Supersonične rakete u arsenalu Vojske Srbije: Šta ova nabavka znači za vojni balans na Balkanu?
U arsenalu Vojske Srbije odnedavno se nalaze nove supersonične balističke rakete kineske proizvodnje. Nose oznaku "CM – 400" i velike su razorne moći, a osim Srbije u svom naoružanju ima ih još samo Pakistan.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Cena po komadu je iznad milion i po evra, ali smo, kaže predsednik države, dobili mali popust.
"Mi smo uspešno izvršili integraciju kineske rakete na ruskog lovca četvrte generacije MiG-29 i ovo su danas najbolje opremljeni MIG-ovi u celoj Evropi, pretpostavljam i u celom svetu. Raketa vazduh-zemlja znači da gađate ciljeve na zemlji, te su rakete razorne moći CM-400, mogu da gađaju u zavisnosti od svoje težine koja ide do 950 kg, ciljeve na udaljenosti i do 200 i do 400 km", rekao je nedavno predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
"U vojno-tehničkom aspektu, to je nešto potpuno novo i donosi Srbiji ključnu prednost u regionu", kaže za Insajder vojni analitičar Aleksandar Radić.
"Njihova brzina u završenom delu trajektorije ide do 5 maha. Znači, potpuno novo sredstvo, strateške vrednosti u razmerama našeg regiona. Jer do juče, srpska artiljerija je mogla haubicom 155 milimetara da dejstvuje na 40 kilometara, sad su dometi pomereni jako daleko", objašnjava Radić.
A upravo ta činjenica upalila je lampice u regionu, najpre u Hrvatskoj.
Rakete nisu u službi ofanzive, već imaju odvraćajući karakter, tvrdi predsednik Srbije, dodajući da je u strahu zbog vojnog saveza Zagreb-Tirana-Priština, te da se država priprema za njihov napad.
"Iskreno mislim da su im to jedine namere. Samo što čekaju trenutak. Čekaju povoljan trenutak kada će biti opšti haos u svetu i kada misle da će im se ukazati prilika", rekao je Vučić.
Dok je NATO-a, ne postoji rizik od otvorenog sukoba na Balkanu, kaže Aleksandar Radić, ali ističe da treba gledati i u budućnost.
"Mi ne znamo šta nosi budućnost i naravno, da imamo odgovornu politiku, ona bi onda planirala poteze koje će imati stvarne posledice za 5 godina, 10, 15 godina. Jer bitno je očuvati sposobnosti za eventualne radikalne scenarije, za promene, političke događaje koje se dešavaju u povremenoj istoriji. Niko ne može da vam garantuje da neće doći do tako nečega. Ali u ovom trenutku ne postoji razvoj prilika u našem regionu koji bi trebalo da predstavlja izvor uznemiravanja ni za građane Srbije, ni za građane Hrvatske", naveo je Radić za Insajder.
Odnos Srbije i Hrvatske u ovom kontekstu Radić ocenjuje kao psihološko-propagandnu igru u čijem je središtu infantilna želja za dokazivanjem ko je jači.
Milanović: Brine me što se Srbija naoružava ofanzivnim oružjem
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je danas da ga brine to što se Srbija naoružava ofanzivnim oružjem, ali i dodao da je Hrvatska članica NATO i Evropske unije (EU), prenosi Beta.
"Činjenica je da im je Kina prodala nešto. Zašto to Srbija radi? Do određene mere razumem to da žele da imaju jaku defanzivu, ali oni se snadbevaju i napadnim oružjem", rekao je Milanović.
On je kazao da je nabavka oružja suverena odluka Srbije, ali da mu nije jasno šta država tim oružjem želi da postigne.
"I to me brine, ali opet, Hrvatska je u NATO i EU. Srbija je izolovana država, oko nje su članice NATO. Srbija nije bogata, neću reći da je siromašna, ali Hrvatska je još manje siromašna. Tu nisu ni finansije na njihovoj strani i pomalo kao da traže neki svoj put", rekao je Milanović.
Hrvatski predsednik je ocenio da Srbija "dosta troši, dinamikom i redom koji baš nije jasan u njihovom budžetu".
On je ocenio i da predsednik Srbije Aleksandar Vučić daje neobične izjave i dodao da je već ranije upozorio da nikakav memorandum Hrvatske, Albanije i Kosova o saradnji u području vojske koji je potpisao ministar i koji ne predstavlja međunarodni ugovor, nije nikakav vojni savez.
"I evo ti njega pre dva dana doslovno govori o planu Hrvatske, Kosova i Albanije da napadnu Srbiju. To je prilično zanimljiv čovek. Kako, s čim, zašto prvi da napadnemo. Mi nemamo vojsku za to. Možeš onda da veruješ meni na reč, na kraju krajeva ja o tome odlučujem kao vrhovni zapovednik. Ti mene optužuješ da planiram neki prevarni napad na Srbiju. To nije dobro čuti, osim što je šašavo", naveo je Milanović.
Mojsilović: Razloga za nervozu nema
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović ocenio je da zbog novog naoružanja koje je nabavio Beograd, uključujući i rakete, niko u regionu nema razloga da bude nervozan.
"Naravno da razloga za nervozu nema, opredeljeni smo defitivno za mir da čuvamo regionalnu stabilnost i posvećeni smo miru", rekao je Mojsilović za televiziju Pink.
Prema njegovim rečima, "danas ne može ekonomija da se posmatra separatno od bezbednosti, a ako je neko dobar u bezbednosti, imaće i dobru ekonomiju".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Meštanin Svrljiga otrovao zaštićenog crnog supa u vlasništvu Bugarske, pa pokušao da se reši dokaza
10.05.2026.•
0
B. R. (58) iz okoline Svrljiga uhapšen je zbog uništenja zaštićenog prirodnog dobra, zagađivanja hrane i vode za ishranu, odnosno napajanja životinja i sprečavanja i ometanja dokazivanja.
Tužilaštvo u Beogradu: Sve veći broj maloletnih prestupnika i sve su brutalniji
10.05.2026.•
6
Nataša Dubak iz odeljenja za maloletnike Višeg javnog tužilaštva u Beogradu izjavila je da se broj maloletnih prestupnika povećava i da je veliki broj povratnika među maloletnicima koji počine neko krivično delo.
Studenti danas u Beogradu organizuju akciju "(Ne) bojte se, i dalje smo tu"
10.05.2026.•
2
Studenti u blokadi beogradskih visokoškolskih ustanova najavili su za danas, 10. maj akciju pod sloganom "(Ne) bojte se, i dalje smo tu".
Istraživanje: U Srbiji trećina građana strahuje da bi AI mogao da im ugrozi posao
10.05.2026.•
3
U svetu je 36 odsto ljudi veoma ili donekle zabrinuto da bi veštačka inteligencija mogla da im ugrozi posao, dok u Srbiji od takve mogućnosti strahuje 32 odsto ispitanika.
Četiri srpske organizacije dogovorile zajedničko učešće na izborima na Kosovu
10.05.2026.•
0
Novoformirana inicijativa "Složno pobeđujemo", koju čine Srpski narodni pokret i građanske inicijative "Sever za sve" i "Koreni", postigla je dogovor sa Srpskom demokratijom o saradnji i zajedničkom nastupu na izborima.
Objavljeno koliko je stanova prodato u Beogradu na vodi
10.05.2026.•
13
U Beogradu na vodi prodato je 10.000 stanova, saopšteno je iz kompanije Belgrade Waterfront.
FOTO U toku nova kampanja protiv vožnje u pijanom stanju: Tu je i detajna karta kazni
10.05.2026.•
5
Agencija za bezbednost saobraćaja pokrenula je kampanju pod sloganom "Na putu do nule sa nula promila", sa ciljem da se ukaže na opasnosti koje vožnja pod dejstvom alkohola nosi.
"Crkvena varijanta škole mladih lidera": Čemu će služiti Univerzitet Sveti Sava kada postoji Bogoslovija?
09.05.2026.•
30
U Patrijaršiji Srpske pravoslavne crkve u Beogradu potpisan je Memorandum o razumevanju između Republike Srbije i Srpske pravoslavne crkve o saradnji na osnivanju Srpskog pravoslavnog Univerziteta "Sveti Sava".
Varnice između SNS i SPS: Zašto Vučić pojačava kritike pred izbore?
09.05.2026.•
9
Ponovo se pred izbore zaoštrava retorika predsednika Srbije Aleksandra Vučića prema SPS-u.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - koliko možete?
09.05.2026.•
10
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Ilić: Svi treba da stanemo uz studente, Vučić vlada kao Milošević
09.05.2026.•
39
Predsednik Nove Srbije i bivši ministar u više vlada Velimir Ilić izjavio je da cela antirežimska javnost treba da stane uz studente, njihov pokret i ljude koji će predvoditi studentsku listu.
Dizel pojeftinio na Kosovu, cena benzina nepromenjena
09.05.2026.•
2
Ministarstvo industrije, preduzetništva, trgovine i inovacija Kosova objavilo je cene derivata za danas, prema kojem je dizel pojeftinio za četiri centa u odnosu na dan ranije i iznosi 1,63 evra po litru.
Na granici sa Severnom Makedonijom čeka se dva sata, na Batrovcima oko sat vremena
09.05.2026.•
0
Putevi Srbije su objavili da automobili na graničnom prelazu Preševo sa Severnom Makedonijom čekaju dva sata da izađu iz Srbije.
Krivične prijave i blokirani računi: Kako je poslovala mreža dobavljača za radove na Železničkoj stanici
09.05.2026.•
7
Beogradski ogranak kineske kompanije CCECC, koji je bio zadužen za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu, formirao je čitavu mrežu malih dobavljača za izvlačenje novca iz sistema, sa jednim zaposlenim.
Pokrenuta inicijativa da se vrati stara granica za jeftinu struju: Stop pljački građana - struja nije luksuz
09.05.2026.•
47
Narodni pokret Srbije počeo je danas u Novom Sadu prikupljanje potpisa za peticiju kojom bi se od Vlade Srbije tražilo da se vrati prag za ulazak u crvenu zonu potrošnje električne energije sa 1200 na 1600 kWh.
Devojčica stradala od strujnog udara u stanu u Beogradu
09.05.2026.•
3
U jednom stanu u beogradskoj opštini Palilula danas je od strujnog udara poginula jedanaestogodišnja devojčica.
Picula: Srbija zaostaje u pregovorima sa EU, dok region napreduje
09.05.2026.•
8
Evroposlanik Tonino Picula ocenio je danas da Srbija u pregovorima o članstvu u Evropskoj uniji (EU) stagnira ili čak nazaduje, dok susedne zemlje poput Crne Gore i Albanije ostvaruju napredak.
Aljbin Kurti ponovo kandidat za premijera Kosova na izborima 7. juna
09.05.2026.•
1
Glavni odbor pokreta Samoopredeljenje imenovao je danas Aljbina Kurtija za kandidata za premijera na predstojećim vanrednim parlamentarnim izborima na Kosovu, zakazanim za 7. jun.
Todorović Štiplija: Srbija zakočena na evropskom putu, nema političke volje za reforme
09.05.2026.•
9
Na Dan Evrope (9. maj) deluje da je Srbija ozbiljno zakočena na evropskom putu, smatra glavni urednik portala Savremena politika Nemanja Todorović Štiplija.
Sukob građana i SNS simpatizera u Resniku, policija intervenisala
09.05.2026.•
4
Grupa građana i studenata verbalno se sukobila danas u naselju Resnik sa simpatizerima Srpske napredne stranke (SNS) koje je predvodio stranački koordinator Dejan Paunović, prenosi televizija N1.
Komentari 31
Гиле
Miki
Gv
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar