Uvođenje nacionalnih udžbenika: "Deluje da će oni koji su na vlasti moći da koriguju istoriju, geografiju..."
Odbor za obrazovanje i nauku Skupštine Srbije prihvatio je izmene Zakona o udžbenicima koji će obuhvatiti primenu nacionalnih udžbenika u osnovnim školama.
Predlogom zakona biće uvedeni nacionalni udžbenici za predmete: srpski jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, muzičko i likovno.
Nastavnik geografije i autor udžbenika iz tog predmeta Miroslav Grujić kaže za N1 da ne vidi da će se nešto novo uvesti ovim izmenama, osim što će jedinu korist imati preduzeće koje će izdavati udžbenike, konkretno Zavod za udžbenike, dok će svi drugi biti na gubitku.
"Najviše će naši učenici biti na gubitku jer meni deluje kao da se struka stavlja u funkciju vlasti i da će oni koji budu na vlasti moći da koriguju istoriju, geografiju, srpski jezik. Ako do sada pogledate udžbenike, sve je to zastupljeno i u udžbenicima za geografiju, za istoriju, srpski jezik, taj nacionalni identitet se razvija kod učenika u osnovnim školama već sada i ne vidim da na neki viši nivo to biti podignuto, niti mislim da treba. Mislim da je dovoljno zastupljen i da naši učenici itekako razvijaju svoj nacionalnu svest", ocenjuje on.
Grujić je autor udžbenika geografije za osnovnu školu i kaže da se trudio da gde god je moguće ubaci elemente vezane za našu zemlju.
"Naši udžbenici iz geografije obiluju pričom o Srbiji u svim razredima, nacionalna geografija se obrađuje tek u 8. razredu i tu se cele godine radi Srbija i svi autori su je obradili na jedan kvalitetan način", ističe on.
Kaže i da svi koji pišu udžbenike rade to po planu i programu koji je propisao ZOV koja na kraju kontroliše da li je sve ispunjeno i na kraju ministar prosvete potpisuje i odbrava da se taj udžbenik nađe u učionicama Srbije.
Profesor istorije Aleksandar Markov smatra da je teško proceniti šta je konačan cilj ove ideje. Podseća i da ideja nije nova, da je još 2021. godine u konteksu premijere filma "Dara iz Jasenovca", tadašnji ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin izjavio da udžbenik istorije treba da piše država.
"Od 2021. godine pa do danas vlada narativ da udžbenici istorije ne obrađuju dovoljno teme koje su 'teške', problematične. U osnovi to nije tačno, naprotiv, baš se obrađuju sve teme u onoj meri kako je to zastupljeno planom i programom učenja nastave istorije", ističe on.
Kaže i da mu je interesantno što se ovim izmenama zakona izdvajaju udžbenici od posebnog značaja, a prema njegovom mišljenju svaki udžbenik je nacionalni jer ga potpisuje ministar prosvete.
Navodi i da način izbora autora, prema predlogu zakona, otvara različite mogućnosti zloupotreba. Predlog zakona kaže da će izdavač birati autore udžbenika na osnovu obrazovanja, autoriteta i integriteta za datu oblast, ali se nigde ne spominju kvalifikacije, navodi on i pita se čime se procenjuje autoritet.
Legitimno je, kaže, da država favorizuje nacionalnog izdavača, ali ne na način da uvodi monopol, već kroz izbor menadžmenta koji je dovoljno kvalifikovan, koji je dovoljno kvalitetan, koji nije politički, koji ima kapacitete da tu izdavačku kuću izdigne.
Smatra da će nastavnici i dalje moći da koriste u svom radu različite izvore kao i do sada, jer bi sve suprotno tome, prema njegovom mišljenju, bilo katastrofalno i vodilo bi monopolizaciji znanja.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
I šakom i kapom: "Vučić obilazeći sela i deleći šta kome treba širi korupciju"
17.08.2026.•
0
Umesto da državne institucije, u okviru svojih nadležnosti, rešavaju probleme u Srbiji, predsednik države obilazi sela i daje kome šta treba i tako širi korupciju, kaže ekonomista Milan Kovačević.
Društvo sudija Srbije traži povlačenje predloga više zakona
17.08.2026.•
0
Društvo sudija Srbije uputilo je dopis na adrese više institucija i zatražilo povlačenje predloženih izmena Zakona o sudijama, Zakona o javnom tužilaštvu i Zakona o Pravosudnoj akademiji iz skupštinske procedure.
Ministar pravde osudio paljenje automobila tužioca u Valjevu: "Svaki napad mora biti osuđen"
17.08.2026.•
1
Ministar pravde Nenad Vujić osudio je paljenje automobila tužioca u Valjevu, te istakao da svaki napad na državne institucije i nosioce pravosudnih funkcija mora biti rasvetljen i osuđen od strane javnosti.
Nemanja Vidić dao iskaz u tužilaštvu
17.08.2026.•
0
Bivši fudbaler Nemanja Vidić dao je iskaz u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal (TOK).
Kreni-promeni: Počinjemo sami da krpimo rupe na kolovozu, jer vlast to neće da radi
17.08.2026.•
6
Pokret Kreni-promeni saopštio je da će početi sam da krpi rupe na kolovozima jer vlast to neće da radi.
Automobili čekaju po sat vremena na Batrovcima i Bezdanu
17.08.2026.•
0
Putničkim automobilima potrebno je po sat vremena za izlazak iz Srbije na graničnim prelazima Batrovci i Bezdan sa Hrvatskom, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Sindikati Nove, Radara, N1 i Forbsa: Nećemo prihvatiti da novinarstvo bude bilo čiji plen
17.08.2026.•
12
Sindikat Nove i Radara i Sindikat N1 i Forbsa osudili su način na koji kompanija "Alpak kapital" preuzima medije u Srbiji koji posluju u okviru grupacije "Adria news networks", a koja je i dalje deo "United grupe".
Poginuo radnik u "Kolubari"
17.08.2026.•
0
Radnik "Elektroprivrede Srbije" Ž.N. poginuo je danas u Rudarskom basenu "Kolubara", saopštila je Elektroprivreda Srbije.
Ružić: Dačićeva najava o samostalnom izlasku SPS na izbore lekovita, ali je samo prvi korak
17.08.2026.•
21
Potpredsednik SPS Branko Ružić smatra da je najava Ivice Dačića, lidera SPS, o samostalnom izlasku na izbore te partije lekovita, ali da je samo dobar prvi korak.
VJT u Beogradu formiraće predmet zbog curenja informacija iz predistražnog postupka
17.08.2026.•
1
Posebno odeljenje Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu formiraće predmet protiv NN službenih lica u cilju utvrđivanja na koji način u javnost izlaze informacije iz predistražnog postupka i istrage.
Alpak preuzeo N1, Novu, Danas, Radar: Smenjeni direktori
17.08.2026.•
42
Vlasnik kompanije Alpak kapital Pedro Vargas Santos David danas je i zvanično upisan kao direktor svih medija u okviru mreže United grupe u Srbiji.
Šta je sve vlast obećala pred izbore 2023, a nije ispunila
17.08.2026.•
10
Analizirajući realizaciju obećanja vlasti uoči izbora u decembru 2023. godine, portal izlaz.com otkriva da stanje na terenu tri godine kasnije pokazuje da ključni projekti uveliko kasne.
Nova statistika o nekretninama: Cene više, transakcija manje, a najskuplji stan prodat za 1,6 miliona evra
17.08.2026.•
3
Tržište nekretnina u drugom kvartalu je poraslo za 8,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine, broj transakcija je smanjen za 5,4 odsto, a najskuplji stan prodat je na Savskom vencu i koštao je 1,6 miliona evra.
Ko je kriv za pad beogradskog univerziteta na Šangajskoj listi: Ministar krivi "studentsko-profesorsku listu"
17.08.2026.•
27
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković saopštio je da je pad Univerziteta u Beogradu na Šangajskoj listi za sto pozicija "vidljiv i očigledno štetan epilog aktivnih blokada nastavno-nuačnog procesa".
Tužilac Vujičić kom je zapaljen automobil: Prvi korak mi je da izmestim suprugu i decu iz Valjeva
17.08.2026.•
9
Tužilac iz Valjeva Vukašin Vujičić, kojem je proteklog vikenda zapaljen automobil u blizini zgrade u kojoj živi, rekao je da mu je prvi naredni korak da suprugu i decu pošalje van Valjeva na određeno vreme.
Ministarstvo: Đokić i Bojović razrešeni zbog zapostavljanja dužnosti i političkog delovanja
17.08.2026.•
13
Profesori Nebojša Bojović i Vladan Đokić razrešeni su dužnosti predsednika i člana Upravnog odbora Instituta za arhitekturu i urbanizam zbog zapostavljanja dužnosti i zanemarivanja interesa Srbije.
Tužioci: Visoki savet tužilaštva da reaguje zbog paljenja automobila Vukašinu Vujičiću
17.08.2026.•
1
Udruženje javnih tužilaca Srbije (UTS) pozvalo je danas Visoki savet tužilaštva, kao najviše telo koje garantuje samostalnost tužilaca, da bez odlaganja reaguje zbog paljenja automobila tužiocu Vukašinu Vujičiću.
Uhapšen zbog izazivanja požara kod Bovanskog jezera
17.08.2026.•
0
Protiv S. S. (65) iz Knjaževca biće podneta krivična prijava za izazivanje opšte opasnosti zbog sumnje da je u subotu, 15. jula, izazvao požar u vikend naselju pored Bovanskog jezera.
Komentari 22
Dejan
Patriota
Беба
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar