Mirković o procesu izbora Saveta REM-a: Deluje da prisustvujemo nečemu već viđenom
Predstavnik Asocijacije nezavisnih elektronskim medija (ANEM) Saša Mirković je ocenio da se ponovni proces izbora članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije "ne odvija u dobrom smeru".
Foto: Pixabay (ilustracija)
On je rekao da ovaj podseća na prethodni, poništeni proces, kada se sedam kandidata povuklo zbog neregularnosti.
"Deluje da prisustvujemo nečemu već viđenom pre par meseci", rekao je Mirković i ukazao da su "današnjom izjavom predsednice Skupštine Ane Brnabić ulozi i očekivanja dodatno podignuti što radikalizuje izbornu atmosferu".
Po njegovim rečima, stiče se utisak da mnogi predlagači, kandidati i predstavnici vlasti nisu izvukli pouke iz prethodnog neuspelog procesa okončanog povlačenjem sedam kandidata, među kojima je bio i on, usled neregularnosti i jer vlast nije poštovala Zakon o elektronskim medijima.
"Odsustvo preuzimanja odgovornosti predstavnika Skupštine za krah prethodnog postupka u značajnoj meri doprinosi današnjim stavovima dela opozicije i predsednice Skupštine. Nažalost, deluje da je to tek početak onoga čemu ćemo svedočiti tokom ponovljenog turbulentnog izbornog procesa za članove Saveta REM", kazao je Mirković.
Ocenio je da je jasno da se na osnovu brojnih, kako je naveo, neutemeljenih tvrdnji koje je danas iznela predsednica Skupštine Ana Brnabić, "pokušava stvoriti lažni balans da su svi predlagači i kandidati isti, da niko nije 'čist' i da svi u većoj ili manjoj meri krše zakonsku proceduru što je aposolutna neistina".
"Kada takve ocene na početku procesa iznosi neko zadužen za sprovođenje i kredibilitet izbornog postupka i neko ko ima apsolutnu odgovornost za poštovanje zakona, teško je proceniti kako će se okončati ovaj postupak. Danas izneti stavovi predsednice Skupštine deluju kao svojevrsni alibi za sve što se će se dešavati u izbornom procesu koji već 'klizi u slepu ulicu' sa nepredvidivim ishodom", rekao je Mirković.
Zato je, po njegovoj oceni, sve što se dešava u vezi sa izborom Saveta REM-a svojevrsni test i za predstavnike međunarodne zajednice, a naročito Evropske unije čiji predstavnici pomno nadgledaju taj ponovljeni proces.
Mirković je bio jedan od sedam kandidata koji su se povukli iz prethodnog izbornog procesa za članove Saveta REM-a, a ovog puta je odlučio da se ne kandiduje, navodeći da se iz prethodnog postupka povukao zajedno sa šest drugih nezavisnih kandidata usled nezakonitosti.
Kao razloge da se ponovo ne kandiduje, Mirković je naveo nedopustivu formulaciju u obrazloženju skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje kojom je okončan prethodni postupak, a naveo je i odbacivanje poslaničkog amandmana za izmenu te formulacije, kao i nekažnjeno javno etiketiranje sa najviših nivoa vlasti.
Naveo je da su među razlozima i odsustvo krivične i političke odgovornosti predsednice Odbora za kulturu i informisanje za zloupotrebu Zakona o elektronskim medijima, nepostojanje željene sinergije svih ključnih aktera u procesu kandidovanja, kao i stav pojedinih uticajnih predstavnika međunarodne zajednice prema onome što se dešavalo tokom prethodnog izbornog procesa za Savet REM.
"Sve su to kockice mozaika koji su doprinele odluci da se ovoga puta nisam kandidovao", objasnio je Mirković.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zašto Vučić govori o istovremenim parlamentarnim i predsedničkim izborima?
02.12.2025.•
0
Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, gotovo godinu dana odbija da raspiše parlamentarne izbore, a sada najavljuje da bi uz njih mogli biti održani i predsednički, iako po Ustavu nema pravo na novi mandat.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - šta je ovo za vas
02.12.2025.•
10
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Dvojica radnika JKP "Naisus" iz Niša novčano kažnjena zbog napada na dopisnika N1
02.12.2025.•
0
Zbog napada 21. februara 2022. godine na dopisnika N1 iz Niša Milana Stojanovića Osnovni sud u Nišu je proglasio krivim dvojicu zaposlenih u JKP "Naisusu" izrekavši im novčanu kaznu od po 30.000 dinara.
Premijer Macut: Upis na Univerzitet u Prištini bio dobar, najviše kandidata za medicinu
02.12.2025.•
0
Upis na studijske programe Univerziteta u Prištini, s privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, za akademsku 2025/2026. godinu bio je dobar.
Tužilac Ilić: Politička podrška ključna za pozicije u tužilaštvu
02.12.2025.•
0
Ne možete da budete ni na jednoj bitnoj poziciji u javnom tužilaštvu ako nemate podršku političke vlasti, kaže Goran Ilić, tužilac Vrhovnog javnog tužilaštva i bivši predsednik Udruženja tužilaca.
AMSS upozorava na poledicu i maglu na putevima
02.12.2025.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je danas vozače na pojavu poledice i magle na putevima širom Srbije.
Selaković stigao u Tužilaštvo, rekli mu: "Isteklo radno vreme"
02.12.2025.•
18
Ministar kulture Nikola Selaković došao je danas oko 15.45 sati u Tužilaštvo za organizovani kriminal, koje ga tereti kao osumnjičenog u slučaju "Generalštab".
Tužilaštvo formiralo predmet zbog obrušavanja zidova kod Centra izvrsnosti u Kragujevcu
02.12.2025.•
0
Osnovno javno tužilaštvo u Kragujevcu saopštilo je da je formiran predmet u vezi sa obrušavanjem potpornih zidova i dela pristupne saobraćajnice kod Centra izvrsnosti u Kragujevcu.
Tužilaštvo naložilo dovođenje Nikole Selakovića na saslušanje
02.12.2025.•
14
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal je danas izdalo naredbu MUP SBPOK da se osumnjičeni ministar kulture Nikola Selaković dovede na saslušanje, imajući u vidu da su za to ispunjeni zakonski uslovi.
SANU: Brine nas osnivanje Fakulteta za srpske studije
02.12.2025.•
7
Odbor za visoko obrazovanje Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) izrazio je neslaganje sa odlukom Vlade Srbije da osnuje novi Fakultet za srpske studije izdvajanjem organizacionih jedinica Filozofskog fakulteta.
NKEU: Lokalni izbori u Negotinu, Mionici i Sečnju nisu bili ni slobodni, ni fer
02.12.2025.•
2
Lokalni izbori u Negotinu, Mionici i Sečnju nisi bili ni slobodni, ni fer jer su bezbednost učešća građana i sloboda njihovog opredeljenja u izbornom procesu bili ozbiljno ugroženi.
VIDEO Uhapšen zbog droge vredne 350.000 evra: Heroin i kokain držao u zakopanom buretu
02.12.2025.•
2
Beogradska policija zaplenila je heroin i kokain u vrednosti oko 350.000 evra i uhapsila P. Z. (42) iz Beograda.
Most preko Drine na graničnom prelazu Karakaj ponovo otvoren za vozila
02.12.2025.•
0
Most preko Drine na graničnom prelazu Karakaj, koji povezuje BiH i Srbiju, od jutros je ponovo otvoren za sva vozila, uključujući i teretna.
Vazduh u Srbiji najzagađeniji u regionu, očekuje se da košava malo poboljša stanje
02.12.2025.•
9
Stepen zagađenosti vazduha u Beogradu sinoć je bio među najvećim u regionu s koncentracijom PM2.5 čestica, 349.
Selaković odbio da se pojavi na saslušanju - da li će biti priveden kao što bi bili drugi građani?
02.12.2025.•
14
Odbijanje ministra kulture Nikole Selakovića da ode na saslušanje u Tužilaštvo za organizovani kriminal u istrazi "Generalštab" predstavlja politički skandal koji ugrožava pravni sistem.
Skupština Srbije i danas zaseda: Nastavak rasprave o amandmanima na predložene zakone
02.12.2025.•
0
Poslanici Skupštine Srbije nastaviće danas treću sednicu jesenjeg zasedanja raspravom o amandmanima na predložene zakone, a nastavak sednice zakazan je od 10 sati.
Američki stručnjak za Balkan: Vučić bi teško mogao da odbije da Srbija uđe u NATO, više razloga za to
02.12.2025.•
28
Američki stručnjak za Balkan Edvard Džozef izjavio je da bi predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću bilo veoma teško da odbije eventualnu ponudu SAD za ulazak u NATO, ocenivši da je taj scenario potpuno ostvariv.
Vučić danas sa timovima zaduženim za energetsku stabilnost zemlje
02.12.2025.•
13
Predsednik Aleksandar Vučić sastaće se danas, 2. decembra sa timovima zaduženim za energetsku stabilnost i bezbednost zemlje.
Narodnom pozorištu i Ateljeu 212 otkazane predstave na Nušićevim danima
01.12.2025.•
3
Narodnom pozorištu iz Beograda i Ateljeu 212, nekoliko dana pred početak manifestacije "Nušićevi dani" u Smederevu, javljeno je da njihove predstave neće učestvovati, iako su bile pozvane.
Gašić: Više od 70 odsto građana je za uvođenje obaveznog vojnog roka
01.12.2025.•
22
Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić izjavio je da je, prema istraživanju, 74 odsto građana Srbije za uvođenje obaveznog vojnog roka.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar