Gašić stavio trajnu ili stogodišnju tajnost na podatke u Vojsci Srbije: Evo koje
Na osnovu odluke ministra odbrane Bratislava Gašića tajnost mnogo toga u vojsci ili će biti trajna ili se povećava na sto godina.
Ministar odbrane Bratislav Gašić doneo je odluku o određivanju tajnih podataka u Ministarstvu i Vojsci Srbije na osnovu koje će neki trajno ostati tajni, a rok za dostupnost nekih javnosti je povećan na sto godina, objavljeno je u Službenom vojnom listu.
Tajnost od sto godina propisana je za dokumente o oblicima, formama, metodama rada i načinu obavljanja poslova Vojnoobaveštajne agencije, kao i za "lica koja se nalaze ili su se nalazila u odnosu tajne saradnje sa tom službom", piše Vreme.
Podaci o scenariju ugrožavanja bezbednosti Srbije od značaja za planiranje upotrebe Vojske Srbije i oni o upotrebi Vojske postali su trajna državna tajna, kao i podaci o organizaciji, unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta službi bezbednosti, ali i o tajnim saradnicima tih službi.
Trajno će ostati tajni i podaci nastali u naučnoistraživačkom radu, kao i naučni i tehnički pronalasci iz oblasti kriptologije i zaštite od kompromitujućeg elektromagnetnog zračenja koje su od posebnog značaja za odbranu i bezbednost Srbije, bezbednosno-obaveštajna procena i analiza bezbednosnih pojava i događaja od značaja za nacionalnu bezbednost i druge interese zemlje.
Naređenja i dokumenta za bezbednosno obezbeđenje određenih lica tokom prisustva određenim aktivnostima iz nadležnosti Ministarstva odbrane i Vojske Srbije će takođe trajno biti nedostupna istoričarima i javnosti, kao i dokumenta i podaci o oblicima, formama i metodama rada i načinu vršenja poslova službi bezbednosti.
Večna tajnost biće i na dokumentima vezanim za bezbednosne, kontraobaveštajne i ostale poslove i zadatke Vojnobezbednosne agencije, unutrašnja akta službi bezbednosti kojima se uređuju pravila i način obavljanja poslova, kao i podaci o kontraobaveštajnoj zaštiti službi bezbednosti i njihovih pripadnika.
Trajno tajni i objekti od posebnog značaja za odbranu
Operativni podaci sadržani u dokumentima i materijalima nastalim obavljanjem poslova iz nadležnosti službi bezbednosti takođe će trajno biti tajni, kao i spisak objekata od posebnog značaja za odbranu zemlje, programska dokumenta (orijentacija, razvoj, modelacija i opremanje) službi bezbednosti kao i dokumenta nastala na kolegijumima rukovodilaca službi bezbednosti.
Izveštajna dokumenta o radu službi bezbednosti biće takođe trajno tajna, kao i podaci i dokumenta u funkciji eksternog izveštavanja i informisanja korisnika informacija službi bezbednosti i akta koja regulišu način izveštavanja, formiranje dokumentacije i vođenje evidencija službi bezbednosti.
Zbirke dokumenata i dokumentacioni fondovi službi bezbednosti su takođe trajna tajna, kao i sadržaj i podaci iz registra i evidencija službi bezbednosti, ali i akta kojima se bliže uređuje način obavljanja i primena mera bezbednosne zaštite određenih lica i objekata.
I još malo večne tajnosti
To se isto odnosi i na planove bezbednosne zaštite, procene ugroženosti, izveštaje, informacije i zaključke sa predlogom mera od značaja za bezbednosnu zaštitu određenih lica i objekata, ali i projektnu, urbanističku i ostalu dokumentaciju koja se odnosi na prostorije i objekte posebne namene službi bezbednosti.
Podrazumeva se da će večito ostati u tajnosti delovodnici "državna tajna" i "Strogo poverljivo", podaci i dokumenta koja predstavljaju rezultate primene operativnih i operativno-tehničkih sredstava i metoda odnosno posebnih postupaka i mera službi bezbednosti, planovi postupanja službi bezbednosti u slučaju vanrednog i ratnog stanja i kriznih situacija i pregled kapaciteta za reagovanje u kriznim situacijama.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
SNS pred izbore menja računicu: Hoće li biti novih imena na listi?
23.07.2026.•
0
Lista SNS se od 2020. pravi po principu - "sigurni pritiskači dugmeta", a ne na osnovu znanja, političke pismenosti, prepoznatljivosti.
Lažna evropska dokumenta prodavali za do 15.000 evra osobama s međunarodnih poternica
23.07.2026.•
0
Tri osobe su uhapšene danas na Kosovu zbog sumnje da su falsifikovale dokumenta više evropskih država i davale ih osobama sa međunarodnim poternicama, saopštilo je Osnovno tužilaštvo u Prištini.
Kfor najavio postepeno smanjenje broja vojnika na Kosovu
23.07.2026.•
0
Komandant Kfora Ozkan Ulutaš saopštio je da će NATO kao rezultat kontinuiranog poboljšanja bezbednosti na Kosovu optimizovati broj vojnika Kfora i postepeno ga smanjivati naredne godine.
Glamočić: Afrička kuga svinja ne može biti iskorenjena, cilj je držati je pod kontrolom
23.07.2026.•
0
Operativni štab za koordinaciju aktivnosti na sprečavanju pojave, ranom otkrivanju, suzbijanju i iskorenjivanju afričke kuge svinja je doneo niz zaključaka kojima se dodatno jača sistem upravljanja kriznom situacijom.
Uplatio 121.000 dinara za dva telefona, a prodavac mu se više nije javljao
23.07.2026.•
1
Protiv K. S. (32) iz Pančeva biće podneta krivična prijava zbog sumnje da je izvršio krivično delo prevara putem prodaje na internetu.
Direktoru RTV Podgorica Vladimiru Otaševiću zabranjen ulazak u Srbiju
23.07.2026.•
1
Direktoru Radio-televizije Podgorica Vladimiru Otaševiću zabranjen je ulazak u Srbiju, sat vremena iza ponoći na graničnom prelazu Gostun, navodi danas Radio-televiziji Crne Gore.
Premijer Češke: Srbija treba da bude deo EU i Šengena, ako nekome smeta - neka to kaže
23.07.2026.•
6
Premijer Češke Andrej Babiš izjavio je danas u Beogradu da Srbija pripada Šengen zoni i Evropskoj uniji (EU), ali da bi Unija trebalo otvoreno da kaže ako joj neki kanditat za članstvo "smeta" u procesu proširenja.
Vučić predizborno najavio subvencije za one koji se vrate u Srbiju: "Besramno vređanje inteligencije"
23.07.2026.•
17
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će država davati subvencije građanima koji se vrate iz inostranstva.
Skulptura Terazija koštala oko 100.000 evra: "Grad nije dao ni dinar"
23.07.2026.•
4
Skulptura terazija postavljena na kružnom toku na Terazijama koštala je oko 100.000 evra, rekao je gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić.
Olivera Zekić: Savet REM-a može da usvaja odluke i bez predsednika
23.07.2026.•
3
Portparolka Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić izjavila je da Savet REM-a može usvajati odluke i dok sednicama predsedava najstariji član, u ovom slučaju Dubravka Valić Nedelјković.
"Svoj na svome": RGZ počeo da objavljuje dnevnu statistiku obrade predmeta
23.07.2026.•
1
Republički geodetski zavod (RGZ) saopštio je da je započeo objavljivanje dnevne statistike upisa vlasništva na nepokretnostima u kastar u kviru zakona "Svoj na svome".
Vučić ponovo licitira terminima za izbore: Parlamentarni u oktobru ili novembru, predsednički nešto kasnije
23.07.2026.•
8
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je "za očekivati" da vanredni parlamentarni izbori budu održani u oktobru ili novembru.
Objavljeno kako se tačno formira Studentska lista: Poznati detalji - 80 plenuma, 250 mesta, veto...
23.07.2026.•
34
Proces formiranja Studentske liste trenutno je u toku, a u njega je uključeno više od 80 plenuma širom Srbije.
Transparentnost Srbija: Portal "Ko si, bre, ti" - to je posao tužilaštva, ne Vučića
23.07.2026.•
1
Portal "Ko si, bre, ti" radi već dve nedelje, a još se ne zna pravni osnov njegovog funkcionisanja, niti način na koji se postupa po prijavama građana.
Usvojena uredba o turističkim vaučerima za odmor u Srbiji: Objavljeno ko će imati prava na njih
23.07.2026.•
2
Uredba koja se odnosi na besplatne vaučere za odmor u Srbiji usvojena je na sednici Vlade Srbije.
Studenti rekli da obučavaju 15.000 kontrolora za izbore: "To nije dovoljno za efikasnu kontrolu"
23.07.2026.•
4
Član Gradske izborne komisije Zoran Alimpić ocenio je da 15.000 kontrolora nije dovoljno za efikasnu kontrolu izbora, navodeći da taj broj pokriva tek prošireni sastav biračkih odbora.
VIDEO: SAJ produžio rok za prijavu civila na konkurs
23.07.2026.•
10
Elitna formacija srpske policije SAJ otvorila je konkurs koji omogućava i civilima da postanu deo jedinice, a sad je taj konkurs produžen do 11. avgusta.
Znatno otežana proizvodnja struje zbog niskog Dunava, ali EPS uverava: "Građani da ne brinu"
23.07.2026.•
6
Suša i niski dotoci na Dunavu veoma nepovoljno utiču i na proizvodnju u hidroelektranama Đerdap 1 i Đerdap 2, ali nema razloga za brigu jer je snabdevanje električnom energijom stabilno, rečeno je Tanjugu u EPS-u.
Komentari 38
Tajanstvene tajne
Дуле
Pamet velika
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar