
Branko Milanović demantovao da je jedan od kandidata za mandatara nove Vlade
Jedan od najuglednijih svetskih stručnjaka za nejdnakost i profesor na Njujorškom univerzitetu, Branko Milanović, demantovao je spekulacije da bi mogao da bude mandatar za sastav nove Vlade Srbije.
Milanović je na društvenoj mreži Iks, napisao da je "veća verovatnoća da u sledećoj sezoni zameni Embapea u Real Madridu, nego da se politički angažuje u Srbiji".
"Za ostale ljude ne znam, ali za mene znam da je verovatnoća (ili čak plauzibilnost ideje) da bih se u bilo kakvoj formi politički angažovao u Srbiji jednaka verovatnoći (ili plauzibilnosti) da ću u sledećoj sezoni zameniti Mbapea u Real Madridu. (Ovo poslednje je zaista šteta sto ne mogu…)", napisao je Milanović.
Za ostale ljude ne znam, ali za mene znam da je verovatnoca (ili cak plauzibilnost ideje) da bih se u bilo kakvoj formi politicki angazovao u Srbiji jednaka verovatnoci (ili plauzibilnosti) da cu u sledecoj sezoni zameniti Mbapea u Real Madridu.
— Branko Milanovic (@BrankoMilan) March 24, 2025
(Ovo poslednje je zaista steta… https://t.co/bACdFyS05L
List Danas je pre nekoliko dana preneo da Aleksandar Vučić planira da ponudi mesto mandatara osobi koja ima veze u dijaspori, posebno u Sjedinjenim Američkim Državama.
Naveli su tri imena: Branka Milanovića, Deska Nikitovića, kao i Ivana Trifunovića.
Branko Milanović, najuticajniji i najčitaniji ekonomista sa naših prostora, i uz Tomu Piketija vodeći stručnjak za nejednakost, čiji se rad prevodi na najveće svetske jezike i čije knjige recenziraju najveća ekonomska imena na svetu, poput Džozefa Štiglica i Tome Piketija.
Završio je Ekonomski fakultet u Beogradu 1977. godine, a doktorirao 1987. godine sa disertacijom o ekonomskoj nejednakosti u Jugoslaviji.
Njegova karijera obuhvata rad u istraživačkom odeljenju Svetske banke u Vašingtonu, gde je proveo dve decenije analizirajući siromaštvo i nejednakost u svetu.
Milanović je profesor na Postdiplomskom centru Gradskog univerziteta u Njujorku, i gostujući profesor na Londonskoj školi ekonomije.
Njegova istraživanja obuhvataju metodologiju merenja nejednakosti, analizu globalne nejednakosti i ekonomske i političke uticaje globalizacije, što je dokumentovano u mnogobrojnim člancima i knjigama.
Njegovo delo Globalna nejednakost: novi pristup za doba globalizacije, koje je prevedeno i na naš jezik u izdanju Akademske knjige, osvojilo je prestižne nagrade Bruno Krajski i Hans Mathefer.
On je, sa Marijanom Macukato, dobitnik Leontijeve nagrade 2018. godine. Knjiga Kapitalizam, sam: budućnost sistema koji vlada svetom, prevedena kod nas u izdanju Akademske knjige, dodatno je učvrstila njegovu reputaciju kao jednog od ključnih mislilaca našeg vremena.
Nedavno je za Nedeljnik razgovarao sa Ivicom Mladenovićem, glavnim urednikom Mond diplomatika.
Desko Nikitović je rođen je 1960. godine u Arilju. Završio je Pravni fakultet u Beogradu, 1989. godine. Aktivno se zalagao za demokratizaciju Srbije kroz učešće u opozicionom pokretu od 1987-1990. godine. Emigrirao je u Sjedinjene Američke Države 1990. godine, gde živi poslednjih 30 godina.
Bio je Predsednik Kongresa srpskog ujedinjenja u Čikagu od 1998-2002, a imenovan je za Generalnog konzula Srbije u Čikagu, januara 2003. godine.
Osnivač je konsultanske firme Capital Link International u Čikagu,a većinski je akcionar u East Point Metals Ltd, kompaniji u čijem sastavu je Valjaonica bakra Sevojno gde je preuzeo ulogu izvršnog predsednika. Nikitović takođe obavlja funkciju predsednika nadzornog odbora Valjaonice bakra u Sevojnu, kao njen većinski vlasnik. Kao dvojni državljanin Srbije i Sjedinjenih Država, provodi vreme između Beograda i Čikaga i podržava više humanitarnih organizacija.
Ivan Trifunović je nedavno na Kopaonik biznis forumu predstavljen kao lider u zdravstvenoj i farmaceutskoj industriji, sa iskustvom u izvršnom menadžmentu i strateškom konsaltingu za multinacionalne korporacije.
Dr Trifunović je diplomirao hemiju na Univerzitetu u Beogradu, doktorirao organsku hemiju na UCLA-u, a MBA diplomu stekao je na Vorton školi Univerziteta Pensilvanije. Takođe je držao akademske pozicije na Univerzitetima Kolumbija i Prinston.
Karijeru je započeo 1992. godine kao hemičar, brzo napredujući do pozicija potpredsednika u velikim farmaceutskim kompanijama. Posebno se istakao doprinosom sintezi leka protiv raka Taxol, za šta poseduje deset patenata. Kasnije je bio direktor marketinga za onkološke proizvode u kompaniji Johnson & Johnson i obavljao visoke funkcije u korporaciji Pharmacia.
"Specijalizovan je za razvoj lekova, marketing, genetičke tehnologije i dijagnostičke testove. Dr Trifunović je uspešno vodio javne kompanije kao predsednik i generalni direktor, nadgledajući finansiranje i inicijalne javne ponude akcija (IPO), te je stekao stručnost u poslovnoj praksi azijsko-pacifičkog regiona, izgradivši snažnu mrežu tokom svog rada u Japanu", piše u njegovoj biografiji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Rektor Đokić u pismu premijeru Macutu: Nisam došao na sastanak s vama jer moram u tužilaštvo
23.04.2025.•
2
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić izjavio je da je pozvan u Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu za davanje obaveštenja o drugoj krivičnoj prijavi podnetoj protiv njega.
Ni iz petog pokušaja nije izabran predsednik Skupštine Kosova
23.04.2025.•
0
Kandidatkinja Pokreta Samoopredeljenje za predsednicu Skupštine Kosova Aljbuljena Hadžiu ni na današnjoj sednici nije uspela da dobije dovoljno glasova da bi bila izabrana.
Učenik ispao kroz prozor škole u Bogatiću: Zadobio povrede glave
23.04.2025.•
0
Učenik prvog razreda Mačvanske srednje škole u Bogatiću jutros je oko 8.40 sati ispao kroz prozor te škole.
"Nadstrešnica iznad obrazovanja": Profesori predali Vladi zahtev za povlačenje uredbe o fakultetima
23.04.2025.•
0
Deo profesora Univerziteta u Beogradu zatražio je danas od Vlade Srbije stavljanje van snage izmena Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta.
Marko Đurić: Brinem zbog nastavka blokada, država pokazala umerenost prema njima
23.04.2025.•
3
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da ima "velika i pozitivna očekivanja od vlade" i da je premijer Đuro Macut "preduzeo već prve korake ka smirivanju tenzija u društvu".
Četiri miliona posetilaca navodno dolazi na Ekspo: Gde će svi oni biti smešteni?
23.04.2025.•
25
Beograd i okolina trebalo bi u tri meseca da prime više od četiri miliona posetilaca na specijalizovanoj izložbi Ekspo, što je skoro tri puta više od onoga što glavni grad primi na godišnjem nivou.
Divljao "audijem" na auto-putu Beograd-Šid: Vozio 240 km/h
23.04.2025.•
1
A. D. (48), koji je na auto-putu Beograd-Šid kod Surčina upravljao automobilom marke "audi" brzinom od 239,4 kilometra na čas, isključen je iz saobraćaja.
Najavljeno još jedno obraćanje Vučića: Poznato o čemu će govoriti ovaj put
23.04.2025.•
16
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić večeras će se obratiti javnosti.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - možete li najbolje do sad?
23.04.2025.•
6
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Nekadašnji ambasador u Vatikanu: Papa Franja je iskreno poštovao Srbe i SPC
23.04.2025.•
2
Nekadašnji ambasador u Vatikanu Darko Tanasković ocenio je da je papa Franja "u kontekstu borbe za mir i međuljudsko zbližavanje, iskreno poštovao i Srbe i Srpsku pravoslavnu crkvu".
Održan pomen radnicima RTS-a stradalim u NATO bombardovanju
23.04.2025.•
4
U Tašmajdanskom parku, kod spomenika "Zašto", protekle noći je održan pomen za radnike RTS koji su stradali u NATO bombardovanju zgrade RTS-a 1999. godine, preneo je taj javni servis.
Vučić sa TV sve češće "gleda u oči" građane: "Pokušava da vrati moć i kontrolu"
23.04.2025.•
24
Uz već viđene poruke i ikonografiju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je uveo i jednu novinu.
Kada imate pravo da se branite, a kada kršite zakon?
23.04.2025.•
25
U situacijama nasilja nužna odbrana može biti ključna, ali i rizična.
O čemu su sve pričali Putin, Porfirije i Irinej: Obojena revolucija, odnosi dve crkve i dve države..
23.04.2025.•
52
Bliski odnosi Srpske i Ruske pravoslavne crkve, odnosi dve države, sećanje na papu Franju, "obojena revolucija" u Srbiji...
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - nije tako teško
22.04.2025.•
10
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Profesorka Biljana Stojković najavila tužbu protiv Informera
22.04.2025.•
2
Profesorka Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Biljana Stojković najavila je tužbu protiv Informera, nakon tvrdnji da je ona "jedan od profesora koji prave političku organizaciju krijući se iz
Mladić osuđen zbog lomljenja stakala na traktorima kod Pionirskog parka
22.04.2025.•
4
V.B. (18) je, saglasno sporazumu o priznanju krivice, kažnjen zbog lomljenja stakala na traktorima kod Pionirskog parka 15. februara.
FOTO: Nevreme pogodilo delove Srbije, bujica oštetila deo auto-puta
22.04.2025.•
5
Nevreme praćeno gradom pogodilo je danas delove Srbije.
Rektorat BU: Ispunjenje studentskih zahteva i otklanjanje pritisaka potrebni za normalizaciju
22.04.2025.•
2
Rektorat BU saopštio je da je na sastanku sa premijerom Đurom Macutom rektorski tim istakao da je za normalizaciju stanja na Univerzitetu potrebno prevashodno ispunjenje studentskih zahteva.
Patrijarh Porfirije razgovarao sa Putinom
22.04.2025.•
30
Patrijarh Porfirije, koji se nalazi u poseti Moskvi, razgovarao je danas sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, saopštila je Srpska pravoslavna crkva.
Pucnjava u Beogradu, jedna osoba ranjena
22.04.2025.•
1
U pucnjavi na Novom Beogradu, u jednom kafiću u Ulici Omladinskih brigada ranjen je mladić, saopštio je MUP.
Komentari 16
Hektor
Komentar ti je glup, tako da ga ne vredi komentarisati. Više sreće drugi put.
Hm...
Isto kao i sa glasanjem naših ljudi koji žive u inostranstvu. Mogu da glasaju za koga hoće, neće imati posledica zbog glasanja, žive preko i to ne utiče na njihov život tamo, a na nas ovde njihovo glasanje utiče jako...
Zanovetalo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar