Džamonja Ignjatović: Mentalno zdravlje dece zapostavljeno, podrška nije dostupna svima

"Do sada nije postojala sistemska podrška mentalnom zdravlju dece i mladih", izjavila je psihološkinja Tamara Džamonja Ignjatović.
"To je uticalo na to da se njihovi problemi uvećavaju, a ponekada i da dovedu do tragičnih posledica, poput onih 3. i 4. maja 2023. godine", dodala je Džamonja Ignjatović, ističući veliki značaj otvaranja Centra za mlade (CEZAM).
 
Kako je objasnila u serijalu razgovora Stigma, Centar je namenjen deci i mladima, od školskog uzrasta do 30 godina starosti, i pružaće psihosocijalnu podršku i savetovanje svim mladima koji za tim imaju potrebu.
Prema njenim rečima, u Centar se može doći bez knjižice i uputa, a susret sa lekarom je moguće zakazati elektronskom poštom.
 
S obzirom na to da nije bilo adekvatnog odgovora na potrebe mladih za psihološkom podrškom, Džamonja Ignjatović je primetila da su mnogi mladi imali opciju da se obrate lekarima u privatnoj psihoterapijskoj praksi.
 
Ona smatra da je to problematično, jer nije svima finansijski dostupno, a i nema zakona o psihoterapiji koji reguliše ko može da se bavi psihoterapijom.
"Mentalno zdravlje dece i mladih je u priličnoj meri zapostavljeno. To pokazuju i broj usluga i broj stručnjaka specijalizovanih za ovu oblast", rekla je Džamonja Ignjatović.
 
Prema njenoj oceni, to je veliki problem zato što podrška mladima u razvojnom periodu predstavlja pravu pomoć.
 
2Svi oni koji su kasnije razvili neke ozbiljnije psihijatrijske tegobe od ranije su bili evidentirani sa problemima u ponašanju, koji su mogli da budu sprečeni da se na njih tada adekvatno reagovalo", naglasila je Džamonja Ignjatović.
 
Većina tegoba koje mladi imaju su razvojne prirode koje se vremenom prevaziđu, ocenila je ona, ali je konstatovala da su odrasli sa mentalnim poremećajima gotovo uvek imali neki problem u detinjstvu i mladosti.
 
Kako je ukazala, toj temi se nije posvećivala pažnja i tek kada se tragedije dogode shvatimo da se nešto moglo i sprečiti da smo na vreme reagovali dok su problemi bili takvi da nije bilo teško pružiti pomoć.
 
Govoreći o stigmatizaciji teme mentalnog zdravlja među mladima, Džamonja Ignjatović je rekla da se nada da se ta stigma menja i naglasila da upravo centri kao što je CEZAM pomažu da se stigma smanji.
Ona smatra i da roditelji često imaju problem sa tim da se njihovo dete obrati stručnjacima da bi dobilo potrebnu psihološku pomoć i podršku, jer to doživljavaju kao ličnu krivicu.
 
"Onda radije to minimiziraju ili čak negiraju i ne vode dete da dobije pomoć i podršku koja mu je potrebna", zaključila je Džamonja Ignjatović.
  • NN

    06.05.2024 22:56
    Šta je pisac hteo da kaže?
    @ svi na analizi
    Šta ste to hteli da kažete u svom komentaru na komentar gđe Vere? Pa ona je upravo i rekla da se ne može organizovati neka redovna i obavezna kontrola mentalnog zdravlja! A nije jasno ni ono u drugom pasusu. Ko tu govori nešto što je protivno "opozicionom narativu", valjda SNS-ovom narativu? I koje botove mrzite, jedne, druge ili generalno, tj. sve.
    Izgleda da niste pročitali ono što napišete, ili ste bili premoreni ili nešto treće?
  • @@vera

    06.05.2024 19:51
    svi na analizi
    A vi onda predložite u kolektivu koje vaše dete pohađa da SVA deca jednom nedeljno idu kod psihologa na preventivno posmatranje.
    Da li je normalno da svako ko ima nešto da kaže a kosi se sa opozicionim narativom po automatizmu mora biti okarakterisan kao bot? Takvo ponašanje mi je tri puta odvratnije od SNS propagande.
  • @Vera

    06.05.2024 15:13
    Vi ste očigledno Sns bot koji negira destruktivan društveni uticaj, greške socijalnog rada , škole i sistema

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni čekaju pet sati na Batrovcima

Prema informacijama iz Uprave granične policije, putnička vozila čekaju na izlazima iz zemlje na dva prelaza, pola sata na Gradini i 35 minuta na prelazu Preševo.