
Za sada ništa od novih poglavlja za pristup Srbije u EU: Osam država protiv otvaranja Klastera 3
Osam zemalja Evropske unije i dalje se protivi otvaranju Klastera 3 sa Srbijom.

Foto: 021.rs
Zbog toga se ova tačka dnevnog reda nije našla na sastanku Odbora stalnih predstavnika država članica EU, prenosi Hina.
Prema diplomatskim izvorima, mađarsko predsedništvo snažno gura da se sa Srbijom u pristupnim pregovorima otvore ova poglavlja.
Evropska komisija, inače, procenila je da je Srbija tehnički spremna za otvaranje Klastera 3, ali i dalje nema konsenzusa među državama članicama.
Otvaranju poglavlja sa Srbijom protive se Bugarska, Hrvatska, Finska, Švedska, Estonija, Holandija, Letonija i Litvanija.
Prema diplomatskim izvorima, Odbor će se ponovno sastati u nedelju i u ponedeljak.
Klaster 3 obuhvata osam poglavlja – digitalna transformacija i mediji, oporezivanje, ekonomska i monetarna politika, socijalna politika i zapošljavanje, industrijska politika, nauka i istraživanje, obrazovanje i kultura, kao i carinska unija.
Srbija je ranije otvorila pet od osam tih poglavlja, prema ranijoj metodologiji.
Crna Gora će naredne nedelje zatvoriti tri poglavlja, odlučio je Odbor, ali je Hrvatska blokirala zatvaranje poglavlja 31, koje se odnosi na spoljnu, bezbednosnu i odbrambenu politiku, prenosi FoNet.
Dogovoreno je i otvaranje Klastera 6 s Albanijom, u utorak 17. decembra. To obuhvata dva poglavlja: spoljni odnosi i spolja, bezbednosna i odbrambena politika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
U Beogradu skupovi podrške novosadskim studentima: "Ko ne stiže u Novi Sad neka filozofira u kraju"
28.08.2025.•
1
U Beogradu su večeras organizovana dva skupa podrške studentima Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Planiran prelet dva francuska aviona 'rafal' na vojnoj paradi u Beogradu
28.08.2025.•
1
Na vojnoj paradi u Beogradu, najavljenoj za 20. septembar, planirano je učešće francuskog ratnog vazduhoplovstva, objavio je specijalizovani portal Tango Siks.
Devojčica poginula u nesreći u Zemunu: Uhapšen vozač autobusa
28.08.2025.•
0
Beogradska policija uhapsila je vozača autobusa M.T. (61) zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Odbrana struke: Ne pristajemo da pravosuđe bude poslušnički servis
28.08.2025.•
2
Neformalna grupa sudija i tužilaca "Odbrana struke" ocenila je da se sudije i tužioci danas u Srbiji "pretvaraju u mete izvršne vlasti i prorežimskih medija".
Kamioni na Batrovcima i Sremskoj Rači čekaju oko pet sati
28.08.2025.•
0
Na graničnim prelazima zadržavanja putničkih vozila traju od 30 minuta do dva sata dok kamioni na teretnim terminalima čekaju do pet sati, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Zvaničnik Evropske komisije u Beogradu: EU svesna ozbiljnosti situacije u Srbiji
28.08.2025.•
0
Visoki zvaničnik Evropske komisije Gert Jan Kopman rekao je danas u Beogradu da je Evropska unija svesna ozbiljnosti situacije u Srbiji.
Profesorka Fakulteta bezbednosti: Dok vlast naziva studente teroristima, sama ima odlike "državnog terorizma"
28.08.2025.•
3
Kako se režim ponaša u proteklim mesecima ispunjava više elemenata zbog kojih može da se podvede pod "državni terorizam", izjavila je profesorka Fakulteta bezbednosti u Beogradu Svetlana Stanarević.
Dečaka udarila struja kad se popeo na vagon u stanici Pančevački most, teško povređen
28.08.2025.•
0
Jedan dečak teško je povređen danas oko 12.30h od strujnog udara iz mreže iznad pruge u železničkoj stanici Pančevački most u Beogradu, saopštilo je preduzeće "Infrastrukture železnica Srbije".
Smenjena direktorka Požarevačke gimnazije
28.08.2025.•
0
Direktorka Požarevačke gimnazije Danijela Žukovski razrešena je dužnosti.
Usvojena žalba tužilaštva: Pritvor za dvojicu učesnika protesta, među njima i tviteraš Kristal Met Dejmon
28.08.2025.•
2
Usvojene su žalbe Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i određen je pritvor dvojici osumnjičenih da su napali policajce na protestima.
Telekom podnosi tužbu zbog snimka razgovora Lučića i Milera
28.08.2025.•
3
Kompanija Telekom Srbija podneće tužbu zbog objavljivanja audio-snimka razgovora direktora Telekoma Srbija Vladimira Lučića i direktora Junajted grupe Stana Milera.
Proglašena elementarna nepogoda u šest gradova i 13 opština u Srbiji
28.08.2025.•
1
Vlada Srbije proglasila je stanje elementarne nepogode u šest gradova i 13 opština.
Devojčica poginula u nesreći u Zemunu: Na nju naleteo autobus GSP-a
28.08.2025.•
0
Devojčica od 16 godina poginula je u saobraćajnoj nesreći koj se oko 12 časova dogodila u Ulici cara Dušana u Zemunu.
Direktorka Zavoda u ostavci: Tražili da podržim skidanje zaštite sa Generalštaba ili da dam otkaz
28.08.2025.•
2
Bivšoj direktorki Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Dubravki Đukanović rečeno je da ili podrži skidanje zaštite sa kompleksa Generalštaba i tako omogući rušenje tog zdanja ili da podnese ostavku.
Vuk napao petogodišnje dete u selu kod Štrpca
28.08.2025.•
0
U selu Brod u opštini Štrpce u sredu popodne vuk je napao petogodišnje dete, prenosi Radio Borzani Brezovica.
Srbiju ovog leta pogodio jedan od najjačih toplotnih talasa u poslednjih 75 godina
28.08.2025.•
3
Srbija i veći deo Jugoistočne Evrope su krajem jula bili pogođeni snažnim toplotnim talasom, svrstanim među 10 najintenzivnijih u Srbiji od 1950. godine.
Perišić: SPC treba da stane uz narod, ali je u protivprirodnom bludu sa korumpiranom državom
28.08.2025.•
2
Bivši dekan Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Vladan Perišić izjavio je da bi Srpska pravoslavna crkva morala da stane na stranu naroda u borbi protiv korupcije.
Usvojena uredba o ograničenju marži na 20 odsto: Od ponedeljka niže cene 20.000 proizvoda
28.08.2025.•
29
Vlada Srbije usvojila je uredbu o ograničavanju marži u trgovinama na 20 odsto za proizvode iz 23 kategorije, a primena će početi 1. septembra.
Jovanov: Deca koja neće na nastavu - isključiti ih iz škole
28.08.2025.•
33
Šef poslaničke grupe SNS u Skupštini Srbije Milenko Jovanov izjavio je da će, bez obzira što su pojedini demonstranti koji su uhapšeni zbog nasilja na protestima pušteni da se brane sa slobode, oni biti osuđeni.
Unapređena usluga zamene vozačke dozvole preko portala eUprava
28.08.2025.•
2
Unapređena je usluga zamene vozačke dozvole preko portala eUprava.
Komentari 40
Nedja
Observer
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar