Slobodne organizacije Srbije: Podrška studentskom pokretu i lokalni pritisak za smenu vlasti
Grupa lokalnih građanskih pokreta okupljenih pod imenom Slobodne organizacije Srbije (SOS) objavila je zajedničku deklaraciju kojom izražava spremnost da aktivno doprinese političkim promenama u zemlji.
Foto: 021.rs (ilustracija)
U deklaraciji se naglašava saradnja sa studentskim pokretom i pritisak za smenu vlasti na lokalnom nivou.
Slobodne organizacije Srbije u saopštenju navode da su političke promene "neophodne i hitne", te da razlike među organizacijama ne smeju biti prepreka zajedničkom delovanju.
Inicijativa, kako su istakli, dolazi u trenutku intenzivnih društvenih previranja, nakon višemesečnih protesta i pojačane represije nad građanskim aktivizmom.
U deklaraciji se navode tri ključne tačke:
Podrška studentskom pokretu
"Organizacije iz sastava SOS stavile su na raspolaganje sve svoje lokalne kapacitete za predstojeće republičke izbore, uključujući logistiku, obuku kontrolora i učešće u izbornim komisijama", navodi se u obrazloženju.
Lokalni pritisak na vlast
"Pokreti najavljuju kontinuirani pritisak na lokalne vlasti koje su pod kontrolom SNS-a, sa ciljem njihove smene i raspisivanja vanrednih lokalnih izbora", ističu u deklaraciji.
Poziv na zajedničko delovanje
"Sve formalne i neformalne organizacije koje nisu deo režima pozvane su da se pridruže inicijativi radi koordinisanog i sistemskog političkog delovanja", poručuju Slobodne organizacije Srbije.
Kako se navodi u saopštenju, "deklaracija SOS predstavlja pokušaj da se lokalni otpori povežu u širu političku mrežu s ciljem suštinskih promena u načinu upravljanja državom. S obzirom na sve izraženije nezadovoljstvo u javnosti, njihova inicijativa mogla bi igrati značajnu ulogu u predstojećim političkim procesima".
Deklaraciju potpisuju organizacije iz različitih gradova i opština širom Srbije, među kojima su BRAVO (Novi Sad), GrađanIn (Inđija), Jedan tim (Lučani), Karlovačka lista (Sremski Karlovci), Lokalni front (Kraljevo), Moj Bač (Bač), Ne dam – Nu dau (Majdanpek), Oslobodimo Vrbas (Vrbas), Pobeda za Mačvu (Bogatić), PUF (Zrenjanin), Raška Raščanima (Raška), Samo lokalno – Bečej, Složno u pobedu (Priboj), Tvrđava (Smederevo), Uzinat (Gornji Milanovac) i Valjevski pokret otpora (Valjevo).
Ove organizacije, kako se navodi, deluju nezavisno od postojećih političkih partija i poznate su po dugogodišnjem lokalnom aktivizmu i borbi protiv partijskog upravljanja javnim resursima.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Jedno se priča, drugo se radi: Poruke da je Srbija na evropskom putu uz zakone koje iz EU vide kao nazadovanje
08.02.2026.•
0
"Dok sam ja predsednik, Srbija će biti na evropskom putu", kaže za Rojters predsednik Aleksandar Vučić. A šest dana ranije potpisao je pravosudne zakone za koje je EU jasno rekla da su nazadovanje na tom evropskom putu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - klikni, pa vidi
08.02.2026.•
15
Dnevni kviz 021.rs tu je za vas svakog dana.
MUP: Pojačana kontrola kamiona i autobusa tokom naredne nedelje
08.02.2026.•
0
Sutra počinje akcija pojačane kontrole saobraćaja, usmerena na otkrivanje prekršaja koje čine vozači teretnih vozila i autobusa, saopštio je MUP.
Kamioni na Batrovcima čekaju četiri sata
08.02.2026.•
0
Teretna vozila na graničnom prelazu Batrovci ka Hrvatskoj čekaju na izlazu iz Srbije oko četiri sata, dok se na prelazu Horgoš ka Mađarskoj zadržavaju duplo kraće, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Milivojević: Vlast neće povratiti ono što je izgubila u poslednjih 15 meseci, ali neće to ni priznati
08.02.2026.•
7
Činjenica da vlast pokazuje snagu i "mišiće" nije znak da je u ofanzivi, već da je reč o nečemu što se zove strah, kaže politikolog Cvijetin Milivojević.
Vlada utvrdila predlog zakona o sistemu za upravljanje kohezionom politikom
08.02.2026.•
0
Vlada Srbije je utvrdila Predlog zakona o uspostavljanju i funkcionisanju sistema za upravljanje kohezionom politikom, što je obaveza države u postupku pregovora o članstvu u EU.
Vlada usvojila mere zaštite za nekoliko arheoloških lokaliteta
08.02.2026.•
0
Vlada je usvojila mere zaštite za spomenik kulture Crkva Svetog Ahilija u Arilju i arheološka nalazišta Caričin Grad kod Leskovca, Dvorine - Mađarsko groblje u selu Banja i Mora Vagei u Mihajlovcu kod Negotina.
BIRODI: Vučić u izbornoj kampanji, Agencija za sprečavanje korupcije i REM ćute
08.02.2026.•
7
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) upozorio je da Agencija za sprečavanje korupcije i REM "ćute dok predsednik države Aleksandar Vučić sprovodi neobjavljenu izbornu kampanju, čime krše zakon".
Direktor Instituta "Vinča": Srbiji potrebna najmanje dva konvencionalna nuklearna reaktora
08.02.2026.•
24
Mađarska je zvanično započela izgradnju novih reaktora nuklearne elektrane "Pakš 2", projekta koji se smatra jednim od ključnih za energetsku budućnost regiona.
Ministarstvo pravde: Netačno da je Vujić dobio packe u Briselu
08.02.2026.•
9
Ministarstvo pravde negiralo je da je dobilo "packe u Briselu" povodom nedavno usvojenih pravosudnih zakona, kako se pojavilo u pojedinim medijima, kao i da su netačne tvrdnje o navodnim dogovorima, pritiscima.
Putin najpopularniji svetski lider u Srbiji: "Ako bi se kandidovao na izborima, pobedio bi Vučića"
08.02.2026.•
43
Globalna podrška svetskim liderima je u opadanju, pokazuje istraživanje Gallup International sprovedeno u 57 zemalja i teritorija, uključujući Srbiju.
Uz pretnje oteli muškarca u Beogradu: Usledila policijska potera do Rume - žrtva pronađena, otmičari pobegli
08.02.2026.•
9
Policija traga za dve osobe koje su u ranim jutarnjim časovima u Beogradu otele D. K. (43).
Najavljeno da uskoro kreće akcija otkupa stanova za izbeglice iz Krajine
08.02.2026.•
8
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otvorio je danas sedmi Sajam zavičaja na Novodskom sajmu i poručio da će uskoro biti preduzeta akcija otkupa stanova za Krajišnike koji se još nisu skućili.
Poskupeo smeštaj u državnim domovima za stare
08.02.2026.•
6
Državni domovi za smeštaj odraslih i starih lica u Srbiji od 1. februara rade po novim cenovnicima.
Protest u znak podrške zaposlenima u pravosuđu u ponedeljak ispred Ustavnog suda u Beogradu
08.02.2026.•
0
Protest u znak podrške zaposlenima u pravosuđu pod nazivom "Smene umesto čestitki" održaće se u ponedeljak, 9. februara ispred zgrade Ustavnog suda u Beograd.
Milan Nedić i danas izaziva podele u Srbiji: "Nijedno normalno društvo ne slavi svoje kvislinge"
08.02.2026.•
3
Svake godine 4. februara manja grupa pristalica ultradesničarskih organizacija u centru Beograda održava komemorativni skup povodom smrti nacističkog kolaboracioniste Milana Nedića.
Inicijativa Otvoreni Balkan - najavljivana na sva zvona, a koji je rezultat?
08.02.2026.•
9
Mini Šengen, Otvoreni Balkan, Open Balkan... Različita imena jedne incijative pokrenute krajem 2019. godine.
Novinarska i medijska udruženja podnela krivičnu prijavu zbog ugrožavanja sigurnosti Verana Matića
08.02.2026.•
0
Novinarska i medijska udruženja, članovi Stalne radne grupe za bezbednost novinara, podnela su krivičnu prijavu zbog ugrožavanja sigurnosti predsednika upravnog odbora ANEM-a Verana Matića.
MUP upozorava građane na prevare preko Whatsapp-a: Savetuje šta da se nikako ne radi
08.02.2026.•
3
Ministarstvo unutrašnjih poslova upozorava građane na internet prevaru kojom se zloupotrebljava Whatsapp aplikacija.
Ambasador Britanije o pravosudnim zakonima: Razočaranje što Srbija pravi korake unazad
08.02.2026.•
6
Ambasador Velike Britanije u Beogradu Edvard Ferguson izjavio je da su odnosi sa Srbijom dobri, ali i da je Srbija sa "pravosudnim amandmanima napravila korak nazad" u evrointegracijama.
Danas poslednji dan za prijavu nelegalnih objekata u okviru akcije "Svoj na svome"
08.02.2026.•
0
Građani Srbije još danas mogu da podnesu prijave za upis nelegalnih objekata u okviru akcije Svoj na svome, a prema poslednjim podacima Republičkog geodetskog zavoda, do sada je stiglo oko 2,3 miliona prijava građana.
Komentari 2
Liman
Imaš internet pa proveri. Dobar deo navedenih organizacija se već nalazi u lokalnim skupštinama, od Vrbasa do Kraljeva
Boki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar