Stambeni krediti za mlade bili potpuni promašaj - pokazao alternativni izveštaj KOMS-a

Skoro 70 odsto mladih ne razmišlja o podizanju subvencionisanih stambenih kredita za mlade, dok je 0,3 odsto njih apliciralo za tu meru podrške, saopštila je Krovna organizacija mladih Srbije.
Stambeni krediti za mlade bili potpuni promašaj - pokazao alternativni izveštaj KOMS-a
Foto: 021.rs (ilustracija)
"Početkom ove godine smo videli jedan proces za Zakon o stambenim kreditima koji je bio potpuni promašaj, koji je uključivao samo nekoliko ljudi, svakako ne mlade, a čak ni Ministra turizma i omladine, kako smo saznali na sednici Saveta za mlade", stav je te organizacije.
 
U svom godišnjem izveštaju, koji je rađen na preko hiljadu ispitanika od 15 do 30 godina ove godine, KOMS je prezentovao i podatke o zaopošljavanju mladih, kao i prosečnim platama koje smatraju da su pristojne za život.
"Mladi većinski veruju da su za dobijanje posla najvažnija lična i porodična poznanstva i kontakti, kao i članstvo i aktivizam u političkoj partiji, a tek zatim adekvatno formalno obrazovanje ili prethodno radno iskustvo. Oko 12 odsto mladih kaže da radi 'na crno', a blizu polovine mladih ne radi na poziciji za koju su se školovali", naveli su u izveštaju.
 
Najveći procenat, 61,9 odsto mladih smatra da je plata preko 130.000 dinara dovoljna za pristojan život.
Dok, 37,5 odsto mladih smatra da je za pristojan život neophodna plata od 80.000 do 130.000, a 0.6 odsto mladih smatra da je plata do 80.000 dinara dovoljna za pristojan život.
 
Na pitanje da li su zaposleni na poziciji za koju su se školovali, mladi u 48 odsto slučajeva odgovaraju da nisu, 17 odsto njih je donekle zaposleno na poziciji za koju su stručni, a 35 odsto mladih radi na poziciji za koje su stekli adekvatno obrazovanje.
"Ipak, i dalje ostaje zaključak o neusklađenosti tržišta rada sa obrazovnim sistemom i lošim procesima profesionalne orijentacije mladih", ocenjeno je u izveštaju.
 
Preko 60 odsto mladih je odustalo od nastavka školovanja zato što nisu mogli da ga priušte ili zato što su morali da rade kako bi izdržavali sebe i porodicu. 
 
Blizu polovine mladih planira da se odseli iz Srbije, dok 43 odsto njih ne otpisuje tu mogućnost. Glavni razlozi za odlazak su dostojanstveniji život i viši standard života. Kao razlog za ostanak u Srbiji mladi većinski navode želju da menjaju Srbiju kako bi bila pristojna za život i rad, njih 58,5 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija