Nezaposleni sanjaju posao u državnoj službi
Na pitanje o najpoželjnijim kompanijama, gotovo 40 odsto nezaposlenih je odgovorilo da bi za svoje novo radno mesto izabralo neku državnu ustanovu.
U istraživanju u kojem je učestvovalo oko 2.500 posetilaca sajta poslovi.infostud.com, oko četvrtina ispitanika, kada bi mogla, odabrala bi privatnu kompaniju koja je u stranom vlasništvu.
Ipak, kako je nezaposlenost u Srbiji visoka, svakom trećem anketiranom nije važan tip vlasništva preduzeća u kojem bi radio, saopštio je Infostud.
Da su i zaposleni zadovoljni, pogotovo u državnim i privatnim stranim firmama, pokazuje i podatak da oko 45 odsto zaposlenih u državnim ustanovama želi tu da radi, dok je isto za svoje radno mesto potvrdilo oko 50 odsto zaposlenih u stranim kompanijama.
Ako je suditi po rezultatima, čini se da su najmanje zadovoljni oni koji rade u domaćim privatnim firmama, te svega sedam odsto ispitanih tu želi da bude zaposleno, naveo je Infostud u saopštenju.
Anketirani koji imaju platu nižu od 25.000 dinara, u najvećem procentu bi želeli da rade u državnim preduzećima. S porastom plata se smanjuje procenat ispitanika koji su birali državu kao poželjnog poslodavca, pa bi tako svega 15 odsto onih čije plate premašuju 100.000 dinara odabralo da radi u državnom preduzeću.
Utisak je da državu kao najpoželjnijeg poslodavca biraju oni koji imaju niže plate, manje godina radnog iskustva, kao i starije osobe i pripadnice lepšeg pola, a kao osnovni razlog zbog kojeg je neki poslodavac poželjan je redovnost mesečnih prihoda, ocenio je Infostud.
Komentari 3
stevac-pevac
Stevara
Ime mi je...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar