Agencija za bezbednost saobraćaja: Trotineti nisu izuzetak - da poštuju pravila kao ostala vozila

Agencija za bezbednost saobraćaja ukazala je da trotinet nije izuzetak i apelovala na vozače tog prevoznog sredstva da ne ignorišu pravila.
Agencija za bezbednost saobraćaja: Trotineti nisu izuzetak - da poštuju pravila kao ostala vozila
Foto: 021.rs
Kako se navodi u saopštenju, trotineti su u poslednjih nekoliko godina postali simbol urbane mobilnosti, a omogućavaju brz i lak prolazak kroz gradske gužve, jednostavno se parkiraju, lako se prevoze, dok su troškovi vožnje neuporedivo niži nego kod automobila. 
 
Zbog svega toga, dodaju, mnogi ih biraju kao sredstvo svakodnevnog prevoza do posla, škole ili za kraće gradske relacije, a njihova popularnost posebno raste sa dolaskom lepšeg vremena, kada su pojačane gužve na ulicama.
Međutim, naglašava se, uz sve prednosti, važno je istaći i izazove koje ti dvotočkaši nose, pre svega u pogledu bezbednosti. 
 
"Brzina, tišina i ranjivost vozača često dovode do situacija u kojima se ugrožavaju i trotinetisti i drugi učesnici u saobraćaju", navodi se.
Iz Agencije apeluju na vozače trotineta da obavezno nose zaštitnu kacigu i podsećaju da je nošenje svetloodbojnog prsluka obavezno pri vožnji kolovozom, a noću i u uslovima smanjene vidljivosti i na biciklističkim stazama.
 
Podsećaju i da je vožnja električnih trotineta dozvoljena na biciklističkim stazama, pešačko-biciklističkim stazama i biciklističkim trakama. 
"Ukoliko takve staze ne postoje, vozači se mogu kretati kolovozom na putevima gde je brzina ograničena na 30 km/h, odnosno 50 km/h za vozače starije od 18 godina. Osobama mlađim od 14 godina zabranjeno je upravljanje električnim trotinetima. Lica između 14 i 18 godina smeju da ih voze samo na putevima gde je ograničenje brzine do 30 kilometara na čas, dok punoletne osobe mogu da se kreću i na putevima sa ograničenjem do 50 km/h", navodi se.
 
Agencija za kontrolu saobraćaja ukazuje da je zabranjeno upravljanje trotinetom bez držanja upravljača, sklanjanje nogu sa oslonca, osim kada vozilo nije u pokretu, pridržavanje za drugo vozilo, vuča ili potiskivanje drugih vozila ili životinja, kao i korišćenje slušalica u oba uva tokom vožnje.
 
Kako navode, posebnu pažnju treba obratiti na pešake i raskrsnice, a preporučuje se da se pre prelaska ulice, raskrsnice ili pešačkog prelaza, siđe s trotineta.
 
Apeluju na vozače automobila da dodatno obrate pažnju na trotinetiste, naročito u mrtvim uglovima i prilikom skretanja. 
 
Kako dodaju, pešaci bi trebalo da budu pažljivi pri prelasku biciklističkih staza, gledajući levo i desno kao pri prelasku ulice, a roditelji imaju odgovornost da edukuju decu o pravilima.
 
"Trotinet nije igračka nego vozilo koje dete može da koristi samo uz prethodno razumevanje saobraćajnih propisa. Bez obzira da li vozite automobil, trotinet ili ste pešak, budite pažljivi, savesni i obazrivi jedni prema drugima, jer samo tako čuvamo živote! Bezbednost je zajednička odgovornost", apeluju iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nele

    08.06.2025 13:18
    StopE-bikeZa.dostavljače
    Ne volim, i ne tolerišem bahatost u saobraćaju ma ko da je čini, međutim pored etrotineta , šta je da e-biciklovima? Ništa sve u redu dostavljači(pre svega wolt,pa glovo) su toliko bahati na tim spravama da to više nije vid prevoza već bahaćenja ko kamikaze izleću često sa neupaljenim svetlima i bez ikakve signalizacije ,ooasno je kretanje u gradu postalo baš zbog njih kao da ste u ratnoj zoni ne znate odakle će da iskoči i da vas *bije. Dostavljačima bi trebalo zabraniti e-bajseve, jer to više nisu dostavljači već kamikaze, oni što ne poštuju pravila i bahate se dovodeći sve druge u opasnost, jer je njima važno da samo što više zarade.
  • Pazi sada

    08.06.2025 13:13
    Saobracajna pravila vaze za sve ucesnike pa i za pesake kao i za bicikliste. Trotinetasi su posebna prica o nepoznavanju propisa. Sinoc na Limanu u Narodnog fronta dve klinke su se vozile na trotinetu neprilagodjenom brzinom i ne znajuci sa koje strane se mimoilazi. Cestitam roditeljima koje su kupili spravu idiotu kako bi se duvali sa ,,igrackom''.
  • pajo patak

    08.06.2025 12:52
    naslov:
    Trotineti nisu izuzetak - da poštuju pravila kao ostala vozila
    A BICIKLISITI ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija