
Vučić ide u posetu Ficu: Da li atentat na premijera koristi za sopstveni politički marketing?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će zajedno sa Viktorom Orbanom posetiti slovačkog premijera Roberta Fica, teško povređenog nakon pokušaja atentata na njega.
Ipak, to da je pohrlio da se odmah ovdašnjem javnom mnjenju pohvali i pokaže bliskost sa Robertom Ficom u zajedništvu sa Viktorom Orbanom, ostalo je zapaženo, piše Danas.
Politikolog i novinar Boris Varga za Danas kaže da je predsednik Srbije ovakav događaj iskoristio za vlastiti politički marketing, "za spoljnju i unutrašnju upotrebu".
"Takva vrsta promocije 'dobrosusedske topline' može biti korisna naprednjacima na lokalnim izborima, posebno u Vojvodini. Ali još je više važno srpskom predsedniku da pokaže da ima saveznike unutar EU pred glasanje o Rezoluciji o Srebrenici, kao i pred buduću dramu u vezi članstva Kosova u Savetu Evrope", kaže Varga.
Kako dodaje, "umesto da Beograd gradi mostove dobrosusedstva između bivših jugoslovenskih republika, tamo gde je ono osetljivo, ranjivo i neophodno za buduće integracije regiona Zapadnog Balkana u EU, gde je potrebno uložiti napor i ponekad žrtvovati vlastitim rejtingom, Vučić lako populistički bira novo susedstvo".
"Mediji bliski SNS, od samog četvrtog stupanja Fica na mesto premijera, rado prenose informacije iz Slovačke. Bratislava nije priznala Kosovo, a to je jedan od ključnih spoljnopolitičkih kriterijuma prijateljstva za Beograd", kaže sagovornik Danasa.
Međutim, dodaje, nešto drugo spaja ta tri političara, a to je težnja prema autoritarnom.
"Orban i Fico smatraju se proruskim glasovima unutar članica EU, za njima ide kandidat Vučić. Sva tri lidera vode tvrdu nacionalističku, antiliberalnu i populističku politiku. Autokratski način delovanja i korupcija im u ovom delu Evrope omogućava dugoročno vladanje. Svi su oni više od deceniju na vlasti s tim što je Orban apsolutni vladar mađarske postkomunističke tranzicije", smatra Varga.
Kako smatra, sigurno bi im se u tome već pridružila i Poljska da nije rata u Ukrajini i arhineprijateljstva prema Moskvi.
"Međutim, ruska propaganda intenzivno radi na tome da se Varšava u političkim orbitama okreće malo drugačije", ističe Varga.
I to nikako nije demokratska pluralnost unutar Unije, ističe dalje, "to je politika otvorenog oponiranja i ucenjivanja Brisela u vezi sa mnogim pitanjima, a posebno u vezi Rusije i podrške Ukrajini".
"Istovremeno to je zametak sistemskom oponiranju francusko-nemačkoj liniji u Evropi na koju jedno vreme pokušao da igra i Tramp. Međutim, Kina se tu pokazala kao daleko delotvorniji igrač u pravljenju novih geopolitičkih osa i poslednja poseta Si Đinpinga Parizu, Beogradu i Budimpešti govori o novim izazovima Evropskoj uniji i Zapadu uopšte", naglašava Varga.
Vučiću su Orban i Fico politički uzori u EU i oni će se međusobno podržavati kako bi dugoročno očuvali svoje despotije unutar Unije, dodaje on.
"Vučić koristi atentat na Fica kako bi promovisao nastajanje jedne nove srednje Evrope. Ako je srednja Evropa o kojoj je pisao Kundera u Hladnom ratu bila oteta od Zapada, onda je ova srednja Evropa povampirena što se tiče odnosa prema demokratiji i slobodama. Komunistička srednja Evropa je bežala od Rusije, a sada se vraća Putinu u zagrljaj. Lako je biti prevrtljiva Evropa, hiljadu kilometara od krvavog ukrajinskog fronta i daleko od granica sa Rusijom. Tvrda i najodlučnija Evropa danas je severna, skandinavska i baltička, koja je trenutno i najugroženija od Rusije", zaključuje Boris Varga.
Prema rečima Dragomira Anđelkovića, političkog analitičara, Robert Fico i Viktor Orban, bez obzira na levo-desne razlike, imaju zajednički geopolitički idejni temelj, u težnji da njihove države budu suverene te da vode spoljnu politiku u skladu sa onim što im najviše koristi.
Objašnjavajući "bliskost" premijera Slovačke i Mađarske, sagovornik Danasa kaže da oni "nisu spremni da Slovačku i Mađarsku svedu na topovsko meso nadnacionalne evroatlantske elite, koja vodi svoje direktne ili indirektna ratove sa Rusijom ili drugim silama".
"Otuda, logično je da Orban bude među prvima koji su pružili svesrdnu, a ne samo protokolarnu, podršku Ficu, na koga je izvršen atentat, te da to kruniše posetom ranjenom premijeru Slovačke", smatra Anđelković.
Kada se radi o Vučiću, stvari stoje drugačije, dodaje.
"On nije suverenista kao što se predstavlja već najgori kvisling Vašingtona. Kupujući njegovu podršku za nastavak svoje autoritarne vladavine, odriče se srpskih interesa, uključujući i usiljeno delovanje u prilog legalizacije NATO otmice Kosova od Srbije. To što Vučić ide kod Fica, suštinski, ima smisla kao da je Staljin tražio prijem kod pape Pija XII koji je tokom Drugog svetskog rata i posle njega bio poglavar rimokatolike crkve. Ali to ne smeta ni Vučiću, ni njegovim mentorima na Zapadu, jer shvataju da takvim populističkim potezima učvršćuje svoju poljuljanu poziciju među većinski nacionalno orijentisanim srpskim glasačima", smatra sagovornik Danasa.
Ako saradnja Fica i Obrana jača te zemlje, ističe dalje, nastojanje Vučića da im se što više približi, može da doprinese slabljenju Srbije jer on dobija pokriće da se i dalje pravi da brani nacionalne interese dok ih zapravo razara.
"Ono što je samo po sebi za državu korisno, u interpretaciji samoživih lidera kao što je predsednik Srbije, neretko postane kontraproduktivno", napominje Anđelković.
Atentat na premijera Slovačke svakako je podstakao asocijacije i sećanja na tragediju koja je zadesila Srbiju 2003. godine, kada je ubijen prvi demokratski premijer Zoran Đinđić.
Zoran Živković, koji je Zorana Đinđića nasledio na toj funkciji, kaže za Danas da je kod atentata na premijera Slovačke evidentan bio propust obezbeđenja.
"Čak i posle prvog metka, zadatak i posao obezbeđenja bio je da svojim telima brane premijera Fica, što se nije dogodilo. Nadam da, zapravo, da je ovde samo o tom propustu a ne o nekom ozbiljnijem političkom i zavereničkom", ističe Živković.
On naglašava da Vučić, Orban i Fico slove za tri lidera koji su u EU ili žele da budu unutar te zajednice, dok, u stvari, nemaju baš časne odnose sa Rusijom i ne izražavaju humanost kada je reč o agresiji Rusije na Ukrajinu.
"Celokupno Vučićevo ponašanje u vezi sa atentatom na Fica izgleda kao da je urađeno po scenariju Pink televizije, a ne kao ponašanje odgovornog lidera jedne države", dodaje Živković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Svetski dan slobode medija: Stanje u Srbiji alarmantno, sve više pritisaka i napada na novinare
03.05.2025.•
0
Novinari u Srbiji Svetski dan slobode medija, 3. maj, dočekuju uz pogoršanje nivoa slobode, pokazuju podaci domaćih i međunarodnih organizacija.
VIDEO Građani odaju poštu stradalima u masovnom ubistvu u Ribnikaru: Dve godine od velike tragedije
03.05.2025.•
0
Članovi porodica i brojni građani od jutros odaju poštu stradalima, deci i čuvaru, u masovnom ubistvu u beogradskoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", počinjenom na današnji dan pre dve godine.
Grupa za uspostavljanje Memorijalnog centra: Samo Beograd odlučio da zaboravi žrtve 3. i 4. maja
03.05.2025.•
0
Radna grupa za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u OŠ "Vladislav Ribnikar" uputila je otvoreno pismo Skupštini Beograda i gradonačelniku Aleksandru Šapiću.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za laganiju subotu
03.05.2025.•
2
Kao i svakog drugog dana, tako je i ove subote 021.rs dnevni kviz pred vama.
Stefanović: Rešenje krize u državi na fer izborima, rađa se nova i bolja Srbija
03.05.2025.•
5
Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde (SSP) Borko Stefanović izjavio je da je "društvena i politička kriza razobličila i deligitimizovala ovaj režim koji više niko u Srbiji neće".
BIRODI traži da Ministarstvo informisanja poništi ocenu projekata: Evaluatori pristrasni
03.05.2025.•
0
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) je tražio da Ministarstvo za informisanje i telekomunikacije poništi ocenu projekata na konkursu zbog pristrasnosti evaluatora.
Deseti pokušaj konstitutivne sednice Skupštine Kosova: Ne deluje da će biti promene u stavovima
03.05.2025.•
0
Poslanici Skupštine Kosova danas, 3. maja, sastaće se deseti put u pokušaju da izaberu predsednika i pet potpredsednika i time konstituišu novi saziv parlamenta.
Druga godišnjica od masovnog ubistva u Ribnikaru: Ovo je program komemoracije
03.05.2025.•
0
Druga godišnjica od masovnog ubistva u Osnovnoj školi"Vladislav Ribnikar" u Beogradu biće obeležena danas celodnevnim komemorativnim programom.
Vučiću pozlilo u poseti SAD, vraća se u Srbiju
03.05.2025.•
39
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prekinuo je posetu Sjedinjenim Američkim Državama nakon što mu je naglo pozlilo.
Na godišnjicu masovnih ubistava Grad Beograd pozvao na veseo program: "Igre, predstave i magija"
02.05.2025.•
11
Grad Beograd je na svom zvaničnom portalu najavio za predstojeći vikend subotu i nedelju 3. i 4. maja, bogat, zabavan i veseo kulturno-umetnički program.
Studenti u blokadi podržali grupu građana na izborima u Kosjeriću: "Nismo mogli da ostanemo nemi"
02.05.2025.•
5
Za razliku od Zaječara gde nema jedinstvenog nastupa opozicije na lokalnim izborima, u Kosjeriću odigraće se do sada neviđena izborna trka.
Tri poruke Marte Kos vlastima u Srbiji: "Ponuda srpskom narodu" uslov za dalji evropski napredak
02.05.2025.•
28
Marta Kos sastala se sa svim činiocima političke i društvene krize u Srbiji, ali, pored toga, ostavila je i tri ključne poruke vlastima u Srbiji.
Kako su proveli praznike "studenti koji žele da uče": Incidenti nakon jela i pića
02.05.2025.•
4
Dvadeset drugi dan je od kako se kamp "studenata koji žele da uče", proširio na ulicu, a centar Beograda je i dalje blokiran.
Sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji o poseti Marte Kos: Protesti, studenti vidljivi i u Briselu
02.05.2025.•
0
Generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji (EPuS) Dragana Đurica ocenila je da poseta Marte Kos nije bila još jedan običan dan u kalendaru evropske birokratije i da je njena poruka bila jasna.
Od blokada do birališta: Hoće li studenti sastaviti svoju listu za potencijalne izbore?
02.05.2025.•
14
Pet meseci od početka blokada, a među studentima i u javnosti sve su češće indicije da će do izbora ipak doći.
Poverenica: Deo medijske scene preplavljen sadržajima koji podstiču na vređanje i diskriminaciju
02.05.2025.•
0
Poverenica Srbije za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je uputila preporuku medijima da ne objavljuju sadržaje i komentare koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje.
Dragan Marković Palma dobio ulicu u svom rodnom gradu
02.05.2025.•
12
Dragan Marković Palma dobio je ulicu u Jagodini, saopštio je Ministar unutrašnjih poslova i lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić na svom Instagram nalogu.
Evropska federacija novinara izdala preporuke vlasti Srbije i EU zbog učestalih napada na novinare
02.05.2025.•
0
Uoči Svetskog dana slobode medija, Evropska federacija novinara objavila izveštaj misije Media Freedom Rapid Response, koji sadrži alarmantne nalaze o pogoršanju stanja slobode medija u Srbiji.
Ima li "levice" u Srbiji: "Ovde su moguće i šizofrene kombinacije"
02.05.2025.•
16
Iako su u Srbiji radnička prava na niskom nivou, socijalne razlike sve izraženije, a državno zdravstvo sve manje dostupno, u Srbiji nema ozbiljne partije levice koja bi se bavila tim pitanjima.
Učenici tri beogradske gimnazije stupaju u bojkot ocenjivanja
02.05.2025.•
12
Profesori Pete beogradske gimnazije najavili su da će se 5. maja vratiti na nastavu. Međutim, učenici ne odustaju od blokada i najavljuju da će pokrenuti bojkot ocenjivanja.
Komisija UN odala priznanje Milanu Šahoviću, svetski priznatom stručnjaku za međunarodno pravo
02.05.2025.•
0
Na otvaranju ovogodišnjeg zasedanja Komisije Ujedinjenih nacija (UN) za međunarodno pravo u Ženevi, posthumno je odato priznanje dr Milanu Šahoviću, poznatom jugoslovenskom i srpskom pravniku.
Komentari 41
Mbb
boky
Br.3
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar