
Nedovoljno za (dostojanstven) život: Šta pokriva socijalna pomoć u Srbiji?
Novčana socijalna pomoć za tročlanu porodicu u Srbiji trenutno iznosi 20.602 dinara mesečno, čime je pokriveno samo 39,22 odsto minimalne potrošačke korpe.

Foto: 021.rs
Visina novčane socijalne pomoći u Srbiji je nedovoljna za dostojanstven život, a izrazito visok rast cena u prethodne dve godine najsnažnije je pogodio upravo najugroženije segmente stanovništva, poručuju sagovornici Nove ekonomije.
U februaru ove godine, novčanu socijalnu pomoć u Srbiji primalo je 172.387 lica (odnosno 76.335 porodica). Od toga, 31.511 porodica, sem socijalne pomoći, nije imalo nikakav drugi prihod, prema podacima koje je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja dostavilo Novoj ekonomiji.
Osnovica za određivanje novčane socijalne pomoći trenutno u Srbiji iznosi 11.445 dinara, odnosno, to je iznos novčane socijalne pomoći koji je namenjen za pojedinca, nosioca prava u porodici. Svaka naredna odrasla osoba u porodici dobija novčanu socijalnu pomoć u visini osnovice 0,5 (odnosno 5.723 dinara), dok je iznos novčane socijalne pomoći za dete do 18 godina trenutno 3.434 dinara, odnosno 0,3 visine osnovice.
To bi značilo da je, na primer, iznos novčane socijalne pomoći za tročlanu porodicu (bračni par koji ima jedno dete) 20.602 dinara i to u slučaju da porodica nema nikakve druge prihode. U slučaju da neko od članova domaćinstva ostvaruje bilo kakav prihod, on se oduzima od utvrđene socijalne pomoći, pa se kao novčana socijalna pomoć isplaćuje razlika. Na primer, ako neko od članova te tročlane porodice ostvaruje neki prihod od 6.000 dinara mesečno, njoj će kao novčana socijalna pomoć biti isplaćeno 14.602 dinara (20.602 – 6.000).
Duboko u siromaštvu
"Izlišno bi bilo razmatrati o adekvatnosti iznosa od 11.445 dinara za jednočlano domaćinstvo na mesečnom nivou jer se odgovor sam po sebi nameće - ovaj iznos daleko je od dovoljnog za dostojanstven život. Sem opšteg utiska, utemeljenog na svakodnevnom odlasku u prodavnicu, zvanični i javno dostupni podaci nedvosmisleno ukazuju na nepovoljnost položaja korisnika novčane socijalne pomoći", rekao je za Novu ekonomiju Uroš Ranđelović, pravni savetnik Inicijative za ekonomska i socijalna prava A 11.
On je ukazao i na podatak Republičkog zavoda za statistiku prema kojem prag rizika od siromaštva za jednočlano domaćinstvo u Srbiji iznosi 26.509 dinara, dok je novčana socijalna pomoć (za jednočlano domaćinstvo) 11.445 dinara.
"Drugim rečima, iznos novčane socijalne pomoći predstavlja 43,17 odsto mesečnog prihoda koji predstavlja prag rizika od siromaštva, a treba da služi upravo za prevazilaženje ovog stanja što predstavlja svojevrstan paradoks. Ako bismo kao parametar uzeli novčanu socijalnu pomoć za tročlano domaćinstvo koja iznosi 20.602 dinara, i uporedili je sa minimalnom potrošačkom korpom, došli bismo do zaključka da je ovim iznosom pokriveno samo 39,22 odsto osnovnih životnih namirnica", rekao je Ranđelović.
On je ukazao i na rigidnost važećih propisa u Srbiji, jer se prema njima bilo koji prihod nekog od članova domaćinstva oduzima od pripadajuće novčane socijalne pomoći, dok, ako porodica ostvaruje prihod viši od iznosa novčane socijalne pomoći, to rezultira gubitkom prava na novčanu socijalnu pomoć.
"Drugim rečima, ako korisnik ili korisnica tog prava, kojima pripada iznos pomoći za jednočlano domaćinstvo, zaradi 11.446 dinara mesečno, izgubiće novčanu socijalnu pomoć. Tako ustrojstvo postojećeg sistema generiše zaključak da vas mesečni prihod od oko 100 evra izuzima iz kruga materijalno depriviranih ljudi", rekao je Ranđelović.
Između životnih potreba i realnosti
Članica republičkog odbora Sindikata zaposlenih u socijalnoj zaštiti Suzana Jovanović rekla je za Novu ekonomiju da i stručni radnici, koji u praksi rade na ostvarivanju prava na novčanu socijalnu pomoć smatraju da je trenutni nivo socijalne sigurnosti nedovoljan i da je veliki broj građana u pravu da država mora da niveliše troškove, ali da je prisustvo radno sposobnih lica u ostvarivanju novčane socijalne pomoći zapravo ono što sve njih zbunjuje.
Nekada su pravo na novčana socijalna davanja, prema njenim rečima, imali samo nesposobni za rad, dok su oni koji su bili radno sposobni išli na tržište rada, imali neka privremena obezbeđenja i bili usmereni da traže posao.
"Nažalost, davno, devedesetih su i radno sposobni uvedeni u pravo na socijalnu pomoć u okviru socijalne zaštite i od tada datira taj princip utvrđivanja nivoa socijalne sigurnosti koji se zasniva na metodu usklađivanja sa indeksom potrošačkih cena. Na osnovu toga je određen minimum za jednu osobu, odnosno pojedinca (koji trenutno iznosi 11.445 dinara, prim. aut.) i napravljen model da svaki naredni odrasli član ima 50 odsto, a deca 30 odsto od tog nivoa za pojedinca. Naravno da to nije dovoljno za troškove života, ako podrazumevamo ne samo potrošačku korpu u smislu ishrane i higijene, nego i komunalnih troškova i potrošnje struje", rekla je ona, ukazujući na to da većina gradova ima neke subvencije za korisnike socijalne pomoći za komunalne usluge, a da za struju postoje subvencije po osnovu Uredbe o energetski ugroženom kupcu.
"Nešto na šta mi u praksi usmeravamo korisnike koji su sposobni za rad je da, pored socijalne pomoći, moraju da se potrude da se bar malo radno angažuju i dopune kućni budžet da bi mogli da funkcionišu", rekla je Jovanović.
Ona je navela da je na primer u Pančevu, koje prosečno ima 120.000 stanovnika, godinama unazad je od 900 do 950 porodica korisnika novčane socijalne pomoći (što je oko 2.300-2.500 lica), a da je od toga 500 onih koji primaju uvećanu socijalnu pomoć (oko 300 radno nesposobnih i oko 200 porodica koje su jednoroditeljske), dok su ostali korisnici radno sposobni i vuku isto sredstava koliko i ovi koji su nesposobni za rad.
"To je večito pitanje, za šta je država spremna koncepcijski da se opredeli - da li ostati u socijalnoj zaštiti sa malim iznosima ili će napraviti razliku, kao što je nekada bilo kada su korisnici novčane socijalne pomoći bili samo nesposobni za rad i onda je to bilo vezano ili za prosečnu zaradu ili za minimalnu zaradu", kaže ona.
Ceo tekst Nove ekonomije čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Studenti u Nišu od srede blokiraju Rektorat, na Medicinskom održan prvi ispit
25.05.2025.•
0
U Nišu se, iz dana u dan, sve više fakulteta zvanično vraća na nastavu, uprkos blokadama koje i dalje traju.
Uspešno urađena i šesta transplantacija srca u Kliničkom centru Srbije
25.05.2025.•
1
Još jedna transplantacija srca uspešno je urađena u Klinici za kardiohirurgiju Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije.
Direktor policije Kosova: Maturant nije imao tragove krvi na vratu, već crtež markerom
25.05.2025.•
2
Direktor Policije Kosova Gazmend Hodža izjavio je, povodom slučaja napada na maturanta u Severnoj Mitrovici da maturant nije imao tragove nasilja na vratu, već crtež markerom (flomasterom).
SSP traži proveru bezbednosti sportskih objekata u Beogradu
25.05.2025.•
0
Stranka slobode i pravde zatražila je hitnu proveru bezbednosti svih sportskih objekata u Beogradu, posebno onih koje koriste deca i zatvaranje nebezbednih.
Preparirani krokodil pronađen u jednoj ulici u Nišu
25.05.2025.•
0
Volonterima Zoo planeta u Nišu građani su prijavili da se u jednoj ulici u Nišu nalazi krokodil.
Majstorović: Evropskoj uniji u ovom trenutku ne odgovaraju vanredni izbori u Srbiji
25.05.2025.•
7
Predsednik UO Centra za Evropsku politiku Srđan Majstorović smatra da će "građani Srbije demokratiju i pravdu morati da traže ili na izborima ili na protestima".
VIDEO U "Ćacilend" ispred Skupštine u Beogradu stigao veliki broj ljudi
25.05.2025.•
8
U ograđenom prostoru ispred Skupštine Srbije danas je prisutan veći broj ljudi nego što je uobičajeno.
Ministarstvo lokalne samouprave deli 363 miliona opštinama i gradovima: Konkurs traje do 12. juna
25.05.2025.•
0
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave objavilo je Javni poziv za raspodelu sredstava opštinama i gradovima, u iznosu od oko 363 miliona dinara.
VIDEO: U toku protest "Pazi koga biraš", skandira se "Raspišite izbore" i "Krvave su vam ruke"
25.05.2025.•
4
Studenti u blokadi krenuli su sa Slavije, jednog od centralnih beogradskih trgova, u protestnu šetnju pod nazivom "Pazi koga biraš".
Propao i 21. pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova
25.05.2025.•
0
Skupština Kosova nije konstituisana ni u 21. pokušaju, jer ni danas nije bilo kvoruma za glasanje o Komisiji za tajno glasanje, pošto od 90 prisutnih poslanika, 53 je glasalo za i jedan je bio protiv.
Štampanje nacionalne čitanke moglo bi da košta više od 450 miliona dinara godišnje
25.05.2025.•
2
Izmenama Zakona o udžbenicima Ministarstvo prosvete predlaže uvođenje obaveznih "udžbenika od nacionalnog interesa" i prenosi njihovo izdavanje isključivo na javnog izdavača pod kontrolom države.
Ministar Stanković: U toku je deblokada fakulteta, za desetak dana pozitivne vesti
25.05.2025.•
10
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je danas da je u toku deblokada fakulteta i da će se za desetak dana znati do kraja pravo stanje, kao i da se nada pozitivnim vestima.
Državne vile se pripremaju za leto o trošku građana: Sređivanje bazena, sauna, fontana...
25.05.2025.•
18
Državne vile spremaju se za letnju sezonu, može se zaključiti na osnovu javnih nabavki koje sprovodi Uprava za zajedničke poslove republičkih organa.
Odloženo PISA testiranje u Srbiji: Ovo je novi termin
25.05.2025.•
0
PISA 2025 istraživanje, koje je trebalo da se održi tokom marta i aprila ove godine, pomereno je za sredinu septembra.
FOTO, VIDEO: Tuzlak i dvojica pripadnika oružanih snaga BiH uhapšeni na granici sa Srbijom
25.05.2025.•
0
E. A. (37) iz Tuzle, kao i dvojica aktivnih pripadnika oružanih snaga BiH B.B (39) iz Tuzle i A.M. (27) iz Srebrenice uhapšeni su zbog krijumčarenja.
Studenti u Kragujevcu organizuju protestni skup "Struka uz studente": Štandovi, govori i performans
25.05.2025.•
0
Studenti u blokadi Univerziteta u Kragujevcu pozvali su kolege, profesore i građane na protestni skup danas od 17 do 21 čas u tom gradu, da pokažu da je struka uz studente.
Šta stoji iza sastanka Vučića i Orbana mimo protokola: "Peglaju brojne zajedničke probleme"
25.05.2025.•
13
Sastanak Aleksandra Vučića i Viktora Orbana u Beogradu koji se odvio mimo protokola, dan posle posete visoke predstavnice Evropske unije Kaje Kalas, izazvao je mnoštvo pitanja.
Protestna šetnja "Pazi koga biraš" danas krugom dvojke u Beogradu
25.05.2025.•
2
Studenti u blokadi najavili su za danas, 25. maj protestnu šetnju "krugom dvojke", odnosno kružnom trasom kojom se u Beogradu kreće tramvaj na liniji 2.
Dačić traži hapšenje kosovskog policajca: Može li Srbija to da uradi na Kosovu?
25.05.2025.•
42
Nakon incidenta u Severnoj Mitrovici kada je kosovski policajac Dilot Brahimi napao srpskog maturanta, ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić saopštio je da je izdat nalog za njegovo hapšenje
Hleb "Sava" će i dalje koštati najviše 59 dinara
25.05.2025.•
0
Vlada Srbije produžila je Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna T-500.
Komentari 2
Leka Paor
Zemlja čudesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar