Dva ministarstva predložila urgentne mere zbog velikog broja požara na deponijama: Evo koje

Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je da je sa Ministarstvom unutrašnjih poslova predložilo urgentne mere za smanjenje požara na deponijama komunalnog otpada u Srbiji.
Dva ministarstva predložila urgentne mere zbog velikog broja požara na deponijama: Evo koje
Foto: Pixabay
Mere su donete na sastanku predstavnika Sektora za vanredne situacije MUP-a i Ministarstva zaštite životne sredine, a zbog povećanog broja požara na deponijama u Srbiji koji su registrovani u proteklih mesec dana.
 
Precizirano je da je u Srbiji u ovoj godini evidentirano više od 1.000 požara na deponijama, na čijem gašenju je angažovano 2.959 vatrogasaca-spasilaca i 1.298 vatrogasnih vozila, objavilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.
Kako bi se broj požara smanjio, predviđeno je da se za zaposlene u javno-komunalnim preduzećima uvede dvadesetčetvorosatna dežurstva na deponijama.
Takođe, osobama koje nisu zaposlene u tim preduzećima potrebno je zabraniti pristup deponijama, što se odnosi i na sakupljače sekundarnih sirovina.
 
Predviđa se i da se na svakoj nesanitarnoj deponiji proveri funkcionalnost hidrantske mreže i pripadajuće opreme za gašenje požara, jer je neophodno strogo sprovoditi sve propisane mere zaštite od požara.
Istaknuto je i da je potrebno obezbediti cisternu sa vodom i opremu za gašenje požara vodom poput vatrogasnih creva, mlaznica i razdelnica za dežurstvo na deponiji, kao i urediti ili napraviti požarne puteve za vatrogasna vozila i radne mašine oko i na lokaciji.
 
Zaključkom sa sastanka se predlaže i da se oiviče obodi deponije požarnim "prosekama" kojima bi se sprečilo širenje požara van deponije i zahvatanje deponije požarom koji je nastao na otvorenom prostoru u blizini.
 
Predlaže se i preventivno tamponiranje deponije nasipanjem sloja zemlje na kritičnim mestima, kao i redovno presipanje tela deponije inertnim materijalom.
 
Takođe, predlaže se da se obezbedi mesto odakle bi se dovozila zemlja za nasipanje deponije i dovoljan broj radnih mašina koje bi se angažovale u slučaju nastanka požara.
 
U zaključku je navedeno i da je neophodno da inspekcijske službe kontinuirano nadziru sprovođenje propisanih mera.
 
U cilju što efikasnije prevencije ili reakcije na potencijalni akcident, na sastanku su ponovo istaknute nadležnosti i obaveze svih subjekata u državnoj upravi.
 
Ministarstvo zaštite životne sredine i Ministarstvo unutrašnjih poslova apelovali su na lokalne samouprave da, u cilju zaštite životne sredine, pokažu maksimalnu odgovornost i što pre pristupe obaveznom preventivnom delovanju u skladu sa donetim zaključkom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zoran

    08.07.2025 12:05
    E neka ste predložili
    One mere koje su odavno bile obavezne, ali ne i implementirane i sprovođene.
  • zemljaludaka

    08.07.2025 12:04
    Deponije u Novom Sadu i Temerinu konstanto se pale i zagadjuju citavu okolinu i ugrozavaju zdravlje stanovnistva. Sramota da niko ne preuzima nista da se ulozi novac i preradu smeca kao na zapadu! Kazu nema novca, trebaju milioni. Znaci puno je to za zdravlje gradjana a nije puno dati milijarde za stadione i expo?????

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija