putarinu ne plaćaju elektronski, upotrebom TAG uređaja.
Bratina osuđuje napade na Vučićevića: "Antonijević svet posmatra razrokim očima"
27.05.2026.•
8
Ministar informisanja i telekomunikacija Srbije Boris Bratina osudio je "kontinuirane napade" na televiziju Informer i njenog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića.
Interaktivna baza podataka o nabavkama: Od EXPO nabavki do preduzeća povezanih sa vlašću
27.05.2026.•
0
"Integrity Watch Srbija" je platforma otvorenih podataka na kojoj Transparentnost Srbija predstavlja odabrane skupove podataka namenjene građanima i medijima koji žele da se javni novac troši u javnom interesu.
Slučaj Veselina Milića: Za sad ništa od ostavki i političke odgovornosti
27.05.2026.•
15
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić ponavlja da nema razloga da podnese ostavku zbog umešanosti vrha policije u slučaju "Senjak", a nameće se pitanje političke odgovornosti u Srbiji u ovakvim slučajevima.
Milan Antonijević: Trenutna medijska scena u Srbiji je polarizovana
27.05.2026.•
5
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Milan Antonijević, rekao je da je sada u društvu mnogo više nipodaštavanja, dehumanizacije, pokušaja da se bude "najgori".
VIDEO Vučić: Proizvodnja humanoidnih robota u Srbiji počeće u julu
27.05.2026.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će prva faza proizvodnje robota u Srbiji početi u julu, te da će Srbija za dva meseca prva u Evropi imati humanoidne robote.
Odbijena tužba Andreja Vučića protiv Vijesti zbog Skaj poruka
27.05.2026.•
24
Osnovni sud u Podgorici odbio je tužbu Andreja Vučića, brata predsednika Srbije, protiv Vijesti zbog objavljivanja delova Skaj komunikacije u kojima se pominje.
Đukić: Vlada Srbije nadigrana i nadmudrena, nadmudrivanje sa Rusima nas mnogo košta
27.05.2026.•
27
Nekadašnji ambasador u Belorusiji Srećko Đukić kaže da je Vlada Srbije nadigrana i nadmudrena, te da igra autsajdersku ulogu, a da se Rusija u pregovorima oko NIS-a pokazala kao krajnje tvrda i sebična.
Vučić u Kini: "Dogovorene nove investicije za Srbiju"
27.05.2026.•
27
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, prilikom potpisivanja komercijalnih sporazuma sa četiri kineske kompanije, da su dogovorena 953 miliona evra novih investicija za Srbiju.
Studenti u blokadi najavili protest ispred Niš TV-a
27.05.2026.•
5
Studenti u blokadi niškog univerziteta organizovaće danas protest ispred Niš TV-a.
Komentari 1
Slucaj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar