Deo ansambla Narodnog pozorišta Priština podržao studente u blokadi: "Stajemo uz vas"
Nakon profesora sa prištinskog Univerziteta, podrška studentima stiže i od pojedinih članova umetničkog ansambla Narodnog pozorišta Priština, sa sedištem u Gračanici.
Foto: 021.rs
Deset članova ovog ansambla stavilo je potpise i izrazilo, navode, duboku bol zbog žrtava tragedije u Novom Sadu, ali i solidarnost sa studentima srpskih univerziteta, piše KoSSev.
"Mi, članovi umetničkog ansambla Narodnog pozorišta Priština sa sedištem u Gračanici, izražavamo duboku bol zbog žrtava tragedije u Novom Sadu kao i snažnu solidarnost sa studentima srpskih univerziteta čiju smo pobunu razumeli kao ustanak protiv sistemske neodgovornosti institucija", navode.
Ističu da staju uz studente koji neće da "trpe nasilje koje se nad njima vrši", dodajući da ni oni to ne mogu da dozvole.
"Stajemo uz vas jer nećete da trpite nasilje koje se nad vama vrši, kao što ni mi to ne smemo da dozvolimo. Stajemo uz vas kao ljudi koji rade u ustanovi kulture koja je uspela da preživi traumatično nerazumevanje i neprijateljstvo društva u kome stvara. Stajemo uz vas jer nas ovih dana učite principima i etici", naveli su
Poručili su da će ostati uz studente i zbog toga što "ste nas ubedili da nam bolja budućnost od vas ne treba".
Potpisnici podrške studentima srpskih univerziteta su: Nebojša Đorđević, Aleksandra Cucić, Ivana Kovačević, Tamara Tomanović, Jelena Dušanović, Nenad Todorović, Goran Stojčetović, Nikola Đorđević, Nikola Stanković i Đorđe Velimirović.
Blokade
Studenti širom Srbije obustavili su nastavu na brojnim fakultetima u više gradova.
Blokade na fakultetima započele su kao reakcija na napad na studente pre više nedelja, a broj fakulteta koji se priključuju ovom protestu svakodnevno raste.
Studenti zahtevaju objavljivanje celokupne dokumentacije vezane za rekonstrukciju nadstrešnice u Novom Sadu, utvrđivanje krivične odgovornosti i procesuiranje odgovornih za napad na studente, kao i prestanak represije i političke torture.
Mnogi profesori na fakultetima širom Srbije, kolege iz regiona, ali i učenici srednjih škola, podržali su javno studente, dok ih je iz dana u dan još više.
Podrška s prištinskog univerziteta
Ove nedelje stigla je podrška i sa Kosova. Prvo se oglasilo četvoro profesora koji su pružili podršku studentima. Dan kasnije, sedmoro profesora Prištinskog univerziteta pokrenulo je peticiju.
Ova inicijativa usledila je nakon što je Rektorski kolegijum Univerziteta u Prištini izdao saopštenje kojim se distancirao od celokupnih dešavanja, a suptilno uputio podršku Aleksandru Vučiću.
Članovi akademske zajednice koji se ne slažu s ovim stavom odlučili su da iskažu solidarnost sa studentima i podrže njihove zahteve.
Od objavljivanja peticije, oko 140 članova akademske zajednice Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, uključujući i studente, ali i one koji nisu želeli da se potpišu imenom i prezimenom, priključilo se ovoj inicijativi.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Performans "Ko si, bre, ti": "Mi na vrhu brinemo o državi, ali mangupi u našim redovima prave štetu"
11.07.2026.•
0
Najave novih jednokratnih novčanih davanja građanima ponovo su otvorile pitanje da li država pokušava da ublaži posledice ekonomske krize ili političke tenzije pred izbore.
Na Trgu republike u Beogradu obeležavanje godišnjice zločina u Srebrenici
11.07.2026.•
0
Dve grupe građana okupile su se večeras oko 20 časova na beogradskom Trgu republike – jedna kako bi paljenjem sveća i polaganjem cveća obeležila 31. godišnjicu zločina u Srebrenici, dok je druga zbog toga protestovala.
Zaharova: Bez odgovarajuće reakcije Beograda na antiruske ispade ukrajinskog političara u Srbiji
11.07.2026.•
4
Konferencija u Beogradu, na kojoj je učestvovao predsednik Vrhovne rade Ukrajine Ruslan Stefančuk, pretvorena je u još jednu antirusku političku predstavu kijevskog režima, izjavila je Marija Zaharova.
Koliko je Srbija daleko od "gruzijskog scenarija": "Režim se ne usuđuje da kaže da odustaje od EU puta"
11.07.2026.•
6
Srbija ne ide ka gruzijskom scenariju, ali je bliža Gruziji nego Moldaviji i Crnoj Gori, smatraju sagovornici Danasa.
Čekanje na granicama do sat vremena
11.07.2026.•
1
Putnički automobili na graničnom prelazu Preševo sa Makedonijom na izlazu iz Srbije zadržavaju se oko sat vremena, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije.
U Srbiji godišnje bez vozačke dozvole ostane između 1.800 i 2.000 vozača
11.07.2026.•
4
Agencija za bezbednost saobraćaja saopštila je da svake godine između 1.800 i 2.000 vozača u Srbiji ostane bez dozvole, nakon čega se prijavljuju na seminar te agencije kako bi je vratili.
Zapalio se automobil na parkingu beogradskog aerodroma
11.07.2026.•
1
Na parkingu Aerodroma "Nikola Tesla" u Beogradu danas oko 16 sati zapalio se automobil, nezvanično je potvrđeno agenciji Beta u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP).
Napad na Vladimira Arsenijevića: "Izraz zlokobne atmosfere u društvu"
11.07.2026.•
3
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Milan Antonijević osudio je napad na književnika Vladimira Arsenijevića, izrazivši očekivanje da će nadležni preduzeti sve mere kako bi odgovorni bili procesuirani u skladu sa zakonom.
Sa tržišta u Srbiji povučeno gotovo 25.000 elektronskih cigareta
11.07.2026.•
5
Poljoprivredna inspekcija Ministarstva poljoprivrede sprovela je vanredni inspekcijski nadzor u prometu elektronskih cigareta i srodnih proizvoda.
Sektor za vanredne situacije apeluje: Ne ložite vatru u prirodi, rizik od požara je veliki
11.07.2026.•
2
Sektor za vanredne situacije MUP apeluje na građane da ne spaljuju travu i nisko rastinje i ne lože vatru u šumama i na njihovim obodima, jer jedan trenutak nepažnje može da ugrozi živote, kuće i prirodu.
Uklonjeno zapaljeno vozilo sa autoputa Miloš Veliki, normalizovan saobraćaj
11.07.2026.•
0
Saobraćaj na autoputu "Miloš Veliki" normalizovan je nakon što je iz zaustavne trake uklonjen putnički automobil koji se ranije zapalio na deonici između Gornjeg Milanovca i Ljiga, u smeru ka Beogradu.
Četvoro kandidata koji su ranije podneli ostavke odlučili da uđu u članstvo Saveta REM-a
11.07.2026.•
14
Četvoro izabranih članova Saveta REM koji su ranije podneli ostavke na te funkcije, saopštili su da su nakon usvajanja autentičnog tumačenja Zakona o elektronskim medijima odlučili da preuzmu učešće u radu tog tela.
Državljanin Turske vozio mercedes brzinom 203 kilometra na sat
11.07.2026.•
0
Državljanin Turske uhapšen je na autoputu "Prijateljstvo" jer je vozio automobil brzinom od 203 kilometra na sat, 83 kilometra više od dozvoljenog, saopštila je danas policija Severne Makedonije.
Vučić o presudi patrijarhu Porfiriju: Doneće mu oreol žrtve i mučenika, osuđen za nešto što nikad nije uradio
11.07.2026.•
27
Predsednik države Aleksandar Vučić izjavio je da je poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije u Sloveniji osuđen "zbog nečeg što nikad nije uradio".
TV Hepi označila AI voditelje u vestima posle kritika UNS-a
11.07.2026.•
11
Udruženje novinara Srbije saopštilo je da je, nakon njihovog pisanja i javne polemike koju je izazvalo neoznačavanje spikera kreiranih veštačkom inteligencijom (AI), televizija Hepi sada u vestima takvu praksu promenila.
Vučić: Danas odajemo pijetet bošnjačkim žrtvama u Srebrenici
11.07.2026.•
9
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je rekao da je "uvek vreme kada treba da pokažemo pijetet prema bošnjačkim žrtvama u Srebrenici", da to čini i ovog puta i "uvek ćemo da činimo".
Letovi Er Srbije za Šangaj i Guangdžou odloženi zbog tajfuna u Kini
11.07.2026.•
1
Aviokompanija "Er Srbija" saopštila je da je primorana da odloži današnje letove između Beograda i Šangaja usled najavljenog snažnog tajfuna "Bavi" u Kini.
Vučić: Hakeri pokušali da obore sajt "Ko si, bre, ti", više od 400 prijava u prvih 24 sata
11.07.2026.•
42
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je novoosnovani portal za pritužbe građana "Ko si, bre, ti" u prva 24 sata rada zabeležio nezapamćeno interesovanje.
Komentari 1
Fata
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar