
Američki politikolog: Srbija treba da bude srećna što ima litijum

On je ocenio da Srbija treba da bude srećna što poseduje te ekonomski, geopolitički i bezbednosno važne resurse, koji mogu biti izvor prihoda i zaposlenja.
Kronig je za podkast "Pola sata Demostata" rekao da je u strateškim pitanjima dostupnost sirovina neophodnih za nove tehnologije važna za geopolitičku poziciju neke zemlje.
On je naveo da je poslednjih nekoliko godina Kina preuzela dominaciju na tržištu litijuma, ne samo kada je reč o rudarstvu, već i u preradi tih minerala.
"Mislim da je na Zapadu sazrelo uverenje da ne možemo da budemo zavisni od neprijateljske diktature kada je u pitanju pristup tim važnim sirovinama. Zbog toga se ulažu napori da se osiguraju lanci snabdevanja kritičnim mineralima, kao i u drugim ključnim oblastima, kako bismo imali pouzdane i bezbedne izvore iz partnerskih i prijateljskih zemalja. Zato postoji pokret za eksploataciju i preradu kritičnih minerala u drugim delovima sveta", kazao je Kronig.
Kronig je kazao da ga plaše eventualne globalne destabilizacije sistema, a posebno mogućnost kineske invazije na Tajvan.
"Predsednik Si Đinping je jasno rekao da želi da preuzme Tajvan, ako može mirnim putem, ali ako ne, i silom. On je svojoj vojsci naložio da mu omogući sposobnost da izvrši invaziju na Tajvan do 2027. godine. To ne znači da će invazija zaista uslediti te godine, ali on želi da ima tu opciju", ukazao je Kronig i dodao da postoji ozbiljan rizik od velikog rata i u Evropi i u Aziji.
Prema njegovim rečima, iskustvo pokazuje da projekti kineskih kompanija često ne donose obećane koristi i da infrastruktura koju Kina gradi često nije kvalitetna.
"Znam da se ovde dogodila tragedija sa kineskom železničkom stanicom koja se srušila. Takođe, kineske kompanije često ne poštuju ekološke standarde koje mi imamo na Zapadu. Dolazi do zagađenja. Često se loše ophode prema radnicima, dovode kineske radnike umesto da zapošljavaju lokalno", istakao je Kronig i upozorio da treba dobro razmisliti pre nego što se Kini prepuste ta nalazišta.
Komentari 15
Peđa
Milan
Miro
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar