Taktika pojačane represije: "Vučić sipa benzin na vatru"

Reagujući pojačanom represijom i brutalnošću policije nad mirnim demonstrantima, koji su od vidovdanskog protesta prešli na organizovanje blokada širom Srbije, Aleksandar Vučić opredelio se da benzinom gasi požar.
Taktika pojačane represije: "Vučić sipa benzin na vatru"
Foto: 021.rs
"Svedoci smo da vlast sve vreme pojačava represiju, od kada su počeli protesti. Time praktično sipa benzin na vatru i stvara još veći haos u društvu", kaže za Danas istoričar Dragan Popović.
 
Ovo je naizgled neobjašnjivo, napominje, pošto haos ne odgovara Vučićevoj vlasti.
"On je svoj politički imidž izgradio na predstavi da je garant reda i stabilnosti, čvrsta ruka koja je potrebna ljudima u teškim i nestabilnim vremenima. Zato je njegova propaganda usmerena na stalno izazivanje straha kod ljudi, kako bi mogao da im ponudi sebe kao neophodnog spasioca. Istu poruku šalje i međunarodnoj zajednici, nudeći joj prividnu stabilnost u zamenu za žmurenje pred urušavanjem demokratije", navodi Popović.

Sada je, smatra on, "to sve dovedeno u pitanje sveopštom studentskom i građanskom pobunom, koja jasno pokazuje da režim nema legitimitet i da je zemlja u nekoj vrsti vanrednog stanja zbog autokratske i koruptivne vladavine koja za sobom ostavlja krvavi trag poput ubijenih pod novosadskom nadstrešnicom".

"Verujem da je pribegavanje sve većoj represiji znak nemoći i priznanje Vučićeve vlasti da ne ume da nađe izlaz iz duboke krize. Represija je uvek pri ruci autoritarnim vlastima i često posežu za njoj, jer ne žele dijalog niti politička rešenja krize. Ipak, čak i mudar autoritarni vladar ograničiće represiju kada je izvesno da mu više šteti nego koristi", kaže Dragan Popović.
 
Prema rečima Dejana Bursaća, istraživača Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, postoje tri načina za izlazak iz krize.
 
"Prvi je onaj kojem je režim uvek pribegavao u rešavanju kriza – raspisivanje izbora. Odnosno, da na izborima potvrde svoj legitimitet. Sada to, naravno, neće da urade jer nisu sigurni da mogu da pobede na takvim izborima", kaže Bursać.
 
On dalje ističe da bi drugi izlaz iz krize bilo ispunjavanje originalnih zahteva.
 
"Da se uhapse odgovorni za pad nadstrešnice u Novom Sadu, da se procesuiraju odgovorni za korupciju za pad te nadstrešnice, kao i za nasilje nad studentima. Međutim, ni to neće SNS da uradi, jer čuvaju svoje, delom zato što su pokazali da nisu politička već neka drugačija vrsta oganizacije, a delom iz ega, iz čistog ega", kaže sagovornik lista Danas.
 
Prema njegovim rečima, treći izlaz iz krise sastoji se u ovome što sad imamo.
 
"To je represija. S tim što represija ne može da traje dugo. Ne možete da održavate autoritativni i represivni režim mesecima i godinama. Stvarno ne znam kakva je to ideja Aleksandra Vučića, ne možete da prebijete par stotina građana i da ih uhapsite a da mislite da stotine hiljada i miliona drugih da sede kod kuće. Neće ni policija hteti tako da postupa mesecima. Vidite da su već iznureni, da ne znaju ni šta rade", smatra Dejan Bursać.
 
On dodaje da Vučić represijom dolazi i u problem sa međunarodnom zajednicom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Goši

    05.07.2025 18:34
    Nema trecih, ili si za diktatora, tiraniju, propagandu tj. laznu stvarnost, apsolutnu neodgovornost (cak suprotno - nagradjivanje) za pretnje, prebijanja, pljacku i ubistva ili protiv.

    Posle uklanjanja kancera mozes da budes treci, peti, osmi, levi, desni, gornji, donji, ali do tada samo za ili protiv.
  • Sh1

    05.07.2025 18:10
    @logika
    A anarhija?
  • XzX

    05.07.2025 18:03
    Velepacer
    vučić se trudi da uvek bude maksimalno antipatičan. U tome je postigao savršenstvo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija