U radnu grupu za izmenu "Mrdićevih zakona" imenovan i - Uglješa Mrdić

Ministarstvo pravde postavilo je Uglješu Mrdića u Radnu grupu za izmenu takozvanih "Mrdićevih zakona".
U radnu grupu za izmenu "Mrdićevih zakona" imenovan i - Uglješa Mrdić
Foto: Screenshot (Youtube/Novosti)
Mrdić je postavljen u ovu Radnu grupu rešenjem Ministarstva pravde od 28. aprila ove godine, piše Nedeljnik.
 
Radna grupa je formirana nakon negativnog mišljenja Venecijanske komisije o "Mrdićevim zakonima".
 
Na čelu Radne grupe nalazi se ministar pravde Nenad Vujić.
Formalno, ovo telo nosi naziv "Radna grupa za pripremu izmena zakona iz oblasti pravosuđa u cilju usklađivanja sa preporukama eksperata Venecijanske komisije".
 
Eksperti Venecijanske komisije Saveta Evrope smatraju da su zakonske promene u oblastima od ključnog društvenog značaja - pravosuđu i javnom tužilaštvu - zahtevale ozbiljnu javnu raspravu, pluralističko učešće, konsultacije sa relevantnim akterima i temeljnu procenu uticaja.
 
Venecijanska komisija je dala i devet ključnih preporuka za izmene "Mrdićevih zakona".
Evropska komsija zatražila je odmah zatim da "Srbija u najkraćem mogućem roku u potpunosti sprovede sve preporuke Venecijanske komisije i u međuvremenu obustavi primenu pravosudnih zakona".
 
Umesto toga, aktuelna vlast je formirala Radnu grupu u koju je stavila i predlagača spornih izmena zakona - Uglješu Mrdića.
 
Osim izbora Mrdića, kako saznaje Nedeljnik, u Radnu grupu su izabrani i predstavnici takozvanih GONGO udruženja, odnosno onog što se naziva "vladine nevladine organizacije".
 
Takođe je sporno što je u Radnu grupu postavljen i glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović koji je, zahvaljujući "Mrdićevim zakonima", dobio veća ovlašćenja za političko "čišćenje" samostalnih tužilaca.
 
Formalno, članovi Radne grupe su predstavnici Visokog saveta sudstva, Visokog saveta tužilaštva, Vrhovnog suda, Vrhovnog javnog tužilaštva, Udruženja sudija i tužilaca Srbije, Društva sudija Srbije, Udruženja tužilaca Srbije, Foruma sudija Srbije, Udruženja sudija prekršajnih sudova, Foruma pravnika Srbije, Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, kao i predstavnici Odbora Narodne skupštine za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu i Ministarstva pravde.
Budući da je sastav RG takav da je vlast obezbedila većinu za izglasavanje predloga koji im idu u korist, pitanje je da li će preporuke Venecijanske komisije biti ispoštovane i da li će "Mrdićevi zakoni" biti ukinuti.
 
Ministarstvo pravde je u najavilo u saopštenju da će u sredu i četvrtak, 6. maja i 7. maja, u Domu Narodne skupštine, organizovati javno slušanje zakona iz oblasti organizacije pravosuđa, u vezi sa mišljenjem eksperata Venecijanske komisije.
 
Takozvanim "Mrdićevim zakonima" izmenjeni su Zakon o javnom tužilaštvu, Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, Zakon o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava, Zakon o sudijama i Zakon o Visokom savetu tužilaštva.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Fića

    06.05.2026 13:01
    "Kontrola štete"...?!
    Da sačekamo dok se ne pojavi Đuka ili "supermen iz Feketića", pa da razreše ovaj "čvor"...?!
  • Pera genije

    06.05.2026 08:11
    Mrdic najbolje zna sve manjkavosti "svog" zakona!!!
  • Preigrali se

    05.05.2026 17:50
    Jesu ovi kako treba?
    Javiti Venecijanskoj komisiji i ovaj biser da im bude jasnije šta se dešava sa Mrdićem i "njegovim" zakonima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija