Srbija na papiru visoko razvijena, a kako je u realnosti?

Srbija se nalazi na 62. mestu od 193 zemlje, prema rangu indeksa humanog razvoja (HDI) sa rezultatom od 0,833 odsto.
Srbija na papiru visoko razvijena, a kako je u realnosti?
Foto: Pixabay (ilustracija)
Rezultat viši od 0,8 odsto definiše zemlje kao visoko razvijene, ali u poređenju sa zemljama bivše Jugoslavije, ispod Srbije nalaze se samo Severna Makedonija i Bosna i Hercegovina. 
 
U odnosu na 2013. godinu, Srbija beleži porast od 0,2 odsto, sa prosečnim životnim vekom od 76 godina, gde Bosna i Hercegovina, iako se nalazi na 74. mestu, ima duži životni vek po glavi stanovnika (78 godina).
Od zemalja bivše Jugoslavije na najboljoj poziciji nalazi se Slovenija (21. mesto), zatim Hrvatska (41. mesto) i Crna Gora (48. mesto). Ispod Srbije prva je Severna Makedonija (68. mesto), a na najnižoj poziciji nalazi se Bosna i Hercegovina.
 
Među zemljama na vrhu nalaze se Island, Norveška, Švajcarska, Danska i Nemačka čiji je HDI iznad 9,5 odsto, a na dnu Južni Sudan, Centralnoafrička Republika i Somalija gde je HDI manji od 0,5 odsto, piše Nova ekonomija.
 
Neujednačen napredak ukazuje na to da najsiromašnije zemlje zaostaju, dok najbogatije napreduju.
Srbija kao zemlja visokog razvoja  
 

 

Kada se poredi sa zemljama sa izrazito niskim razvojem poput Somalije, Etiopije ili Pakistana, čiji je HDI niži od 0,39 odsto, gde je izraženo siromaštvo, kratak životni vek i nizak BDP, Srbija jeste u grupi visokog razvoja. Ipak, ostatak zemalja u grupi visokog razvoja - Island (prvo mesto) ili Nemačka, nalaze se u drastično boljoj poziciji nego Srbija. 
 
Zbog metodologije kojom se indeks služi (BDP po glavi stanovnika, indeks obrazovanja, životni vek), mnogi ekonomisti kritikuju ovaj indeks (iako ne postoji pouzdaniji metod), koristeći argument da će bogatije zemlje imati viši BDP, pa će stanovnici u proseku duže živeti u zdravijoj sredini, imaće pristup boljoj zdravstvenoj zaštiti i obrazovanju u odnosu na stanovnike u siromašnijim zemljama. 
 
Mnoge zemlje sa malom potrošnjom, poput Singapura, Japana, Hong Konga odlično su pozicionirane u odnosu na evropske zemlje čija je potrošnja mnogo veća.
Šta je indeks humanog razvoja?
 
Indeks humanog razvoja kreirale su Ujedinjene Nacije 1990. godine za merenje razvoja zemalja.
 
Obračunava se na osnovu ekonomskog bogatstva (BDP-a po glavi stanovnika), indeksa obrazovanja (godine provedene na školovanje) i očekivanog životnog veka.
 
Trenutno je najrelevantniji indeks koji meri društveno blagostanje. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mt

    10.05.2025 22:50
    Mt
    50% u hronicnom siromastvu,ostalo u kreditima i dugovima.Ako si u SNS,SPS,SRS,ovisno kako se kotiras,odlicno živiš,dok prva tri kruga lagodno i bezbrižno zive i enormno se bogate. Postoji i 10%,koji imaju pristojan zivot od trgovine i staro za novo,ali ne spadaju u milonere,bar u kesu već u nekretninama i sl.U svakom slucaju na 6,5 milona stanovnika,vlada siromastvo sto je poražavajuće jer smo kao veci grad u Evropi.
  • Cubi

    10.05.2025 22:37
    Mozda na wc papiru
  • Dejan

    10.05.2025 22:13
    ccccc
    pa kad se troskovi prepisuju investicijama onda to izgleda ,, a - realnije,, !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija