Marija Šehić dobila otkaz na TV Euronews: Suprotstavila se gaženju profesionalnih standarda
Novinarki Mariji Šehić na TV Euronews Srbija, u vlasništu Telekoma Srbija, juče je dat neosnovan otkaz, saopštila su medijska udruženja.
Foto: Youtube (Euronews Srbija, Screenshot)
Kako se navodi u saopštenju novinarskih udruženja, otkaz Mariji Šehić predstavlja osvetu "jer se suprotstavila gaženju profesionalnih standarda, pritiscima i maltretiranju novinara i novinarki ove medijske kuće, od kako su na njena čelna mesta došle Minja Miletić, regionalna direktorka, i Dragana Pejović, glavna urednica.
Novinarka Marija Šehić od svog poslodavca Arena news channels DOO Beograd formalno je dobila otkaz jer je "nesavesno ili nemarno izvršavala radne obaveze" i "povredila radnu disciplinu".
"Pravi razlog je njena višemesečna borba, uz svoje koleginice i kolege iz redakcije, za pristojno novinarstvo i pravo na dostojanstven rad", ističe se u saopštenju.
To je javnosti postalo posebno vidljivo kada se više od 80 novinara i novinarki i medijskih radnika i radnica iz ovog medija istog dana saopštenjem ogradilo od teksta "Pozivamo nadležne da omoguće rad RTS-a" od 18. aprila objavljenog u ime redakcije, a bez njenog znanja. Potpisnici, među kojima je i Marija Šehić, tako su se suprotstavili rukovodećem "dvojcu" bez čije saglasnosti ovakav tekst nije mogao biti objavljen.
Iz Rešenja o otkazu ugovora o radu Marije Šehić, u koji su predstavnici Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) imali uvid, jasno je da se drakonski potez, ostavljanje bez posla, zasniva na drugim pobudama, jer se kao osnov navode tri situacije, a od kojih je jedna to da je pogrešno navela funkcije dvoje gostiju u živom programu, a što je još u istoj emisiji i ispravila.
Podsećaju da su u prethodnom periodu novinari i medijski radnici Euronews Srbija izloženi ozbiljnim pritiscima uredništva i menadžmenta, uključujući cenzuru, zabranu postavljanja pitanja vlastima i sankcije za profesionalno postupanje.
"Otvoreno im se preti otkazima i sugeriše da moraju biti lojalni vlasniku medija, što ugrožava slobodu izražavanja i uređivačku nezavisnost. Nakon izraženog neslaganja sa politikom kuće, zaposleni trpe odmazdu kroz promene rasporeda, najave otpuštanja i pokušaje da se opravda tehnološki višak. Plašimo se da će rukovodstvo Euronews Srbija nastaviti da se surovo obračunava sa novinarima i medjskim radnicima koji su se imenom i prezimenom potpisali na saopštenje od 18. aprila i tako postali nepoželjni", navodi se u saopštenju.
Posle jučerašnjeg otkaza Mariji Šehić danas su zaposleni u Euronews Srbija od urednice Dragane Pejović dobili dopis da će od "subote, 14. juna, vesti vikendom raditi u jednoj smeni", što za njih predstavlja najavu novih "viškova" i otpuštanja.
Podsećaju da je Zakonom o javnom informisanju i medijima jasno propisano da svaki medijski izdavač mora doneti opšti akt kojim se definišu mere i procedure za zaštitu uređivačke politike – što u ovom slučaju očigledno nije učinjeno ili nije sprovedeno. Uvidom u registar medija Agencije za privredne registre da se zaključiti da Euronews nije usvojio ili nije dostavio ovaj dokument što je protivno zakonu.
"Zbog toga zahtevamo da menadžment i uredništvo Euronews Srbija odmah prekinu s praksama koje ugrožavaju profesionalni integritet i slobodu izražavanja zaposlenih, te da obezbede uslove za slobodan i dostojanstven rad bez straha od represije – uključujući prestanak pritisaka u vidu pretnji otkazima i disciplinskih mera zbog savesnog i odgovornog novinarskog rada. Takođe pozivamo ih da ponovo razmotre svoju odluku o otkazu koji je juče uručen koleginici Mariji Šehić. Svaki pokušaj gušenja medijskih sloboda i kršenja prava novinara i novinarki mora biti hitno i nedvosmisleno osuđen", zaključuju medijska udruženja.
Saopštenje potpisuju Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Udruženje novinara Srbije (UNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija onlajn medija (AOM), Poslovno udruženje Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija "Lokal Pres", Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Slavko Ćuruvija fondacija, Asocijacija medija i GS KUM Nezavisnost.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Umesto dosadašnjeg naučnika na funkciji direktora Fonda za nauku: Vlada postavila Dariju Kisić
01.11.2025.•
0
Darija Kisić smenjena je sa funkcije direktorke Instituta Torlak koji je već duže vreme u teškoj finansijskoj situaciji. Ona je međutim dobila novu direktorsku funkciju.
VIDEO: U Nišu održan skup povodom godišnjice pada nadstrešnice
01.11.2025.•
0
U Nišu je večeras, u tišini, bez transparenata i pištaljki, obeležena godišnjica pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je stradalo 16 ljudi.
Beograđani održali 16 minuta tišine: Na više lokacija za one koji nisu otišli u Novi Sad
01.11.2025.•
0
Beograđani koji nisu mogli da danas odu u Novi Sad održali su 16 minuta tišine na Trgu republike.
Vozio 160 kilometara na čas: Uhapšen pijani vozač bez dozvole
01.11.2025.•
1
Policija je u Zemunu isključila iz saobraćaja vozača (55) koji je upravljao automobilom brzinom od 159,6 kilometara na čas.
Tadić: Licemerno izvinjenje Vučića, režim će već sutra nastaviti sa propagandom
01.11.2025.•
6
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je kao "licemerno" sinoćno izvinjenje sadašnjeg predsednika Aleksandra Vučića studentima i građanima koji su protiv vlasti.
Nova osnovica za utvrđivanje novčane socijalne pomoći iznosi 12.266 dinara
01.11.2025.•
1
Novi nominalni iznos novčane socijalne pomoći za pojedinca odnosno nosioca prava u porodici iznosi 12.266 dinara, objavljeno je u Službenom glasniku.
Bursać: SNS nepovratno izgubila deo rejtinga, zato ni ne raspisuje izbore
01.11.2025.•
13
Viši naučni saradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Dejan Bursać ocenio je da je SNS nepovratno izgubila deo svog rejtinga.
Od danas obavezne zimske gume - ako na putu ima snega, leda ili poledice
01.11.2025.•
1
U Srbiji su od danas, 1. novembra do 1. aprila na vozilima obavezne zimske gume na sva četiri točka, ako na putu ima snega, leda ili poledice.
Vučić na listi "predatora slobode medija" Reportera bez granica
01.11.2025.•
1
Reporteri bez granica (RSF) objavili su listu 34 "predatora slobode medija" koji su 2025. godine napadali novinare i pravo na informisanje među kojima je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Uskoro pokretanje sajta na kom će moći da se prati kretanje cena u trgovinama
01.11.2025.•
4
Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević najavila je da će uskoro svim građanima biti dostupna platforma preko koje će moći u svakom trenutku da prate kretanje cena u trgovinama.
Poljski mediji: EU mora da prestane da tapše Vučića po ramenu
01.11.2025.•
3
Evropa mora da izvuče pouke iz fatalne politike tapšanja po ramenu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i naivne vere da je on garant stabilnosti na Balkanu.
Nakon što su osobe u fantomkama razlupale autobuse: Čačani se organizovali - automobilima u Novi Sad
01.11.2025.•
3
Jutros su Čačani krenuli u velikoj koloni svojim automobilima na komemorativni skup u Novom Sadu.
Latinović: Srbija nazaduje u evrointegracijama
01.11.2025.•
2
Srbija nazaduje od svih zemalja regiona u dinamici procesa pristupanja EU i to je ključna poruka koje je rezimirana od strane zvaničnika Evropske unije.
Veliki broj izlagača na Sajmu knjiga danas neće raditi zbog godišnjice pada nadstrešnice
01.11.2025.•
2
Veliki broj izlagača na 68. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga najavio je da danas neće raditi zbog godišnjice pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 16 osoba.
Ruski plaćenici preko Telegrama regrutuju dobrovoljce iz Srbije i BiH za rat u Ukrajini
01.11.2025.•
7
Ruski plaćenici sa dugogodišnjim iskustvom na ratištima preko privatnih grupa na aplikaciji Telegram regrutuju nove dobrovoljce iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
U toku anketiranje građana Srbije o njihovom zdravlju: Ovo su neka od pitanja koja anketari postavljaju
01.11.2025.•
3
Republički zavod za statistiku (RZS), u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Srbije i Ministarstvom zdravlja, 1. oktobra počeo je realizaciju istraživanja zdravlja stanovništva Srbije 2025.
Dan žalosti u Srbiji
01.11.2025.•
12
Danas, 1. novembra, u Srbiji je Dan žalosti povodom godišnjice pogibije 16 građana u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novim Sadu.
Maskirani napadači polupali autobuse kojim su Čačani planirali da dođu u Novi Sad
31.10.2025.•
14
Maskirani napadači polupali su stakla na autobusima privatnog prevoznika koji je trebalo da prevoze Čačane sutra u Novi Sad na komemorativni skup.
Poslanik SNS počeo štrajk glađu: Nije zadovoljan radom tužilaštva u slučaju pada nadstrešnice
31.10.2025.•
13
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Uglješa Mrdić rekao je večeras da počinje štrajk glađu jer nije zadovoljan postupanjem tužilaštva u ispitivanju odgovornosti za pad nadstrešnice novosadske Železničke stanice.
Željko Mitrović proglašen krivim po tužbi Sava Manojlovića
31.10.2025.•
4
Pokret Kreni-promeni je saopštio da je u krivičnom postupku koji je Savo Manojlović pokrenuo protiv vlasnika Pinka Željka Mitrovića jer ga je vređao sud doneo prvostepenu presudu kojom je Mitrović oglašen krivim.
Komentari 4
Pile
olja
građanin X
Za sad pojedinačno, uskoro grupno.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar