Gašić zbog seksističkog komentara smenjen, pa vraćen na istu funkciju, isti slučaj i sa Jutkom
Bratislav Gašić se osam godina nakon seksističkog komentara zbog kog je smenjen sa funkcije ministra odbrane vratio u istu fotelju.
Milutin Jeličić Jutka se pred decembarske izbore vratio u politički život Brusa.
Mizogini komentari mogu se čuti i na društvenim mrežama, ali i u Narodnoj skupštini i u izbornoj kampanji. Zbog čega se u Srbiji za vređanje i uznemiravanje žena ne plaća politička cena?
Osam godina otkako je kao ministar odbrane uputio seksistički komentar da "voli novinarke koje lako kleknu", Bratislav Gašić se vratio na čelo tog ministarstva, piše Radio slobodna Evropa (RSE). Zbog mizogine i uvredljive izjave tada je smenjen, ali ubrzo je dobio funkciju šefa obaveštajne službe, a potom i ministra policije - da bi pre mesec dana ponovo položio zakletvu kao ministar vojske.
Istovremeno, predstavnici vlasti, predvođeni SNS, u izjavama tvrde da je rodna ravnopravnost visoko na njihovoj agendi.
"Šta nam Gašićev izbor govori? Prosto im je (vlastima) mizogin narativ, kao i sam odnos države prema ženama i nasilju uopšte", ocenjuje za Radio slobodna Evropa (RSE) Marija Lukić.
Lukić je bila žrtva seksualnog uznemiravanja Milutina Jeličića Jutke, da bi potom osnovala svoju fondaciju koja se bavi prevencijom nasilja nad ženama.
Jeličić se, nakon odslužene zatvorske kazne za polno uznemiravanje Marije Lukić, pred decembarske izbore vratio u politički život Brusa. Vlada Srbije ga je imenovala za člana Privremenog organa koji je upravljao opštinom do izbora nove vlasti.
"Apsolutno nikakvu odgovornost niko ne snosi, moralnu prvenstveno. U slučaju Gašića vidi se jaka veza između njega i vrha vlasti, on sam i jeste vrh vlasti i vrh te piramide. Nisam ni očekivala neki drugi rasplet, nažalost, jer vidimo da iz vrha vlasti niko ni za šta nije odgovarao", ocenjuje Lukić.
Novinarka Jovana Gligorijević, članica mreže "Novinarke protiv nasilja", podseća da je Gašić, kao ministar policije bio član Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost.
"Ovaj njegov povratak na isto mesto na kom je bio kad je napravio seksistički skandal, čak možda i ne zvuči toliko strašno kao ta činjenica", dodaje ona.
Poverenica osuđuje mizoginiju
"Postupak ministra Gašića sam tada osudila, što bih i sada učinila, bez obzira ko je u pitanju", odgovara za RSE Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.
Janković podseća da se Gašić 2016. godine, nakon upozorenja u kom je njegova izjava okarakterisana kao seksistička i mizogina koja duboko vređa novinarke, izvinio. A da ga je potom i Skupština Srbije, većinom glasova, razrešila.
"Verujem da je to izvinjenje bilo iskreno i da je na pravi način razumeo težinu nedopustivih reči koje je tada izgovorio. On nije jedini koji je u javnosti pravio takve greške u pogledu poštovanja prava na ravnopravnost", dodaje se u odgovoru za RSE upućenom preko mejla.
Institucija Poverenice, kako naglašava, kao glavne mehanizme ima upozorenja i saopštenja, a najveću pažnju javnosti privlače slučajevi u kojima su akteri nosioci visokih funkcija.
"Što se tiče izbora za ministra odbrane, to je apsolutno pitanje čiste politike vladajuće koalicije za koju niti imam mandat, a ni ambiciju da se mešam", ocenjuje Janković.
Vlada Srbije nije odgovorila na pitanja RSE kako komentarišu kritike na Gašićev izbor za ministra. Bez odgovora je ostalo i pitanje kako reaguje na ocene međunarodnih tela.
Ceo tekst Radija slobodna Evropa čitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ministarstvo kulture izdvaja 464 miliona dinara za manastir Manasija
26.08.2026.•
0
Ministar kulture Nikola Selaković i iguman manastira Manasija protosinđel Pavle potpisali su ugovor kojim Ministarstvo izdvaja 463,9 miliona dinara za realizaciju projekta "Zaštita i prezentacija manastira Manasija".
Silovao i pokušao da opljačka 67-godišnju ženu na Čukarici
26.08.2026.•
0
Beogradska policija uhapsila je državljanina Bosne i Hercegovine S. N. (50) zbog silovanja i pokušaja razbojništva.
Vučić: Marta Kos na Srbiju misli kad kaže da EU ne treba trojanskog konja, a verovatno bi više volela ovce
26.08.2026.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da bi evropska komesarka za proširenje Marta Kos uskoro trebalo da dođe u Beograd, dodajući da ona misli na Srbiju kada govori da EU nisu potrebni "trojanski konji".
Odbornik o nesreći u Kraljevu: Građani mesecima upozoravali policiju na bahatu vožnju - nije ništa preduzela
26.08.2026.•
0
Na dan sahrane petogodišnje devojčice, koja je poginula kada je na nju, njenu majku i sestru naleteo automobil u Kraljevu, biće proglašen dan žalosti u tom gradu.
Jovanović pitao Sinišu Malog: Ako je Srbija prva po razvoju - šta će ljudima pomoć od 6.000 dinara?
26.08.2026.•
0
Lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović upitao je u Skupštini Srbije ministra finansija Sinišu Malog šta će građanima pomoć od 6.000 dinara ako je Srbija, prema rečima predstavnika vlasti, prva po razvoju.
Skupština Srbije nastavlja vanredno zasedanje o rebalansu budžeta i još 58 tema
26.08.2026.•
0
Skupština Srbije nastaviće danas vanrednu sednicu na čijem dnevnom redu je 59 tačaka, od kojih je prva predlog rebalansa budžeta za ovu godinu.
Konzervatorka saslušana u UKP, tvrdi da je postupak pritisak zbog svedočenja o Generalštabu
25.08.2026.•
0
Konzervatorka i bivša zamenica direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Estela Radonjić Živkov saopštila je da je danas saslušana u Upravi kriminalističke policije (UKP).
Prajd karavan u Loznici prekinut, u Šapcu velike tenzije
25.08.2026.•
1
Udruženje "Da se zna!" saopštilo je da je Prajd karavan danas održan u Šapcu uz velike tenzije i pretnje, dok je u Loznici skup prekinut nakon, kako tvrde, napada ekstremističkih grupa.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - novi pokušaj
25.08.2026.•
11
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Kamioni na granicama čekaju od 50 minuta do četiri sata
25.08.2026.•
0
Automobili, na graničnim prelazima Srbije danas čekaju od 30 minuta do jednog sata, a kamioni od 50 minuta do četiri sata.
MUP: U Srbiji aktivno 35 požara, najteže stanje i dalje u Deliblatskoj peščari
25.08.2026.•
0
Na teritoriji Srbije trenutno je aktivno 35 požara na otvorenom prostoru, na čijim gašenjima se intenzivno radi, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Upotrebio ukradenu platnu karticu na bankomatu: Uhapšen muškarac u Požarevcu
25.08.2026.•
0
Policija je po nalogu Tužilaštva u Požarevcu, uhapsila muškarca (49) zbog sumnje da je na bankomatu upotrebio ukradenu platnu karticu, saopštilo je danas Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Od početka godine 83 krivične prijave protiv 89 osoba u oblasti visokotehnološkog kriminala
25.08.2026.•
0
Služba za borbu protiv organizovanog kriminala Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) podnela je od početka godine 83 krivične prijave u toj oblasti protiv 89 osoba, saopšteno je danas iz MUP-a.
Tiršova: Druga devojčica povređena u nesreći u Kraljevu stabilno, danas će biti otpuštena kući
25.08.2026.•
1
Univerzitetska dečja klinika Tiršova saopštila je da je jednoipogodišnje dete, povređeno u saobraćajnoj nesreći u Kraljevu, stabilnog opšteg stanja i da će danas biti otpušteno kući.
I Mađarska ponudila Srbiji pomoć u gašenju požara
25.08.2026.•
4
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saopštilo je da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Mađarske ponudilo Srbiji pomoć za gašenje požara u vidu vatrogasnog tima od 12 pripadnika i četiri vozila.
Bivša članica benda Pusi rajot: Prisilno sam radila za ruski FSB, jedan od zadataka ubistvo u Srbiji
25.08.2026.•
20
Bivša članica ruskog umetničkog kolektiva Pusi rajot Margarita Konovalova izjavila je da je tri godine prisilno radila za Federalnu službu bezbednosti (FSB) Rusije.
Dačić: Zahvalni smo Rusiji na pomoći, "Iljušin" izbacio 924 tone vode
25.08.2026.•
17
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić se danas u Nišu, tokom obilaska posade ruskog aviona "Iljušin IL-76" koji gase požara po Srbiji, zahvalio zvaničnoj Moskvi na toj pomoći, saopštio je njegov kabinet.
Raspisan javni poziv za energetske preglede učeničkih i studentskih domova
25.08.2026.•
0
Ministarstvo rudarstva i energetike raspisalo je javni poziv za izbor učeničkih i studentskih centara u kojima će biti finansirani energetski pregledi objekata, sa ciljem identifikovanja potencijala za uštede energije.
RHMZ: Do kraja avgusta temperature do 35 stepeni, stiže novi toplotni talas
25.08.2026.•
2
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) objavio je upozorenje na visoku temepraturu do kraja avgusta kada se u većini dana očekuje maksimalna temperatura od 30 do 35 stepeni.
Komentari 7
Ovosadski
Zanovetalo
gramrazum
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar