FOTO Podrška studentima iz Praga: Danas bismo rado bili sa studentima u našoj Srbiji
Srpska dijaspora u Pragu i studenti koji se školuju u tom gradu pružili su podršku studentima u Srbiji i odali pomen stradalima u novosadskoj tragediji.
Protest je započeo pesmom "Za milion godina" i govorom studenata koji su poručili da je dijaspora uz njih, kao i da bi oni danas rado bili sa studentima Srbije, u svojoj zemlji, preneo je subotički portal Magločistač.

Ovo je treće okupljanje u Pragu, a organizatori su kazali da nameravaju da nastave sa protestima, sve dok se zahtevi studenata ne ispune.
"Važno je da podržimo studente kako god možemo, dijaspora je jedna ogromna zajednica i važno je da kažemo studentima koliko se daleko njihov glas čuje, i da imaju podršku", rekla je za Magločistač Minja Stojanović, jedna od organizatora protesta i studentkinja Akademije umetnosti u Pragu, koja je prethodno studirala u Novom Sadu.
Studetkinja Minja Stojanović je rekla na protestu podrške u Pragu da studentima danas pomažu i društvene mreže, gde mogu da vide iskustva iz drugih država, proteste u Slovačkoj, u Gruziji.
"Emotivno nas pogađa sve što se dešava u Srbiji i što ne možemo fizički da budemo tamo sa studentima, ali ovo je neki način da im pružimo podršku. Kroz istoriju i u Češkoj, protesti su bili iskra za neku dublju promenu 1968 godine. Studentima danas pomažu i društvene mreže, gde možemo da vidimo iskustva iz drugih država, proteste u Slovačkoj, u Gruziji. Oni (studenti) su uvek iskra koja pokreće neku veću potrebnu promenu u zemlji", zaključuje Minja.
Ivona Bužek, studentkinja Karlovog univerziteta (odsek klavir usmeren ka pedagogiji) kaže da je na protest došla "iz moralne dužnosti da podrži svoje kolege, studente i sve sunarodnike koji su pravdoljubivi i žele bolje sutra koje priželjkujemo već duže vreme".
"Ne treba samo studenti da nose talas promene, ali dobro je što su ga baš oni pokrenuli jer prelepo to rade. Odlično su organizovani, složni i poštuju pravila koja su postavili. Mnogo im hvala na tome. Sve nas uče u kom pravcu treba da idemo i kako se rešavaju problemi", navela je Bužek.
Praški protest okupio je ljude svih generacija, porodice koje su došle sa decom, profesore sa praških fakulteta, i mlade ljude iz drugih gradova Češke.
Okupljeni na protestu nosili su i postere sa QR kodovima koji vode do informacija i vesti o protestima u Srbiji, na češkom i engleskom jeziku.
Kako je protekao protest u Pragu, možete pogledati OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - da vas vidimo
13.12.2025.•
14
Novih deset zanimljivih pitanja u 021.rs dnevnom kvizu je spremno.
Priznanja Vitez poziva dodeljena ispred Narodnog pozorišta u Beogradu
13.12.2025.•
0
Nagrada "Vitez poziva" uručena je večeras dobitnicima na Trgu republike, ispred Narodnog pozorišta u Beogradu.
AMSS upozorio vozače da budu oprezni zbog magle
13.12.2025.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) savetovao je vozačima da budu oprezni zbog magle.
Nobelovac Džozef Stiglic u Beogradu: Studentski pokret jedno od retkih mesta u kojima je primetan jak otpor
13.12.2025.•
3
Američki ekonomista i dobitnik Nobelove nagrade Džozef Stiglic primio je danas u Beogradu nagradu "Miladin Životić".
Oficir Vojske Srbije šef vojnih posmatrača na Bliskom istoku
13.12.2025.•
0
Pripadnik Vojske Srbije potpukovnik Dejan Milošević preuzeo je dužnost šefa Posmatračke grupe Golan–Damask u Posmatračkoj misiji Ujedinjenih nacija za nadgledanje primirja (UNTSO).
U Beogradu rekordnih 157 udesa za 24 sata
13.12.2025.•
1
Na teritoriji Beograda se u prethodna 24 časa dogodilo 157 saobraćajnih udesa što najveći registrovani broj u jednom danu, objavio je MUP.
Železnička infrastruktura u Srbiji ispod proseka zemalja EU: Koliko će nas koštati održavanje?
13.12.2025.•
3
Železnička infrastruktura u Srbiji je, i pored rekonstrukcije i izgradnje, i dalje ispod proseka zemalja članica EU, piše Forbs Srbija.
Četiri izabrana člana Saveta REM podneće ostavke ukoliko se do petka ne ponovi glasanje
13.12.2025.•
1
Četvoro izabranih članova Saveta REM-a najavili su da će u petak zvanično podneti ostavke ako Skupština Srbije dotad ne ponovi glasanje i izabere između dva legalno utvrđena kandidata saveta nacionalnih manjina.
VIDEO Tuča u Skupštini Čačka: Odbornik Ruske stranke napao odbornika Dveri
13.12.2025.•
4
Odbornik Ruske stranke u Skupštini Čačka Slobodan Jakšić prvo je verbalno, a potom i fizički, napao Bratislava Simovića iz Dveri.
Četvoro uhapšeno zbog pljačke žene u Guči: Biće joj vraćen novac
13.12.2025.•
0
Četiri osobe iz Valjeva uhapšene su zbog sumnje da su u Guči ukrale novac iz kuće 76-godišnje žene.
Urednik "Radara" Milan Ćulibrk dobitnik nagrade "Aleksandar Tijanić"
13.12.2025.•
0
Urednik ekonomije u nedeljniku "Radar" Milan Ćulibrk ovogodišnji je dobitnik nagrade "Aleksandar Tijanić".
VIDEO Teška saobraćajka kod Bora: Više povređenih, automobili u kanalu i na krovu
13.12.2025.•
1
Teška saobraćajna nezgoda dogodila se jutros u mestu Metovnica kod Bora, a više osoba je povređeno.
Određena dva kandidata za članove Saveta REM-a
13.12.2025.•
0
Odbor Skupštine Srbije za kulturu i informisanje utvrdio je listu od dva kandidata za člana Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
MUP: Oko 70 odsto mladih uznemiravano putem interneta, većina o tome ćuti
13.12.2025.•
0
Više od 90 odsto dece koristi internet, a sedam od 10 mladih doživelo je neku vrstu uznemirujućeg iskustva onlajn, objavilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Državni službenici i dalje bez konkursa "na određeno": Rok se pomera na januar 2027.
13.12.2025.•
2
Državni službenici, koji se zapošljavaju na određeno vreme, i dalje će ugovor dobijati bez javnog konkursa.
Prelević: Pomilovanjem u slučaju "Generalštab" Vučić bi uništio pravni sistem, njegova bahatost neće stati
13.12.2025.•
7
Advokat Božo Prelević ocenio je da, kada bi predsednik Aleksandar Vučić pomilovao okrivljene u slučaju "Generalštab", time bi potpuno uništio pravni sistem Srbije.
"Ćacilend velika sramota Vučićevog režima": Kako će pokušati da krije od Evropske unije svoje "lojaliste"?
13.12.2025.•
19
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Nišu, 11. decembra, dan nakon što se vratio iz Brisela, da se nada da će do kraja godine šatori ispred Doma Narodne skupštine u centru Beograda biti uklonjeni.
Profesor Petrović o uvođenju SPIRI sistema na fakultetima: Potpuni čin osvete i devastiranja obrazovanja
13.12.2025.•
26
Profesor sociologije na tri fakulteta Univerziteta u Beogradu Dalibor Petrović ocenjuje uvođenje novog sistema plaćanja ustanovama visokog obrazovanja kao potpuni čin osvete.
Nova sednica parlamenta u utorak
12.12.2025.•
0
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić zakazala je za utorak, 16. decembar, novu sednicu parlamenta.
Pajvančić: Dobar uvid u razmere eventualne zloupotrebe daje glasanje van birališta koje je u porastu
12.12.2025.•
8
Za pobedu na budućim izborima biće potrebna velika izlaznost, dobro obučeni kontrolori birališta, zaštita izbornog prava tokom trajanja procesa, kao i odbrana izbornih rezultata, ocenila je profesorka Marijana Pajvačić.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar