
Advokati o tome koje su vaše mogućnosti ako vas tokom blokade legitimiše policija
Dok se blokade u pojedinim gradovima nastavljaju, učesnici su svakog časa izloženi riziku od privođenja ili prekršajnih prijava. Ipak, mnogima nije jasno kako postupak funkcioniše i šta im zapravo sleduje.

Foto: 021.rs
Nije poznato koliko prekršajnih prijava je podneto, ali broj privedenih se povećava iz dana u dan. "U pitanju je igra brojeva", kaže advokat Ivan Ninić dodajući da ukoliko postoji informacija da je jedne večeri identifikovano 800 lica verovatno je da će oko 50 odsto njih dobiti prekršajnu prijavu, piše Nova ekonomija.
"Ovo sa prekršajnim prijavama postaje jedan od načina punjenja budžeta i građani nisu dužni da finansiraju ovakav državni konglomerat i represivni aparat dobrovoljnim plaćanjem prekršajnih kazni bez utvrđivanja sudske istine", kaže Ninić.
U toku intervencije, policija ima dve mogućnosti – da kvalifikuje radnju demonstranata i građana kao prekršaj ili kao krivično delo.
Zakonski, kvalifikovanje radnje u krivično delo zavisiće od štete i posledice aktivnosti koje pojedinac sam ili u grupi sa drugim pojedincima preduzima.
Ukratko, to je najčešće nasilničko ponašanje nakon čega sledi privođenje u policijsku stanicu, mogućnost zadržavanja do 48 sati, izvođenje kod javnog tužioca nakon čega tužilac odlučuje da li će da odredi pritvor od 30 dana ili ne.
Iako su prekršajne prijave drugačije, advokat Jovan Rajić kaže da je prekršajni postupak kao krivični postupak, zato ga i zovu "mala krivica".
Četiri moguća toka prekršajnog postupka
U zoni prekršajnih okolnosti moguće su četiri situacije.
Prva situacija podrazumeva da policijski službenik traži od učesnika skupa ličnu kartu i ispisuje prekršajni nalog. Prekršajni nalog podrazumeva jedan od prekršaja u oblasti javnog reda i mira ili prekršaj u oblasti bezbednosti saobraćaja. Te kazne su najčešće ispisane u simboličnoj vrednosti od 5.000 dinara.
Uz nalog dobija se i uplatnica, ako se kazna plati u roku od osam dana, manja je za 50 odsto, odnosno iznosi 2.500 dinara.
Druga opcija jeste da se u roku od osam dana podnese zahtev za sudsko odlučivanje Prekršajnom sudu. Zahtev može da se ispiše u slobodnoj formi u jednoj rečenici, priloži se original prekršajnog naloga i preda se Prekršajnom sudu u roku od osam dana.
Predavanje zahteva znači da okrivljeni zahteva da mu se sudi i da se u prekršajnom postupku utvrđuju činjenice koje mogu da dovedu do oslobađajuće presude, osuđujuće presude ili zastarevanja prekršajnog gonjenja ako se postupak ne okonča u roku od dve godine.
Treća situacija podrazumeva privođenje u policijsku stanicu gde će policija odlučiti da li da podnese prekršajnu prijavu u redovnom postupku. Međutim, postoji i četvrta mogućnost, a to je da policija privede okrivljenog dežurnom sudiji za prekršaje. Dežurni sudija je dužan da sasluša i izrekne kaznu u visini raspona kazne koja je propisana za taj prekršaj.
To su prekršaji od 5.000 dinara do 50.000 dinara i na sudiji je da odmeri visinu kazne u skladu sa dokazima. Skraćeni prekršajni postupci su nepovoljni po okrivljene jer su ekspresni i najčešće se primenjuju kod stranih državljana ili navijačkih grupa. Postoji mogućnost žalbe, ali i mogućnost da prekršajni sudija izrekne kaznu zatvora do 60 dana.
Advokat Ivan Ninić, kao i advokat Jovan Rajić ne preporučuju plaćanje kazne već podnošenje zahteva za sudsko odlučivanje u roku od osam dana kako bi se utvrdile činjenice, saslušali svedoci i na kraju utvrdilo da li je okrivljeni učinio prekršaj.
Prava građana tokom prekršajnih prijava
Prilikom blokada najčešće se primenjuju Zakon o javnom redu i miru, kao i Zakon o bezbednosti saobraćaja.
"Međutim, postoji krovni Zakon o prekršajima uz pojedinačne zakone kao što je to Zakon o javnom redu i miru. Član 9. koji se odnosi na vređanje, vršenje nasilja, pretnja ili tuča će se najčešće koristiti", kaže Rajić.
Prepisuju se često i prekršaji zbog kršenja Zakona o bezbednosti saobraćaja, boravka i kretanja po kolovozu. Neretko se podnose prijave za remećenje javnog reda i mira. Iako je minimalna kazna 5.000 dinara, u sudskom postupku ako se izriče presudom, nema pravila, može biti 7.000 dinara, 10.000 dinara ili neka druga cifra koju sudija odredi.
Ukratko, Rajić potvrđuje što i Ninić kaže povodom prekršajnih prijava, a to je da okrivljeni:
- Traže sudsko odlučivanje u roku od osam dana
- Ne uplaćuju kaznu makar bila umanjena u iznosu od 50 odsto
- Angažuju branioca
- Ako se zahtev ne podnese u roku od osam dana već recimo devetog dana, kazna postaje pravosnažna i konačna. Ona mora da se plati, a ako se ne plati ulazi u postupak sudskog izvršenja koji može da se pretvori u kaznu zatvora.
Zbog toga je Advokatska komora Srbije napravila spisak advokata koji pružaju pro-bono usluge i stavila se na raspolaganje građanima radi ostvarivanja građanskih prava – kao što je pravo na mirno okupljanje.
Saveti advokata su da okrivljeni kontaktiraju pravnike i advokate kako bi bili sigurni koja su njihova prava kada se susretnu sa kaznom ili prekršajnim nalogom. Takođe savetuju da se informisanje putem interneta svede na minimum, s obzirom da je za ove situacije potrebno znanje i iskustvo u pravnim postupcima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Pred veliki protest u Užicu: Objavljen mali rečnih užičkog jezika
13.07.2025.•
0
Uoči današnjeg protesta u Užicu "Makart_store" je na Instagramu objavio kratki rečnik užičkog jezika, kako bi se mnogobrojni gosti i po tom pitanju osećali kao domaći.
Policija po prijavi u pešačkom prolazu u Užicu pronašla drvene motke
13.07.2025.•
5
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je policija u Užicu, postupajući po prijavi, pronašla danas oko 10.30 časova u pešačkom prolazu ispod železničke stanice u Užicu bunt drvenih motki.
Ništa od Skupštine Kosova ni iz 46. pokušaja
13.07.2025.•
0
Ni današnji 46. pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova nije uspeo, čime se dodatno produbljuje politička i institucionalna kriza.
Direktor Instituta za majku i dete: Pacijentima obezbeđena pijaća voda, nema novih slučajeva infekcije
13.07.2025.•
2
Direktor Instituta za majku i dete "Dr Vukan Čupić" dr Vladislav Vukomanović rekao je da se u toj ustanovi od otkrivanja bakterije legionele preduzimaju sve zakonom predviđene mere.
Još ništa od nacrta novog zakona o saobraćaju: Građani predložili da kazne budu shodno primanjima
13.07.2025.•
13
Oštrije kazne za nevezivanje pojasa čak i na zadnjem sedištu, moguće uvođenje alko-brava u vozila, novčane kazne srazmerne primanjima počinioca i strože kazne za one koji više puta ponove teške prekršaje...
Zašto nema zastava EU na protestima u Srbiji?
13.07.2025.•
33
Podrška Vučićevom režimu, sećanje na NATO bombardovanje, zahtev za priznanjem Kosova i strah od udaljavanja od Rusije...
Konzulka u Solunu: Situacija sa požarima stabilizovana na Tasosu, turisti iz Srbije bezbedni
13.07.2025.•
0
Svi srpski turisti koji su se zatekli na Tasosu tokom požara iznad plaže Glikadi su bezbedni, a situacija na ostrvu je stabilizovana, izjavila je za RTS generalna konzulka Srbije u Solunu Jelena Vujić Obradović.
Za problem armature na Prokopu znalo se i pre 10 godina
13.07.2025.•
16
Za problem armature na stanici Prokop znalo se i pre 10 godina, pokazuje statički proračun Saobraćajnog instituta CIP iz avgusta 2015, koji je juče objavio urednik sajta Beobuild.
Veliki protest danas u Užicu: Devet sati blokade magistrale za devetoro uhapšenih
13.07.2025.•
9
Veliki protestni skup održaće se danas, 13. jula u Užicu.
Bogdan Diklić dobija nagradu Fabijan Šovagović na Pulskom festivalu
13.07.2025.•
1
Glumac Bogdan Diklić ovogodišnji je dobitnik nagrade "Fabijan Šovagović", jednog od prestižnijih priznanja koja se dodeljuju glumcu ili glumici na Pulskom filmskom festivalu.
Policija protekle noći legitimisala skoro 100 ljudi, privela dvoje i podnela 24 prekršajne prijave
13.07.2025.•
3
Policija je protekle noći legitimisala 99 osoba.
U EU trenutno milion stanovnika više nego pre godinu dana, a evo koliko ih ima u Srbiji i svetu
13.07.2025.•
2
U Evropskoj uniji trenutno živi 450,4 miliona stanovnika, 1.070.702 više nego prethodne godine, što predstavlja četvrtu uzastopnu godinu u kojoj se povećao broj stanovnika Unije, pokazali su podaci Evrostata.
Ministar Stanković: Nikad nisam pozivao na nasilje, naročito ne protiv studenata
13.07.2025.•
13
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković pokušao je da demantuje navode Pobunjenog univerziteta i Slobodnih univerziteta Srbije tvrdnjom da nikada nije pozivao na nasilje protiv bilo koga, "posebno ne protiv studenata".
Pritisak na Vučića da raspiše izbore ne jenjava: Hoće li popustiti?
13.07.2025.•
30
Pitanje o tome koliko je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u stanju da još odoleva pritiscima za raspisivanje izbora pitanje je za milion dolara, kažu sagovornici Danasa.
Profesor Savić: Standard raste, ali ne brzinom koju predstavlja vlast
13.07.2025.•
10
"Mi kao potrošači u Srbiji smo u najgoroj mogućoj poziciji. Mi imamo mnogo trgovačkih lanaca, prilično nekvalitetne proizvode i ne mnogo jeftinije. Mi kao građani ne možemo da uradimo ništa".
Ovo su najskuplji automobili uvezeni u Srbiju od početka 2025.
13.07.2025.•
2
Ljubitelji luksuznih automobila u prvoj polovini ove godine potrošili su nešto više od tri miliona evra na 10 najskupljih modela uvezenih u Srbiju.
Advokat Prelević: "Svakog dana vadim iz zatvora decu koja su pobednici iz fizike, matematike"
12.07.2025.•
8
Advokat Božo Prelević je na protestu u Novoj Pazovi rekao da građani moraju da se izbore za sopstvenu državu.
Zarazna voda na Institutu za majku i dete: Može da izazove ozbiljne zdravstvene probleme
12.07.2025.•
0
Danima je Institut za majku i dete bez vode. Isto toliko ispred Instituta nema cisterne.
Lokal "gura" proteste u Srbiji: "Užice, Čačak, Kraljevo nosioci slobodarskog duha"
12.07.2025.•
15
Lokal i manji gradovi u Srbiji kao da su preuzeli od Beograda, Novog Sada i Niša ulogu vodećih mesta u kontekstu protesta.
Komentari 5
Jogi Letač
Mihajlo
Miloš
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar