Profesori i istraživači iz cele Srbije pokrenuli peticiju za odbranu visokog obrazovanja

Deo akademske zajednice pokrenuo je potpisivanje peticije "za odbranu visokog obrazovanja u Srbiji", kojom se zahteva ispunjavanje studentskih zahteva i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Profesori i istraživači iz cele Srbije pokrenuli peticiju za odbranu visokog obrazovanja
Foto: 021.rs
Peticijom se takođe zahteva i prekid pritisaka vlasti na univerzitete kao i oslobađanje "političkih zatvorenika".
 
"Mi, zaposleni u visokoškolskim ustanovama, odlučno stojimo uz svoje studente u zajedničkoj borbi za bolje društvo. Ne pristajemo da izneverimo vlastite studente ni vlastitu profesiju. Nismo se uplašili i nismo odustali. Nećemo se uplašiti i nećemo odustati", naveli su u tekstu peticije.
Dodali su da su zabrinuti zbog informacija da se priprema donošenje novog Zakona o visokom obrazovanju koji bi, kako tvrde, doveo do trajne i nepovratne erozije javnog visokog obrazovanja.
 
"Ovaj Zakon predstavlja fundamentalni napad na autonomiju univerziteta, akademske standarde i javnu funkciju visokoškolskih ustanova. U pitanju nije reforma, već demontaža", ocenili su.
Naveli su da svako insistiranje na onlajn nastavi, koja nema uporište u zakonima ni podršku studenata u blokadi, vide kao "poslednji pokušaj vlast da uruši sistem visokog obrazovanja".
 
"To urušavanje počelo je sramnom Uredbom 5/35, neisplaćivanjem sredstava za materijalne troškove, nezakonitim umanjenjem plata univerzitetskom nastavnom osoblju i najavama ukidanja finansiranja državnih visokoškolskih ustanova. Fingiranje nastavnog procesa nanosi štetu studentima, nastavnicima i čitavom društvu. Fingirane diplome su nas i dovele do situacije u kojoj je svaki korak opasan po život", piše u tekstu peticije.
 
Dodali su da zahtevaju i obustavljanje svih pokušaja komercijalizacije i privatizacije visokog obrazovanja kroz zakonske i organizacione promene koje marginalizuju društvenu i naučnu misiju univerziteta.
 
"Ova borba se ne vodi za privilegije, već za pravo na obrazovanje kao javno dobro", poručili su okupljeni ispred ove akademske zajednice.

Peticiju su pokrenuli Pobunjeni univerzitet Beograd, Slobodni univerzitet Kragujevac, Slobodan univerzitet Novi Sad, Slobodni univerzitet Niš, Forum Univerziteta umetnosti u Beogradu, Slobodni Državni univerzitet Novi Pazar, Proaktiv Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • R49

    18.05.2025 23:23
    Problem
    Većina intelektualaca se buni protiv "genijalnih" odluka vlasti. Problem je u tome što su intelektualci u manjini.
  • w/e

    18.05.2025 23:15
    cool
    Sta to tacno istrazivaci imaju da odbrane? Istrazivac je ponizavajuce i nepozeljno radno mesto na koje se dolazi maltene po kazni, jer su nastavna tj. profesorska zvanja dostupna samo za pogodne. Posao istrazivaca je da dopisuje profesore na radove (kako bi oni napredovali), volontira kao predavac i radi za mizernu platu. Srbiji i vecini EU zemalja istrazivaci nisu ni potrebni, jer su im plate bedne i nedostojne nekoga ko bi trebao da se bavi naukom. Iz tog razloga na takvim mestima gotovo da ni nema vise domace populacije, vec nekolicina njih koji i dalje veruju u nesto i gomile kvazi-naucnika iz treceg sveta cije diplome odjednom vaze. U Srbiji na nekim fakultetima nece da priznaju diplome prestiznih Evropskih univerziteta kada su u pitanju profesorska zvanja, ali zato za istrazivace i doktorande mogu dovesti i nepismene ako treba.
  • Mile

    18.05.2025 22:53
    Privatizacija
    Nemaše šansui da radiite, a izbori za 1 5 godina. Ćao.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija