Srbija najviše izdvaja za vojsku u regionu, to se pravda - "novim pretnjama iz susedstva"
"Odvraćajući faktor za svakog eventualnog agresora iz susedstva", predsednik Srbije Aleksandar Vučić ovako je obrazložio potrebu za novim nabavkama naoružanja koje je razmatrao tokom prisustva vojnoj paradi u Pekingu.
Foto: Pixabay
Tamo se sastao sa predsednikom Kine Si Đinpingom i naveo da je prisustvo vojnoj paradi u Pekingu iskoristio da sagleda "šta bi bilo zanimljivo da se nabavi za potrebe Vojske Srbije".
Srbija sa Kinom uveliko sarađuje u sferi odbrane, a nabavke naoružanja iz te zemlje izazvale su kritike iz EU, čijem članstvu Srbija teži i SAD, piše Radio slobodna Evropa (RSE).
Pozicionirana kao vojno neutralna, istovremeno okružena članicama NATO-a, uz nabavke naoružanja sa Zapada i Istoka, Srbija je, prema podacima Međunarodnog instituta za istraživanje mira u Stokholmu (SIPRI), država na Zapadnom Balkanu koja je u proteklih pet godina najviše izdvojila za vojsku.
Primera radi, Srbija je u 2024. opredelila gotovo pet puta više novca za vojsku u odnosu na Albaniju, koja je članica NATO-a i druga po izdvajanjima za vojsku na Zapadnom Balkanu.
U 2024. Srbija je za vojsku opredelila 2,2 milijarde američkih dolara, što čini 2,6 odsto bruto domaćeg proizvoda, odnosno svega onoga što je u Srbiji proizvedeno.
Ko "preti" Srbiji?
Kao jedan od argumenata za naoružavanje Srbije, Vučić često koristi "pretnje iz susedstva".
"Svi se naoružavaju do zuba. Naoružavaju se i u regionu i naše je da ne zaostajemo. Sve što mogu da vam kažem je da mi ne zaostajemo", izjava je Vučića iz januara 2024. prilikom posete Ruskom domu u Beogradu.
I dok u svojim izjavama često navodi da Srbija "ne želi da napada" nikoga i da je "faktor mira i stabilnosti" na Zapadnom Balkanu, Vučić se istovremeno prema susednim državama odnosi kao da predstavljaju "pretnju" po bezbednost Srbije.
"Mi nikoga nećemo da diramo, mi ćemo da čuvamo samo svoju teritoriju i svoj integritet i ništa drugo", rekao je Vučić u izjavi srpskim medijima u Pekingu.
Tokom istog obraćanja osvrnuo se na najavu vojne saradnje Hrvatske, Kosova i Albanije, koje su 18. marta u Tirani potpisale zajedničku deklaraciju kojom se, kako je navedeno, osnažuje saradnja i ističe važnost zajedničkih odgovora na bezbednosne izazove, hibridne pretnje i druge rizike koji bi mogli ugroziti regionalnu stabilnost.
Za ovu deklaraciju Vučić je rekao da je reč o formiranju vojnog saveza usmerenog "protiv Srbije".
Iz Vlade Hrvatske je za Radio slobodna Evropa tada saopšteno da deklaracija tri države ne stremi ka osnivanju nikakvog vojnog saveza.
Od koga Srbija nabavlja naoružanje?
Podaci o tome koliko i šta Srbija uvozi i izvozi drže se u tajnosti i njih nije moguće videti u bazi podataka Republičkog zavoda za statistiku, s obzirom da oni podležu primeni pravila o poverljivosti podataka.
Srbija se do ruske invazije na Ukrajinu umnogome oslanjala na rusko naoružanje. Međutim, sa tim nabavkama je prestala nakon početka invazije. Iako deklarativno podržava teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine, zvanični Beograd nije se pridružio sankcijama protiv Rusije, uprkos pozivima iz Brisela i Vašingtona.
Poslednja oprema koja je u Srbiju stigla iz Rusije, i to dve godine nakon početka ruske invazije na Ukrajinu je antidron sistem Repelent. On je deo ranije ugovorene i plaćene nabavke koja upravo zbog rata u Ukrajini nije mogla biti isporučena.
Usled novih geopolitičkih okolnosti i rata u Ukrajini, Srbija se okrenula Kini. Od te zemlje nabavila je borbene dronove, prvi su predstavljeni 2020. godine. Srbija je prvi operater kineskih projektila u Evropi. Isti slučaj je bio i sa kineskim borbenim dronovima CH-92A koji su javnosti predstavljeni u julu 2020. godine.
Raketni sistem za protivvazduhoplovna dejstva FK-3 Srbija je od Kine nabavila 2022. Zbog intenziviranja saradnje sa Kinom, na adresu zvaničnog Beograda stigla su upozorenja i kritike iz Evropske unije, čijem članstvu Srbija, barem deklarativno, teži.
Nabavku francuskih borbenih aviona Rafal dogovorenu tokom posete francuskog predsednika Emanuela Makrona Srbiji, u avgustu 2024, jedan broj stručnjaka ocenio je kao zaokret Srbije ka Zapadu kada je reč o sferi odbrane.
Ministarstvo odbrane Srbije je, međutim, saopštilo da to ne znači promenu vojne orijentacije države, koja se deklariše kao vojno neutralna.
Francuski rafali su značajni, jer je Srbija time prvi put u vojno vazduhoplovstvo uvela zapadne avione. Vrednost nabavke 12 borbenih aviona i prateće robe i usluga procenjuje se na 2,7 milijardi evra.
Srbija je sa susednom Mađarskom, članicom EU i NATO, u aprilu potpisala novi sporazum o saradnji u oblasti odbrane, za koji se Vučić nada da bi mogao biti uvod u stvaranje vojnog saveza.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Sedmoro povređenih u sudaru četiri automobila kod Novog Pazara
01.05.2026.•
0
Sedam osoba povređeno je oko 19 časova u udesu na putu Raška-Novi Pazar kod mesta Panojeviće.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - samo udarnički
01.05.2026.•
16
Za kvizadžiju nema odmora. Svakog dana 021.rs kviz je pred vama.
Đurica: Neizvesno da li Srbija trajno ostaje bez 1,5 milijardi evra
01.05.2026.•
10
Generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji Dragana Đurica kaže da je bolje sačekati zvaničnu odluku EK da bi se videlo da li će Srbija u potpunosti ostati bez preko 1,5 milijardi evra.
"Bolje izgubiti pola sata nego da ne stignete uopšte": Stručnjak o opasnom trendu vožnje u kontrasmeru
01.05.2026.•
5
Sve učestaliji slučajevi ulaska vozila u suprotan smer na putevima u Srbiji više nisu izolovani incidenti, već ukazuju na zabrinjavajući trend, ocenjuje saobraćajni inženjer Ivan Banković.
CIK usvojio plan aktivnosti za vanredne parlamentarne izbore na Kosovu
01.05.2026.•
0
Centralna izborna komisija Kosova (CIK) je na današnjoj sednici donela odluku o određivanju rokova i usvojio plan aktivnosti za organizaciju vanrednih parlamentarnih izbora.
Strane investicije pod lupom: Dolazak zbog profita, zatvaraju fabrike čim se uslovi promene
01.05.2026.•
11
Nakon zatvaranja fabrike "Leoni" u Malošištu, gde je oko 2.000 radnika ostalo bez posla, ponovo se otvara pitanje stabilnosti radnih mesta u industrijama koje zavise od stranih investicija i državnih subvencija.
Ekonomski položaj novinara nikad lošiji u Srbiji: "Javnost želi da mi opstanemo"
01.05.2026.•
4
Ekonomski položaj novinara i medijskih radnika u Srbiji je i dalje ozbiljan problem, pokazuje analiza istraživanja koje je sproveo Sindikat "Nezavisnost".
Monarhisti traže novog Koštunicu, kažu da rektor Đokić nije rešenje
01.05.2026.•
28
Savez pod nazivom Monarhisti - Pokret za Kraljevinu Srbiju poručio je da je za pobedu na predsedničkim izborima, antirežimskim snagama potreban kandidat "profila" Vojislava Koštunice.
Tri osobe uhapšene zbog planiranja ubistva
01.05.2026.•
1
Policija u Beogradu sprečila je ubistvo uhapsivši tri osobe, među kojima je i jedna maloletna.
Šešelj: Vučić se potpuno vratio na "patriotske pozicije"
01.05.2026.•
51
Predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj kaže da se Aleksandar Vučić "potpuno vratio na patriotske pozicije".
Sindikat: Hteli smo pred Vladu, ali Đura verovatno negde nešto roštilja
01.05.2026.•
2
Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) poručio je, sa skupa kojim je obeležio praznik rada 1. maj, da svoju borbenost podiže na viši nivo i ako bude trebalo biće vrlo brzo na ulici da bi se borio za bolju Srbiju.
Najave izbora bez datuma: Izviđačka misija vlasti
01.05.2026.•
12
Najave skupova vlasti i studenata, kao i ranija nabavka izbornog materijala od strane RIK-a mogu biti nagoveštaj letnjih izbora.
Milivojević: Vučić je Srbiji uskratio milijarde evra
01.05.2026.•
27
Srbija je ostala bez isplata iz evropskog Plana rasta jer više ni evropski zvaničnici ne mogu da ignorišu da je Vučićev režim anticivilizacijski, kaže lider Demokratske stranke Srđan Milivojević.
Odbrana traži oslobađanje Mladića iz humanitarnih razloga
01.05.2026.•
6
Odbrana Ratka Mladića podnela je Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove (MICT) urgentnu molbu za privremeno oslobađanje ili uslovno rano puštanje na slobodu.
Uhapšen vozač "poršea" koji se zakucao u trafiku, radnica teško povređena
01.05.2026.•
14
Četrdesettrogodišnji vozač "poršea" uhapšen je zbog sumnje da je izvršio krivično delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Tomanović: Nema tog režima koji može da nadvlada studente
01.05.2026.•
15
"Nema tog režima koji može da nadvlada svoje studente", kaže advokat Zdenko Tomanović koji je mesecima na meti prorežimskih medija.
Marta Kos: Zaustavljena finansijska pomoć Srbiji
01.05.2026.•
164
Evropska komesarka za proširenje izjavila je da su isplate iz Plana rasta EU za Srbiju za sada zaustavljene.
Vučić: Studenti ne mogu da se uzdrže od siledžijstva kad vide SNS štandove
30.04.2026.•
40
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je danas da studenti ne mogu da se uzdrže od "siledžijstva kada na ulici vide štandove Srpske napredne stranke (SNS)".
Savet za štampu odbio žalbu Macuta: KRIK nije prekršio Kodeks
30.04.2026.•
4
Komisija Saveta za štampu odlučila je danas da portal KRIK nije prekršio Kodeks novinara Srbije u slučaju teksta o imovini premijera Srbije Đura Macuta.
Pokrenut portal za nadzor javnih nabavki: Preko milion ugovora vrednosti četiri triliona dostupno svima
30.04.2026.•
3
"Otvorene nabavke", platforma koja građanima, novinarima i istraživačima omogućava besplatan i jednostavan uvid u tokove javnog novca pokrenuta je danas.
Komentari 15
dacic
25 godina sorabija okupirana a vojska ceka godoa
Mile
Мирко&Славко
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar